Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εξηγώ ότι επειδή κάποιοι γλυκάθηκαν με τα μίλια απ' τις προθεσμιακές και άλλοι με τα εικοσάευρα πήγαινε-έλα Σόφια μεσοβδόμαδα του Φλεβάρη, δε σημαίνει ότι ένα εισιτήριο των 200 ευρώ με regular, αποσκευή, ίσως και ένα σνακ καθώς και μεγαλύτερη σιγουριά σε περίπτωση ακύρωσης/καθυστέρησης αποτελεί τόσο μεγάλο έξοδο.

Δεν είμαστε όλοι vagabonds να μπορούμε να πετάμε όποτε θέλουν οι loco ούτε μας επιτρέπουν οι δουλειές μας να κλείνουμε με μίλια ένα χρόνο πριν για να πετάξουμε στις αργίες.

Επίσης αν ζεις στο εξωτερικό ή αν οι διακοπές σου είναι πολυήμερες δεν μπορείς να ταξιδέψεις μόνο με βαλίτσα καμπίνας. Άρα ξαφνικά το υποτιθέμενο 50-60άρι γίνεται πολύ πάνω από 100άρι και το 200 δε φαίνεται τόσο αστρονομικό τελικά.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι λογικη τιμη ενα εισιτηριο 150 - 200 ευρω (αναλογα παντα τον προορισμο) και φυσικα εξαρτατε απο τις ημερες κλπ κλπ, αλλα απο την αλλη ακριβως για τους παραπανω λογους δεν ειναι και παραλογο καποιος να προτιμαει μια πιο φθηνη πτηση οταν και εφοσον συντρεχουν καποιες χ συνθηκες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι λογικη τιμη ενα εισιτηριο 150 - 200 ευρω (αναλογα παντα τον προορισμο)...
Πιο πάνω γράφεις ότι για Ευρώπη τέτοια νούμερα δεν υπάρχει λόγος να τα δίνει κανείς και συμφωνείς ότι είναι αστρονομικά και δυο ώρες μετά λες ότι τα ίδια νούμερα είναι λογικά. Τελικά 200 ευρώ είναι πεταμένα λεφτά, αστρονομικά ή λογικά;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
εξαρταται ρε φιλε. αν θα πας μιλανο και ρωμη οχι δεν ειναι. αν θα πας λονδινο ειναι. εξαρταται πως θα πεταξεις παλι. αλλο να πας ενα σκ που μια βαλιτσα καμπινας σου φτανει και αλλο να πας μια εβδομαδα. τιποτα δεν ειναι ασπρο η μαυρο στην ζωη.
chill
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Χαλαρώστε αδέρφια ! Το 200αρι άλλοτε δεν το δίνεις και άλλοτε το δίνεις ευχάριστα σαν τρελή προσφορά. Εξαρτάται από τον καθένα μας, από τις διαθέσιμες ημερομηνίες, τον προορισμό και άλλα που τα ξέρετε και εσείς. Απλά εγώ σαν επαρχιώτης (Καλαμάτα) έχω και κάποια επιπλέον desavantage. Πχ δε λέει να ψάξω να φύγω πολύ πρωί από Αθήνα πχ με 60 ευρώ γιατί σημαίνει ότι θα ταξιδεύω από τις 4 για να είμαι 7 Αθήνα, άρα κομμάτια, άρα ξεκινάει χάλια η πρώτη μου μέρα των διακοπών ! Επίσης αν μείνω από το βράδυ Αθήνα σημαίνει +50 ευρώ η διαμονή μου. Βάλε καύσιμα, διόδια και πάρκινγκ, σημαίνει άλλα 100-150 ευρώ, πήγαινε - έλα. Για τους ίδιους λόγους δεν μπορώ να επιλέξω πτήση που φτάνει αργά στην Αθήνα, πχ μετά τις 12:30. Αρα θέλω να πω ένα εισιτήριο " ευκαιρία " μπορεί να σου στοιχίσει συνολικά περισσότερα από 200 ευρώ το κάθε σκέλος. Άρα αν μου δώσουν εισιτήριο με 200 όλα μέσα και με το αεροπλάνο να φεύγει δίπλα από το σπίτι μου .... είναι τέλειο!
 

otto-31860

Member
Μηνύματα
43
Likes
34
Επιτρεψτε μου, αλλα δε μου βγαινουν τα μαθηματικα. Οταν λες x4 και το αρχικο ποσο ειναι 4, τοτε δεν ειναι 4x4 = 8. Δεν λεει μαλιστα τι γινεται αν η καρτα ειναι American Express και παιρνει αρχικα 8 ποντους.
Να τους διορθωσουμε την εξισωση
4X+4X=8X για καθε Χ ευρω στη Visa
και 8Χ+4Χ=12Χ για καθε Χ ευρω στην American Express
Τι εχουν να τραβηξουν οι Λαμιωτες με το μπερδεμα.
Έχω την American express blue και εκανα σήμερα αγορα και μου έδωσε επι 32!!!!
16 ευρω αγορά x4 + x4 λογο blue και 4πλασιοι +64 +64 +384
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Καλημέρα σε όλους, έχω και πάλι ερωτήσεις για τη νεο-αποκτηθείσα miles and bonus VISA.
Σκέφτομαι να ενοικιάσω αυτοκίνητο.
Μια εταιρεία μου βγάζει τιμή 140 ευρώ ενώ η Hertz μου βγάζει 190 ευρώ.
Όμως η Hertz θεωρείται "μεγάλος Συνεργάτης" της κάρτας και η κάρτα μου λέει οτι
"...σε όλους τους μεγάλους Συνεργάτες, κάθε ευρώ συναλλαγών σας δίνει 4 Bonus πόντους!"
Άρα σε αξία ενοικίασης 190e x 4 = 760 πόντοι bonus.
Την ίδια στιγμή λέει ότι κερδίζω και 1500 μίλια (αναγράφεται : "... your account will be credited up to 1.500 award miles (applies for Hertz car rentals) after the car drop off!").
Ερωτήσεις :
1. Παραπάνω τα λέω σωστά ? Έτσι είναι ?
2. Απ ότι ξέρω το bonus μπορεί να μετατραπεί σε μίλια. Άρα αν τα μετατρέψω θα έχω +760 μίλια ?
3. Εάν τα παραπάνω 1 + 2 είναι σωστά τα 1500+760 = 2260 μίλια που θα έχω αξίζουν τη διαφορά των 40+ ευρώ που βρίσκω στην ενοικίαση από τις άλλες εταιρείες ?
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλημέρα σε όλους, έχω και πάλι ερωτήσεις για τη νεο-αποκτηθείσα miles and bonus VISA.
Σκέφτομαι να ενοικιάσω αυτοκίνητο.
Μια εταιρεία μου βγάζει τιμή 140 ευρώ ενώ η Hertz μου βγάζει 190 ευρώ.
Όμως η Hertz θεωρείται "μεγάλος Συνεργάτης" της κάρτας και η κάρτα μου λέει οτι
"...σε όλους τους μεγάλους Συνεργάτες, κάθε ευρώ συναλλαγών σας δίνει 4 Bonus πόντους!"
Άρα σε αξία ενοικίασης 190e x 4 = 760 πόντοι bonus.
Την ίδια στιγμή λέει ότι κερδίζω και 1500 μίλια (αναγράφεται : "... your account will be credited up to 1.500 award miles (applies for Hertz car rentals) after the car drop off!").
Ερωτήσεις :
1. Παραπάνω τα λέω σωστά ? Έτσι είναι ?
2. Απ ότι ξέρω το bonus μπορεί να μετατραπεί σε μίλια. Άρα αν τα μετατρέψω θα έχω +760 μίλια ?
3. Εάν τα παραπάνω 1 + 2 είναι σωστά τα 1500+760 = 2260 μίλια που θα έχω αξίζουν τη διαφορά των 40+ ευρώ που βρίσκω στην ενοικίαση από τις άλλες εταιρείες ?
όλο όπως το περιγράφεις είναι σωστό. Ωστόσο, θεωρώ ότι 2260 μίλια δεν αξίζουν επ ουδενί 50€. Δλδ 1,5λεπτό το μίλι?Αν σκεφτείς ότι ένα εισιτήριο σε Happy miles κοστίζει κατ ελάχιστο 4.000μίλια. Αν και από ό,τι βλέπω στο site της aegean τα 500 μίλια τα πουλάει 50€
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Ποτε δεν πεταμε 40 ευρω για μιλια, οταν με τα ιδια 40 ευρω μπορουμε να ψωνισουμε κατι χρησιμο αργοτερα απο αλλο μεγαλο συνεργατη. Θα τα μαζεψεις συντομα τα μιλια που θες, μην αγχωνεσαι. Μην αλλαζεις καταναλωτικες συνηθειες με απωλειες για χαρη των μιλιων.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Ποτε δεν πεταμε 40 ευρω για μιλια, οταν με τα ιδια 40 ευρω μπορουμε να ψωνισουμε κατι χρησιμο αργοτερα απο αλλο μεγαλο συνεργατη. Θα τα μαζεψεις συντομα τα μιλια που θες, μην αγχωνεσαι. Μην αλλαζεις καταναλωτικες συνηθειες με απωλειες για χαρη των μιλιων.
Τα είπες όλα με τρεις κουβέντες ! Δίνεις πολύ καίριες απαντήσεις, σ΄ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μην αλλαζεις καταναλωτικες συνηθειες με απωλειες για χαρη των μιλιων.
συμφωνω. αλλα ποια ειναι η "συνηθεια" του στην προκειμενη περιπτωση? επειτα η Hertz δεν ειναι μια τυχαια εταιρεια. ειναι η καλυτερη εταιρεια στο χωρο αυτο. αν λοιπον συγκρινεται με μια αλλη μεγαλη διεθνη εταιρεια οκ, αλλα αν συγκρινεται με τη τυχαια ΧΨΖ βεβαιως κ τα αξιζει τα 40Ε παραπανω. .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.989
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom