Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και σας ευχαριστω. Με κανατε να αποφασισω να ξαναπροσπαθησω να κλεισω με μιλια καποια διηπειρωτικη πτηση. Ειχα αποφασισει να τα καταναλωνω μονο με aegean σε ακριβους προορισμους οπως κροατια, πορτογαλια, ιραν....
Αυτες που έχουν τα φτηνότερα εισιτηρια απο Ευρώπη προς Ασία ειναι η συνήθως η Thai και η Asiana και η Avianca προς Λ. Αμερική. Δες απο που πετάνε στην Ευρώπη και ψάξε απο εκείνο το αεροδρόμιο.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Για όσους ενδιαφέρονται να βρουν πτήσεις με μιλια σε μακρινά δρομολόγια και δεν θέλουν να απασχολούν το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean.
Μπαίνεις σε αυτη τη σελίδα https://www.united.com/ual/en/gr/flight-search/book-a-flight/redeemmiles/rev
Διαλέγεις προοριμό, στα connections διαλέγεις μέχρι 1 στάση, διαλέγεις τι θέση θέλεις και ψάχνεις. Το έχω χρησιμοποιήσει και όποτε λέει οτι υπάρχει διαθεσιμότητα πάντα λέει το ίδιο και το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean.
Προσοχή μας αφορούν μονο οι πτήσεις με 1 στάση.
Επίσης λέει και τους φορους και τα μιλια που απαιτούνται. Σε αυτα μην δινεται σημασία. Τα μίλια είναι στανταρ και είναι στη σελίδα https://el.aegeanair.com/milesandbonus/how-to-spend/all-airlines/#star-alliance. Οι φόροι που αναφέρονται είναι χώρις επιναυλο καυσίμων κτλ όποτε σχεδόν πάντα ειναι παραπάνω. Για να βρούμε πόσο ακριβώς είναι οι φόροι μπαίνουμε στη επίσημη σελίδα της αεροπορικής και βάζουμε το δρομόλογιο που βρήκαμε με μίλια. Βλέπουμε την ανάλυση της τιμής και εκεί θα λέει πόσο είναι ο καθαρός ναυλος και πόσο όλα τα άλλα. Εμεις θα πληρώσουμε όλα τα άλλα συν 20 ευρω στην Aegean.
Η σελιδα που εβαλα δεν έχει πτήσεις της Singapore.
Την ιδια δουλειά μπορείς να την κάνεις απο την σελίδα της ΑΝΑ αλλα εκει πρέπει να κάνεις εγγραφή. Η σελίδα της ΑΝΑ έχει και πτήσεις της Singapore.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά τα Blue μέλη μπορούν τώρα να αγοράζουν μίλια αναβάθμισης.
Παρακάτω παρατίθεται ο αριθμός των μιλίων που μπορεί να αγοράσει κάποιος ανάλογα με την βαθμίδα του:
  1. Blue μέλη έως και 1.000 μίλια αναβάθμισης
  2. Silver μέλη έως και 2.000 μίλια αναβάθμισης
  3. Gold μέλη έως και 3.000 μίλια αναβάθμισης
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/how-to-earn/purchase-tier-miles/
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν έχεις κάνει την προεργασία σου και δεν βαριέσαι να ρωτάς, μην ανησυχείς, ο/η υπάλληλος δε δυσανασχετεί, αυτή είναι η δουλειά του/της και - με μένα, τουλάχιστον - την έκανε επιδεικνύοντας μεγάλο ενδιαφέρον.

Σωστό. Όταν έψαχνα από τη Shanghai για την Guilin, μου έδωσε τις πτήσεις απ'το Pudong και μετά της είπα να κοιτάξει κι απ' το Hongqiao.
Το πρόβλημα δεν είναι μη δυσανασχετήσουν (που δε μου έχει τύχει ποτέ, εξαιρετικά ευγενείς) αλλά το ότι αφού δε γίνεται να τα κλείνουμε ονλάιν (όπως γίνεται στα άλλα προγράμματα που συμμετέχω) πρέπει όσοι βρίσκονται εκτός Ελλάδας να χαλάνε ένα σκασμό λεφτά στα τηλέφωνα (ειδικά όταν είσαι σε χώρα χωρίς skype κλπ).

ΟΚ απορία και ΜΗΝ το πολιτικοποιήσετε πληζ: Θέλω να κάνω πτήση από τα κατεχόμενα. Είναι ακριβή και προτιμώ να χρησιμοποιήσω μίλια, από κατεχόμενα προς Αλμάτι. Μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται ή αν υπάρχει θέμα; Αν κάποιος μπορεί να κάνει ένα τηλέφωνο στην Αιγαίου θα το εκτιμούσα πάνω από ιδιαιτλερως (μη χαλάσω 100€ μόνο για μια ερώτηση, λυπηθείτε με).
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγια Περουπολη
Αν θυμάμαι καλά μέχρι πρόσφατα η Aegean πουλούσε 500 μίλια αναβάθμισης για 25€. Τώρα πουλάει 50€ τα ίδια 500 μίλια. Διπλασιάστηκε η τιμή ή εγώ δεν θυμάμαι καλά ?
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
ΟΚ απορία και ΜΗΝ το πολιτικοποιήσετε πληζ: Θέλω να κάνω πτήση από τα κατεχόμενα. Είναι ακριβή και προτιμώ να χρησιμοποιήσω μίλια, από κατεχόμενα προς Αλμάτι. Μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται ή αν υπάρχει θέμα; Αν κάποιος μπορεί να κάνει ένα τηλέφωνο στην Αιγαίου θα το εκτιμούσα πάνω από ιδιαιτλερως (μη χαλάσω 100€ μόνο για μια ερώτηση, λυπηθείτε με).
Έλαβες απάντηση? Αν όχι θα πάρω αύριο να μάθω και να σου πω. Το δρομόλογιο που σε ενδιαφέρει είναι ECN-ALA? one way? Και ποια ημερομηνία να ρωτήσω για διαθεσιμότητα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έλαβα, όχι. 23/3 και ναι, one way. Σε ευχαριστώ πολύ.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο επειδή έμπλεξα εδώ στο νησί (Κως) κι οι τιμές είναι πανάκριβες (μην πει κανείς γιατί δεν έκανα κράτηση, νωρίτερα, για δουλειά ήρθα 26/10, δεν μπορούσα να ξέρω νωρίτερα πού θα ήμουν). Και σκέφτομαι μια άλλη εναλλακτική, να χρησιμοποιήσω τα miles and bonus της aegean (με την οποία αυτή τη στιγμή η τιμή είναι γύρω στα 400€). Μου λείπουν 2.050 μίλια. Μπορώ, λέει, να εξαγοράσω μίλια για να φτάσω τα 5250 και να δικαιούμαι (λέμε τώρα) δωρεάν πτήση. Δε βρίσκω όμως πόσο κοστίζουν αυτά τα 2050 μίλια. Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω το κόστος;
 
Last edited by a moderator:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
δεν ειχα ιδεα οτι απο aegean μπορω να κλεισω ξενοδοχεια μεσω booking κι εχω καποιες αποριες.

υπαρχει καμια διαφορα (με μια προχειρη ματια που εριξα ειχε διαφορα μονο στις εκπτωσεις genius που εχει στο booking) αναμεσα στις δυο πλατφορμες; καλα οκ θα τσεκαρω και κατι πριν το κλεισω.

και δευτερον βλεπω οτι για καθε 1 ευρω ειναι 2 μιλια. αν υποθεσουμε οτι καποιο ξενοδοχειο μου κανει την χρεωση αμεσως (και οτι η πληρωμη δεν γινεται σε δευτερο χρονο στο καταλυμα) τι ποντους θα παρω; θα παρω 1 ποντο/ευρω ή 2 αντιστοιχα για αμεξ ή επειδη ειναι μεσω του site της aegean θα παρω τους ποντους που θα επαιρνα απο aegean, δηλαδη 4/ευρω ή 8 για αμεξ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom