Γαλλία Πρόταση γάμου στο Παρίσι.

theodore27

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!

Είμαι καινούριος στο forum, για το συγκεκριμένο ποστ είδα ότι υπάρχει παρόμοιο θέμα το 2010 και δεν ξέρω αν είχα απαντήσεις εαν συνέχιζα στο συγκεκριμένο.

Έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια για Παρίσι στις 19/3 έως 22/3 (ξέρω είναι μικρό χρονικό διάστημα αλλά λόγω δουλειάς δεν μπορώ παραπάνω) με σκοπό να κάνω πρόταση γάμου στην κοπέλα μου. Επειδή δεν έχω ξαναπάει Παρίσι θα ήθελα να με βοηθήσετε στην εύρεση ξενοδοχείου. Από ότι εψαξα λιγάκι, νομίζω το 5ο και 6ο διαμέρισμα είναι αυτό που ταιριάζει. Για budget είμαι πρόθυμος να διαθέσω κοντά στα 200-300€ τη βραδυά (κυρίως λόγω του σκοπού και επειδή θα είναι κάτι ξεχωριστό, διαφορετικά πολύ δύσκολα τη σημερινή εποχή).

Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο εστιατόριο, καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για εστιατόριο θα σου πρότεινα το Tour D'Argent, το οποίο είναι ένα αριστούργημα - αλλά να είσαι προετοιμασμένος να ανοίξεις το πορτοφόλι σου κάργα. Τα αξίζει όμως για μια τέτοια περίσταση, η κοπέλα σου θα το θυμάται για την υπόλοιπη ζωή της.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τουριστικο ξε τουριστικο,ετυχε ενα βραδυ σε βραδυνη κρουαζιερα με φαγητο στο Σηκουανα με λαιβ μουσικη και ειδα ενα ζευγαρι που της εκανε προταση ακριβως οταν εσκαγε ο Αιφελ φωτισμενος,να παιζουν οι μουσικοι Πιαφ και τετοια.Δεν φημιζομαι για τον ρομαντισμο μου αλλα μα το Θεο,δακρυσα,ηταν τοοοοσο γλυκο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.135
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τουριστικο ξε τουριστικο,ετυχε ενα βραδυ σε βραδυνη κρουαζιερα με φαγητο στο Σηκουανα με λαιβ μουσικη και ειδα ενα ζευγαρι που της εκανε προταση ακριβως οταν εσκαγε ο Αιφελ φωτισμενος,να παιζουν οι μουσικοι Πιαφ και τετοια.Δεν φημιζομαι για τον ρομαντισμο μου αλλα μα το Θεο,δακρυσα,ηταν τοοοοσο γλυκο.
Πολυ κλασσικο ρε coco ασε που ειναι εκβιασμος τυπου αμα νιωσει αμηχανα η κοπελα και θελησει να φυγει δεν θα μπορει.
Φιλε ερωτοχτυπημενε το εχεις σιγουρο το ναι ή παιζεται; Για να πεσουν οι αναλογες ιδεες.
Την προηγουμενη βδομαδα πηγα στο Le Restaurant του ξενοδοχειου L'Hotel (δες μηπως σου κανει και το ξενοδοχειο αν πρεπει να ειναι πιο ακριβο απο αυτο που ψαχνεις) και μπορω να πω πως μου αρεσε πολυ. Ωραιος ρομαντικος χωρος αν και λιγο βαρυς για τα δικα μου δεδομενα και εξαιρετικο φαγητο. Πηραμε το μενου 5 πιατων + 3 κρασια (140€/ατομο) και ολα περα απο ενα κρυο πιατο που ειχε brie διακοσμημενο μου αρεσαν. Τα αλλα ηταν καραμελωμενα βατραχοποδαρα, μανιταροσουπα, περιστερι με μαυρη τρουφα και παγωτο φραουλα σε σουπα σοκολατας. Δεν εχει τα ιδια πιατα καθε μερα ομως.

**Μια μετριοπαθης προβλεψη ειναι 5 σελιδες και κλειδωμα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αμα το χει σιγουρο το ναι,μια χαρα ειναι η κρουαζιερα,ακου 140 για βατραχοποδαρα..θα τον χασουμε τον ανθρωπο πανω στα καλλιτερα του,ελεος.
Τουριστες ειμαστε εμεις..εσυ εχεις γαλλεψει πληρως!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα αλλα ηταν καραμελωμενα βατραχοποδαρα, μανιταροσουπα, περιστερι με μαυρη τρουφα και παγωτο φραουλα σε σουπα σοκολατας. Δεν εχει τα ιδια πιατα καθε μερα ομως.
Γουάτ; Δεν είχε ψαρόσουπα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.135
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τουριστες ειμαστε εμεις..εσυ εχεις γαλλεψει πληρως!
Εγω δεν σ' εβρισα...μην χεστουμε τελειως. Τα βατραχια ηταν πολυ νοστιμα και τραγανα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οι δικοι μου τα εχουν ως σουπερ λιχουδια μαζι με τα σαλιγκαρια..και κανουμε εξαγωγη μεγαλη,μας συμφερει...μην δινεις σημασια,πολυ θα θελα να εκγαλλιστω του λογου μου..ζηλευω..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στα εστιατόρια που αναφέρθηκαν (με τα οποία δε διαφωνώ καθόλου), να προσθέσω και:
- La Closerie Des Lilas στο Port Royal. All time classic, πας για το φαγητό που δεν το λες καθόλου φτηνό, αλλά κι ο χώρος είναι προσεγμένος....
- Le Dôme, γωνία Montparnasse & Raspail. All time classic όπως και το παραπάνω, αλλά με ειδίκευση στα θαλασσινά (στρείδια κλπ).
- Georges, στον τελευταίο όροφο του Centre Georges Pompidou (πρωτίστως πας για τη θέα και δευτερευόντως και για το φαγητό).
- Στην ίδια κατηγορία (θέα) μου έχουν πει τα καλύτερα για το "Kong" απέναντι από την Pont Neuf αλλά δεν έχω ίδια αντίληψη. Αν κλείσεις πάντως, φρόντισε να σε καθήσουν στο γυάλινο θόλο. Είναι πιο γνωστό ως bar παρά ως εστιατόριο.
- Bouillon Racine στο Odeon, για κάτι καλό all-around σε λίγο χαμηλότερο budget από τα υπόλοιπα (όχι φτηνό!), που μπορείτε να το συνδιάσετε μετά με cocktail στο Kong.
- Le Train Bleu (στο κτήριο του Gare de Lyon, με χωριστή είσοδο) - πρωτίστως πας για το χώρο και δευτερευόντως και για το φαγητό, που όμως είναι αξιοπρεπέστατο. Βολεύει αν θές να κάνεις την πρόταση Κυριακή ή Δευτέρα που τα περισσότερα εστιατόρια είναι κλειστά.
- Ένα ακόμη που δεν έχω παει ακόμα αλλά ακούω τα καλύτερα από άσχετους μεταξύ τους φίλους μου και μάλλον θα τιμήσω σύντομα (αν μάλιστα πάτε 19/3 υπάρχουν καλές πιθανότητες να είμαι σε κάποιο διπλανό τραπέζι): "Cobéa" στο 14ο διαμέρισμα. Έχει ήδη ένα αστέρι Μισελέν και πάει για το δεύτερο....

Για ΟΛΑ τα εστιατόρια, κάνε μια αναζήτηση στο Google και δες φωτογραφίες και μενού πριν κλείσεις. Σκοπίμως δε βάζω ούτε διευθύνσεις ούτε συγκεκριμένες τιμές, για να σε αναγκάσω να το κάνεις :)

Ακόμα κι αν τα παραπάνω δεν είναι αυτό που έψαχνες, ένα αστέρι Μισελέν είναι πάντα εγκύηση για ένα εστιατόριο ( http://restaurant.michelin.fr/restaurants/france/75000-paris/restaurants-1-etoile-michelin/ ) - τουλάχιστο είναι μια εγγύηση για να μην έχεις να ανησυχείς αν το φαγητό θα είναι μάπα ή ο χώρος χάλια. Δε σημαίνει όμως ότι θα είναι "cozy" ή "ψυχρός", του γούστου σου ή όχι, κατάλληλος για πρόταση ή όχι κλπ. Ψάξου λίγο πριν επιλέξεις...
 

theodore27

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Ευχαριστώ παιδιά για όλες τις προτάσεις!! Όσο για την απάντηση πιστεύω κατά 99% ότι θα είναι θετική. Ανυπομονεί για την πρόταση νομίζω και θέλω να την ξαφνιάσω, για το ταξίδι ακόμα δεν ξέρει τίποτα. Θα το μάθει 2-3 μέρες πριν.
Όσον αφορά τα εστιατόρια μου δώσατε αρκετές προτάσεις και πιστεύω με λίγο googlarisma να καταλήξω κάπου.
Για ξενοδοχεία έχετε να προτείνετε κάτι? Κοιτάω προς το Madisson, odeon saint germain, da vinci, Louis 2, Holiday inn και select αν και στο τελευταίο δεν έχει διαθέσιμα δωμάτια.
Ευχαριστώ και πάλι!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αν δεν μας πεις,πως ακριβως,θα κανεις την προταση...δεν συνεχιζουμε!!πρεπει να το δουμε ολο το σκηνικο και να συμφωνησουμε!:bleh:
ΥΓ ο tripakias θελει 5 σελιδες...δεν γινεται να το κλεισουμε στην μια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.428
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom