Πρόστιμα για κάπνισμα στο εξωτερικό.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
εχεις δικιο ...για μυτη ηταν
οσο για τη νικοτινη ...καπου ειχα διαβασει οτι ειναι απο τα 3 πιο εθιστικα ...
το ειχα κοψει για 2 εβδομαδες ....δεν μπορουσα να καπνισω ...ημουν αρρωστη ...σε μαυρα χαλια ..μολις συναντηθηκα με καπνιστες ...
μπηκα παλι στο χορο
καπου διαβασα οτι υπαρχουν 2 ηδη καπνιστων οι εθισμενοι και οι κοινωνικοι
ανηκω στο δευτερο ειδος
μπορει να κανω ενα τσιγαρο...μπορει εναμιση πακετο...αναλογα με τις εποχες μου...βασικα ξεκινησα πιο πολυ μετα απο πενθος
το γεγονος ομως οτι καπνιζω γυρω στα 14 χρονια αν μετραω καλα δεν ειναι και πολυ ευχαριστο ...
προτιμω ομως να ειμαι κοινωνικη καπνιστρια...δηλαδη ..με τον καφε ...με φιλους σε μια συζητηση ...με ενα ποτακι ...παρα εθισμενη ...και να θελω τσιγαρο καθε 5 λεπτα ...το θεωρω χειροτερο ...και ας ακουγεται πιο λογικο (αν μπορει να θεωρηθει)
και επειδη ειναι δυσκολο να κοπει το τσιγαρο ...θα προτεινα να ελλατωθει
4 τσιγαρα τη μερα ...ειναι μια χαρα ...και ενα μικρο ξεσαλωμα ...αν βγεις για ποτο :bleh:
Εθισμενοι καπνιστες και κοινωνικοι καπνιστες!Πολυ μου αρεσε αυτος σου ο διαχωρισμος.Πιστευω πως ανηκω στην δευτερη ομαδα..δηλ μπορει αν η παρεα η οι συνθηκες να μην ευνοουν το καπνισμα να προσαρμοστω.Αλλα αυτο που κανουμε οι κοινωνικοι καπνιστες ειναι μεγαλη βλακεια πιστευω.Εφοσον μπορουμε και κραταμε χωρις τσιγαρο αναλογα με την περισταση..κριμα ειναι που το συνεχιζουμε και επιβαρυνουμε τον οργανισμο μας.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
και γω τα ιδια λεω αλλα κανω και τη στρουθοκαμηλο ...:rolleyes:
να δω μεχρι ποτε
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αντιθέτως το τσιγάρο το απολαμβάνω εκατό τοις εκατό όταν ειμαι εντελώς μόνη μου.
το ανάβω με επίγνωση οτι τώρα το γουστάρω για να χαλαρώσω ή να σκεφτώ.
Δεν ειμαι κοινωνική καπνίστρια..όσο και να φαίνεται παράξενο,διαολίζομαι οταν καπνίζουν όλοι γύρω μου,απο αντίδραση μπορεί να μην καπνίσω...και ειμαι μανιώδης με την καθαριότητα των τασακιών οπου όχι μόνο τα αδειάζω αλλα και τα πλένω και καποιο λαδάκι καίει αρωματικό στην συσκευή για να μην μυρίζει το δωμάτιο..
αυτά!
 

elliot

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος ΗΠΑ
και πού'σαι ακόμα ρενάτα. εκτός από τα δωμάτια που καπνίζουν, σε μερικές πόλεις υπάρχουν και σπίτια που καπνίζουν ή δεν καπνίζουν (δλδ, δεν τα νοικιάζουν σε καπνιστές, εκτός αν αυτοί είναι μαζόχες). πάντως, το πιο ασφαλές είναι να καπνίζει κανείς εκεί που βλέπει ότι καπνίζουν και άλλοι, καθώς και όταν υπάρχουν "λεπτές" ενδείξεις (π.χ. αποτσίγαρα κάτω, τασάκια στα τραπέζια).
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χτυπούν “κάρτα” για να καπνίσουν

Οι εργαζόμενοι του Δημοτικού Συμβουλίου της περιοχής Breckland στη Βρετανία θα το... ξανασκεφτούν πριν κάνουν διάλειμμα για ένα τσιγάρο. Όπως αποφάσισε η διοίκηση, ο χρόνος που θα αφιερώνουν για την αγαπημένη τους συνήθεια, θα τους αφαιρείται από το μισθό.

η συνέχεια του άρθρου Χτυπούν ?κάρτα? για να καπνίσουν | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν πανε στο διάολο οι ξενέρωτοι!!! Μα τι κρίμα ..το Merapi ειναι μακρυά..εκεί στο big ben έπρεπε να ειναι!!:rolleyes:
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις ξανά
κατεβενοντας απο το αεροδρομιο στην φιλανδια...νοικιασαμε αμαξι..
ειμαστε θεριακλιδες..τη να κανουμε...καπνισαμε μεσα..
οταν το αφησαμε το καθαρισαμε τελεια...
οταν το πηραμε..δωσαμε και την βιζα για εγγυηση...
και στην αθηνα ηρθε το αντιγραφο λογαριασμου..
με 150 ευρο προστιμο...πονεσαμε..
αλλα δεν πειραζει..η χωρα μασ αποζημιωσε με το παραπανω..
Στη Φινλανδία επιμένουν πάρα πολύ σ' αυτό. Εκτός από τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα, σε σπιτάκι που νοικιάσαμε η σπιτονοικοκυρά μας ζάλιζε επί 5 λεπτά ότι να μην καπνίσουμε μέσα, είναι πολύ σημαντικό, μπλα μπλα. ΟΚ, κατανοητό ως εδώ. Η τρελή υπερβολή: αν τυχόν καπνίσετε θα σας χρεώσω ένα ποσό τύπου 200-250 ευρώ γιατί θα πρέπει μετά να πλύνω κουρτίνες και να κάνω τρελό καθαρισμό του δωματίου για να μπορέσω να το ξανανοικιάσω :shock:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τι γινεται καλε!Τι διαβαζω τοσην ωρα!
Παπαπα ...στρατιωτακια οι ξενοι.Πως μπορουν ?
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Να καταγγείλω την απαράδεκτη ύπαρξη προστίμου για κάπνισμα εντός τραίνου στην Ινδία...πάλι καλά που είναι ταχύτατα και δεν παίρνεις χαμπάρι την διάρκεια του ταξιδιού...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom