Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
209
Likes
1.057
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Καλημέρα! Την πτήση που είχε πραγματοποιηθεί προσπαθώ να την καταχωρήσω από το λογαριασμό του μέλους γι αυτό δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει !
Διάβασε στα "ψιλά γράμματα" το διάστημα ,κατά το οποίο, μπορεί το μέλος να καταχωρήσει αναδρομικά πτήσεις.Είναι κάποιοι μήνες,νομίζω είναι οριακό το 11...
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
91
Likes
53
Διάβασε στα "ψιλά γράμματα" το διάστημα ,κατά το οποίο, μπορεί το μέλος να καταχωρήσει αναδρομικά πτήσεις.Είναι κάποιοι μήνες,νομίζω είναι οριακό το 11...
Σ ευχαριστώ - είναι 12 μήνες - μάλλον πρέπει να πάρω τηλ - ελπίζω το σταθερό να μην χρεώνει καθότι κάποια διάβασα ότι χρεώνεται
 

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Επειδή δεν έχω ξανακλείσει award ticket, θέλω να ρωτήσω το εξής: για την ημέρα που με ενδιαφέρει την πρωινή πτήση δεν δίνει διαθεσιμότητα, αλλά για την βραδινή δίνει. Ίδια τιμή και κατηγορία ναύλου και η πρωινή και η βραδινή. Αν κλεισω την βραδινή μετά με αφήνει να τροποποιήσω και να επιλέξω την πρωινή?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Επειδή δεν έχω ξανακλείσει award ticket, θέλω να ρωτήσω το εξής: για την ημέρα που με ενδιαφέρει την πρωινή πτήση δεν δίνει διαθεσιμότητα, αλλά για την βραδινή δίνει. Ίδια τιμή και κατηγορία ναύλου και η πρωινή και η βραδινή. Αν κλεισω την βραδινή μετά με αφήνει να τροποποιήσω και να επιλέξω την πρωινή?
Μονο αν καποιος αγορασε τη θεση στην πτηση που ηθελες και γι αυτο δεν εχει διαθεσιμοτητα και μετα ελευθερωσει τη θεση. Η αν ξαφνικα δοθουν διαθεσιμοτητες.
Γενικα ειναι κατι που μπορει να συμβει αργοτερα, μπορει και οχι.
 

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Μονο αν καποιος αγορασε τη θεση στην πτηση που ηθελες και γι αυτο δεν εχει διαθεσιμοτητα και μετα ελευθερωσει τη θεση. Η αν ξαφνικα δοθουν διαθεσιμοτητες.
Γενικα ειναι κατι που μπορει να συμβει αργοτερα, μπορει και οχι.
Ξέρεις τι έγιινε? Πήγα να κλείσω κανονικά την πρωινή που έιχε και εκεί διαθεσιμότητα, και στο τελευταίο βήμα δεν δεχόταν την aegean bonus visa, προσπάθησα 3 φορές ερχόταν κανονικά ειδοποίηση στην εφαρμογή του κινητού αποδεχόμουν και έβγαζε σφάλμα στο site της aegean. Λογικά θα την ξαναβγάλει διαθεσιμή μετά απο ώρα αλλά θέλω να είμαι σιγουρός.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Ξέρεις τι έγιινε? Πήγα να κλείσω κανονικά την πρωινή που έιχε και εκεί διαθεσιμότητα, και στο τελευταίο βήμα δεν δεχόταν την aegean bonus visa, προσπάθησα 3 φορές ερχόταν κανονικά ειδοποίηση στην εφαρμογή του κινητού αποδεχόμουν και έβγαζε σφάλμα στο site της aegean. Λογικά θα την ξαναβγάλει διαθεσιμή μετά απο ώρα αλλά θέλω να είμαι σιγουρός.
Μάλλον δεσμεύθηκε η θέση. Επειδή η αποδέσμευση μπορεί να πάρει 24 ώρες, αν βιάζεσαι και αφού ήσουν logged in στο miles & bonus μπορείς να πάρεις τηλέφωνο, να ενημερώσεις ότι προχώρησες σε κράτηση που δεν ολοκληρώθηκε και να ζητήσεις την αποδέσμευση της θέσης.
 

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Μάλλον δεσμεύθηκε η θέση. Επειδή η αποδέσμευση μπορεί να πάρει 24 ώρες, αν βιάζεσαι και αφού ήσουν logged in στο miles & bonus μπορείς να πάρεις τηλέφωνο, να ενημερώσεις ότι προχώρησες σε κράτηση που δεν ολοκληρώθηκε και να ζητήσεις την αποδέσμευση της θέσης.
Όλα καλά, τελικά βγήκε ξανά διαθέσιμη και την πρόλαβα. Ας είναι καλά το 20years miles & bonus που κάναμε λογαριασμούς μέχρι και στους πεθαμένους παππούδες μας, και μας βγήκαν τζάμπα εισιτήρια κατακαλοκαιρο με μηδαμινούς φόρους στα ελληνικά νησιά μας. Αν δεν είχε πάρει την Αστυπάλαια η sky θα έκανα πολύ καλό deal αλλά μην είμαι πλεονεκτής.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Πτήσεις στον πιο οικονομικό ναύλο (economy light) της Brussels Airlines δίνουν καθόλου μίλια στο πρόγραμμα Miles & Bonus?
Επίσης, αν και ίσως βγαίνω λίγο εκτός topic, θα ήθελα μια επιβεβαίωση πως οι Gold Aegean / Star Alliance δε δικαιούνται δωρεάν αποσκευή σε πτήση της Brussels (πάλι σε οικονομικό ναύλο πχ BRU-BER).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Πτήσεις στον πιο οικονομικό ναύλο (economy light) της Brussels Airlines δίνουν καθόλου μίλια στο πρόγραμμα Miles & Bonus?
Οχι.
Εχω κλεισει 2 ταξιδια και δεν θα παρω. Αλλα με 33 ευρω την καθε πτηση, δεν ειχα τετοια προσδοκια.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Να κάνω μια χαζή ερώτηση που είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί γιατί είναι κάτι βασικό στον τρόπο που δουλεύει η υπηρεσία αλλά με την αναζήτηση δεν έχω βρει κάτι.

Έχω περίπου 30k μίλια και στην εφαρμογή μου λέει ότι για να παραμείνω Silver πρέπει μέχρι τον Μάρτιο του '24 να αποκτήσω (με τους γνωστούς τρόπους) περίπου 3000 μίλια. Αν εγώ πάω σήμερα στο Attica και ξοδέψω όλα μου τα μίλια, για να παραμείνω Silver μετά θα πρέπει να μαζέψω 33.000 μίλια ή τα μίλια που μαζεύω μετράνε για τις "βαθμίδες" μόνο κατά την απόκτησή τους και μετά τα ξοδεύω όπως εγώ θέλω;

Είναι προφανής η απάντηση αλλά θέλω να το σιγουρέψω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Να κάνω μια χαζή ερώτηση που είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί γιατί είναι κάτι βασικό στον τρόπο που δουλεύει η υπηρεσία αλλά με την αναζήτηση δεν έχω βρει κάτι.

Έχω περίπου 30k μίλια και στην εφαρμογή μου λέει ότι για να παραμείνω Silver πρέπει μέχρι τον Μάρτιο του '24 να αποκτήσω (με τους γνωστούς τρόπους) περίπου 3000 μίλια. Αν εγώ πάω σήμερα στο Attica και ξοδέψω όλα μου τα μίλια, για να παραμείνω Silver μετά θα πρέπει να μαζέψω 33.000 μίλια ή τα μίλια που μαζεύω μετράνε για τις "βαθμίδες" μόνο κατά την απόκτησή τους και μετά τα ξοδεύω όπως εγώ θέλω;

Είναι προφανής η απάντηση αλλά θέλω να το σιγουρέψω.
Τα 30k είναι μίλια εξαργύρωσης και είναι το άθροισμα των μιλίων που έχεις μαζέψει όλα αυτά τα χρόνια είτε με ταξίδια είτε με αγορές, τα 3k που σου λείπουν είναι μίλια αναβάθμισης. Τα 30k και να τα ξοδέψεις όλα δεν επηρεάζουν τα 3k που σου λείπουν για να παραμείνεις silver.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom