Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει πραγματοποιήσει κανείς κράτηση ξενοδοχείου μέσω της Rocketmiles που έχει συνεργασία η Αegean?
Βρήκα για το Βερολίνο ξενοδοχείο σε τιμή ίδια με του επίσημου site του ξενοδοχείου και καλύτερη από αυτή του booking + 5500 μίλια.
Μωρέ μπράβο. Εγώ όλα ακριβότερα τα βρίσκω
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βρήκα για το Βερολίνο ξενοδοχείο σε τιμή ίδια με του επίσημου site του ξενοδοχείου και καλύτερη από αυτή του booking + 5500 μίλια.
Ίδια με του ξενοδοχείου και καλύτερη του booking είναι, είναι όμως λιγότερο καλή σε σχέση με τρίτες μηχανές αναζήτησης;
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Χθες που το έκλεισα και σήμερα που ξανά κοίταξα στα γρήγορα δεν βρήκα κάτι καλύτερο.
Έκλεισα 20/12 με 25/12 το Hampton By Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz , το Queen Room with City View με πρωινό και την semi-flex ακύρωση στα 425,10 € + 21 € city tax.

Επικοινώνησα και με το ξενοδοχείο μόλις και μου είπαν ότι βλέπουν κανονικά την κράτηση, ότι είναι prepaid και ότι θα πληρώσω μόνο τo city tax κατά την άφιξη στο ξενοδοχείο (ότι αναγραφόταν και στη Rocketmiles).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν κατάλαβα είναι prepaid ή ακυρωτέα (semi-flex) η κράτηση;

Γιατί αν είναι prepaid, η agoda προσφέρει για το ίδιο διάστημα prepaid τιμή για δίκλινο με τα ίδια χαρακτηριστικά στα 375€ περίπου με τους δημοτικούς φόρους μέσα στην τιμή (με σπάσιμο της κράτησης στα δύο, δηλαδή αλλάζεις δωμάτιο κάποια στιγμή).

Eπίσης για τα ξενοδοχεία Hilton υπάρχει και μία άλλη προσέγγιση: κλείνεις μια flexible τιμή απ' αυτούς, βρίσκεις μέσα σε 24 ώρες μία ανταγωνιστική τιμή από τρίτη μηχανή, ζητάς price match guarantee και αν στο εγκρίνουν παίρνεις την ανταγωνιστική τιμή μείον 25%. Αν δε στο εγκρίνουν ακυρώνεις την κράτηση.

Y.Γ. Για τα Rocketmiles δεν έχω την καλύτερη άποψη. Μερικές φορές προσπάθησα να κλείσω ξενοδοχεία με ανταμοιβή σε Amazon Gift Cards αντί για μίλια και οι τιμές των ξενοδοχείων ήταν ακριβότερες ακόμα κι αν αφαιρούσα το ποσό της gift card που μου έδινε σαν επιβράβευση.
 
Last edited:

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Επέλεξα μέσω της Rocketmiles την επιλογή Refundable (είχε και πιο φθηνές επιλογές αλλά χωρίς τη δυνατότητα ακύρωσης). Έλαβα κανονικά την επιβεβαίωση και στο e-mail όπου αναφέρεται η δυνατότητα ακύρωσης ("This booking will be 100% refundable if cancelled before 11:59pm local time December 18.")
Θα περιμένω να δω αν έχει γίνει κάποια χρέωση/δέσμευση στην κάρτα που χρησιμοποίησα.


Για να μη βγούμε off-topic.Και εγώ για αυτό ρώτησα αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με την Rocketmiles γιατί διάβασα παράπονα στο truspilot αλλά κυρίως αφορούν ακριβότερες τιμές όπως προείπες και κάποιες διαφωνίες ότι δεν πιστώνουν τα μίλια κτλ. Προς το παρόν δεν έχω βρει άλλη προσφορά ώστε να ακυρώσω αυτή για να δοκιμάσω αν όντως ειναι με ακύρωση και αν θα έχω κάποιο θέμα με τη Rocketmiles. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μη μείνω χωρίς δωμάτιο όταν φθάσω στο ξενοδοχείο :bleh: αφού το επιβεβαίωσαν ότι την βλέπουν την κράτηση προς το παρόν νομίζω είναι ΟΚ.
Αν δημιουργηθεί κάποιο θέμα (ελπίζω πως όχι) θα ενημερώσω σχετικά εδώ.
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@panagiotis.k πάντως μου έκανε εντύπωση πως δεν έκλεισες το (attachment)

Καθώς είναι ακριβώς στην πλατεία και πιο οικονομικό (χωρίς δικαίωμα ακύρωσης όμως)
 

Attachments

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Ορίστε, μια χαρά προσφορά κ τώρα το εισιτήριο παρ ότι φλεξ δεν συμφέρει ν ακυρωθεί. Άλλη φορά θα περιμένω!
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Τις προσφορές του εαρινού εξαμήνου εννοώ. Τελικά όντως έβγαλε, όχι που δεν θα έβγαζε! Ένα τριήμερο θα το τσιμπήσουμε και από αυτές! Δεν εννοούσα προσφορές happy miles.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Τις προσφορές του εαρινού εξαμήνου εννοώ. Τελικά όντως έβγαλε, όχι που δεν θα έβγαζε! Ένα τριήμερο θα το τσιμπήσουμε και από αυτές! Δεν εννοούσα προσφορές happy miles.
α) Είσαι εκτός θέματος, εδώ είναι το miles & bonus.
β) Δεν έγραψε κανείς ότι δεν θα βγάλει εαρινή προσφορά η Aegean.
γ) Ρωτούσες για Μάρτη, δεν είναι στο εαρινό εξάμηνο ο Μάρτης, ούτε είναι κανείς εδώ μέσα ο μάντης Τειρεσίας για να σου πούμε ότι στην εαρινή προσφορά θα συμπεριλάβει η Aegean και το Μάρτη. Άσε που ρωτούσες για συγκεκριμένο προορισμό με λίγες συνδέσεις και με τριήμερο στο διάστημα που ήθελες. Αλλά το σημαντικότερο: Δεν σου είπαμε να κλείσεις σώνει και καλά, τα δεδομένα σου δώσαμε και σου είπαμε κρίνε και πράξε. Όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά.
@admins:Εκτός θέματος, ας διαγραφεί ή ας μετακινηθεί.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Περιττές είναι οι επεξηγήσεις σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.399
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom