Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Προσωπικα την Πετρα την αφησα για ταξιδι αμιγως στην Ιορδανια.Το Τελ αβιβ ουτε εμενα με ξετρελλανε αν εξαιρεσουμε την παραλια του και την παλια πολη.Κατ εμε η Ιερουσαλημ θελει τουλαχιστον 3 μερες αν δεις και τα μουσεια που ανεφερα πιο πανω.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πολύ υψοφοβικό το Σαραντάριο όρος...ενδιαφέρον ναι..αλλά η όλη διαδρομή με τις στροφές τον πολύ στενό δρόμο κλπ να το ξέρει κάποιος...
Α ξέχασα έχει και τελεφερίκ...σόρυ το κόστος όμως είναι 10 ευρώ με τα βάν 8 ατόμων...και νομίζω 14 με τελεφερίκ(εννοείται πάνε ελα)
με τελεφερίκ φαντάστικο....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά πολύ ωραίο νήμα αυτό, κάθομαι και διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τις αναρτήσεις σας και ελπίζω να προκύψουν και άλλες.

Για πολλά χρόνια αρνιόμουν να επισκεφτώ το Ισραήλ και κάθε φορά που έμπαινα στη διαδικασία να το σκεφτώ όλο κάτι συνέβαινε και επέστρεφα στην αρχική μου άρνηση. Οι λόγοι αυτής μου της στάσης είναι αυτοί που μπορείτε να φανταστείτε και οι οποίοι συνεχίζουν φυσικά να υφίστανται, αλλά λέω να τους παρακάμψω. Ένας παιδικός μου φίλος, με τον οποίο ταιριάζουμε τόσο ιδεολογικά, όσο και ταξιδιωτικά, πήγε πριν κάποιο καιρό και πέρασε έναν ολόκληρο μήνα σε εκείνα τα μέρη. Είναι ένας πολυταξιδεμένος άνθρωπος και χαρακτήρισε το συγκεκριμένο ταξίδι του ένα από τα πιο αξιόλογα που έχει κάνει, καταθέτοντάς μου αναλυτικά θετικές και αρνητικές πλευρές, βάσει του δικού του τρόπου σκέψης. Κρίμα που δεν είναι μέλος, νομίζω θα έγραφε μια πολύ δυνατή ταξιδιωτική ιστορία.

Μετά από αυτή την κουβέντα λοιπόν έχω αποφασίσει ότι έφτασε ο καιρός να πάω κι εγώ. Υπολογίζω μια εβδομάδα, με το απαραίτητο πέρασμα από Παλαιστίνη. Μαζεύω σαν σφουγγάρι όλες τις πληροφορίες, ιδιαίτερα όταν είναι τόσο αξιόλογες όσο αυτές που καταθέτετε εδώ. :)
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Λάβε σοβαρά υπ όψιν σου την αργία της Παρασκευής. Δεν ξέρω τι ώρα φτάνεις ή αν έχεις κανονίσει κάποιο τράνσφερ, πάντως από το μεσημέρι δεν κινείται τίποτα.
Πρωί φτάνω, την γλιτώνω μάλλον!!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για ότι έχετε μοιραστεί μαζί μου μέχρι στιγμής!!
Η αλήθεια είναι πως και άλλες φορές έχω γράψει για άλλα ταξίδια, αλλά δεν πέρνω τόσες απαντήσεις
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Περσι ήμουν στο Ισραήλ για 2η φορά. Η πρωτη πριν 20 χρόνια. Το ταξίδι στο Ισραήλ προτείνεται ανεπιφύλακτα. Το μόνο που μου άφησε κάπως αρνητικές εντυπώσεις είναι οι τιμές στο φαγητό, στα ξενοδοχεία και στα μάρκετ γενικά αν και πήγα διαβασμένος και ήξερα τι με περιμένει. Και δεν μιλάω για θρησκευτικό τουρισμό αν και να πας ταξίδι στην Ιερουσαλήμ και να μην δεις θρησκευτικά "αξιοθέατα" είναι αδύνατον. Το Τελ Αβιβ είναι για πιο ξέφρενες νύχτες!
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Πέρα από τα μέρη που έχουν αναφερθεί, παίζει στα βόρεια του Ισραήλ η Haifa και η Acre (η πιο αραβική πόλη του Ισραήλ).

Επίσης, αξίζει και ένα πέρασμα από Παλαιστίνη. Η Χεβρώνα και το Ναμπλούς είναι μοναδικές πόλεις! Σε περίπτωση που πας τσέκαρε αρχικά την πολιτική κατάσταση γιατί μπορεί να παίζουν αναταραχές, κλπ. Όταν πήγα Παλαιστίνη το 2011, για παράδειγμα έπαιζαν απαγωγές στο Ναμπλούς και μπορεί να σου έσκαγε καμιά πέτρα από κανέναν Ισραηλινό κάτοικο της Χεβρώνας. Το ιδιαίτερο με τη Χεβρώνα είναι ότι η πολη κατοικείται από Παλαιστίνιους και Ισραηλινούς, οι Παλαιστίνιοι μένουν στο ισόγειο των κτιρίων, οι Ισραηλινοί στους πάνω ορόφους με αποτέλεσμα να πετάνε διάφορα αντικείμενα στους Παλαιστίνιους που περνάνε από κάτω.

Επίσης τότε, δεν έπρεπε να αναφέρουμε στην ανάκριση του αεροδρομίου ότι επισκεφτήκαμε την Παλαιστίνη (Ραμάλα, Χεβρώνα, Ναμπλούς και τον προσφυγικό καταυλισμό-πόλη Balata) γιατί θα είχαμε μπλεξίματα. Γι αυτό κρύψαμε και τις κάρτες της φωτογραφικής μηχανής με τις φωτογραφίες από την περιοχή. Όταν έφευγα από το Ισραήλ η ανακριση διήρκεσε 2,5 ώρες, όταν έμπαινα από τα χερσαία βόρεια σύνορα με Ιορδανία κράτησε 4 ώρες διότι ερχόμουν από τη Συρία (μεσω ιορδανίας) την ημέρα που ξεκίναγαν οι αναταραχές-πόλεμος στη Συρία.

Πάντως αν σου βγαίνει στο πρόγραμμα αξίζει να επισκεφτείς μια από τις δυο πόλεις. Ειδικά η Χεβρώνα συνδυάζεται πολύ εύκολα με την Βηθλεέμ.
Μια αναζήτηση και μόνο έκανα για την Χεβρώνα και μόνο στρατιώτες με όπλα μου βγάζει, και άρθρα για επεισόδια!!
Παραείναι εκεί επικίνδυνα μου φαίνεται.
Γενικά πόσο επικίνδυνα και ποια μέρη είναι αυτά του Ισραήλ που πρέπει κάποιος να αποφύγει ;;;
Φαντάζομαι γενικά ότι παίρνεις ένα ρίσκο πηγαίνοντας στη χώρα!!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια αναζήτηση και μόνο έκανα για την Χεβρώνα και μόνο στρατιώτες με όπλα μου βγάζει, και άρθρα για επεισόδια!!
Παραείναι εκεί επικίνδυνα μου φαίνεται.
Γενικά πόσο επικίνδυνα και ποια μέρη είναι αυτά του Ισραήλ που πρέπει κάποιος να αποφύγει να το πω;;;
Φαντάζομαι γενικά ότι παίρνεις ένα ρίσκο πηγαίνοντας στη χώρα!!
Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις την ιστορία μου, μια χαρά πας στη Χεβρώνα.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Μιά που αναφέρθηκες στον έλεγχο στο αεροδρόμιο(μιλάμε για την επιστροφή όταν πρόκειται να ταξιδέψει κανείς απο Τελ Αβιβ προς Ελλάδα)ένας τρόπος για να γλυτώσετε τις πολλές ερωτήσεις είναι να δηλώσετε ότι δεν ξέρετε Αγγλικά οπότε σας περνάει ο υπάλληλος μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή 2,3 μόνο ερωτήσεις μεταφρασμένες στα ελληνικά πχ αν κάποιος σας εδωσε να μεταφέρετε κάτι στις αποσκευές σας ,αν έχετε αιχμηρά αντικείμενα ...πατάτε κουμπιά ναι οχι κλπ και ξεμπερδεύετε-
Λέτε να το παίξω και εγώ έτσι; Ότι δεν ξέρω Αγγλικά;
Φοβάμαι μην καταλάβουν οτι ξέρω :bleh: και τους δουλεύω ψιλό γαζί... :haha:

Πάντως ένα άγχος μου έχει δημιουργηθεί απ όσα έχω διαβάσει για τους ελέγχους κτλ, για να πω την αλήθεια, είναι και που θα πάω και εντελώς μόνος, αλλά απ την άλλη με εξιτάρει κι όλας το όλο σκηνικό (ανωμαλία :bleh: i know)

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις την ιστορία μου, μια χαρά πας στη Χεβρώνα.
Με μεγάλη μου χαρά φίλε!
 
Last edited by a moderator:

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω όσους έχουν πάει Ισραήλ, είχατε αγοράσει Ισραηλινή κάρτα sim;
Θέλω να έχω όλη την διάρκεια του ταξιδιού Internet , τι μου προτείνετε ποια εταιρεία;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νεκρά Θάλασσα πήγα στην Ιορδανία, αλλά ευχαρίστως θα επαναλάμβανα την εμπειρία και στο Ισραήλ. Είναι στα αλήθεια κάτι ξεχωριστό. Θυμάμαι είχα περάσει γύρω στο 3ωρο (!) εκεί μέσα, τόση χαρά! Παρ' όλα αυτά δεν αρέσει και σε όλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom