Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Γιατί υποπτεύομαι ότι σκοπός του ταξιδιού είναι να βγάλουν από μια φωτογραφία σε κάθε αξιοθέατο και τα παιδιά όσες περισσότερες πινέζες μπορούν στο χάρτη. Απλά ακόμα κ με αυτή τη λογική είναι υπερβολικά πολλά όλα αυτά.
Το εχω κανει με τον γιο μου το περασμενο καλοκαιρι στη Βενετια, ενα 24ωρο και ξεκαθαρισμενο οτι παμε για πινεζα και φωτογραφηση.
Αλλα: προσγειωθηκαμε Βενετια, δεν πληρωσαμε σχεδον τιποτε για μεταφορες, παρκινγκ και κυριως δεν ηταν καθολικο Πασχα να μη βρισκουμε ξενοδοχειο η να τρωμε κινηση στους δρομους.
Και επειδη ετοιμαζω Ιταλια στο Ορθοδοξο Πασχα τον Απριλη και παλι με περιορισμενες μεταφορες απο ενα σημειο σε αλλο κι οχι τουρ απο πολη σε πολη, φαινεται οτι ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα απο το Καθολικο που ολοι θα κανουν διακοπες τοτε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μιλάνο δεν το διαλέξαμε. Απλά βόλευε τιμολογιακα. Όλες οι προτάσεις είναι θεμιτές και τις ακούω. Δεν έχω κλείσει τίποτα. Εννοείται σαν πιο έμπειροι εσείς έχετε περισσότερες γνώσεις και θα με επηρεάσουν στη τελική μου απόφαση. Εννοείται ότι μπορεί να αλλάξει το πρόγραμμα που σκεφτόμουν, όπως και το να αφαιρεθει σημείο.
Αφού δεν έχεις κλείσει τίποτα ακόμα τότε η συμβουλή αυτή:
Μοιάζει βασικά σα να έχετε επιλέξει λάθος αεροδρόμιο για το μέρος που θες να κινηθείτε. Το αεροδρόμιο της Μπολόνια θα ήταν πιο ταιριαστό π.χ.
...το να επιλέξετε δλδ άλλο αεροδρόμιο και για να μεταβείτε σε μέρη που, όπως είπες και εσύ, θέλετε να δείτε περισσότερο και συμφωνώ με την @paefstra
κατ ευθειαν να κανετε τα απωθημενα σας στην Τοσκανη.
....νομίζω πως έτσι θα περάσετε καλύτερα όλοι σας!

Όπως είπε και η @vickokka η Ιταλία δίπλα μας είναι και είναι προσεγγίσιμη με αρκετές έννοιες!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες του φόρουμ.
Έχω κλείσει εισιτήρια για Μπέργκαμο με την οικογένειά μου (2 παιδιά ηλικίας 12-14) αναχώρηση 8/4 (φτάνουμε 11.15 πρωί) και επιστροφή 13/4 αναχώρηση από Μπέργκαμο 16.15).
8/4 (1 διανυκτέρευση) φτάνουμε, πάμε Μιλάνο (μπορεί να κλείσω και san siro εισιτήρια αγώνα που έχει για τα αγόρια μου)
9/4 πρωινό και φύγαμε για Βενετία (1 διανυκτέρευση)
10/4 πρωινο και φύγαμε για Άγιο Μαρίνο (1 διανυκτέρευση)
11/4 πρωινό και φύγαμε για Τοσκάνη και (2 διανυκτερεύσεις)
Προοπτική για μια επιδερμική επίσκεψη σε Φλωρεντία, Σιένα,Σαν τζιμιτζιανο)
13/4 επιστροφή από Τοσκάνη Μπέργκαμο.
Εφικτό?
Περιμένω προτάσεις
είναι εφικτό το αυτοκίνητο σου δίνει ανεξαρτησία και μπορείς με ένα καλό πρόγραμμα και πρωινές μετακινήσεις να δεις πολλά πράγματα.
θα άφηνα εντελώς το Μιλάνο και για πρώτη διανυκτέρευση θα διάλεγα Μπεργκαμο η Βερόνα.
την επόμενη Βενετιά.
αντί να μείνετε Σαν Μαρίνο την μεθεπόμενη μπορείτε να διανυκτερεύσετε Ρίμινι η ριτσιονε που είναι δυο βήματα από Σαν Μαρίνο κυριολεκτικά.
στην Τοσκάνη θα επέλεγα Φλωρεντία και θα έκανα κάποιο μικρό γύρο τη δεύτερη μέρα Σιένα ίσως.
και φυσικά η επιστροφή είναι λογική.
τώρα.
οι αυτοκινητόδρομοι είναι πολύ καλοί με το ανάλογο τίμημα βέβαια και οι αποστάσεις μικρές.
το Πάσχα των καθολικών δεν είναι σημαντική γιορτή γι αυτούς και κάνουν ότι κάνανε σχεδόν τις άλλες μέρες.
δεν υπάρχει μαζική έξοδος όπως εδώ και οι αυτοκινητόδρομοι είναι μια χαρά. υπάρχει και η απαγόρευση των βαρέων μέσων (νταλίκες φορτηγά άνω των 3,5 τόνων) από Παρασκευή τα μεσάνυχτα μέχρι και δευτέρα τα μεσάνυχτα. μιλάμε για εκείνο το τριήμερο του Πάσχα που θα πάτε, διαφορετικά τα βαρέα μέσα σταματάνε από Παρασκευή μεσάνυχτα μέχρι Κυριακή μεσάνυχτα.
δευτέρα είναι η πασκουετα για τους καθολικούς και είναι αργία. όλα κλειστά. η σχεδόν όλα.
κίνηση έχει πάντα τις καθημερινές όταν στον αυτοκινητόδρομο γίνετε αρκετές φορές το αδιαχώρητο ειδικά στην Α4
το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο στην Ιταλία κατά τη γνώμη μου. σταματάς και πας σε μέρη που διαφορετικά δεν θα μπορούσες.
τα πάρκιγκ όπως είπαν και άλλοι συμφορουμητες είναι ακριβά. και τα διόδια επίσης και πρέπει να σεβαστείς την ταχύτητα 130 γιατί έχεις κάμερες παντού.
στην Βενετία στα πάρκινγκ θα σας πιάσουν το ποπό κανονικά. αλλά και πάλι εγώ το αυτοκίνητο δεν θα το άλλαζα με τίποτε.
εγώ την Ιταλία όμως την έζησα σαν ντόπιος. και η γνώμη μου ίσως να μην είναι τόσο αντικειμενική όσο των άλλων που την επισκέφτηκαν με άλλους τρόπους και βρήκαν λύσεις εκεί που εγώ δεν ενδιαφέρθηκα να βρω, απλά γιατί δεν με ένοιαζε.
αυτά.
πάντως το πρόγραμμα σου βγαίνει άνετα και βλέπεις και πολλά πράγματα. και υπάρχει άνεση για εσάς και τα παιδιά, μακριά από συνωστισμούς τρένα και λεωφορεία.
 
Last edited by a moderator:

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Αφού δεν έχεις κλείσει τίποτα ακόμη
Εισιτήρια έχουν κλειστεί.
Πρόγραμμα δεν έχει βγει.
Οπότε και τα παρελκόμενα δεν έχουν κλειστεί... ξενοδοχεία, αυτοκίνητο κτλ

Σίγουρα αλλά είπε εξ αρχής ότι θέλει να πάει ξανά Βενετία για τα παιδιά. Δεν θεωρώ ότι ο Αγ. Μαρίνος είναι στα must για να επιβαρύνει κι άλλο το πρόγραμμα.
Αφαιρούμε λοιπόν Άγιο Μαρίνο
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σίγουρα αλλά είπε εξ αρχής ότι θέλει να πάει ξανά Βενετία για τα παιδιά. Δεν θεωρώ ότι ο Αγ. Μαρίνος είναι στα must για να επιβαρύνει κι άλλο το πρόγραμμα.
Το πρόγραμμα που έγραψε στο αρχικό ποστ για μένα είναι ανέφικτο! Δεν θα πήγαινα με τίποτα στη Βενετία με αυτοκίνητο για μία μέρα....αυτό δεν είναι must για μένα είναι αφέλεια.
Απο την άλλη ο Άγιος Μαρίνος προσεγγίζετε πολύ εύκολα με αυτοκίνητο! Και είναι ωραιότατος προορισμός για παιδιά! Μπορούν να κάνουν πεζοπορία στους πύργους και να περιηγηθούν στο συμμαζεμένο ιστορικό του κέντρο που είναι πολύ όμορφο!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εισιτήρια έχουν κλειστεί.
Πρόγραμμα δεν έχει βγει.
Οπότε και τα παρελκόμενα δεν έχουν κλειστεί... ξενοδοχεία, αυτοκίνητο κτλ
Οπότε και εγώ προτείνω αυτό:
Γιατι δεν φευγετε απο Μπεργκαμο στη Φλωρεντια κατ ευθειαν να κανετε τα απωθημενα σας στην Τοσκανη. Λιγο Μιλανο πριν την επιστροφη βγαινει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμενα μου φαινεται χασιμο χρονου και το μπρος πισω Μπεργκαμο Μιλανο Βενετια. Κολλαει πιο πολυ το Μιλανο για επιστροφη απο Τοσκανη.
Αφού έχει κλείσει τα αεροπορικά μπορεί να κάνει αυτό που είπες αρχικά. Μπορούν να μεταβούν με τρένο στη Φλωρεντία όλες τις μέρες και απο εκεί ημερήσιες στα υπόλοιπα της Τοσκάνης ή ακόμα και αυτοκίνητο αν θέλουν να κινηθούν πιο πολύ στη εξοχή!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Για να τα ξεκαθαρισουμε, η θα εφαρμοσεις λογικη κυκλου δηλ Μπεργκαμο-Βενετια- Φλωρεντια- Μιλανο-Μπεργκαμο χωρις ενδιαμεσα distractions οπως Σαν Μαρινο και Βερονα για να βγει οριακα
Ειτε πετατε τα εισιτηρια επιστροφης απο Μιλανο και βγαζετε νεα απο Μπολονια. Μπροστα στα λεφτα που θα ξοδεψετε για το αυτοκινητο και τα παρκινγκ, τα πεταμενα θα ειναι σταγονα στον ωκεανο.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Εμενα μου φαινεται χασιμο χρονου και το μπρος πισω Μπεργκαμο Μιλανο Βενετια. Κολλαει πιο πολυ το Μιλανο για επιστροφη απο Τοσκανη.
Στο αρχικό πλάνο ο λόγος του Μπέργκαμο Μιλάνο Βενετία ήταν, ότι αφού φτάνουμε την ώρα που προανέφερα και μέχρι να πάρουμε αυτοκίνητο κτλ, το να πηγαίναμε κατευθείαν Βενετία (ναι μεν είναι πιο κοντά από Μιλάνο) αλλά θα χάναμε τη μέρα γιατί θα φθάναμε μεσημέρι. Ενώ την επόμενη με το να φύγεις μετά το πρωινό πολύ νωρίς θα κέρδιζα τη μέρα
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Το δ
Για να τα ξεκαθαρισουμε, η θα εφαρμοσεις λογικη κυκλου δηλ Μπεργκαμο-Βενετια- Φλωρεντια- Μιλανο-Μπεργκαμο χωρις ενδιαμεσα distractions οπως Σαν Μαρινο και Βερονα για να βγει οριακα
Ειτε πετατε τα εισιτηρια επιστροφης απο Μιλανο και βγαζετε νεα απο Μπολονια. Μπροστα στα λεφτα που θα ξοδεψετε για το αυτοκινητο και τα παρκινγκ, τα πεταμενα θα ειναι σταγονα στον ωκεανο.
Το δεύτερο δε παίζει με τα εισιτήρια.
Πιο εύκολο είναι να αλλάξει εντελώς το πρόγραμμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom