Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
15 Αύγουστο με φουλ κόσμο περπατήσαμε βράδυ από όλες τις περιοχές του κέντρου αργά το βράδυ και ειλικρινά δεν συνάντησα τίποτα πραγματικά ύποπτο. Όπως σου είπα ξεκίνα με βάση τιμές, διάβαζε σχόλια στο booking, δες τι σας βολεύει, μάζεψε μερικές προτάσεις, γράψτες και οι Βαρκελωνόπληκτοι θα σου απαντήσουν.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Έφτασε λοιπόν η στιγμή, αφού μας έμειναν μόνο 2 εβδομάδες, να επισκεφτούμε και εμείς την Βαρκελώνη οικογενειακώς με τα παιδιά μου ηλικίας 7 και 9 ετών Φτάνουμε από Girona στην Βαρκελώνη πολύ αργά το βράδυ κατά τις 2πμ και θα φύγουμε το απόγευμα του Σαββάτου για Girona . Συνολικός χρόνος 4,5μ ημέρες δηλαδή για Βαρκελώνη. Μετά επισκεπτόμαστε την Girona. Το ξενοδοχείο μaς είναι κοντά στην Sagrada. Το πρόγραμμα το σκέπτομαι κάπως έτσι. Αν κάτι δεν μου βγαίνει χρονικά ή είναι λάθος γεωγραφικά ή αν παραλείπω κάτι που πρέπει να δω οπωσδήποτε να μου το πείτε :)

ΤΡΙΤΗ

-Park Quell

-Cosmo Caixa

-Camp Nou (μόνο από έξω και στην μπουτίκ)

-Βράδυ στο κέντρο (που ακριβώς;)

TETAΡΤΗ

-Sagrada

-Casa Mila (από έξω)

-Casa Batlo (από έξω)

-Zoo- Πάρκο Ciutadella

*Πιθανόν να μπω σε κάποιο από αυτά τα σπίτια του Γκαουντί μόνο εγώ

ΠΕΜΠΤΗ

-Γοτθική Συνοικία

-Καθεδρικός

-Αγορά Βoqueria

-plaza Reial

-plaza del Rei

- Palau Gaudi (?)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

-Montjuic- MNAC

-Pueblo Espaniol

-Magic Fountation
* αυτήν την μέρα σηκώνει και κάτι ακόμη για πρωί δεδομένου ότι στο Ισπανικό χωριό θα πάω αργά και μετά θα πάμε στο σόου με τα συντριβάνια :haha::haha:

ΣΑΒΒΑΤΟ

-Ενυδρείο

-Ναυτικό μουσείο

-Barceloneta

Ερωτήσεις:

1.Μήπως την Sagrada είναι πιο γλυκιά ώρα να την δω απόγευμα;

2.Ποιο από τα δυο σπίτια μου προτείνεται να δω (Mila- Batlo);

3.θα έχουμε νοικιασμένο παρκινγκ με δίκτυο σε όλη την πόλη. Σίγουρα τις ώρες αιχμής όμως θα είναι γεμάτα. Ποια από τα παραπάνω αξίζει να τα πάμε με αυτοκίνητο;

4. τι αξίζει να δω οπωσδήποτε βραδινές ώρες;

5.παιδι που δεν έκλεισε τα 7 πληρώνει σε μέρη που λένε εισιτήριο για παιδιά από 7ετών αλλά δωρεάν κατά από 6 π.χ το πάρκο Quell. Είμαστε στο ενδιάμεσο και δεν ξέρω αν πρέπει να του κλείσω εισιτήριο.

6. αξίζει το Palau Gaudi από μέσα;
7. αυτό με την Πειραιώς πολύ με άγχωσε. Τι κάνουμε δηλαδη σε αυτην την περίπτωση;
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
1)Συμφωνώ για απόγευμα.
2)Αν είναι να δεις κάποιο εμένα μου αρέσει περισσότερο το Μιλά.
3)Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις πάρκινγκ.Είναι μεγάλα.
4)Κανένα φλαμέγκο,συντριβάνι...
5)Θα βγάλεις εισιτήριο για πάρκο Γκουέλ ακόμα κι αν η χρέωση είναι 0
Θα επιλέξεις 0-6 ετών.
6)Όχι,αλλά γούστα είναι αυτά.
7)Παντού μπορείς να κάνεις πληρωμές,αλλά έχει δυσκολίες σε ανάληψη
από ΑΤΜ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Σαγράδα Fαμίλια
Sants Montjuic
Gracia
Γοτθική Συνοικία
Ciutat Bella
Eixample
Sant Marti
Poble Sec
Horta Guinardo
Sant Andreu
Μπαρτσελονετα
El born
El Poblenou
Diagonal Mar
Raval
Sarra St Gervasi
La Rampla
Lew Corts
Vila Olimpica
Nou Barris
Έχεις βάλει όλη την πόλη.Διάλεξε στο θέμα με τα ξενοδοχεία κάποια και θα σου
πούμε την γνώμη μας γι αυτά.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
7)Παντού μπορείς να κάνεις πληρωμές,αλλά έχει δυσκολίες σε ανάληψη
από ΑΤΜ.[/QUOTE]

Να παω "φορτωμένη" δηλαδή;:haha::haha:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Αυτή τη φορά πάω Βαρκελώνη κ δυστυχώς δεν σας διάβασα πριν κλείσω εισιτήρια! Ειλικρινά δεν θα τα έκλεινα!!!!
Έχω τρομοκρατηθεί λέμε..
Κατά την γνώμη μου, κακώς έχεις σχηματίσει την εντύπωση ότι πας σε εμπόλεμη ζώνη. Είναι η πόλη που δέχεται τον μεγαλύτερο αριθμό τουριστών, ετησίως, στην Ισπανία.
Είναι διαφορετικό πράγμα να κινδυνεύω από πορτοφολάδες , όπως σε όλες τις μεγάλες τουριστικές ευρωπαικές πόλεις και άλλο να διτρέχει κίνδυνο η σωματική μου ακεραιότητα ή ακόμη και η ζωή μου.

Με τρομοκράτησε το γεγονός με την αρκετή πορνεία κ ότι σε πλησιάζουν να σου πουλήσουν ναρκωτικά..
Είχαμε πάει πέρυσι για τρεις ημέρες. Πουθενά στα γνωστά τουριστικά σημεία δεν είδα κάτι τέτοιο να γίνεται.

το κακό είναι ότι θα πάμε μαμάδες μόνες με παιδιά ηλικίας 15-16-17 κ 18... αλλιώς αν ήμασταν μόνες μας δεν θα μας ένοιαζε...
Τα παιδιά είναι μεγάλα σε ηλικία και με τις κατάλληλες συμβουλές θα είναι μιά χαρά. Αλλά άντε πές το αυτό στην ελληνίδα μάνα.:bleh:

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τις πιο ασφαλής περιοχές όσον αφορά στο να κλείσω ξενοδοχείο?
Ειχαμε μείνει σε διαμέρισμα πολύ κοντά στην Sagrada και ήταν πολύ καλή γετονιά.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Έφτασε λοιπόν η στιγμή, αφού μας έμειναν μόνο 2 εβδομάδες, να επισκεφτούμε και εμείς την Βαρκελώνη οικογενειακώς με τα παιδιά μου ηλικίας 7 και 9 ετών Φτάνουμε από Girona στην Βαρκελώνη πολύ αργά το βράδυ κατά τις 2πμ και θα φύγουμε το απόγευμα του Σαββάτου για Girona . Συνολικός χρόνος 4,5μ ημέρες δηλαδή για Βαρκελώνη. Μετά επισκεπτόμαστε την Girona. Το ξενοδοχείο μaς είναι κοντά στην Sagrada. Το πρόγραμμα το σκέπτομαι κάπως έτσι. Αν κάτι δεν μου βγαίνει χρονικά ή είναι λάθος γεωγραφικά ή αν παραλείπω κάτι που πρέπει να δω οπωσδήποτε να μου το πείτε :)

ΤΡΙΤΗ

-Park Quell

-Cosmo Caixa

-Camp Nou (μόνο από έξω και στην μπουτίκ)

-Βράδυ στο κέντρο (που ακριβώς;)

TETAΡΤΗ

-Sagrada

-Casa Mila (από έξω)

-Casa Batlo (από έξω)

-Zoo- Πάρκο Ciutadella

*Πιθανόν να μπω σε κάποιο από αυτά τα σπίτια του Γκαουντί μόνο εγώ

ΠΕΜΠΤΗ

-Γοτθική Συνοικία

-Καθεδρικός

-Αγορά Βoqueria

-plaza Reial

-plaza del Rei

- Palau Gaudi (?)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

-Montjuic- MNAC

-Pueblo Espaniol

-Magic Fountation
* αυτήν την μέρα σηκώνει και κάτι ακόμη για πρωί δεδομένου ότι στο Ισπανικό χωριό θα πάω αργά και μετά θα πάμε στο σόου με τα συντριβάνια :haha::haha:

ΣΑΒΒΑΤΟ

-Ενυδρείο

-Ναυτικό μουσείο

-Barceloneta

Ερωτήσεις:

1.Μήπως την Sagrada είναι πιο γλυκιά ώρα να την δω απόγευμα;

2.Ποιο από τα δυο σπίτια μου προτείνεται να δω (Mila- Batlo);

3.θα έχουμε νοικιασμένο παρκινγκ με δίκτυο σε όλη την πόλη. Σίγουρα τις ώρες αιχμής όμως θα είναι γεμάτα. Ποια από τα παραπάνω αξίζει να τα πάμε με αυτοκίνητο;

4. τι αξίζει να δω οπωσδήποτε βραδινές ώρες;

5.παιδι που δεν έκλεισε τα 7 πληρώνει σε μέρη που λένε εισιτήριο για παιδιά από 7ετών αλλά δωρεάν κατά από 6 π.χ το πάρκο Quell. Είμαστε στο ενδιάμεσο και δεν ξέρω αν πρέπει να του κλείσω εισιτήριο.

6. αξίζει το Palau Gaudi από μέσα;
7. αυτό με την Πειραιώς πολύ με άγχωσε. Τι κάνουμε δηλαδη σε αυτην την περίπτωση;
Επειδή έχεις αυτοκίνητο δε ξέρω αν την Παρασκευή αξίζει να πας στο πάρκο του λόφου tibidabo http://www.tibidabo.cat/en/
Επίσης κάποιος φίλος με παιδιά είχε γράψει στην ταξιδιωτική ιστορία του για το PortAventura
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βαρκελώνη-και-θεματικό-πάρκο-port-aventura.52582/

Επίσης είδα ότι υπάρχει και ενότητα Βαρκελώνη για παιδιά (σε περίπτωση που σου ξέφυγε) https://www.travelstories.gr/community/threads/Βαρκελώνη-για-παιδιά.47336/


Camp Nou δεν νομίζω ότι αξίζει να πας απ' έξω να το δεις. Θα χάσεις χρόνο με τις μεταφορές. Φαντάζομαι πας λόγω παιδιών.Πάντως απέναντι από τη Sagrada (Carrer de Mallorca) υπάρχει επίσημη μπουτικ και ένα μικρό μουσείο της Μπάρτσα (https://www.google.gr/maps/@41.4028608,2.1745836,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1s-pI4rOzHCebc/Vs36CQPO-nI/AAAAAAAAAEE/GEBeRZpDII4phsMFM_OUClJazyWyWtP8wCJkC!2e4!3e12!6s//lh3.googleusercontent.com/-pI4rOzHCebc/Vs36CQPO-nI/AAAAAAAAAEE/GEBeRZpDII4phsMFM_OUClJazyWyWtP8wCJkC/w140-h86-k-no/!7i5472!8i3349!6m1!1e1)

Το βράδυ μπορείς να πας Carrer de Blai ή Gracia που έχει πλατείες και πολλές επιλογές για φαι και αρκετούς ντόπιους.

Sagrada πολύ πρωί ίσως έχει λιγότερο κόσμο. Αν θες να μπεις σε κάποιο από τα σπίτια ίσως πρέπει να το κανονίσεις από τώρα γιατί μπορεί να πέσεις σε μεγάλες ουρές.

Αν εισαι στο Montjuic και σε παίρνει οικονομικά ίσως είναι εντυπωσιακό για τα παιδιά να πάρετε το τελεφερίκ. (Λογικά δε βολεύει λόγω αυτοκινητου)

Τώρα για την Πειραιώς να πω ότι ίσως πριν πας εξωτερικό να πρέπει να ενημερώσεις την τράπεζα (τουλάχιστον στην Εθνική έτσι μου χανε πει) ή απλά να ρωτήσεις στις πληροφορίες τους. Γενικά δέχονται κάρτες, όπου μπορείς αγόρασε τα εισιτήρια από πριν και δε θα χεις πρόβλημα.
 
Last edited by a moderator:

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
7)Παντού μπορείς να κάνεις πληρωμές,αλλά έχει δυσκολίες σε ανάληψη
από ΑΤΜ.
Να παω "φορτωμένη" δηλαδή;:haha::haha:[/QUOTE]

Εγώ περυσι δεν είχα πρόβλημα με την Πειραιώς. Πλήρωσα ξενοδοχείο, όλες τις αγορές, τα εστιατόρια κλπ απλά είχα μαζί κ κάποια μετρητά (όπως όπου πάω).
Από gaudi εμένα μου άρεσε η pedrera αλλά είχε αρκετά μεγάλη ουρά δεδομένου οτι δεν είναι κ τιποτα ιδιαίτερο σαν αξιοθέατο.
Βραδυνή βόλτα προτείνω την πιατσα εσπανιόλ είναι ωραία φωτισμένη κ εγώ απόλαυσα το περπάτημα από πιατσα καταλούνια προς τα εκεί (αν δε βαριεστε το περπάτημα).
Επισης αν ενδιαφερεστε για ιταλικό είχα βρει ενα ωραίο στη ραμπλα κατεβαίνοντας προς τον κολόμβο στο δεξί χερι ήταν δυο όροφοι (ωραίο κ καλές τιμές )
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
SOS !!Προσπαθώ να πληρώσω εισιτηριο για το μουσειο -σπιτι του Νταλι και δεν μου δέχεται καρτα ουτε Πειραιως ουτε Alpha. Τι μπορει να συμβαίνει;
Η σελίδα ειναι η www.salvador-dali.org/en/services/entrades/
Μολις με πηραν απο την Πειραιως και μου ειπαν οτι η σελιδα αυτη δεν εχει ασφαλεια γι αυτο το μπλοκαραν !!! Εχει συμβει σε άλλον;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Στείλε μου με πμ πότε θέλεις να κλείσεις εισιτήρια και θα στα βγάλω εγώ.
Η Πειραιώς είναι παπ@ροτράπεζα αν λέει κάτι τέτοιο.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Κι ομως αυτο ειπαν το πρωι. Ωστοσο ο επιμενων νικα!! Αφου ειδα το σχολιο σου και κατάλαβα οτι μου λέγανε π@@@ς για την ασφάλεια της σελίδας δοκιμασα πριν απο λίγο και με αλλη καρτα Πειραιως Gold αυτην την φορα (αν και δεν νομιζω να επηρεασε αυτο) και μου τα εδωσε!! Σε ευχαριστώ πολυ πάντως για την πρόθεση σου :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Η άλλη κάρτα (αυτή που δεν δούλεψε) είναι κίτρινη;
Συνήθως αυτές δεν δούλευαν.Έτσι μου έχουν πει.Εγώ δεν έχω και δεν ξέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom