Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ είχα 3 μέρες γεμάτες(ΠΣΚ) και το πήγα έτσι:

Παρασκευή: Μουσείο Λούβρου 09:00-13:00, στην έξοδο κάνα μισάωρο για φωτός την πυραμίδα και τα περίχωρα, μετά περπάτημα περνώντας από το πάρκο Jardin des Tuileries και κατεβαίνοντας champs élysées προς Αψίδα Θριάμβου(με ένα διάλειμμα για φαγητό πριν φτάσω), κατά τις 16:00 ήμουν στην αψίδα όπου και ανέβηκα και έκατσα περίπου καμιά ώρα μέχρι το ηλιοβασίλεμα.
Μέτα στην ουσία έκανα την ίδια διαδρομή αντίστροφα για να τα δω και φωτισμένα βραδάκι.

Σάββατο: Πήρα το μετρό και πήγα Trocadéro όπου με βόλτα τριγύρω και ανέβασμα στον πύργο του Άιφελ έφυγα κατά τις 13:30 από εκεί για Μονμάρτη με λεωφορείο. Εκεί λίγο άραγμα στα σκαλοπατάκια του ναού, βόλτες στα σοκάκια/παρκάκια και φαγητό.
Μέτα πήγα galeries lafayette(Ο ΧΑΜΟΣ από κόσμο, είχε και το δέντρο μέσα οπότε όλοι μπαίνανε για να το βγάλουν φωτό) ανέβασμα στην ταράτσα(μόλις είχε δύσει ο ήλιος), μετά έξω και περπάτημα μέχρι την όπερα. Μετά τις φωτό στην όπερα πήρα το μετρό και πήγα πάλι Trocadéro για να δω φωτισμένο τον πύργο.

Κυριακή: Ξεκίνημα με Παναγία των Παρισίων, περπάτημα προς Πάνθεον και μετά προς κήπους Λουξεμβούργου.
Μέτα πήρα μετρό και πήγα μέχρι Château of Vincennes όπου έκανα βόλτα και μέσα στο κάστρο.

Ότι έχω γράψει είναι μέχρι τις 19:00 το πολύ, εκτός από την Κυριακή που έφυγα από Vincennes κατά τις 14:30-15:00, οπότε μπορείς να υπολογίσεις και άλλα μέσα στο πρόγραμμα σου..

αυτά 😅
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αρα απο τα παραπανω σχολια κρινω οτι ειναι αρκετες 5 μερες με μεσημεριανες πτησεις... Δηλαδη 3 γεματες... Χωρις disneyland...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
αρα απο τα παραπανω σχολια κρινω οτι ειναι αρκετες 5 μερες με μεσημεριανες πτησεις... Δηλαδη 3 γεματες... Χωρις disneyland...
Όχι δεν είναι αρκετές 3 γεμάτες μέρες. Είναι ανεκτές και εφόσον δεν βρίσκονται περισσότερες κάνεις το ανάλογο πρόγραμμα σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά σου.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μμμ και ενα απογευμα εχουμε... και λιγο απο το πρωι της τελευταιας μερας... αυτο σκεφτομαι κ εγω και δεν εχω κλεισει ακομα... θα ηθελα μια μερα παραπανω...αλλα δεν βρισκω.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αν επιστρεψουμε μια μερα πιο μετα βρισκω με αλλαγη αερο δρομιου σε λονδινο... Αυτο λογικα θελει διαβατηριο ετσι; ή αλλιως να κλεισω επιστροφη μεσω ρωμης που αλαλζεις πιο ευκολα αεροδρομιο... απο cia fco... αλλα αξιζει η ταλαιπωρια τηςεπιστροφφης για μια μερα παραπανω στο παρισι; ενω υπαρχει κ απευθειας; 5 μερες ή 6 με ταλαιπωρια; ειδα υπαρχει λεοφωρειο me 7€ για να κλεισω για την αυτομεταφορα; γινεται ευκολα;
1644330029963.png
 
Last edited:

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Καλησπέρα, πήγα στο Παρίσι τον Μάιο του 19 8 μέρες 7 βράδια και ομολογώ ότι είδα πάρα πολλά,θα ήθελα όμως να χα κι άλλες μέρες.
Θεωρώ ότι σε λιγότερες μέρες μπορείς να δεις αρκετά πράγματα με οργάνωση και πρόγραμμα.
Δεν προλαβαίνεις Disney, Βερσαλλίες κατ εμέ.Επικεντρωσου στα του Παρισιού.Λουβρο,Αψιδα του θριάμβου,Βόλτα κατά μήκος της Σαν σε λιζε, κρουαζιέρα στον Σηκουάνα,βόλτα Μονμάρτη,πύργος Μονπαρνάς και φυσικά πύργο του Άιφελ.
Το Παρίσι είναι όνειρο,να περάσετε τέλεια!!!
 

vivcdg

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Πήγαμε, ήρθαμε... Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.. το Παρίσι είναι υπέροχο!!!!! Μείναμε στο staycity στην περιοχή la defense. Μια χαρά βόλεψε. το μετρο κοντά άρα τσουπ στο κέντρο. Είπαμε, τετραμελής οικογένεια οπότε υπήρχε πλαφόν και θέλαμε και πρωινό. Κινηθηκαμε με μέτρο και πακέτα εισητηρίων στην αρχή, μετά κάποια κάρτα έβγαλαν τα αγόρια, δεν ασχολήθηκα. Μας έλεγξαν 3-4 φορές τα εισητηρια μέσα σε πέντε μέρες.
Πήγαμε Αψίδα θριάμβου, αψίδα defense, Λούβρο, galleries Lafayette, γκρίνια τα παιδιά που ήθελαν να μπουν στο stranger things, Rolland garros, Bobour, Orsay. Ανεβήκαμε στον πύργο στο δεύτερο πάτωμα. Πήραμε Bateaux mouches. Βολταραμε στον κήπο του Κεραμεικού, παρακολουθήσαμε συναυλία στους κήπους του Λουξεμβούργου,ξαποστασαμε κιόλας μπροστά από τη λιμνούλα. Πήγαμε στη Μονμάρτη, στον τοίχο της αγάπης, κάναμε βόλτα by the Seine, Παναγία Παρισίων, Shakespeare' and company, πέρα, place vendome, boukinist, ο γιος αγόρασε αφίσες για το δωμάτιο και μικρό Νικόλα στα γαλλικά... Τα παιδιά έκαναν παραγγελίες, je veux και ou est ton papa η κάπως έτσι, σε δύο γαλλίδες τραγουδίστριες στο Τροκαντερό και χόρευαν ξέφρενα με φόντο τον πύργο που έλαμπε..Φάγαμε μακαρον στο la duree, τυριά, κγουασάν, εκλαιρ, οι φίλοι έφαγαν σαλιγκάρια, ήπιαμε άθλιους καπουτσίνο, το νερό που γεμίζαμε μύριζε χλώριο.. είδαμε όμορφα πράγματα και σίγουρα χάσαμε πολλά, όμως το Παρίσι δεν είναι για μια φορά..... Μετά ακολούθησε η Ντίσνεϋλαντ.... Δεν έχω λόγια επίσης.. δεν έχω ξαναδεί πιο καλοστημένο θέαμα!!!!!!
Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την προθυμία να με βοηθήσετε με τις πληροφορίες κι εμπειρίες σας..
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλημέρα σας,

στις 19/09 θα είμαι στο Παρίσι για 5 ημέρες και έχω βγάλει το παρακάτω πρόγραμμα διαβάζοντας πάρα πολύ από εδώ μέσα και βρίσκοντας πολύυυυ υλικό και ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη αυτή η πληροφορία που υπάρχει!!

Το ξενοδοχείο που θα μείνω είναι δίπλα στον Πύργο του Μονπαρνάς

1η ημέρα ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ (Δευτέρα 10:55πμ στο Charles De Gaulle)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και μια χαλαρή βόλτα στα πέριξ του
Ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Τροκαντερό - Πύργος του Άιφελ (δεν θα ανέβω πάνω) - Πάρκο Σαμπ ντε Μαπ
Βόλτα δίπλα στον Σηκουάνα και επιστροφή στο ξενοδοχείο

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Παναγία των Παρισίων και μετά δίπλα στην Sainte-Chapelle
Περπατητό μέχρι τους κήπους του Λουξεμβούργου και δίπλα στο Πάνθεον
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Αψίδα του Θριάμβου και περπατητό μέχρι την Πλατεία Κονκόρντ

3η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Στις 11 έχω κλείσει εισητήριο για Λούβρο
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Μονμάρτη

4η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Όλη την ημέρα στην DISNEYLAND

5η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ - ΑΘΗΝΑ (Παρασκευή 20:40μμ Charles De Gaulle)
Οπερά Γκαρνιέ και μετά Galeries Lafayette
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την βραδινή μας πτήση

Θέλω να βάλω κάπου και το Μουσείο Ορσέ αλλά δεν ξέρω που..... Ίσως στην 2η ημέρα;

Θα βγάλω την κάρτα Navigo για τις μεταφορές μου.

Παρακαλώ οποιαδήποτε συμβουλή/ιδέα/πρόταση θα ήταν καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλημέρα σας,

στις 19/09 θα είμαι στο Παρίσι για 5 ημέρες και έχω βγάλει το παρακάτω πρόγραμμα διαβάζοντας πάρα πολύ από εδώ μέσα και βρίσκοντας πολύυυυ υλικό και ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη αυτή η πληροφορία που υπάρχει!!

Το ξενοδοχείο που θα μείνω είναι δίπλα στον Πύργο του Μονπαρνάς

1η ημέρα ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ (Δευτέρα 10:55πμ στο Charles De Gaulle)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και μια χαλαρή βόλτα στα πέριξ του
Ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Τροκαντερό - Πύργος του Άιφελ (δεν θα ανέβω πάνω) - Πάρκο Σαμπ ντε Μαπ
Βόλτα δίπλα στον Σηκουάνα και επιστροφή στο ξενοδοχείο

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Παναγία των Παρισίων και μετά δίπλα στην Sainte-Chapelle
Περπατητό μέχρι τους κήπους του Λουξεμβούργου και δίπλα στο Πάνθεον
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Αψίδα του Θριάμβου και περπατητό μέχρι την Πλατεία Κονκόρντ

3η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Στις 11 έχω κλείσει εισητήριο για Λούβρο
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Μονμάρτη

4η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Όλη την ημέρα στην DISNEYLAND

5η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ - ΑΘΗΝΑ (Παρασκευή 20:40μμ Charles De Gaulle)
Οπερά Γκαρνιέ και μετά Galeries Lafayette
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την βραδινή μας πτήση

Θέλω να βάλω κάπου και το Μουσείο Ορσέ αλλά δεν ξέρω που..... Ίσως στην 2η ημέρα;

Θα βγάλω την κάρτα Navigo για τις μεταφορές μου.

Παρακαλώ οποιαδήποτε συμβουλή/ιδέα/πρόταση θα ήταν καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
Δεν θα κουραστώ να γράφω για τις στοές του Παρισιού που συνδυάζονται εύκολα με τον κήπο του Palais Royal. Γραφικά μαγαζάκια, ωραία καφέ, βιβλιοπωλεία που σύχναζαν ο Hugo κι ο Balzac κ.ο.κ. Κατά τη γνώμη μου αξίζει και ξενάγηση στη συγκεκριμένη περιοχή.

Discover the ‘Passages Couverts’, Paris’s Chic Hidden Walkways
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλημέρα σας,

στις 19/09 θα είμαι στο Παρίσι για 5 ημέρες και έχω βγάλει το παρακάτω πρόγραμμα διαβάζοντας πάρα πολύ από εδώ μέσα και βρίσκοντας πολύυυυ υλικό και ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη αυτή η πληροφορία που υπάρχει!!

Το ξενοδοχείο που θα μείνω είναι δίπλα στον Πύργο του Μονπαρνάς

1η ημέρα ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ (Δευτέρα 10:55πμ στο Charles De Gaulle)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και μια χαλαρή βόλτα στα πέριξ του
Ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Τροκαντερό - Πύργος του Άιφελ (δεν θα ανέβω πάνω) - Πάρκο Σαμπ ντε Μαπ
Βόλτα δίπλα στον Σηκουάνα και επιστροφή στο ξενοδοχείο

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Παναγία των Παρισίων και μετά δίπλα στην Sainte-Chapelle
Περπατητό μέχρι τους κήπους του Λουξεμβούργου και δίπλα στο Πάνθεον
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Αψίδα του Θριάμβου και περπατητό μέχρι την Πλατεία Κονκόρντ

3η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Στις 11 έχω κλείσει εισητήριο για Λούβρο
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Μονμάρτη

4η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Όλη την ημέρα στην DISNEYLAND

5η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ - ΑΘΗΝΑ (Παρασκευή 20:40μμ Charles De Gaulle)
Οπερά Γκαρνιέ και μετά Galeries Lafayette
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την βραδινή μας πτήση

Θέλω να βάλω κάπου και το Μουσείο Ορσέ αλλά δεν ξέρω που..... Ίσως στην 2η ημέρα;

Θα βγάλω την κάρτα Navigo για τις μεταφορές μου.

Παρακαλώ οποιαδήποτε συμβουλή/ιδέα/πρόταση θα ήταν καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
Δεν ξέρω τις αντοχές σου, αλλά δεν χωράει το μουσείο Ορσέ στο πρόγραμμα σου. Ίσως την 2 μέρα μετά την Sainte-Chapelle ή μετά το Πάνθεον. Είναι πολύ λίγες οι μέρες
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλημέρα σας,

στις 19/09 θα είμαι στο Παρίσι για 5 ημέρες και έχω βγάλει το παρακάτω πρόγραμμα διαβάζοντας πάρα πολύ από εδώ μέσα και βρίσκοντας πολύυυυ υλικό και ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη αυτή η πληροφορία που υπάρχει!!

Το ξενοδοχείο που θα μείνω είναι δίπλα στον Πύργο του Μονπαρνάς

1η ημέρα ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ (Δευτέρα 10:55πμ στο Charles De Gaulle)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και μια χαλαρή βόλτα στα πέριξ του
Ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Τροκαντερό - Πύργος του Άιφελ (δεν θα ανέβω πάνω) - Πάρκο Σαμπ ντε Μαπ
Βόλτα δίπλα στον Σηκουάνα και επιστροφή στο ξενοδοχείο

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Παναγία των Παρισίων και μετά δίπλα στην Sainte-Chapelle
Περπατητό μέχρι τους κήπους του Λουξεμβούργου και δίπλα στο Πάνθεον
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Αψίδα του Θριάμβου και περπατητό μέχρι την Πλατεία Κονκόρντ

3η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Στις 11 έχω κλείσει εισητήριο για Λούβρο
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Μονμάρτη

4η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Όλη την ημέρα στην DISNEYLAND

5η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ - ΑΘΗΝΑ (Παρασκευή 20:40μμ Charles De Gaulle)
Οπερά Γκαρνιέ και μετά Galeries Lafayette
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την βραδινή μας πτήση

Θέλω να βάλω κάπου και το Μουσείο Ορσέ αλλά δεν ξέρω που..... Ίσως στην 2η ημέρα;

Θα βγάλω την κάρτα Navigo για τις μεταφορές μου.

Παρακαλώ οποιαδήποτε συμβουλή/ιδέα/πρόταση θα ήταν καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
Αν το ήθελα πολύ θα το έβαζα την πέμπτη μέρα. Δεν ξέρω πόσο χρόνο χρειάζεσαι στο μουσείο, αλλά πόσο χρόνο θεωρείς χρειάζεσαι για όπερα και Galeries Lafayette? Εγώ αφιέρωσα ένα περίπου 2,5 ώρες με επίσκεψη στην ταράτσα του εμπορικού και γλυκό στο cafe de paix απέναντι από την όπερα, δεν μπήκα μέσα στην όπερα ούτε έχασα χρόνο για ψώνια στο εμπορικό.
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Αν το ήθελα πολύ θα το έβαζα την πέμπτη μέρα. Δεν ξέρω πόσο χρόνο χρειάζεσαι στο μουσείο, αλλά πόσο χρόνο θεωρείς χρειάζεσαι για όπερα και Galeries Lafayette? Εγώ αφιέρωσα ένα περίπου 2,5 ώρες με επίσκεψη στην ταράτσα του εμπορικού και γλυκό στο cafe de paix απέναντι από την όπερα, δεν μπήκα μέσα στην όπερα ούτε έχασα χρόνο για ψώνια στο εμπορικό.
Την τελευταία ημέρα, θέλω να την έχω στο πολύ χαλαρό, μιας και γενικά με την επιστροφή αγχώνομαι μην χάσω το αεροπλάνο ΑΝ και είναι αργά την συγκεκριμένη φορά.
Δεν έχω ιδέα πόσο χρόνο χρειάζομαι για το μουσείο ή στην Όπερα και στην Galeries Lafayette και για αυτό την έχω τελειώς χαλαρή την τελευταία ημέρα και για να μην γκρινιάζει η γυναίκα :)

Θα το δω μέχρι να φύγω που και εάν μπορεί να μπει κάπου, λαμβάνοντας υπόψην και το μήνυμα του @nasos_traveler

Γενικά το είδατε "κομπλέ" το πρόγραμμα από θέμα χρόνων και αξιοθέατων;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom