Πρόστιμα για κάπνισμα στο εξωτερικό.

filenaditsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Aγία Πετρούπολη
Στο Κάτγουικ τα χριστούγεννα πέφτει χιόνι κάνει τρομερό κρύο και έχω βγεί για τσιγάρο (μιλάμε για τρείς το πρωί) είμαι εγώ και πέντε ακόμα κακόμοιροι και μπάζει απο παντού.
Ο χώρος ανοικτός αλλά οριοθετημένος με κίτρινο χρώμα. Απομακρύνομαι και πιάνω μια γωνιά που μπάζει λιγότερο εκτός κίτρινου...Με πλησιάζει κυριούλης απο την ασφάλεια και απαιτεί να περάσω μέσα στην κίτρινη γραμμή....Έλεος!!!!!
 

TAKIS-SOL

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
....είσαι σίγουρος?? ήταν πρόστιμο ή κόστος για τον εσωτερικό καθαρισμό και αερισμό?? Μπορεί να βάλει πρόστιμο μια εταιρεία ενοικιάσεως?? Αν παρ' όλα αυτά είναι πρόστιμο, σημαίνει ότι κατήγγειλε το γεγονός, πράγμα που για αυτούς τους νομοταγείς λαούς δεν είναι ..."ρουφιανιά" αλλά ...άμυνα απέναντι σε κάποιον (πχ. ασυγκράτητο θεριακλή Ελληνάρα που δεν σέβεται τους κανόνες ... )
(με συγχωρείς που διόρθωσα το κείμενό σου ....ήταν πρόκληση η ορθογραφία σου και είμαι της αρχαίας σχολής...)

απο αερισμο και καθαρισμο το καναμε τζαμι..σε βενζιναδικο..
χαρτι ειχε παντως στο ντουλαπακι..οτι νο σμοκιν...
την λαμογια την καναμε εμεις..δε φταιει το κρατος..

για την ορθογραφια τωρα
σορρυ εγω..
σαν μουτζουρης που ειμαι(μηχανικος)..δεν κατεχω και πολλα...:(
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους αποφάσισε να εφαρμόσει από σήμερα τα μεσάνυχτα η κυβέρνηση της Κροατίας.

Βάσει της νέας απόφασης, το κάπνισμα θα επιτρέπεται εφεξής μόνο σε εστιατόρια και μπαρ που έχουν προβεί στις απαραίτητες αλλαγές και έχουν πάρει σχετικές άδειες για να διαθέτουν χώρο καπνιστών.

Ο υπουργός Υγείας της Κροατίας, Darko Milinovic, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την εφαρμογή της νομοθεσίας που απαγορεύει το κάπνισμα στους κλειστούς δημόσιους χώρους. Ο ίδιος επισήμανε ότι το 95% των παιδιών εκτίθεται σε παθητικό κάπνισμα.

Ο Milinovic είπε ότι στόχος της εφαρμογής του νόμου δεν είναι η τιμωρία των ιδιοκτητών εστιατορίων αλλά να βοηθήσει τους ανθρώπους να κόψουν το κάπνισμα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.576
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πριν λίγους μήνες στο πολυκατάστημα kipa στην Αδριανούπολη. Στο ισόγειο καταστήματα, στον όροφο καφετερίες, fast food κλπ. Ανεβαίνουμε με τον κυλιόμενο διάδρομο και πάνω δυο ευμεγέθεις ταμπέλλες προειδοποιούν: Πρόστιμο για κάπνισμα 61 λίρες. - Τι κουφό πρόστιμο αυτό ρε παιδιά ; Γιατί όχι στρογγυλό 60 ή 70 λίρες ; Και το γκαρσόνι στον τουρκομαθή της παρέας : - Τούρκος αποκλείεται να καπνίσει μέσα. Το πρόστιμο είναι έτσι διαμορφωμένο για σας τους Έλληνες. 61 λίρες είναι στρογγυλά 30 ευρώ !
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το πρόστιμο είναι έτσι διαμορφωμένο για σας τους Έλληνες. 61 λίρες είναι στρογγυλά 30 ευρώ !
Ναι, ε...κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας, το κοστούμι...:evil:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν μου λέτε ρε παιδιά..
κλεινω ξενοδοχείο κάπου,μετά προσέχω οτι ειναι λέει no smoking room..τι εννοάει????:cool:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
καλη μου Ρενατα παρτο ψυχραιμα.
Ενοαει οτι ακριβως μεταφραζεις
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μου την είπατε και οι δύο!!! καλά θα το παραδεχτώ!!:D
και τι κάνομε τώρα?? pandora βάλε το μυαλό σου να δουλεψει..εμένα κάηκε:rolleyes:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
:haha:
Μου την είπατε και οι δύο!!! καλά θα το παραδεχτώ!!:D
και τι κάνομε τώρα?? pandora βάλε το μυαλό σου να δουλεψει..εμένα κάηκε:rolleyes:

:haha::haha: δύο λύσεις...

η πρώτη : αν ανοίγει το παράθυρο...το φουντώνεις έξω...:lol:
η δεύτερη : αποσύρεσαι στο ιδιαίτερο και ευωδιαστό :D δωμάτιο της σουίτας :bleh: (όπου δεν λειτουργεί το σύστημα πυρόσβεσης) και το φουντώνεις...με ότι αυτό συνεπάγεται...:bleh::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ρε συ δεν μπορεί...
μάλον οι άνθρωποι εννοάουν οτι απαγορεύεται το κάπνισμα έξω απο το δωμάτιο!!:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.624
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom