Τσεχική Δημοκρατία Πρώτη φορά εξωτερικό- Βοήθεια!

katia18

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας! Χρειάζομαι βοήθεια!! Αποφασίσαμε με το συντροφό μου να πάμε επιτέλους εξωτερικό και συγκεκριμένα πράγα! Το πρόβλημα είναι οτι δε το έχουμε ξανα κάνει και δε ξέρω αν πρέπει να πάμε με γκρουπ, με οργανωμένο ατομικό πακέτο απο γραφείο ή να κοιτάξουμε μόνη μας.. Επίσης, κοίταξαμε για εισητήρια, το οποίο είναι και το μεγαλύτερο μας πρόβλημα, γιατί δεν μπορούμε να βρούμε κάτω απο 550. Τι να κάνουμε;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(όχι άλλο κάρβουνο!! μέρα παρά μέρα post για την Πράγα! να βουλιάξει η ... υπερεκτιμημένη...!!!)
Χαλαρά Κάτια, δε πας και στην Ζάμπια! Τσεχία πας! λέω όχι σε γκρουπ για ευρώπη, να πάρεις από κάπου έναν οδηγό της πόλης και όλα θα πάνε καλά. τα 550 είναι όντως πολλά, ψάξε τις ημερομηνίες που θες στο airticket.gr ή airtickets.gr και πάρε ιδέες για πτήσεις ανταπόκρισης.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Γειά σας! Χρειάζομαι βοήθεια!! Αποφασίσαμε με το συντροφό μου να πάμε επιτέλους εξωτερικό και συγκεκριμένα πράγα! Το πρόβλημα είναι οτι δε το έχουμε ξανα κάνει και δε ξέρω αν πρέπει να πάμε με γκρουπ, με οργανωμένο ατομικό πακέτο απο γραφείο ή να κοιτάξουμε μόνη μας.. Επίσης, κοίταξαμε για εισητήρια, το οποίο είναι και το μεγαλύτερο μας πρόβλημα, γιατί δεν μπορούμε να βρούμε κάτω απο 550. Τι να κάνουμε;
για πράγα έχουν ειπωθεί τόσα πολλά στην ιστοσελίδα που είναι περιττό να τα επαναλάβω. εάν μιλάτε στοιχειωδώς καλά αγγλικά και έχετε διάθεση να ψαχτείτε και να διαβάσετε πριν επισκεφτείτε την πράγα να πάτε μόνοι σας. Αν είναι να βγάλετε άγχος ή βαριέστε το πολύ ψάξιμο και το περπάτημα να απευθυνθείς σε κάποιο τουριστικό γραφείο (πράγα δουλεύουν όλοι οι πράκτορες) και θα τα αναλάβει όλα αυτό. Στην ευρώπη πάντως μπορείς άνετα να ταξιδεύεις μόνο σου. είναι όπως ταξιδεύεις και στην ελλάδα. αν θέλεις ελευθερία κινήσεων να πάτε μόνοι. όπως και να έχει καλά να περάσετε.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Kαι μένα δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι..όπως είπε κι ο Σπύρος παραπάνω airtickets και μετά βρίσκεις την κάθε εταιρία που σε ενδιαφέρει ξεχωριστά...όσο για το μόνοι σας μην ανησυχείτε ένας καλός οδηγός και λίγα αγγλικούλια and that is all!!!Kαλή αρχή!
 

CellarDoor

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη;
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κορνουάλη
Πάνω από όλα ψυχραιμία!:p Το γκρουπ θα σου λύσει προβλήματα όπως διαμονή και αεροπορικά. Επίσης, πιθανότατα να σας κλείσουν και κάποια εκδρομή στο Karlovy Vary (γραφική μικρή πόλη, διάσημη για τα λουτρά της) που αξίζει τον κόπο και δεν ξέρω κατα πόσο θα τα καταφέρετε να πάτε μόνοι σας, μιας και είναι το πρώτο σας ταξίδι. Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρετε και μόνοι σας, πάντως, αν διαβάσετε οδηγούς και ψάξετε στο site. Η Πράγα είναι πανέμορφη πόλη που περπατιέται εύκολα.
Προσωπικά δεν είμαι και πολύ υπέρ των γκρουπ, μου χαλάνε τη χαρά της ανακάλυψης! Ωστόσο, υπάρχει σίγουρα η άνεση ότι όλα είναι κανονισμένα και δε θα προκύψουν απρόοπτα. Απ'την άλλη, και τα απρόοπτα είναι το αλατοπίπερο του ταξιδιού...
Όσο για εισιτήρια τσέκαρε και στο kayak και το travelplanet24.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Εαν ψαχνεις για γιορτες κ αργιες συμφερουν οι τιμες των πρακτορειων. Εγω που ταξιδευω μονο τετοιες περιοδους δεν εχω βρει ποτε κατι φθηνο στο ιντερνετ ακομη κι αν ψαχνω πολυ νωριτερα.Αν δεν εχεις προβλημα και εισαι ευελικτη με ημερομηνιες ψαξε στις σελιδες που προτεινουν και οι υπολοιποι. Δεν ειναι υποχρεωτικο να ακολουθησεις το προγραμμα του γκρουπ αν και για πρωτη φορα δεν ειναι κακη ιδεα. Αλλωστε στην Πραγα ενα πρωινο θα ξοδεψουν για να σου δειξουν τα κατατοπια του κεντρου, στασεις μετρο κτλ, τα υπολοιπα τα κανεις μονος σου.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σιγά σιγά μήπως να κλειδώνονται ή να διαγράφονται τα θέματα που επαναλαμβάνονται;;;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Σιγά σιγά μήπως να κλειδώνονται ή να διαγράφονται τα θέματα που επαναλαμβάνονται;;;
και εσυ μήπως είσαι λίγο off topic :D.

katia18 ρίξε μια ματια εδω θα σου λυθούν πιστέυω κάποιες απορίες που είχα και εγω πρίν κάνω το ταξίδι στην Πράγα http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E3%E1-%F3%E1%ED-%F0%E1%F1%E1%EC%FD%E8%E9.html
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Γειά σας! Χρειάζομαι βοήθεια!! Αποφασίσαμε με το συντροφό μου να πάμε επιτέλους εξωτερικό και συγκεκριμένα πράγα! Το πρόβλημα είναι οτι δε το έχουμε ξανα κάνει και δε ξέρω αν πρέπει να πάμε με γκρουπ, με οργανωμένο ατομικό πακέτο απο γραφείο ή να κοιτάξουμε μόνη μας.. Επίσης, κοίταξαμε για εισητήρια, το οποίο είναι και το μεγαλύτερο μας πρόβλημα, γιατί δεν μπορούμε να βρούμε κάτω απο 550. Τι να κάνουμε;

λοιπον κατια ο αδερφος μου πηγε τον αυγουστο πραγα.εκλεισε αεροπορικα απο airtickets και ξενοδοχειο επειδη δεν ειχε πιστωτικη βρηκε απο booking.com το falkensteiner(ακριβως στο κεντρο),του το κλεισανε απο την airtickets με πολυ μικρη επιπλεον χρεωση.το ξενοδοχειο το βρηκε πολυ καλο,δεν ειμαι σιγουρη αν ειχε πρωινο αλλα οπως και να χει στο booking εχεις πολλες επιλογες.παντως η δικη μου γνωμη ειναι να πατε χωρις πρακτορειο.καλυτερα να ειστε μονοι σας και μην αγχωνεσαι θα τα βρειτε ολα,δε λενε ρωτωντας πας στη πολη?αν ξερεις τα στοιχειωδη αγγλικα δε θα χεις κανενα προβλημα πιστευω.παντως σα πολη του αρεσε πολυ.α!και να σου πω οτι ητανε και κεινου το πρωτο του ταξιδι στο εξωτερικο και δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα.η πρωτη φορα παντα ειναι λιγο περιεργη λογω αγχους για το αγνωστο αλλα μετα την πρωτη μερα πιστευω θα εγκληματιστεις και ολα θα ειναι οκ.καλο ταξιδι....:D:D:D:D:D:D:D:D
 

mobster21

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
μην φοβασαι ΚΑΘΟΛΟΥ...

κι εμεις πρωτη φορα εξωτερικο πηγαμε μονοι μας στην Πραγα με εναν οδηγο παραμασχαλα...

ειναι πολυ φιλικη πολη με πολυ ανετους και χαλαρους κατοικους...

θα σας παρασυρει ο ρυθμος της πολης και δεν θα θελετε να φυγετε μετα...


καλα να περασετε...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom