Πρόστιμα για κάπνισμα στο εξωτερικό.

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
- "Τι εγινε ρε μεγαλε...?".
> "καπνιζετε..."
- "κατ' αρχας δεν υπαρχει πινακιδα που να το απαγορευει, κατα δευτερο ειμαστε σε ανοικτο χωρο, και κατα τριτο λες να παρεξηγηθει ο δρακος του κομοντο και ο 5μετρος βοας που μας κοιταζουν?"
> "σβυστε το. Δεν εχει πινακιδα γιατι εννοειται..."
- " @#$% εσας και τους ^&&^%$# νομους σας.."
τελικα υπακουσαμε... τι να καναμε
Kαταπληκτικο !!!!!:haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αγαπημένο μου θεριακλήδικο παρεάκι,σας καταθέτω κι εγώ με τη σειρά μου τον πόνο μου.Γύρισα από την Πόλη πριν λίγες μέρες.
Σας πληροφορώ ότι το τσιγάρο απαγορεύεται Παντού.
Ευελπιστούσα ότι κάπου ρε παιδί μου θα μπορούσα ν απολαύσω το ποτάκι μου συνοδεία τσιγάρου.Πουθενά δεν υπήρχε μια ζεστή γωνίτσα
να φουμάρουμε με την ησυχία μας,μόνο στον κήπο.
Μας έφαγε η υγρασία.
Στο ξενοδοχείο μαζευόμαστε σ ένα δωμάτιο που το παράθυρο άνοιγε
3-4 πόντους, κολλούσαμε στο τζάμι και ξεχαρμανιάζαμε.
Τα ναργιλετζίδικα πάντως ακόμα υπάρχουν,εκεί περάσαμε θεικά,
καπνίσαμε πίνοντας τσάι,αλκοόλ δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.
Α!! και κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση.
Σε κάποια φαγάδικα σε εφοδιάζανε και με κουβερτούλα για να μην σκεβρώσεις βγαίνοντας έξω να καπνίσεις.
Οργανωμένοι πάντως για την ευχαρίστηση των θεριακλήδων πελατών:haha:
Συμπέρασμα της παρέας,Δεν ταξιδεύουμε σε χώρες που ο καιρός δεν επιτρέπει να καθόμαστε έξω στα μαγαζιά χωρίς να υποφέρουμε απ το κρύο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Eτσι λοιπόν Ντίνα έ??
σκληρυναν τα μέτρα και στην Πόλη!
Μα καλά ρε παιδιά,μόνο αυτό το αέριο τους ενοχλεί όλους?
τέλος πάντων σεβαστό,θα προσέχομε που κλείνομε,ψάξιμο για αυλη και κήπο να φουμαρομε..κλπ κλπ..
Να δώ και εγώ με κείνο το δωμάτιο που έκλεισα το οποιο δεν καπνίζει τι θα κάνω!!!:rolleyes:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σταματηστε να πηγαινετε Κωνσταντινουπολη....
αφου υπαρχει και η Δαμασκος και το καπνισμα επιτρεπετε παντου.:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σκεφτομαι σοβαρα να γινω συλλεκτρια. Τοσα προστιμα που εχω μαζεψει. Την τελευταια φορα στο Παρισι, πιναμε τον τελευταιο καφε και μετα αμεσως ταξι για αεροδρομιο. Δυο φορες πληρωσα προστιμο οσο επινα το καφεδακι μου.
Επειδη δεν εχω παει Παρισι ...δεν επιτρεπεται το καπνισμα στα καφε σε εξωτερικους χωρους και εφοσον υπαρχουν τασακια ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αγαπημένο μου θεριακλήδικο παρεάκι,σας καταθέτω κι εγώ με τη σειρά μου τον πόνο μου.Γύρισα από την Πόλη πριν λίγες μέρες.
Σας πληροφορώ ότι το τσιγάρο απαγορεύεται Παντού.
Ευελπιστούσα ότι κάπου ρε παιδί μου θα μπορούσα ν απολαύσω το ποτάκι μου συνοδεία τσιγάρου.Πουθενά δεν υπήρχε μια ζεστή γωνίτσα
να φουμάρουμε με την ησυχία μας,μόνο στον κήπο.
Μας έφαγε η υγρασία.
Στο ξενοδοχείο μαζευόμαστε σ ένα δωμάτιο που το παράθυρο άνοιγε
3-4 πόντους, κολλούσαμε στο τζάμι και ξεχαρμανιάζαμε.
Τα ναργιλετζίδικα πάντως ακόμα υπάρχουν,εκεί περάσαμε θεικά,
καπνίσαμε πίνοντας τσάι,αλκοόλ δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.
Α!! και κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση.
Σε κάποια φαγάδικα σε εφοδιάζανε και με κουβερτούλα για να μην σκεβρώσεις βγαίνοντας έξω να καπνίσεις.
Οργανωμένοι πάντως για την ευχαρίστηση των θεριακλήδων πελατών:haha:
Συμπέρασμα της παρέας,Δεν ταξιδεύουμε σε χώρες που ο καιρός δεν επιτρέπει να καθόμαστε έξω στα μαγαζιά χωρίς να υποφέρουμε απ το κρύο.
Μια χαρουλα ειναι δηλ τα πραγματα ακομα στη Ρωμη.Και στο δωματιο του ξενοδοχειου ανοιγα το παραθυρο και καπνιζα του καλου καιρου και στα μαγαζια στα εξωτερικα τραπεζακια ειχαν τασακια και λογω καλου καιρου βεβαια δεν ζοριστηκαμε καθολου.

Επισης εχω διαπιστωσει οτι δεν ειναι μονο οι κανονισμοι μιας χωρας που σου δυσκολευουν τη ζωη ως καπνιστη αλλα ισως περισσοτερο η παρεα που εχεις.Αν ειναι καπνιστες και οι αλλοι στην παρεα ..θα την βρειτε την ακρη λιγο η πολυ.Για παραδειγμα σε Πραγα και Ρωμη δεν ζοριστηκα σχεδον καθολου παρολο που στην Τσεχια εκανε ψοφοκρυο.Ενω σε Μοναχο και Ν.Υορκη η παρεα δεν καπνιζε και ψιλοστραβωνε και τα μουτρα οταν πηγαινα να αναψω τσιγαρο,οποτε μου ειχε ερθει καπως δυσκολα.
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
τι να το κανεις το τσιγαρο αμα δινεις ραντευου με τον χαρο :bleh:

οκ πλακα κανω και εγω ειμουνα 20 χρονια καπνιστης , εχει κανενα χρονο που το εκοψα αλλα κανω μονο smokeless tobacco (αυτη την μποχα που ωαζουνε οι αμερικανοι στο στομα και μετα φτηνουνε :) ) .
πισω για την δικια μας ιστορια σε μορφη τελεξ γιατι ειμαι στην δουλεια .
Ταυλανδη , μπανγκοκ 2008 περπαταγαμε σε κεντρικο δρομο και καπνιζε μονο ο κολλητος μου , σε καποια φαση περπατουσα και μονολογουσα σαν τρελλος , δεν ειχα παρει χαμπαρι ( γιατι πινω καμπαρι ! ) οτι εξαφανηστικε απο διπλα μου , γυρναω πισω και τον βλεπω να μιλαει με κατι αστυνομικους , δεν καταλαβα και πολλα ! το ρεσουμε , τι εγινε βρε του λεω ? με γραψανε μου λεει !!! :shock: τι λες !!! γιατι ??? γιατι ... πεταξε κατω την γοπα - αποτσιγαρο και πληρωσε παρακαλω 1000 ται βατ , σχεδον 20 ευρω ( σχεδον βδομαδιατικο για ταυλανδο) προστιμο ! μπορει να εχουνε λιγο μποχα στους δρομους αλλα οχι γοπες :lol:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
στην ελλαδα δεν ξερω τι εκταση εχει παρει αυτο το θεμα ..ελπιζω να μην παρει ...αν και ειδα σε καποια περιπτερα οτι πουλουσαν τετοια κερατα ..
στην ινδια ...και ειδικα σε καποιες περιοχες οι αντρες μασουσαν μανιωδως
μιλουσαν ψευδα...μυριζε χαρακτηριστικα...και οσο μεγαλυτερος ηταν σε ηλικια τοσα δοντια ελειπαν
εφτυναν συνεχεια ενα κοκκινο υγρο ...
περιττο να σου περιγραψω πως ηταν τα ουλα τους με ή χωρις δοντια
στο βαρανασι ειδικα ...δεν υπηρχε αρσενικο ...που να μην μασουλαει καπνο ..ολοι
ξερω ....ο καρκινος του πνευμονα δεν ειναι καλυτερος
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
στην ελλαδα δεν ξερω τι εκταση εχει παρει αυτο το θεμα ..ελπιζω να μην παρει ...αν και ειδα σε καποια περιπτερα οτι πουλουσαν τετοια κερατα ..
στην ινδια ...και ειδικα σε καποιες περιοχες οι αντρες μασουσαν μανιωδως
μιλουσαν ψευδα...μυριζε χαρακτηριστικα...και οσο μεγαλυτερος ηταν σε ηλικια τοσα δοντια ελειπαν
εφτυναν συνεχεια ενα κοκκινο υγρο ...
περιττο να σου περιγραψω πως ηταν τα ουλα τους με ή χωρις δοντια
στο βαρανασι ειδικα ...δεν υπηρχε αρσενικο ...που να μην μασουλαει καπνο ..ολοι
ξερω ....ο καρκινος του πνευμονα δεν ειναι καλυτερος
δεν υπαρχουνε αυτα στο ελλαδα ,απαγορευεται η εισαγωγη , αν καποιος εχει φερει μαλλον ειναι σνιφ (αυτο που τραβανε απο την μυτη) απο σουηδια η αμερικη τα κανω παραγγελια , 3 ευρω εκαστο και την βγαζω σχεδον 5 ημερες με ενα κουτακι .
δεν παιρνω το σπλιτ ταμπακο αλλα ειδικα σακουλακια σαν του τσαγιου και ειναι μικρουλια , και συνεπως δεν φτηνω και το βγαζω σα να ειχα μια τσιχλα απο το στομα. δεν μας λειπη η πισσα αλλα η νικοτινη που μπαινει στο αιμα , ολα μια ιδεα ειναι μπορεις να το κοψεις και αυτο αλλα εμενα μου ψιλοαρεσει :D .
αχαχαχαχα καλα αυτο στην ινδια ειναι αναγουλα το εχω δει σε ντοκυμαντερ , αλλα μην ξεχνας πως ολοι αυτοι εχουνε τσακωθη και με την οδοντοβουρτσα ... αν ξερουνε τι ειναι :haha: (το χαμογελο του ινδου απο το βαρανασι)
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
εχεις δικιο ...για μυτη ηταν
οσο για τη νικοτινη ...καπου ειχα διαβασει οτι ειναι απο τα 3 πιο εθιστικα ...
το ειχα κοψει για 2 εβδομαδες ....δεν μπορουσα να καπνισω ...ημουν αρρωστη ...σε μαυρα χαλια ..μολις συναντηθηκα με καπνιστες ...
μπηκα παλι στο χορο
καπου διαβασα οτι υπαρχουν 2 ηδη καπνιστων οι εθισμενοι και οι κοινωνικοι
ανηκω στο δευτερο ειδος
μπορει να κανω ενα τσιγαρο...μπορει εναμιση πακετο...αναλογα με τις εποχες μου...βασικα ξεκινησα πιο πολυ μετα απο πενθος
το γεγονος ομως οτι καπνιζω γυρω στα 14 χρονια αν μετραω καλα δεν ειναι και πολυ ευχαριστο ...
προτιμω ομως να ειμαι κοινωνικη καπνιστρια...δηλαδη ..με τον καφε ...με φιλους σε μια συζητηση ...με ενα ποτακι ...παρα εθισμενη ...και να θελω τσιγαρο καθε 5 λεπτα ...το θεωρω χειροτερο ...και ας ακουγεται πιο λογικο (αν μπορει να θεωρηθει)
και επειδη ειναι δυσκολο να κοπει το τσιγαρο ...θα προτεινα να ελλατωθει
4 τσιγαρα τη μερα ...ειναι μια χαρα ...και ενα μικρο ξεσαλωμα ...αν βγεις για ποτο :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom