Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η κάθε επιχείρηση έχει διαφορετική συμφωνία με την τράπεζα πχ. μία επιχείρηση μπορεί να να βάζει δόσεις αλλά τα λεφτά τα παίρνει εφάπαξ από την τράπεζα και έτσι μπαίνουν όλοι οι πόντοι μαζί, μπορεί να τα παίρνει και κάθε μήνα κι έτσι να μπαίνουν και οι πόντοι. Γιαυτό λέω τίποτα δεν είναι σίγουρο. Ακόμα και στην εξυπηρέτηση πελατών δεν υπάρχει αυτή η πληροφόρηση.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Θα κάνουμε οικογενειακώς ένα ταξίδι στην Ασία με την Singapore Airlines. Δεν έχει κανένας μας κάποια κάρτα για μίλια και δυστυχώς τα χάνουμε κάθε φορά. Εχουμε κατά καιρούς κάνει αίτηση να μας στείλει κάρτα η Aegean αλλά μας έχει συνδέσει.

Επειδή όμως αυτήν την φορά είναι πολλά τα μίλια θα μεριμνήσω. Ξέρετε που ανήκει η Singapore και τι πρέπει να κάνω για να μαζέψω τα μίλια? Μπορεί να βγει μια οικογενειακή κάρτα?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.537
Θα κάνουμε οικογενειακώς ένα ταξίδι στην Ασία με την Singapore Airlines. Δεν έχει κανένας μας κάποια κάρτα για μίλια και δυστυχώς τα χάνουμε κάθε φορά. Εχουμε κατά καιρούς κάνει αίτηση να μας στείλει κάρτα η Aegean αλλά μας έχει συνδέσει.

Επειδή όμως αυτήν την φορά είναι πολλά τα μίλια θα μεριμνήσω. Ξέρετε που ανήκει η Singapore και τι πρέπει να κάνω για να μαζέψω τα μίλια? Μπορεί να βγει μια οικογενειακή κάρτα?
Η Singapore είναι στην ίδια Συμμαχία με την Aegean (Star Alliance). Άρα πρέπει καταρχάς να βγάλετε, ο καθένας ξεχωριστά (μαζί όλοι δε γίνεται), κάρτα τακτικού επιβάτη στο πρόγραμμα Miles and Bonus της Aegean και μετά να δηλώσετε στο τσεκ ιν της πτήσης τα στοιχεία σας ως τακτικοί επιβάτες.

ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν παίρνουν μίλια στο Miles and Bonus της Aegean όλες οι πτήσεις που εκτελούνται εντός Star Alliance. Υπάρχει στο site της Aegean αναλυτικός πίνακας που αναφέρει αν και τι δικαιούσαι με βάση την κατηγορία του ναύλου του εισιτηρίου σου.

https://en.aegeanair.com/milesandbonus/how-to-earn/all-airlines/#SINGAPORE
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Θα κάνουμε οικογενειακώς ένα ταξίδι στην Ασία με την Singapore Airlines. Δεν έχει κανένας μας κάποια κάρτα για μίλια και δυστυχώς τα χάνουμε κάθε φορά. Εχουμε κατά καιρούς κάνει αίτηση να μας στείλει κάρτα η Aegean αλλά μας έχει συνδέσει.

Επειδή όμως αυτήν την φορά είναι πολλά τα μίλια θα μεριμνήσω. Ξέρετε που ανήκει η Singapore και τι πρέπει να κάνω για να μαζέψω τα μίλια? Μπορεί να βγει μια οικογενειακή κάρτα?
Πρώτη φορά ακούω(από οποιαδήποτε αεροπορική)ότι δεν δίνουν κάρτα.Κάνετε κανονικά αίτηση και δεν σας έρχεται επιβεβαίωση;
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Δεν μου έχει έρθει ποτέ η πλαστική οπότε όταν κάνω check in δεν έχω κάρτα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ούτε εγώ έχω κάρτα (πια), δεν νομίζω να μου την στείλανε ποτέ, αλλά έχω αριθμό λογαριασμού και χρησιμοποιώ αυτόν κατά την αγορά ή το check in.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Και στα περνάνε κατευθείαν σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο ή σου ζητάνε να κάνεις αίτημα καταχώρησης στο site της εταιρείας?

Επίσης σίγουρα έχουν πλαστικό και θα έπρεπε να έχουν. Δεν είναι δυνατό να φυλάμε φωτοτυπίες. Δεν ξέρω πως μπορείς να το αιτηθείς.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Και στα περνάνε κατευθείαν σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο ή σου ζητάνε να κάνεις αίτημα καταχώρησης στο site της εταιρείας?

Επίσης σίγουρα έχουν πλαστικό και θα έπρεπε να έχουν. Δεν είναι δυνατό να φυλάμε φωτοτυπίες. Δεν ξέρω πως μπορείς να το αιτηθείς.
Η πρώτη βαθμίδα(blue) δεν έχει φυσική κάρτα(πλαστικό) πιά.Κρατάς τον αριθμό και τον δίνεις στο check-in η τον βάζεις στην κράτηση που έχεις κάνει προηγουμένως.Εναλλακτικά κατεβάσεις την εφαρμογή της Aegean στο κινητό και έχεις την κάρτα σε ηλεκτρονική μορφή.Και όλες τις πληροφορίες μαζί(μίλια κτλ).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και στα περνάνε κατευθείαν σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο ή σου ζητάνε να κάνεις αίτημα καταχώρησης στο site της εταιρείας?

Επίσης σίγουρα έχουν πλαστικό και θα έπρεπε να έχουν. Δεν είναι δυνατό να φυλάμε φωτοτυπίες. Δεν ξέρω πως μπορείς να το αιτηθείς.
Προσωπικά το βρίσκω πιο βολικό να κάνω αίτημα καταχώρησης εκ των υστέρων, αν έχω ξεχάσει να βάλω το νούμερο μου στην αγορά, στο check in ή στην επεξεργασία της κράτησής μου ή όταν πετάω με άλλη εταιρία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.537
Δε χρειάζεται να έχεις τη κάρτα σε φυσική μορφή, εγώ δε ξέρω καν πού την έχω πια. Μόνο τον αριθμό μέλους να γνωρίζεις. Εγώ βάζω πάντα τα στοιχεία τακτικού επιβάτη πολύ πριν πετάξω, μέσα από τις ιστοσελίδες των εταιρειών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Ακόμα και στην εξυπηρέτηση πελατών δεν υπάρχει αυτή η πληροφόρηση.
Υπαρχει εκ των υστερων. Προχθες μου διευκρινησε η τραπεζα πως ακριβως μπηκαν οι ποντοι απο την ηλεκτρονικη αγορα μου ενω ειχα δει αμεσα τους ποντους απο την αγορα με φυσικη παρουσια, παροτι ηταν με ατοκες και οι δυο.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η πληροφόρηση που αναφερόμουν εγώ ήταν σχετικά με την συμφωνία εμπόρου-τράπεζας σχετικά με τις δόσεις.

Λίγες γενικές πληροφορίες που μπορώ να δώσω είναι ότι όταν μία συναλλαγή γίνεται εφάπαξ σε έμπορο συμβεβλημένο στο πρόγραμμα bonus και είναι πελάτης της ALPHA (έχει δηλαδή τερματικό POS της ALPHA) οι πόντοι τότε κατά 99% εμφανίζονται αμέσως. Όταν ο έμπορος δεν είναι στο bonus και δεν έχει και τερματικό POS της ALPHA τότε οι πόντοι αργούν γιατί θα πρέπει να εισπραχθεί αυτό το πόσο από τον έμπορο.

Για τις δόσεις ότι ανέφερα παραπάνω. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom