Τσεχική Δημοκρατία Πρώτη φορά εξωτερικό- Βοήθεια!

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
4 ημέρες 600 ? !?!?!?!?!Για 3 ημέρες δύο διανυκτερεύσεις που ήμουν εγώ ξόδεψα συνολικά 350 ?!!!!Απάτη τα πρακτορεία τελικά.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Σωτήρη καλώς ήρθες!
Καλή αρχή κάνεις με τα ταξίδια σου πηγαίνοντας Πράγα και ειδικά τέτοια εποχή.
Κι εγώ στην ηλικία σου είμαι και ετοιμάζομαι τώρα για το τρίτο. Είμαστε μικρούλια ακόμα. :) Καλά να είμαστε και θα κάνουμε πολλά.
Οι τιμές των πακέτων για Πράγα κάπου εκεί πάνε. Η αδερφή μου έκλεισε επίσης με πρακτορείο για 5 ημέρες στα τέλη Δεκεμβρίου και έδωσε 650 ευρώ.
Όσο για τον καιρό... ήθελε κι εκείνη να πάρει ισοθερμικά καθώς δεν το αντέχει το κρύο αλλά απο το πρακτορείο της είπαν πως δεν χρειάζεται. Έχει μεν πολύ κρύο και σίγουρα διαφορετικό απο το δικό μας αλλά της είπαν πως απλά με χοντρά ρούχα 8α είναι οκ. Κράτα τα λεφτά των ισο8ερμικών προς το παρόν και κοίτα να τα ξοδέψεις εκεί καταλλήλως. :):)
Καλά να περάσεις!
 

sotiris83

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι δεν μπορώ να πω αρκετά τα χρήματα αλλά με πρακτορείο τόσο πάει και ίσως ακόμα παραπάνω. Πάντως ανυπομονώ!!! Να πω την αλήθεια βέβαια έχω ψιλοαγχωθεί λίγο με την γρίπη κλπ. αλλά καλή θέληση να υπάρχει! Αποφάσισα Zacharoula να μην πάρω ισοθερμικά και ξοδέψω άδικα λεφτά (σκέψου άλλωστε δεν κρυώνω ιδιαίτερα) και να τα χαλάσω εκεί. Και άλλη μια ερώτηση παιδιά: Να κάνω συνάλλαγμα από την Ελλάδα;;; Έστω κάποια χρήματα ή να περιμένω εκεί;
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ναι δεν μπορώ να πω αρκετά τα χρήματα αλλά με πρακτορείο τόσο πάει και ίσως ακόμα παραπάνω. Πάντως ανυπομονώ!!! Να πω την αλήθεια βέβαια έχω ψιλοαγχωθεί λίγο με την γρίπη κλπ. αλλά καλή θέληση να υπάρχει! Αποφάσισα Zacharoula να μην πάρω ισοθερμικά και ξοδέψω άδικα λεφτά (σκέψου άλλωστε δεν κρυώνω ιδιαίτερα) και να τα χαλάσω εκεί. Και άλλη μια ερώτηση παιδιά: Να κάνω συνάλλαγμα από την Ελλάδα;;; Έστω κάποια χρήματα ή να περιμένω εκεί;
Δέχονται και ευρώ αλλά σε ''κλέβουν'',μόλις φτάσεις κάνε ανάληψη από τα ΑΤΜ του αεροδρομίου και θα είσαι μια χαρά.Η προμήθεια είναι 1,18 ? ανά ανάληψη για την Εthnocash.
 

sotiris83

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωραία καλό αυτό με την Εθνική η οποία είναι MAESTRO όπως είδα. Αυτό ισχύει για όλες τις MAESTRO από οποιαδήποτε τράπεζα;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραία καλό αυτό με την Εθνική η οποία είναι MAESTRO όπως είδα. Αυτό ισχύει για όλες τις MAESTRO από οποιαδήποτε τράπεζα;
Και εμενα αυτο μου ειπε το πρακτορειο που εχω κλεισει για Πραγα.Αν η καρτα γραφει MAESTRO ασχετα με την τραπεζα,ισχυει.Τωρα αναφορικα με το πρακτορειο δεν ειναι ολα τοσο ακριβα ,εγω εχω κλεισει ιδιο πακετο με σενα για 4ημερο 27-30/12 465( 350+ 115 φοροι) το ατομο με ημιδιατροφη σε 4αστερο .Αν εχει CARREFOUR η Πατρα εχε το υποψην σου για το μελλον ,ειναι ενα ταξιδιωτικο (δεν ξερω αν επιτρεπεται να το αναφερω επωνυμα)που στεγαζεται μεσα σε ολα τα Carrefour marinopoulos
Το ειχε προσφορα μεχρι αυτο το Σαββατο.
 

sotiris83

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και εμενα αυτο μου ειπε το πρακτορειο που εχω κλεισει για Πραγα.Αν η καρτα γραφει MAESTRO ασχετα με την τραπεζα,ισχυει.Τωρα αναφορικα με το πρακτορειο δεν ειναι ολα τοσο ακριβα ,εγω εχω κλεισει ιδιο πακετο με σενα για 4ημερο 27-30/12 465( 350+ 115 φοροι) το ατομο με ημιδιατροφη σε 4αστερο .Αν εχει CARREFOUR η Πατρα εχε το υποψην σου για το μελλον ,ειναι ενα ταξιδιωτικο (δεν ξερω αν επιτρεπεται να το αναφερω επωνυμα)που στεγαζεται μεσα σε ολα τα Carrefour marinopoulos
Το ειχε προσφορα μεχρι αυτο το Σαββατο.
:roll::roll::roll::roll::roll: Γιατί να μην το ήξερα νωρίτερα;;;;; Τέλος πάντων δεν πειράζει.....Όταν γυρίσω θα σου πω αν άξιζε τον κόπο τουλάχιστον και τα λεφτά του...Ελπίζω να είναι αρκετά καλό γιατί είναι για ιδιαίτερη περίπτωση:bleh:!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ε...τοτε χαλαλι τα χρηματα ωστε να εχεις τις καλυτερες δυνατον υπηρεσιες και εντυπωσεις.
Εγω παλι δεν βρισκω αποκριση για το δικο μου θεμα που ανοιξα -Πραγα και δραστηριοτητες για παιδια.Μονο μια συμβουλη ειχα.
Ε..παιδια ...ξερει μηπως καποιος τι μπορει να κανει καποιος με παιδι στην Πραγα?
Θεματικα παρκα ,υπαρχει zoo ? κατι αλλο...καποιος ασ βοηθησει...
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Κατά την γνώμη μου, καλό θα ήταν να κάνεις συνάλλαγμα ένα μικρό ποσό ώστε να είσαι πιο άνετος τις πρώτες ώρες επειδή θα είσαι έξω από τα νερά σου. Τα υπόλοιπα εκεί. Ξέρω πως η τράπεζα Κύπρου έχει μικρή απόκλιση και έχω κάνει συνάλλαγμα εκεί μία φορά και είχα μείνει ευχαριστημένη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Tι εγινε τελικα Σωτηρη?Γυρισες?πως ηταν?
Εγω θα ηθελα να σας ρωτησω κατι παιδια παλι για το συναλλαγμα.Οι περισσοτεροι προτινουν να παμε με καρτα αναληπτικη maestro στα εκει ΑΤΜ
Δεν θα ηθελα ομως να το αφησω εντελως στην τυχη για εκει ...να τρεχω δηλ σερνοντας και το παιδι να βρω μηχανημα που δεχεται maestro,και αν εχει λεφτα ..και αν δεν εχει να τρεχω να βρω αλλο κλπκλπ
Δυσκολευομαι να βρω τραπεζα εδω που να αλλαζει ευρω σε τσεχικες κορονες.
Να αλλαξω λεφτα στο Βενιζελο η στο αεροδρομιο της Πραγας η ειναι τρελες οι προμηθειες?Τι λετε?
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom