Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Νέος στο σύστημα με τους πόντους, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει πως λειτουργεί γενικά, που να βλέπω προσφορές (link) και ότι άλλο νομίζει ότι θα ήταν χρήσιμο.
Μαζέυω και από πτήσεις και από διάφορες άλλες προωθητικές π.χ. ΔΕΗ.
Μέχρι σήμερα έχω μαζέψει 35000....
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα, καλώς ήρθες στο club πόντων, μιλίων κλπ!! Έχεις βγάλεις κάρτα Alphabank να υποθεσω και συλλέγεις πόντους τους οποίους μετατρέπεις σε μίλια μέσω της εφαρμογής ή του σάιτ της Aegean. Αυτό το διάστημα btw τρέχει προσφορά με εξαργύρωση 20% λιγότερων μιλίων για το δίκτυο της Aegean. Με βάση τους πόντους που έχεις, μπορείς να εκδόσεις εισιτήριο μετ επιστροφής για τους περισσότερους προορισμούς βλ Ρώμη, Κάιρο, Ντουμπρόβνικ κλπ με 14000 μίλια μετ επιστροφης αλλά και σε πιο μακρινούς όπως το Οσλο με 25000-30000 μίλια. Επιπλέον, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρουν οι προορισμοί εκτός Ευρώπης, τα 35000 μίλια που έχεις μπορείς να τα διαθέσεις σε προορισμό της Αμερικής με την αεροπορική εταιρεία United. Σε κάθε περίπτωση καταβάλεις τους φόρους. Γνώμη μου είναι, εάν θέλεις να διευρύνεις τους ορίζοντες σου εκτός Ευρώπης να μαζέψεις τλχ 35000 επιπλέον μίλια, για να μπορέσεις να κλείσεις ένα εισιτηριο μετ επιστροφής. Ενδεικτικά, αναφέρω για Αμερική σε economy class χρειάζεσαι περίπου 70000 μίλια, για Τόκιο 90000 μίλια, για Αυστραλία 100000 (εάν θυμάμαι καλά), για Μεξικό 70000. Εάν σε ενδιαφέρει η Ευρώπη, κλείνεις σχεδόν (αν όχι σίγουρα) σε οποιονδήποτε προορισμό θέλεις.
Τέλος, αναφορικά με τους πόντους που έχεις, μπορείς να πραγματοποιείς αγορές εισιτηρίων μόνο για προορισμούς του δικτύου της Aegean. Συμφέρει όμως να τους μετατρέπεις σε μίλια, διότι μπορείς να κλείσεις προορισμούς σε όλο τον κόσμο με εταιρείες της star alliance.
Τα λινκ που μπορείς να ενημερώνεσαι είναι τα εξής:
https://el.about.aegeanair.com/media-center/nea/

Πρόγραμμα Επιβράβευσης Bonus | ALPHA BANK
Και όπως είπαν πιο πάνω, εννοείται στο travelstories
 
Last edited:

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Για το δεύτερο στο site της Aegean.
Κι εννοείται travelstories
Καλησπέρα. Μίλια και πως μπορώ/πότε να βρω τις καλύτερες ευκαιρίες. Υπάρχει κάποιο διάστημα προσφορών ή απλά παρακολουθώ τις πτήσεις που θέλω με τα αντίστοιχα μίλια?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν κάνω κράτηση εισιτηρίου με μίλια και το ακυρώσω πληρώνω κάποιο fee επειδή η ακύρωση γίνεται μόνο τηλεφωνικά σωστά; Ποιος θυμάται να μου πει αν αυτό το fee είναι ανά εισιτήριο ή ανά κράτηση;
Ανα κρατηση και ανα υπαλληλο. Ακυρωσα δεκεμβριο 2 πτησεις με 2 διαφορετικες κρατησεις (οχι πηγαινελα) με ενα fee, αφου ηταν εμφανες οτι επροκειτο για το ιδιο ταξιδι. Νταξ ανθρωποι ειναι της Aegean, οχι βλακομηχανες.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Καλησπέρα. Μίλια και πως μπορώ/πότε να βρω τις καλύτερες ευκαιρίες. Υπάρχει κάποιο διάστημα προσφορών ή απλά παρακολουθώ τις πτήσεις που θέλω με τα αντίστοιχα μίλια?
Προσφορές για κράτηση πτήσεων με λιγότερα μίλια (μόνο για Aegean) βγαίνουν κατά καιρούς, αλλά όχι συχνά. Τρέχει μία τώρα https://el.aegeanair.com/milesandbonus/news/2024/redemption_promo_jan24/
 

pan82

Member
Μηνύματα
627
Likes
779
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/news/2024/abv_redemption_feb24/

προσφορά για +20% επιπλέον πόντους στη μετατροπή bonus πόντων σε μίλια. Πρώτη φορά από τότε που καταργήθηκε η παλιά blue aegean visa τη συμπεριλαμβάνει ξανά στη προσφορά μετατροπής. Τα τελευταία 2+ χρόνια πάντοτε την εξαιρούσε στη συγκεκριμένη προσφορά.


Μετατρέψτε τους Bonus πόντους σας online & κερδίστε 20% επιπλέον μίλια!

Σε συνεργασία με την Alpha Bank, σας επιβραβεύουμε με μία μοναδική προσφορά! Έως και 29.02.24, μετατρέψτε τους Bonus πόντους της Aegean Bonus Visa κάρτας σας σε μίλια εξαργύρωσης, μέσω του aegeanair.com ή του AEGEAN app, και κερδίστε 20% έξτρα μίλια για κάθε σας συναλλαγή. Μην το χάσετε!

Πώς;

- Μέσω του aegeanair.com, συνδεθείτε στον Miles+Bonus λογαριασμό σας και επιλέξτε “Μετατροπή Bonus πόντων σε μίλια” από την ενότητα “Η Aegean Bonus Visa κάρτα μου”.
- Ενναλακτικά, μέσω του AEGEAN App, συνδεθείτε στον Miles+Bonus λογαριασμό σας, επιλέξτε “Ο λογαριασμός μου” και έπειτα, “Μετατροπή Bonus πόντων σε μίλια” από την ενότητα “Η Aegean Bonus Visa κάρτα μου”.

Όροι & Προϋποθέσεις:
  • Η προσφορά των επιπλέον μιλίων ισχύει για μετατροπές Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης μόνο μέσω του aegeanair.com ή του AEGEAN app.
  • H προσφορά των επιπλέον μιλίων ισχύει για μετατροπές Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης, που θα πραγματοποιηθούν από 01.02.2024 (10:00, ώρα Ελλάδας) έως και 29.02.2024 (23:59, ώρα Ελλάδας).
  • Η μετατροπή Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης αφορά μόνο τους Bonus πόντους που έχουν συγκεντρωθεί από όλες τις συναλλαγές με την κάρτα Aegean Bonus Visa Debit/Aegean Bonus Visa Standard & Aegean Bonus Visa Premium, καθώς και με την παλιά πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa.
  • Η μετατροπή Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης πραγματοποιείται με τη χρήση της κύριας Aegean Bonus Visa κάρτας.
  • Οι κάτοχοι των καρτών Aegean Bonus Visa, έχουν τη δυνατότητα μετατροπής των Bonus πόντων που έχουν συλλεχθεί με χρήση της κάρτας τους σε μίλια, σε αναλογία 4 προς 5 (4 Bonus πόντοι = 5 Μίλια) για την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa Premium, σε αναλογία 4 προς 4 (4 Bonus πόντοι = 4 Μίλια) για την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa Standard, σε αναλογία 4 προς 3 (4 Bonus πόντοι = 3 Μίλια) για την παλιά πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa, και σε αναλογία 4 προς 2 (4 Bonus πόντοι = 2 Μίλια) για την χρεωστική κάρτα Aegean Bonus Visa Debit.
  • Ο ελάχιστος αριθμός Bonus πόντων προς μετατροπή είναι 4 πόντοι.
  • Ο επιτρεπτός αριθμός των Bonus πόντων προς μετατροπή σε μίλια εξαργύρωσης είναι μόνο σε πολλαπλάσια του 4.
  • To μέλος κερδίζει επιπλέον 20% στο σύνολο των μιλίων που έχει μετατρέψει.
  • Τα επιπλέον μίλια της προσφοράς αφορούν μόνο σε μίλια εξαργύρωσης, τα οποία βάσει των Όρων του προγράμματος δεν υπόκεινται σε ημερομηνία λήξης.
  • Η καταχώρηση των επιπλέον μιλίων εξαργύρωσης στον Miles+Bonus λογαριασμό των μελών θα γίνει έως και 15 εργάσιμες ημέρες μετά τη λήξη της προσφοράς.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
εχω να ταξιδεψω με την κυριa Aegean 10ετια και βαλε. Εκλεισα προσφατα για Ελ πρατ απο Μακεδονια Αλεξανδρος με 100 ευρω διπλης κατευθυνσης ενω για τους φιλους μου με 132. Στην ουσια κεδρισα τα 5000 μιλια που μου εδωσε η ΔΕΗ απο μια προσφορα σε 32 ευρω εκπτωση.....
Το αεροπορικο ηταν για μεσα ΜΑρτιου ουτε σε καποια γιορτη ουτε κατι ακρως τουριστικο....
Δε θεωρω οτι το συστημα με μιλια αποδωσε σε εμενα προσωπικα και ουτε σκεφτομαι να την χρησιμοποιησω ξανα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εχω να ταξιδεψω με την κυριa Aegean 10ετια και βαλε. Εκλεισα προσφατα για Ελ πρατ απο Μακεδονια Αλεξανδρος με 100 ευρω διπλης κατευθυνσης ενω για τους φιλους μου με 132. Στην ουσια κεδρισα τα 5000 μιλια που μου εδωσε η ΔΕΗ απο μια προσφορα σε 32 ευρω εκπτωση.....
Το αεροπορικο ηταν για μεσα ΜΑρτιου ουτε σε καποια γιορτη ουτε κατι ακρως τουριστικο....
Δε θεωρω οτι το συστημα με μιλια αποδωσε σε εμενα προσωπικα και ουτε σκεφτομαι να την χρησιμοποιησω ξανα!
Λάθος χρήση απλά.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
218
Ερωτήσεις σχετικά με την gold βαθμίδα :

Στο lounge της aegean δικαιούσαι σύνοδο. Σε lounge της star alliance σε άλλη χώρα δικαιούσαι ; Στην Νίκαια έβαλα σύνοδο αλλά στην υποδοχή δεν πολυκαταλαβε τι εννοούσα και έχω την αίσθηση ότι μας έβαλε έτσι.

Επίσης, αν έχεις σύνοδο μπορεί να παραδώσει βαλίτσα και αυτός μαζί σου η να περάσει fast lane ;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Ερωτήσεις σχετικά με την gold βαθμίδα :

Στο lounge της aegean δικαιούσαι σύνοδο. Σε lounge της star alliance σε άλλη χώρα δικαιούσαι ; Στην Νίκαια έβαλα σύνοδο αλλά στην υποδοχή δεν πολυκαταλαβε τι εννοούσα και έχω την αίσθηση ότι μας έβαλε έτσι.

Επίσης, αν έχεις σύνοδο μπορεί να παραδώσει βαλίτσα και αυτός μαζί σου η να περάσει fast lane ;
Στα lounge της Aegean δικαιούσαι συνοδό, εκτός του εντός Shengen στην Αθήνα, όπου σου δίνουν μια κάρτα και πηγαίνετε στο διπλανό της Goldair.
Στης Star alliance δικαιούσαι συνοδό στα περισσότερα.
Βαλίτσα εάν είναι ίδια κράτηση μπορεί να έρθει μαζί σου (τυπικά δεν ξέρω τι ισχύει βέβαια).
Fast lane όχι
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υποτίθεται πως fast lane όντως δεν επιτρέπεται ο συνοδός αλλά σε καμία εικοσαριά αεροδρόμια μέχρι τώρα δε μου το έχουν αρνηθεί ποτέ.
 

Maryjoy

Member
Μηνύματα
20
Likes
72
Για τη βαλιτσα δε μου εχει τυχει να αρνηθουν ποτε να παραλαβουν και του συνοδου τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο ( και παντα βαζουν priority tags και στο συνοδο)
Fast lane στο Βενιζελος εχει κοπει για το συνοδο, στο εξωτερικο ειναι αναλογα που θα πεσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom