Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν κλεισω εισητηρια μεσω του λογαριασμου μου για φιλο που δε εχει κωδικο για μιλια, αν βαλω τον δικο μου παιρνω εγω τα μιλια;
Όχι. Πρέπει ο επιβάτης να ταυτίζεται με τον κάτοχο της κάρτας.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλημερα! Προσπαθω να κλεισω μια πτηση για το εξωτερικο με την Aegean. Χρειαζομαι 4 εισιτηρια (2 ενηλικες και 2 παιδια) και θελω με καποιο τροπο να χρησιμοποιησω τα μιλια που εχω. Για την πτηση αναχωρησης βρισκω 4 εισιτηρια με μιλια, ενω για την πτηση επιστροφης οχι (βρισκω μονο 1 εισιτηριο). Οι επιλογες που βλεπω ειναι οι εξης:
1) Κανω μια κρατηση για 4 εισιτηρια για την πτηση αναχωρησης με τα μιλια (award miles). Μια δευτερη κρατηση για την πτηση επιστροφης για τον ενα ενηλικα (award miles). Μια τριτη κρατηση για τον 2ο ενηλικα και τα 2 παιδια και πληρωνω full price. Το οτι θα εχω 3 διαφορετικες κρατησεις μπορει καπου να μου προκαλεσει προβλημα (πχ σε ενδεχομενη αλλαγη/ακυρωση πτησης απο την Aegean); Μου φαινεται πιο ευκολα διαχειρισιμο το να εχω μια και μοναδικη κρατηση
2) Κανω μια και μοναδικη κρατηση (αναχωρηση κ επιστροφη για 4 ατομα) και χρησιμοποιω το Miles & Cash που μου δινει καποια εκπτωση στο συνολικο ποσο. Αξιζει αυτη η υπηρεσια; (btw για καποιο λογο δεν δουλευει κιολας γιατι στο τελικο σταδιο πληρωμης εμφανιζει μηνυμα οτι δεν γινεται αποδεκτη η καρτα - η οποια εννοειται ειναι κανονικα ενεργη - αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)
Δεν αναφερομαι στις ημερομηνιες που ισχυει η τρεχουσα προσφορα για τα δωρεαν παιδικα εισιτηρια.

Τι με συμβουλευετε να κανω; Ευχαριστω
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλημερα! Προσπαθω να κλεισω μια πτηση για το εξωτερικο με την Aegean. Χρειαζομαι 4 εισητηρια (2 ενηλικες και 2 παιδια) και θελω με καποιο τροπο να χρησιμοποιησω τα μιλια που εχω. Για την πτηση αναχωρησης βρισκω 4 εισητηρια με μιλια, ενω για την πτηση επιστροφης οχι (βρισκω μονο 1 εισητηριο). Οι επιλογες που βλεπω ειναι οι εξης:
1) Κανω μια κρατηση για 4 εισητηρια για την πτηση αναχωρησης με τα μιλια (award miles). Μια δευτερη κρατηση για την πτηση επιστροφης για τον ενα ενηλικα (award miles). Μια τριτη κρατηση για τον 2ο ενηλικα και τα 2 παιδια και πληρωνω full price. Το οτι θα εχω 3 διαφορετικες κρατησεις μπορει καπου να μου προκαλεσει προβλημα (πχ σε ενδεχομενη αλλαγη/ακυρωση πτησης απο την Aegean); Μου φαινεται πιο ευκολα διαχειρισιμο το να εχω μια και μοναδικη κρατηση
2) Κανω μια και μοναδικη κρατηση (αναχωρηση κ επιστροφη για 4 ατομα) και χρησιμοποιω το Miles & Cash που μου δινει καποια εκπτωση στο συνολικο ποσο. Αξιζει αυτη η υπηρεσια; (btw για καποιο λογο δεν δουλευει κιολας γιατι στο τελικο σταδιο πληρωμης εμφανιζει μηνυμα οτι δεν γινεται αποδεκτη η καρτα - η οποια εννοειται ειναι κανονικα ενεργη - αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)

Τι με συμβουλευετε να κανω; Ευχαριστω
Γενικά (όπως αναφέρεις κι εσύ) καλό είναι να μην υπάρχουν πολλές διαφορετικές κρατήσεις.
Προσωπικά θα έκλεινα την πτήση αναχώρησης με μίλια (για όλους) και την επιστροφή κανονικά/full πληρωμή (επίσης για όλους). Σ'αυτήν την περίπτωση θα έχεις 2 μόνο κρατήσεις. Το miles and cash δε δίνει καλή αναλογία, καλύτερα (πάλι για μένα) είναι να κρατήσει κανείς τα μίλια και να τα εξαργυρώσει μελλοντικά.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Γενικά (όπως αναφέρεις κι εσύ) καλό είναι να μην υπάρχουν πολλές διαφορετικές κρατήσεις.
Προσωπικά θα έκλεινα την πτήση αναχώρησης με μίλια (για όλους) και την επιστροφή κανονικά/full πληρωμή (επίσης για όλους). Σ'αυτήν την περίπτωση θα έχεις 2 μόνο κρατήσεις. Το miles and cash δε δίνει καλή αναλογία, καλύτερα (πάλι για μένα) είναι να κρατήσει κανείς τα μίλια και να τα εξαργυρώσει μελλοντικά.
Ναι το σκεφτηκα κ αυτο, αλλα λεω αν ειναι να μην εχω μια και μοναδικη κρατηση, τοτε τι 2 τι 3..; Εχει αρκετη διαφορα, δηλαδη το 1 εισιτηριο επιστροφης full price εχει 122€ (economy light) ενω με μιλια εχει 15000+36€, το οποιο ομως εχει μεσα και μεγαλη αποσκευη (23kg), οπως εχουν και τα εισιτηρια της αναχωρησης με award miles. Ειναι καλο deal θεωρεις;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Αν χρειαστεί να ακυρώσεις ή να αλλάξεις το 1 σκέλος (την επιστροφή για παράδειγμα) θα έχεις μόνο μία κράτηση με την οποία θα πρέπει να ασχοληθείς.
Το αν είναι καλό deal εξαρτάται και από την περίοδο και τον προορισμό που πετάς, σε πόσους μήνες είναι η πτήση κλπ.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Αν χρειαστεί να ακυρώσεις ή να αλλάξεις το 1 σκέλος (την επιστροφή για παράδειγμα) θα έχεις μόνο μία κράτηση με την οποία θα πρέπει να ασχοληθείς.
Το αν είναι καλό deal εξαρτάται και από την περίοδο και τον προορισμό που πετάς, σε πόσους μήνες είναι η πτήση κλπ.
Ναι σωστα, ρωταω ως προς το τι ποσο εξοικονομω διαθετοντας 15000 μιλια :)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ναι σωστα, ρωταω ως προς το τι ποσο εξοικονομω διαθετοντας 15000 μιλια :)
Όπως έχει γράψει και η @paefstra σε πτήσεις εντός Ευρώπης για κάθε 10.000 μίλια η εξοικονόμηση (για την ίδια) κατά μέσο όρο είναι περίπου 80 ευρώ.
Προφανώς αυτό είναι διαφορετικό για τον καθένα, ανάλογα με τον προορισμό, τις προτεραιότητες κλπ. Αν πετάς business σε διηπειρωτική για παράδειγμα η εξοικονόμηση είναι σημαντικά μεγαλύτερη.
Το πολύ καλό με την αγορά εισιτηρίων με χρήση μιλίων είναι ότι μπορείς να ακυρώσεις την κράτηση ακόμη και λίγη ώρα πριν από την πτήση. Στη δική σου περίπτωση όμως εφόσον στην επιστροφή κλείσεις μόνο για το 1 άτομο με μίλια, αυτό το πλεονέκτημα δεν είναι τόσο σημαντικό, καθώς θα πρέπει να ακυρώσεις ή να αλλάξεις και τα υπόλοιπα εισιτήρια τα οποία έχεις πληρώσει.

Επισης, γνωριζετε τι ακριβως σημαινει αυτο;
Δε μπορείς να πληρώσεις τους φόρους των awards με χρήση μιλίων
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Δε μπορείς να πληρώσεις τους φόρους των awards με χρήση μιλίων
Ενταξει, αυτο το καταλαβαινω. Δεν μπορω να βρω ομως γιατι δεν μπορω να ολοκληρωσω την κρατηση (μια εννιαια κρατηση, αναχωρηση και επιστροφη για ολους, με miles & cash - εστω οτι αποφασιζω να το κανω ετσι). Διαβασα ολους τους ορους για χρηση της υπηρεσιας miles & cash.. Σκεφτηκα μηπως ο ορος που παρεθεσα σημαινει οτι αν τα μιλια εχουν συγκεντρωθει απο διαφορες αγορες με την καρτα, δεν εξαργυρωνονται ετσι. Μηπως εξαργυρωνονται ετσι μονο τα μιλια που εχουν συγκεντρωθει απο πραγματοποιηση πτησεων.. Οχι, ε;

Αν χρησιμοποιηθει η υπηρεσια miles&cash τι σχεση εχουν τα awards..; Αφου αναφερεται απλα σε εκπτωση (υποθετω κανονικων εισιτηριων); Αχ τα εχω μπλεξει.. Βοηθεια!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ενταξει, αυτο το καταλαβαινω. Δεν μπορω να βρω ομως γιατι δεν μπορω να ολοκληρωσω την κρατηση (μια εννιαια κρατηση, αναχωρηση και επιστροφη για ολους, με miles & cash - εστω οτι αποφασιζω να το κανω ετσι). Διαβασα ολους τους ορους για χρηση της υπηρεσιας miles & cash.. Σκεφτηκα μηπως ο ορος που παρεθεσα σημαινει οτι αν τα μιλια εχουν συγκεντρωθει απο διαφορες αγορες με την καρτα, δεν εξαργυρωνονται ετσι. Μηπως εξαργυρωνονται ετσι μονο τα μιλια που εχουν συγκεντρωθει απο πραγματοποιηση πτησεων.. Οχι, ε;

Αν χρησιμοποιηθει η υπηρεσια miles&cash τι σχεση εχουν τα awards..; Αφου αναφερεται απλα σε εκπτωση (υποθετω κανονικων εισιτηριων); Αχ τα εχω μπλεξει.. Βοηθεια!
Καλημέρα. Από αυτά που γράφεις στο πρώτο μήνυμα καταλαβαίνω ότι είναι θέμα πιστωτικής
(btw για καποιο λογο δεν δουλευει κιολας γιατι στο τελικο σταδιο πληρωμης εμφανιζει μηνυμα οτι δεν γινεται αποδεκτη η καρτα - η οποια εννοειται ειναι κανονικα ενεργη - αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλημέρα. Από αυτά που γράφεις στο πρώτο μήνυμα καταλαβαίνω ότι είναι θέμα πιστωτικής
Ναι ηταν η πρωτη μου σκεψη. Δεν ειναι ομως αυτο. Δοκιμασα 3 διαφορετικες (ενεργες, που χρησιμοποιω κανονικα) μεταξυ των οποιων και η Aegean Bonus Visa της alpha bank..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom