Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα ήθελα τις προτάσεις σας!
Έχω κλεισει εισιτηρια για Bergamo μέσα Μαη, 4 διανυκτερευσεις. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο κ σκοπος είναι την μια μερα να την περάσουμε στην gardaland με την κορη μας. Εχουμε παει Μιλανο-Μπεργκαμο-Κομο. Ψαχνομαι τωρα τι θα μπορουσαμε να κανουμε τις υπολοιπες μερες κ που αξιζει να μεινουμε?
Καμια ιδεα?
Θα έκανα σίγουρα στάση σε Sirmione. Είναι στο δρόμο σας.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα έκανα σίγουρα στάση σε Sirmione. Είναι στο δρόμο σας.
Αξιζει κ για διαμονή?

Επισης η λιμνη sorapis ειναι ενα απωθημενο που εχω...αν μπορουσε να συνδυαστει gardaland με sorapis θα ητα το τελειο, αλλα δεν βρισκω λυση χωρις (τρομερη) ταλαιπωρια. Εχει κανεις εμπειρια?
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σκεφτομουν κ εγω ημερησια στην Βενετια.
Αν κάνεις ημερήσια στη Βενετία, τουλάχιστον φρόντισε να μην πληρώνεις τζάμπα το αυτοκίνητο για εκείνη τη μέρα.
Κατά τ άλλα, αν έχετε αυτοκίνητο είναι κρίμα να μην κινηθείτε στην επαρχία γύρω απο τις λίμνες, ειδικά την εποχή που θα πάτε. Γύρω απο το Μπέργκαμο, τη Μπρέσια και τις λίμνες Γκαρντα και Ισεο υπάρχουν πολλά σημεία ενδιαφέροντος. Απο ολόκληρες περιοχές με οινοποιεία (Franciacorta wine region) μέχρι χωριά με ιστορία τέχνης (Caravaggio village), μνημεία Ουνέσκο (Crespi d' Adda), μικρές πόλεις διαμάντια (Salo, Riva del Garda, Lovere κτλ) και δεν συμμαζεύεται...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αξιζει κ για διαμονή?
Δεν έχω μείνει βράδυ. Το πρωί είναι που σίγουρα αξίζει ειδικά αν έχει καλό καιρό.

Επισης η λιμνη sorapis ειναι ενα απωθημενο που εχω...αν μπορουσε να συνδυαστει gardaland με sorapis θα ητα το τελειο, αλλα δεν βρισκω λυση χωρις (τρομερη) ταλαιπωρια. Εχει κανεις εμπειρια?
Οι Δολομίτες είναι για ξεχωριστό ταξίδι κατά τη γνώμη μου. Πέρα από τις αποστάσεις με το αυτοκίνητο απαιτούν και αρκετές ώρες πεζοπορία.

Συμφωνώ με @Sassenach77, καλύτερα να επισκεφθείτε μέρη γύρω απ'τη λίμνη αφού έτσι κι αλλιώς είναι ένας από τους στόχους σας. Η Βενετία είναι για ξεχωριστό ταξίδι μόνη της.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.012
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αξιζει κ για διαμονή?

Επισης η λιμνη sorapis ειναι ενα απωθημενο που εχω...αν μπορουσε να συνδυαστει gardaland με sorapis θα ητα το τελειο, αλλα δεν βρισκω λυση χωρις (τρομερη) ταλαιπωρια. Εχει κανεις εμπειρια?
Φυσικα κ αξιζει. Οπως αξιζει κ το Limone και η Riva. Σε αποσταση αναπνοης απο τη riva βρισκεται ο καταρρακτης varone, το μεσαιωνικο χωριο Canale di Tenno (στολιδι) και η λιμνη Tenno. Ολα πανεμορφα.
Για τη λιμνη Sorapis υπαρχει πεζοπορια 1,5-2 ωρες. Δεν ξερω αν ειναι οκ για το παιδι. Σε καθε περιπτωση οι δολομιτες ειναι ανεξαντλητοι κ υπαρχουν τοσα μερη που ειναι κριμα να τους καψεις για μια πεζοπορια. Μια βδομαδα ημασταν στην περιοχη κ δεν ξεραμε τι να δουμε κ τι να αφησουμε. Θα ελεγα να επικεντρωθεις στα χωρια γυρω απο τη Γκαρντα. Το αγαπημενο μου χωριο απο αυτα που ειδα στη Γκαρντα ηταν η Ριβα παντως. Σε 3-4 μερες μπορεις να επισκεφθεις κ τα 3. Σε θεση σου θα εμενα 2 βραδια Sirmione για να επισκεφθω το παρκο, το Sirmione και τη Peschiera. Τα αλλα 2 θα εμενα Riva και θα εβλεπα αυτα που προανεφερα.
 
Last edited:

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλησπέρα σε όλους.
Εγώ με τον σύζυγό ταξιδεύουμε σε λίγες μέρες για ένα σύντομο ταξίδι στην Βόρεια Ιταλία. Φτάνουμε 24/3 μεσημέρι στο αεροδρόμιο Μαλπενσα, έχω κλείσει διαμονή για 24 και 25 σε ένα Airbnb κοντά στο αεροδρόμιο γιατί η αναχώρηση στις 26/3 είναι πολύ πρωί. Θα νοικιάσουμε ιχ από αεροδρόμιο
Τι θα μας προτείνατε για την 1 και μισή μέρα που θα είμαστε στα πέριξ? Γενικά μας αρέσουν οι βόλτες σε όμορφα χωριά ή πόλεις, καφεδάκι χαλαρό στις λίμνες και όμορφα φυσικά τοπία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Προς τα εκεί κλείνω, αξίζει να φτάσουμε και μέχρι Ascona Ελβετία?
Αν δεν είχες κλείσει και τις δύο διαμονές στο Μαλπένσα θα σου έλεγα να πας άνετα. Δλδ την ημέρα της άφιξης να είχες κλείσει διαμονή στο Ασκονα ώστε ανεβαίνοντας να βλέπατε κάποια πράγματα και την άλλη μέρα που την έχετε ολόκληρη να κατεβαίνατε και να βλέπατε και τη Ορτα. Τώρα θα πρέπει να κάνετε πάνω απο 200 χλμ σε μία μέρα χωρίς την Ορτα, γιατί η Ορτα ειναι παράκαμψη, είναι πίσω απο βουνό. Εκτός αν αφήσετε την Ορτα και κάνετε μόνο Ματζόρε λίμνη. Η Ματζόρε είναι μεγάλη. Εγώ έχω δει μόνο το νότιο κομμάτι της, δεν έχω πάει στο βόρειο για να σου πω εντυπώσεις. Επίσης η δυτική πλευρά της Ματζόρε έχει πιο πολύ ενδιαφέρον, τουλάχιστον σε όσα είδα εγώ.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Αν δεν είχες κλείσει και τις δύο διαμονές στο Μαλπένσα θα σου έλεγα να πας άνετα. Δλδ την ημέρα της άφιξης να είχες κλείσει διαμονή στο Ασκονα ώστε ανεβαίνοντας να βλέπατε κάποια πράγματα και την άλλη μέρα που την έχετε ολόκληρη να κατεβαίνατε και να βλέπατε και τη Ορτα. Τώρα θα πρέπει να κάνετε πάνω απο 200 χλμ σε μία μέρα χωρίς την Ορτα, γιατί η Ορτα ειναι παράκαμψη, είναι πίσω απο βουνό. Εκτός αν αφήσετε την Ορτα και κάνετε μόνο Ματζόρε λίμνη. Η Ματζόρε είναι μεγάλη. Εγώ έχω δει μόνο το νότιο κομμάτι της, δεν έχω πάει στο βόρειο για να σου πω εντυπώσεις. Επίσης η δυτική πλευρά της Ματζόρε έχει πιο πολύ ενδιαφέρον, τουλάχιστον σε όσα είδα εγώ.
Έλεγα μήπως μεσημέρι Κυριακής κάναμε βόλτα στην λίμνη orta και αφιερώναμε την Δευτέρα εξολοκλήρου στην Maggiore
Αν δεν είχες κλείσει και τις δύο διαμονές στο Μαλπένσα θα σου έλεγα να πας άνετα. Δλδ την ημέρα της άφιξης να είχες κλείσει διαμονή στο Ασκονα ώστε ανεβαίνοντας να βλέπατε κάποια πράγματα και την άλλη μέρα που την έχετε ολόκληρη να κατεβαίνατε και να βλέπατε και τη Ορτα. Τώρα θα πρέπει να κάνετε πάνω απο 200 χλμ σε μία μέρα χωρίς την Ορτα, γιατί η Ορτα ειναι παράκαμψη, είναι πίσω απο βουνό. Εκτός αν αφήσετε την Ορτα και κάνετε μόνο Ματζόρε λίμνη. Η Ματζόρε είναι μεγάλη. Εγώ έχω δει μόνο το νότιο κομμάτι της, δεν έχω πάει στο βόρειο για να σου πω εντυπώσεις. Επίσης η δυτική πλευρά της Ματζόρε έχει πιο πολύ ενδιαφέρον, τουλάχιστον σε όσα είδα εγώ.
Σκεφτόμουν Κυριακή μεσημέρι να βολταρουμε στην Orta και Δευτερα να την αφιερώσουμε εξολοκλήρου στη Maggiore , σίγουρα stresa και να φτάσουμε ίσως μέχρι Cannobio η Ascona
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.513
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom