Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Έχει κάνει ποτέ κανένας εξαργύρωση μιλίων στην hertz? Γιατί είχα κάνει αίτημα τέλη Γενάρη για ενοικίαση για 4 μέρες Θεσσαλονίκη, μου ήρθε ένα επιβεβαιωτικό από aegean ότι πραγματοποιήθηκε και ένας κωδικός κράτησης αλλά τίποτα παραπάνω, περίμενα και κανά μειλ από herzt αλλά τίποτα, σε 4 μέρες είναι η κράτηση. Να μιλήσω με hertz ή θα πάω αεροδρόμιο και θα βρω εκεί σταντ της hertz να μείνω ήσυχος; Δεν έχω ξαναπάρει αυτοκίνητο από αεροδρόμιο γι αυτό ρωτάω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Έχει κάνει ποτέ κανένας εξαργύρωση μιλίων στην hertz? Γιατί είχα κάνει αίτημα τέλη Γενάρη για ενοικίαση για 4 μέρες Θεσσαλονίκη, μου ήρθε ένα επιβεβαιωτικό από aegean ότι πραγματοποιήθηκε και ένας κωδικός κράτησης αλλά τίποτα παραπάνω, περίμενα και κανά μειλ από herzt αλλά τίποτα, σε 4 μέρες είναι η κράτηση. Να μιλήσω με hertz ή θα πάω αεροδρόμιο και θα βρω εκεί σταντ της hertz να μείνω ήσυχος; Δεν έχω ξαναπάρει αυτοκίνητο από αεροδρόμιο γι αυτό ρωτάω
Θυμάμαι ότι δεν στέλνει κάτι επιπλέον η Hertz.Και εγώ τηλεφωνώ στην Hertz και επιβεβαιώνω ότι είναι ΟΚ.
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Θυμάμαι ότι δεν στέλνει κάτι επιπλέον η Hertz.Και εγώ τηλεφωνώ στην Hertz και επιβεβαιώνω ότι είναι ΟΚ.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα να τους πάρω να ρωτησω. Επειδή έχεις κάνει μάλλον κρατηση κι εσύ θυμάσαι από πιστωτικη κάρτα τι ποσο θελουν ελευθερο για εγγύηση και γενικά αν έχω κάποια άλλη επιβάρυνση έξτρα. Γιατί στους όρους της aegean λέει ότι όλα είναι μέσα και φόροι αεροδρομίου και ολα αλλά επειδή πάντα ειμαι επιφυλακτικός...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μία φορά που νοίκιασα με εξαργύρωση μιλίων από Αθήνα πρόπερσι έκανα αυτό που λέει ο @fotast .
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα να τους πάρω να ρωτησω. Επειδή έχεις κάνει μάλλον κρατηση κι εσύ θυμάσαι από πιστωτικη κάρτα τι ποσο θελουν ελευθερο για εγγύηση και γενικά αν έχω κάποια άλλη επιβάρυνση έξτρα. Γιατί στους όρους της aegean λέει ότι όλα είναι μέσα και φόροι αεροδρομίου και ολα αλλά επειδή πάντα ειμαι επιφυλακτικός...

η απλή ασφάλεια περιλαμβάνετε στην τιμή ( στα μίλια που εξαργύρωσες δηλαδή). αν θέλεις πλήρη ασφάλεια τότε θα σου πουν εκεί πόσο κοστίζει και θα την πληρώσεις έξτρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα να τους πάρω να ρωτησω. Επειδή έχεις κάνει μάλλον κρατηση κι εσύ θυμάσαι από πιστωτικη κάρτα τι ποσο θελουν ελευθερο για εγγύηση και γενικά αν έχω κάποια άλλη επιβάρυνση έξτρα. Γιατί στους όρους της aegean λέει ότι όλα είναι μέσα και φόροι αεροδρομίου και ολα αλλά επειδή πάντα ειμαι επιφυλακτικός...
Ναι με πιστωτική αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τι ποσό δέσμευσαν για εγγύηση.Αφού θα κάνεις το τηλ. για να βεβαιωθείς για την κράτηση,τους ρωτάς.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Καλησπέρα σε όλους σας. Διάβασα αρκετές σελίδες από το συγκεκριμένο νήμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω απαντήσεις σε αυτά που με απασχολούν γι αυτό παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Έγινα πρόσφατα κάτοχος κάρτας visa miles and bonus προκειμένου να τη χρησιμοποιήσω για αγορές εισιτηρίων αλλά να έχω και κάποιο μπόνους βάσει των συναλλαγών μου γιατί μέχρι τώρα από τις άλλες κάρτες που έχω, προκοπή δεν είδα!

Έχω προγραμματίσει με τη γυναίκα μου ένα ταξίδι Γένοβα για το καλοκαίρι, 2 άτομα, ήδη κάτοχοι miles and bonus και οι δύο, 14000 miles εγώ, 6500 miles εκείνη.
Το ταξίδι (Ath-Goa-Ath) απαιτεί 100 ευρώ περίπου ή 7672+7224=14896 μίλια το άτομο. Άρα μου λείπουν περίπου 1000 miles εμένα (για aller-retour) και περίπου 1000 στη γυναίκα (για το ένα σκέλος πχ το retour).
Το κάθε σκέλος golight κοστίζει 50+ ευρώ το άτομο άρα θέλουμε 100+ το aller-retour για κάθε άτομο, για κανονική πληρωμή εκ των οποίων περίπου τα μισά είναι φόροι.

Σκέφτηκα να αγοράσω επιπλέον 1000+1000 μίλια = 25+25 ευρώ = 50 ευρώ. Έτσι θα επιτύχω να πληρώσω μόνο τους φόρους και για τα 2 εισιτήρια δηλαδή περίπου 50+50 = 100 αντί των 200 ευρώ. Όμως και με τα 50 που θα δώσω για αγορά μιλίων, πάμε στα 150, συν άλλα 50 το aller του δεύτερου εισιτηρίου, θα έχω πληρώσει συνολικά 200!!! Αξίζει ?
Μάλλον δεν αξίζει απαντώ εγώ .... αλλά μήπως κάτι μου ξεφεύγει (sorry αλλά είμαι πρωτάρης ) ή μήπως έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε? πχ μεταφορά μιλίων από τον έναν στον άλλον και ο άλλος να πληρώσει κανονικά εισιτήριό?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Όλο τον Ιουλιο και μέχρι μέση Αυγουστου η Volotea εχει τη μετάβαση μόνο Αθηνα Γενοβα με 35-40 ευρώ, ελάχιστη διαφορά από τα 32 ευρω για φόρους που ζητάει η Aegean και τα μίλια σας. Κλείνετε μ' αυτούς τη μετάβαση και με Aegean με μίλια μόνο την επιστροφή, οπότε κάνεις μεγάλη οικονομία στα μίλια.
Αν θέλετε να πετάξετε μέση ως τέλος Αυγούστου, με λίγα ψώνια στην κάρτα σου θα πάρεις σε λίγες μερες 1000 μίλια για σένα. Αγοράζεις και 1000 μίλια για τη σύζυγο με 25 ευρώ και είσαι κομπλέ.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, την έχω εντοπίσει τη volotea, όμως πετάει Δευ - Παρ ενώ η aegean Τετ - Κυρ, που σημαίνει ότι αν αποφασίσω να συνδυάσω τις 2 εταιρείες, πρέπει να μεγαλώσει η 7ημερη διαμονή μου κατά 2 μέρες ή να μικρύνει κατά 2 μέρες, το οποίο δυστυχώς δεν γίνεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Αν δεν γίνεται, τότε μπορείς να τσεκάρεις άλλη εταιρεία απο Μιλάνο. Έτσι πεταξα πέρσι εγω, ειναι μολις 1,5 ώρα με το τρένο.
Τα 6.500 μιλια της γυναίκας σου ειναι ενα αβολο νουμερο, πρεπει να γινουν 7000 για να αξιοποιηθουν. Περνα τις διαμονες στη booking στο δικο της λογαριασμο.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
το έχω δει και το Μιλάνο, δεν πολυβολεύει, το πρόγραμμα είναι ενοικίαση αυτοκινήτου σχετικά φθηνή 150+ ευρώ και ... βουρ 700+ χιλιόμετρα δυτικά για Γαλλία και επιστροφή στο ίδιο σημείο (για να μην πληρώνουμε extra στην ενοικίαση) και αφού είναι σχετικά φθηνά και τα εισιτήρια .... Επιπλέον η aegean βολεύει καλύτερα γιατί επιστρέφει απόγευμα ενώ η volotea 6 το πρωί (extra διανυκτέρευση ξενοδοχείο και πρωινό τρέξιμο από τις 4+)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Παντως εγω για Ιταλια δεν θα ετρωγα τοσα πολλα μιλια για μια φτηνη διαδρομη με κανονικο εισιτηριο. Πχ Αν βρισκεις Aegean με 60 ευρω κανονικο εισιτηριο εναντι 32 ευρω με μιλια για Μιλανο, ειναι πεταμενα μιλια το να εξοικονομησεις 25-30 ευρω.
Εξαργυρωσα 7000+ μιλια για Αθηνα Μιλανο οταν κοστιζε 230 κανονικη τιμη, οχι 50-60. Καλυτερα να τα κρατησεις για ενα πραγματικα ακριβο εισιτηριο.
Σε τι δεν βολευει το Μιλανο; Και καλες ωρες και διπλα στη Γενοβα.

Ανεφερες πρωινη επιστροφη με Volotea, εγω ειπα να πατε με Volotea και να επιστρεψετε με Aegean με μιλια. Μαλλον δεν εγινε κατανοητο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom