Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

thanosmgr1

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγια Πετρούπολη, Κίνα.
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οι εντυπώσεις σου? μήπως πρέπει να μη παω Βενετία? Η απογευματινή (στη ουσια) βόλτα στο Μπέργκαμο ήταν αρκετή για μια "γευση" της πόλης?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Ασφαλώς και ΔΕΝ πρέπει να πας στη Βενετία ημερίσια από την Βερόνα... το θέμα έχει συζητηθεί και εξαντληθεί... η Βενετία ούτε για ξεπέτες είναι ούτε για να μένεις στο Μέστρε και να πηγαίνεις κάθε πρωί να την βλέπεις... το ότι έχουν βρεθεί 5-10-100 και το έχουν κάνει σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι έπραξαν σωστά... ο καθένας ταξιδεύει όπως του κόβει... συνεπώς ναι, να εστιάσεις μόνο στο Μπέργκαμο και την Βερόνα...
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Ασφαλώς και ΔΕΝ πρέπει να πας στη Βενετία ημερίσια από την Βερόνα... το θέμα έχει συζητηθεί και εξαντληθεί... η Βενετία ούτε για ξεπέτες είναι ούτε για να μένεις στο Μέστρε και να πηγαίνεις κάθε πρωί να την βλέπεις... το ότι έχουν βρεθεί 5-10-100 και το έχουν κάνει σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι έπραξαν σωστά... ο καθένας ταξιδεύει όπως του κόβει... συνεπώς ναι, να εστιάσεις μόνο στο Μπέργκαμο και την Βερόνα...
Και γιατι να μην παει μια μονοημερη να δει και τη Βενετια?
Σε μια ωρα και κατι θα χει φτασει...


Αν εχουν βρεθει 5-10-100! που το χουν κανει μαλλον θα ειναι λογικο....
Απο τι στιγμη που λες οτι ο καθενας ταξιδευει οπως του κοβει γιατι του λες φυσικα να μην παει?

Ιταλια δεν εχω παει αποψη μου ειναι ομως να την επισκεφτει....και μονοημερη αν αντεχεις φιλε μου το πολυ πολυ να ειναι 1.3ο ωρα δρομος...αξιζει πιστευω να την δεις!

http://www.windmillstravel.com/gr/article.php?id=553&rel=outgoing&r=108
Αν κοιταξεις Βερονα-Βενετια λεει 120 χιλιομετρα...οποτε θες περιπου οσο ειπα με αυτοκινητο...

Δωστου σωστα επιχειρηματα του ανθρωπου για ποιο λογο να μην παει μονοημερη Βενετια και τοτε θα σε παραδεχτω και θα συμφωνησω μαζι σου....
 
Last edited by a moderator:

larnaka

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα, απο κυπρο. Σκοπευω να επισκεφθω τη βορεια ιταλια για 6 μερες αλλα δεν μπορω να οργανωθω. Εκλεισα ξενοδοχειο σε ενα ορεινο χωριο του Μπερκαμου διπλα στη λιμνη Κομο στο Albergo Canella sto fapiano valle imagna. Βασικα ειμαστε 10 ατομα με αυτοκινητα. Μπορει καποιος να μου πει πως θα οργανωσω τις ημερες μου για μονοημερες διαδρομες;

ευχαριστω
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Διαβασε τον αντιστοιχο δικο μου προγραμματισμο για 5μερο ταξιδι στο http://www.travelstories.gr/communi...-lugano-maggiore-iseo-garda-and-verona.50613/ και πιστευω οτι θα σε βοηθησει .
Επισης βαλε στην σκεψη σου και μια διαμονη στο γραφικοτατο Bergamo (http://www.travelstories.gr/community/threads/bergamo-η-υπεροχη-αλλα-απαξιωμενη-μικρή-πόλη-της-Λομβαρδίας.52856/),γιατι πιστεψε με,αξιζει.
Δες και το σχετικο αρχειο μου για σχηματισμο καλυτερης αποψης,καθως και φωτο http://www.travelstories.gr/community/gallery/users/chrgkoutz.5130/ και
https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.713055775391290.1073741844.100000606228878&type=3
.
Παντως,εχε υποψην οτι υπαρχουν κι επι μερους αρχεια για καθε προορισμο του ταξιδιου,οποτε αν θελησεις επικοινωνησε.
Ελπιζω να βοηθησα,καλο ταξιδι!
 

Attachments

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!!

Δεν άργησε ο καιρός που έκλεισα ήδη αεροπορικα για το επομενο μου ταξιδι!! Μετα το πολυτισμικο σοκ της Νεας Υορκης ειπα να ξαναγυρισω στην ευρωπαικη φυση και εκλεισα αεροπορικα για Bergamo 50 ευρω πανε ελα για 4 βραδια τελη Απριλιου 26-30!!Θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν υπαρχουν για μερη που θα αξιζε να επισκεφθω κοντα στην λιμνη Garda,στο Bolzano και στην Cortina D Ampezzo!! Καθως και οποιες δραστηριοτητες προτεινετε για τα εκει μερη (συμπεριλαμβανομενου και φαγητου μεσα),μερη που θα αξιζε να αφιερωσω τις διανυκτερευσεις μου κτλ!!
Επισης το πρωτο βραδυ μιας και φτανω γυρω στις 19.00 σκεφτομαι να μεινω στο Bergamo που εχω ακουσει τα καλυτερα απο πολλους οποτε θα ηθελα και πληροφοριες για εκει αν υπαρχουν!!
Οι μετακινησεις σε ολα αυτα θα γινουν φυσικα μεσω ενοικιασμενοιυ αυτοκινητου!!

ευχαριστω προκαταβολικα!!
 

MariaGiatr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Ξέρω είναι πάρα πολύ νωρίς αλλά ήθελα να κάνω έγκαιρα πλάνο λόγω των ημερομηνιών που θα ταξιδέψουμε στο Μιλάνο (συμπίπτουν με το γκραν Πρι τον Σεπτέμβριο 2020 οπότε οι τιμές θα είναι πιο τσιμπημενες γι'αυτό και ψαχνομαι έγκαιρα) ..
Έχουμε 6-7 μέρες και σκεφτόμαστε Μιλάνο λόγω γκραν Πρι, Γένοβα και Κόμο. Η επιστροφή μας θα είναι σίγουρα από Μιλάνο καθώς βρίσκω φτηνά εισιτήρια. Και οι απορίες μου είναι οι εξής:
1. Να πάμε Γένοβα? Αξίζει? Κι αν ναι,για πόσες μέρες?
2. Στο Κόμο μια διανυκτέρευση είναι αρκετή και για τα γύρω χωριουδάκια ή παραπάνω κι αν ναι, πόσο?
3. Σκεφτόμαστε ενοικίαση αυτοκινήτου. Θα βρίσκουμε εύκολα parking? Σε τι τιμές?
4. Τι διόδια περίπου θα πληρώσουμε Γενοβα- Μιλάνο Κόμο?
5.Ισχύει ότι η διαδρομή από παρακάμψεις είναι ομορφότερη? Είναι καλοί οι δρόμοι εκεί?

Συγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι... Κάθε πληροφορία είναι πολύ ευπρόσδεκτη
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καλημερα. Δες αν θελεις τη δική μου εμπειρία απο Γένοβα.Για τα ερωτηματα 4, 5, 6, αυτό που μπορώ να πω είναι πως το αμάξι θα το ταϊζεις συνέχεια. Βενζίνη, διόδια, παρκοκάρτες. Οι δρόμοι είναι καλοί με κίνηση, αν και λίγο κουραστικοί κοντά στη Γενοβα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στη-Β-Ιταλία.60118/
 

MariaGiatr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημερα. Δες αν θελεις τη δική μου εμπειρία απο Γένοβα.Για τα ερωτηματα 4, 5, 6, αυτό που μπορώ να πω είναι πως το αμάξι θα το ταϊζεις συνέχεια. Βενζίνη, διόδια, παρκοκάρτες. Οι δρόμοι είναι καλοί με κίνηση, αν και λίγο κουραστικοί κοντά στη Γενοβα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στη-Β-Ιταλία.60118/
Lamprini74 διάβασα το λινκ σου! Κατατοπιστικότάτο! Θέλω να σε ρωτήσω το εξης: πήρε το αυτί μου ότι είναι επικίνδυνη η ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία λόγω μαφίας. Σου την πέφτουν από παντού...ισχύει? Επίσης κάτι τρελές τιμές για εγγύηση αυτοκινήτου μέσω πιστωτικής... Εσείς με ποια εταιρεία κλείσατε? Ήταν φερεγγυοι? Και τι εγγύηση πληρώσατε? Θα μου προτεινες εν τέλει να κινηθώ με μέσα μαζικής μεταφοράς?
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καλησπερα. Νοικιασα από την economycar rentals, που ειναι μεσάζων με πιστωτική. Δες και το θέμα στο φορουμ με τίτλο, ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό. Για μαφία πρώτη φορά το ακούω. Γενικά δες και τα υπόλοιπα θέματα στο φόρουμ που αφορούν τη Βόρεια Ιταλία και τις διαδρομές που μπορείς να κάνεις.
 

perdikos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους. Κλείσαμε τα εισιτήρια με την κοπέλα μου για Ευρωπαικό τουρ απο 11 εως 21 Απριλίου στην απίστευτη τιμή των 124ευρώ το άτομο. Τα εισιτήρια ειναι Ηράκλειο-Νάντη(11/4), Νάντη-Βερολίνο(15/4), Βερολίνο-Μιλάνο Μπέργκαμο(17/4) και Μιλάνο Μαλπένσα-Ηράκλειο 21/4( όλες απευθείας πτήσεις). Στην νάντη και στο Βερολίνο το πρόγραμμα έχει βγει καθώς θα μας περιμένουν φίλοι που μένουν εκεί. Τώρα το πρόβλημα είναι στο Μιλάνο καθώς προσγειωνόμαστε στις 23:00 και έχω σκεφτεί το εξής καθώς δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχουν τρένα και λεωφορεία αυτην την ώρα(αν το αεροπλάνο φτάσει στην ώρα του περίπου 23:30 θα είμαστε έξω): Παίρνουμε ταξί εως την πόλη του Μπέργκαμο, διανυκτερεύουμε εκεί, την επόμενη μέρα περιπλανόμστε στην πόλη του Μπέργκαμο(οι περισσότεροι στο φορουμ λένε οτι αξίζει μια επισκεψη) ως το μεσημέρι και έπειτα φεύγουμε για Μιλάνο όπου μένουμε ως τις 21 τα ξημερώματα(6:00) που αναχωρούμε απο Μαλπένσα. Πιστεύετε οτι σε αυτες τις ημέρες μπορεί να ρυθμιστεί κάπως το πρόγραμμα για να εξερευνήσουμε και την Βερόνα(που επίσης διαβάζω οτι είναι απίστευτη πόλη)?Ανάμεσα σε Μπέργκαμο και Μιλάνο ίσως μια διανυκτέρευση?Εαν χρειαστεί υπάρχει και η πιθανότητα να νοικιαστεί αμάξι.Ευχαριστώ παρα πολύ οσους ασχοληθείτε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Υπαρχει βραδινο λεωφορειο της flixbus που σας παει Βερονα απ ευθειας απο το αεροδρομιο του Μπεργκαμο στη 1 τα ξημερωματα. Φτανει ως τη Βενετια, για την περιπτωση που δεν καιγεστε για το Μπεργκαμο και θελετε να αξιοποιησετε τις μερες σε πιο "λαμπερες" πολεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom