Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλησπέρα παιδιά,είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας γιατί σε 2 μέρες φεύγω για επταήμερες διακοπές στην βαρκελώνη με την κοπέλα μου.Το σπίτι που θα μείνω το έχω βρει απο airbnb είναι στο κέντρο 2 λεπτά από την ramblas.Τι εισιτήριο αξίζει να βγάλω για τις μεταφορές και απο πού θα το βγάλω?Το μουσείο του juan miro αξίζει(γενικά δεν είμαστε πολύ των μουσείων).Το poble espanyol,το museu de cera και το Museu maritim αξίζουν μία επίσκεψη?Επίσης σκεφτόμαστε να πάμε και καμιά εκδρομή είτε σε girona-figueres είτε σε tossa del mar λόγω παραλίας,εσείς τι προτείνετε?Τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλά μέρη για φαγητό και να μου πείτε αν είναι καλύτερο να πάρω κάρτα sim απο εκεί η να πάω με την δικιά μου με τις γνωστές χρεώσεις περιαγωγής?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Η Βαρκελώνη είναι μια μαγική πόλη και θα περάσετε υπέροχα. Εγώ ενθουσιάστηκα με τη Γοτθική συνοικία, τη γειτονιά El Born, το πάρκο Ciutadella, την αγορά Boqueria (πάνω στη Rambla), το Port Vell, την βόλτα με το τελεφερίκ και ποδηλατάδα στην Μπαρτσελονέτα.
 

Antolena

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και απο μενα, είμαι καινούρια στην ομάδα. Εγω λοιπόν, εμείς δηλαδή με το σύζυγο κλείσαμε για Βαρκελώνη 4-10 Ιουλίου για μηνα του μέλιτος. Διάβασα πολλές συμβουλές απο την ομαδα και πραγματικά μπράβο, με βοήθησαν πολύ! Όμως..κάναμε το λάθος να κλείσουμε τελευταία στιγμή για διάφορους λογους και δεν βρίσκουμε με τίποτα οικονομικό ξενοδοχείο. Το πιο οικονομικό που βρήκαμε ήταν με 700κάτι χωρίς πρωινό και λιγο εξω απο το κέντρο. Τι προτείνετε να κάνουμε? Εννοείται πως εαν δεν βρούμε θα κλείσουμε σίγουρα κάτι με 700-800. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
προσπαθησε να κλεισεις διαμερισμα,νομιζω κατι καλλιτερο θα βρεις!
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
καλησπερα Αntonela κοιτα στο airbnb εμεις εκει κλεισαμε για τον Αυγουστο πριν μια βδομαδα και δεν εχει καμμια σχεση με τις τιμες των ξενοδοχειων!!
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
Καλησπερα και σε ολους τους υπολοιπους της παρεας!! οπωσ ανεφερα και στην προηγουμενη μου απαντηση ειμαστε 5 ατομα κι εχουμε κλεισει για 13-18 /08 και θα μεινουμε κοντα στο μουσειο σοκολατας!!απλα θα ηθελα αν μπορειτε καποιες διευκρινησεις:
1) αν η περιοχη που θα μεινουμε ειναι ασφαλης ?
2) για μετακινηση καλυτερα hola Barcelona ή barcelοna card δεν εχουμε σκοπο για πολλα μουσεια.
3)το Park aventura αξιξει κι αν ναι ποιο κομματι του προτεινεταi? ειμαστε ολοι ανω των 28
4) sagrada και park Guell προτεινετε κρατηση απο internet?
5) οποιαδηποτε προταση για θεαμα και φαγητο παραδοσιακο(καταλανικο) ,περαν των τουριστικων καλοδεχουμενη!!
6) και απο παραλια προσβασιμη με ΜΜΜ τι προτεινετε μηπωσ ριξουμε καμμια βουτια
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
 

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
Καλησπερα και σε ολους τους υπολοιπους της παρεας!! οπωσ ανεφερα και στην προηγουμενη μου απαντηση ειμαστε 5 ατομα κι εχουμε κλεισει για 13-18 /08 και θα μεινουμε κοντα στο μουσειο σοκολατας!!απλα θα ηθελα αν μπορειτε καποιες διευκρινησεις:
1) αν η περιοχη που θα μεινουμε ειναι ασφαλης ?
2) για μετακινηση καλυτερα hola Barcelona ή barcelοna card δεν εχουμε σκοπο για πολλα μουσεια.
3)το Park aventura αξιξει κι αν ναι ποιο κομματι του προτεινεταi? ειμαστε ολοι ανω των 28
4) sagrada και park Guell προτεινετε κρατηση απο internet?
5) οποιαδηποτε προταση για θεαμα και φαγητο παραδοσιακο(καταλανικο) ,περαν των τουριστικων καλοδεχουμενη!!
6) και απο παραλια προσβασιμη με ΜΜΜ τι προτεινετε μηπωσ ριξουμε καμμια βουτια
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
Καλησπερα
Θα σας απαντησω γιαυτα που ξερω...
Για μετακινησεις καλυτερα το εννιαιο εισητηριο Τ10 , δεκα μετακινησεις με κιστος 10 €.Απο αεροδρομιο το aerobus φευγει καθε 5 λεπτα κοστιζει μονο 5 € και κανει σταση placa espanya k catalunya τερμα.
Για βουτιες η barceloneta 10 min ποδαρατο απο την ομονυμη σταση μετρο ειναι η πιο κοντινη.
Για θεαμα μια παρασταση φλαμενγκο los tarantos στην placa reial διαρκεια 35 min με κοστος 15 € ειναι οτι αξιοπεπεστατο.
Εισητηρια μεσω ιντερνετ κλεισε, πινεις και την σανγκρια σου στην πλατεια μετα.
Για φαγητο προτεινω barceloneta,εχει φθηνα και ακριβα στην προβλητα μπροστα αλλα θα ανοιξει το ματακι σου βρε αδελφε εκει.Ειναι χαρμα καλοκαιριατικα.Κανε βολτιτσα και δες τιμουλες
Sangrada κ guell μονο ιντερνετ δεν παιζει κατι αλλο.Μπες απο την εφαρμογη tiquets, για αυγουστο εψαξε κολητος μου και ειναι sold out,και ομως!!!!!!για sangrada αν δεν την δεις μεσα γνωμη μου δεν πειραζει.. αν ανεβεις με ανσασερ πανω κορυφη λεει.Σκεψου εγω που μπηκα και δεν επιτρεποταν η αναβαση λογο συντηρησης.
Στο σοου με τα συντριβανια οπωσδηποτε!!!θα το φωναζω...ειναι το μονο τζαμπα..και εντυπωσιακο.Αν εχετε κοριτσια στην παρεα θα σας ευγνωμονουνε για παντα.Πεμπτη παρασκευη Σαββατο στις εννια το βραδυ.Παμε μια ωρα νωριτερα εννοειται
Καλη διασκεδαση
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Καλησπέρα και απο μενα, είμαι καινούρια στην ομάδα. Εγω λοιπόν, εμείς δηλαδή με το σύζυγο κλείσαμε για Βαρκελώνη 4-10 Ιουλίου για μηνα του μέλιτος. Διάβασα πολλές συμβουλές απο την ομαδα και πραγματικά μπράβο, με βοήθησαν πολύ! Όμως..κάναμε το λάθος να κλείσουμε τελευταία στιγμή για διάφορους λογους και δεν βρίσκουμε με τίποτα οικονομικό ξενοδοχείο. Το πιο οικονομικό που βρήκαμε ήταν με 700κάτι χωρίς πρωινό και λιγο εξω απο το κέντρο. Τι προτείνετε να κάνουμε? Εννοείται πως εαν δεν βρούμε θα κλείσουμε σίγουρα κάτι με 700-800. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή!
Αυτές τις ημέρες,νοικιάζονται και τα παγκάκια.Οι τιμές έχουν ξεφύγει.
 
Last edited:

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν κι έχουν περάσει δέκα χρόνια από τη διαμονή μου στη Βαρκελώνη, έχω να σου πω ότι το pueblo espanol,το museo de cera αλλά και η Girona (μαζί και το figueres) αξίζουν οπωσδήποτε...Αν είστε δε και των μεγάλων λούνα παρκ, πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθείτε και αυτό της Tarragona, ένα από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης. Η Tossa del Mar δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για τους Έλληνες, έχουμε πολύ καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα... Για φαγητό δυστυχώς δεν έχω άποψη καθώς ήμουν ερασμίτισσα κι έτρωγα μόνο φθηνό φαγητό...! Για το κινητό νομίζω ότι από την προηγούμενη εβδομάδα καταργήθηκαν οι χρεώσεις περιαγωγής (ισχύει σίγουρα για τη vodafone, δεν ξέρω για άλλες εταιρίες)...
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
Καλησπερα
Θα σας απαντησω γιαυτα που ξερω...
Για μετακινησεις καλυτερα το εννιαιο εισητηριο Τ10 , δεκα μετακινησεις με κιστος 10 €.Απο αεροδρομιο το aerobus φευγει καθε 5 λεπτα κοστιζει μονο 5 € και κανει σταση placa espanya k catalunya τερμα.
Για βουτιες η barceloneta 10 min ποδαρατο απο την ομονυμη σταση μετρο ειναι η πιο κοντινη.
Για θεαμα μια παρασταση φλαμενγκο los tarantos στην placa reial διαρκεια 35 min με κοστος 15 € ειναι οτι αξιοπεπεστατο.
Εισητηρια μεσω ιντερνετ κλεισε, πινεις και την σανγκρια σου στην πλατεια μετα.
Για φαγητο προτεινω barceloneta,εχει φθηνα και ακριβα στην προβλητα μπροστα αλλα θα ανοιξει το ματακι σου βρε αδελφε εκει.Ειναι χαρμα καλοκαιριατικα.Κανε βολτιτσα και δες τιμουλες
Sangrada κ guell μονο ιντερνετ δεν παιζει κατι αλλο.Μπες απο την εφαρμογη tiquets, για αυγουστο εψαξε κολητος μου και ειναι sold out,και ομως!!!!!!για sangrada αν δεν την δεις μεσα γνωμη μου δεν πειραζει.. αν ανεβεις με ανσασερ πανω κορυφη λεει.Σκεψου εγω που μπηκα και δεν επιτρεποταν η αναβαση λογο συντηρησης.
Στο σοου με τα συντριβανια οπωσδηποτε!!!θα το φωναζω...ειναι το μονο τζαμπα..και εντυπωσιακο.Αν εχετε κοριτσια στην παρεα θα σας ευγνωμονουνε για παντα.Πεμπτη παρασκευη Σαββατο στις εννια το βραδυ.Παμε μια ωρα νωριτερα εννοειται
Καλη διασκεδαση
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!!
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Καλησπερα και σε ολους τους υπολοιπους της παρεας!! οπωσ ανεφερα και στην προηγουμενη μου απαντηση ειμαστε 5 ατομα κι εχουμε κλεισει για 13-18 /08 και θα μεινουμε κοντα στο μουσειο σοκολατας!!απλα θα ηθελα αν μπορειτε καποιες διευκρινησεις:
1) αν η περιοχη που θα μεινουμε ειναι ασφαλης ?
2) για μετακινηση καλυτερα hola Barcelona ή barcelοna card δεν εχουμε σκοπο για πολλα μουσεια.
3)το Park aventura αξιξει κι αν ναι ποιο κομματι του προτεινεταi? ειμαστε ολοι ανω των 28
4) sagrada και park Guell προτεινετε κρατηση απο internet?
5) οποιαδηποτε προταση για θεαμα και φαγητο παραδοσιακο(καταλανικο) ,περαν των τουριστικων καλοδεχουμενη!!
6) και απο παραλια προσβασιμη με ΜΜΜ τι προτεινετε μηπωσ ριξουμε καμμια βουτια
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
Για φλαμενγκο δες αυτο http://www.palaciodelflamenco.com
Μου το ειχε προτεινει ο panpan και τον ευχαριστω γι' αυτο, ηταν πραγματικα υπεροχο.
 

GeorgeSer

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα! Έχει είκοσι μέρες που επέστρεψα από Βαρκελώνη. Το φόρουμ με βοήθησε πάρα πολύ για τη προετοιμασία της εκδρομής που ήταν για πενταμελή οικογένεια για 8 μέρες. Ιδιαίτερα ευχαριστώ τον panpan για τις συμβουλές. Για να είναι πετυχημένη η εκδρομή θα πρότεινα να έχετε σχεδιάσει τις διαδρομές ανά ημέρα και να έχετε βρει τα αντίστοιχα μεταφορικά μέσα. Με τον τρόπο αυτό θα τα προλάβετε όλα και θα έχετε άνεση χρόνου για βόλτες στις πολυάριθμες πλατείες και εμπορικά κέντρα. Οι κάρτες Τ10 είναι πολύ χρήσιμες, με 9.90 € έχεις δέκα διαδρομές με τραίνο, λεωφορείο, μετρό για 75 λεπτά με την ίδια ακύρωση.Κατεβάστε την εφαρμογή Barcelona Metro και σχεδιάστε τις διαδρομές. Σχετικά με τα αξιοθέατα δεν θέλω να προτείνω γιατί ο καθένας έχει το δικό του κριτήριο. Πάντως και στα πιο βαρετά (για μένα το πάρκο Guel και το Ισπανικό χωριό) πιστεύω πως θα πρέπει κάποιος να πάει έστω και για μια φορά στη ζωή του. Στα χρηστικά πράγματα τώρα: το νεράκι κυμαίνεται από 1,5 - 3€ (αν θέλεις να το πιεις κρύο) εκτός αν το πάρεις από super market που έχει από 0,12€, το φθηνότερο σάντουιτς ήταν 4,5€. Προσοχή στη La Rabla γίνεται χαμός από κόσμο και πρέπει να έχετε το νου σας χωρίς να υπονοώ ότι είναι επικίνδυνα απλώς προσέχουμε για να έχουμε. Για περισσότερες πληροφορίες είμαι πρόθυμος να απαντήσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom