Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Επίσης θα πρότεινα στη sagrada να μπειτε στο πρωτο γκρουπ στις 9. Δεν θα εχει καθολου κοσμο μεσα κ θα το χαρειτε παραπανω. Η φωτογραφια ειναι στις 9μιση. Πιο νωρις δεν υπηρχε καθολου κοσμος στο σημειο.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Στο park Guell ειναι δωρεαν για κατω απο 6 ή κατω απο 7 γιατι ετσι οπως φαινεται στα εισιτηρια ειναι λιγο μπερδεμενο; Λεει κατω απο 6 Δωρεαν . Εισιτηρια απο 7 + Ο γιος μου θα ειναι 6.10μηνων. Και το σημαντικοτερο, τι ωρα να υπολογισω εισοδο στο παρκο Guell μετα την Sagrada;;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Θες δηλαδη πρωτα sagrada και μετα αμεσως guell; Αν ειναι ετσι τοτε γυρω στη μια με δυο ωρες στη sagrada αναλογως ποσο καλά θελετε να τη δειτε και περιπου τρια τεταρτα η μεταβαση στο guell. Παντως θεωρω πως θα ηταν καλυτερα να τα βαλετε ξεχωριστα, πρωι τη sagrada και απογευμα κατα τις 6-7 το guell.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Κ εγώ εχω να προσθέσω sagrada οπωσδήποτε κρατηση μέσω ιντερνετ κ όσο νωρίτερα σου βγαίνει (όπως είπαν κ οι υπόλοιποι κατά τις 9).
Όσο για το guell εγώ επειδή είχα παει μεσημεράκι γινόταν χαμός από κόσμο. Δες μήπως σας βγαίνει κάποιο άλλο πρωινό για να το απολαύσουν κ τα παιδιά σου.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Νομιζω οτι εχετε δικιο. θα βαλω το παρκο αλλη μερα
 

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επειδή όσο πλησιάζει ο καιρός του ταξιδιού δημιουργούνται περισσότερες απορίες και ανησυχίες είπα να ρωτήσω μερικές ακόμα πληροφορίες...Να ξαναπώ πως πηγαίνουμε Βαρκελώνη 5-9 Ιουνίου και φτάνουμε Χιρόνα από Θεσσαλονίκη στις 23: 50 ενώ λεωφορείο έχει στις 00:15...εν τέλει επιλέξαμε να πάμε Βαρκελώνη κατευθείαν και να μην μείνουμε στο αεροδρόμειο της Χιρόνα (όπως μας πρότεινε ο panpan...εγώ ήμουν υπερ σου αλλά οι υπόλοιποι της παρέας όχι :p )...κλείσαμε ένα hostel ακριβώς απέναντυ από την la boqueria (στη La rabla δηλαδή) και τους ενημερώσαμε πως θα φτάσουμε κατά τις 2 το βράδυ
1) Η πρώτη μου απορία είναι εάν θα χρειαστεί να κλείσουμε ηλεκτρονικά εισιτήριο για το λεωφορείο από Χιρόνα προς Βαρκελώνη ή αν δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε θέμα (ρωτάω απλά για επιβεβαίωση γιατί εκείνη την ώρα αν υπάρξει πρόβλημα θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε)
2) Όταν φτάσουμε στον σταθμό της Βαρκελώνης (01:30 η ώρα περίπου το βράδυ) υπάρχουν από έξω ταξί ή θα πρέπει να καλέσουμε για να μας πάει στο hostel?

Το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε (θεωρητικά πάντα) είναι :
1η μέρα) Πρωινό στην la boqueria (μιας και είναι δίπλα) στη συνέχεια θα πάρουμε το μετρό Liceu (πράσινη γραμμή) θα σταματήσουμε Diagonal (μπλε γραμμή) και από εκεί θα πάμε La Sagrada Familia (θα κλείσουμε ηλεκτρονικά εισιτήριο για να μπούμε μέσα κατά τις 10+ το πρωί-κάπου εκεί τέλος πάντων έχουμε στο μυαλό μας)...από εκεί με τα πόδια θα πάμε μέχρι το λιμάνι (Λεωφ. Ντιαγκοναλ-Paseo de gracia για να δουμε από έξω τα σπίτια του Gaudi-placa catalunya-la rabla-placa reial-άγαλμα Κολόμβου-λιμάνι (εάν προλάβουμε θα δούμε και ένα μέρος της Γοτθικής όπως μας είχε προτείνει ο panpan)

Υ.Γ. εάν υπάρχει πιο σύντομη διαδρομή του μετρό ας μας την πει κάποιος γιατί εγώ αυτήν βρήκα λίγο που έψαξα

2η μέρα) Θα κλείσουμε ηλεκτρονικά εισιτήριο για να μπούμε το πρωί στο πάρκο Guell (θα πάρουμε το λεωφορειο 24 απο την πλατεια Καταλανιας μπροστα απο το πολυκαταστημα el corte ingles)..(προφανώς και εδώ εάν υπάρχει καλύτερη διαδρομή δεν την ξέρω περιμένω προτάσεις)....στη συνέχεια θα κλείσουμε ηλεκτρονικά εισιτήριο για το Camp nou όπου από ότι είχα μάθε δεν έχει συγκεκριμένη ώρα που πρέπει να πάμε όπως η Sagrada και το Park Guell...η απορία που έχω εδώ είναι εάν υπάρχει τρόπος να πάμε από το πάρκο κατευθείαν στο Camp nou ή εάν θα χρειαστέι να ξανά πάμε στην placa catalunya από κει να πάρουμε την μπλε γραμμή και να κατέβουμε στην CollBlanc ή την πράσινη γραμμή και να κατέβουμε σε μια από τις "Palau Reial" & "Maria Cristina"....ακούω προτάσεις γιατί μου φαίνεται τεράστια η απόσταση....και το τελευταίο μέρος είναι πως θα επιστρέψουμε με μετρό για να πάμε στην αψίδα και στο park ciutadella (ακόμα δεν έχω βρει πιο μετρό πάει εκεί) και από εκεί με τα πόδια barcelonetta

3η μέρα) Γοτθική συνοικία (γιατί είδαμε πως το πρωί είναι δωρεάν να μπει κάποιος στον καθεδρικό ναό)...el born...barceloneta... και από εκεί θα πάρουμε τελεφερικ από το λιμάνι για να ανέβουμε στο λόφο monjuic και να δούμε τις ολυμπίακές εγκαταστάσεις και την placa espanya (όπου το βράδυ μετά τις 9 έχει και τα συντριβάνια-πέφτει Πέμπτη και από ότι έχω δει ισχύει)...και το MNAC από έξω

Παρασκευή φεύγουμε πρωί πρωί επομένως δεν θα δούμε τίποτα....

Υ.Γ. στο πρόγραμμα από επιλογή δεν υπάρχουν μουσεία
Υ.Γ.2 όλα τα πρωινά θα έχει πρωινό στην La boqueria
Υ.Γ.3 ακούω προτάσεις και για αλλαγές στο πρόγραμμα

Ευχαριστώ από τώρα τον panpan :p
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
1)Όχι
2)Έχει απ'έξω,αλλά μην ξεχνάς ότι θα έρθουν τρία λεωφορεία
με κόσμο και οι περισσότεροι θα θέλουν ταξί.
To πρόγραμμα σου κάντο όπως σε βολεύει.Λίγο πολύ αυτά είναι
που θα δεις.
9 Ιουνίου που επιστρέφεις θα είμαστε μαζί στο αεροπλάνο. :)
υγ2 Όχι όλα τα πρωινά στην Μποκερία.
 

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
1)Όχι
2)Έχει απ'έξω,αλλά μην ξεχνάς ότι θα έρθουν τρία λεωφορεία
με κόσμο και οι περισσότεροι θα θέλουν ταξί.
To πρόγραμμα σου κάντο όπως σε βολεύει.Λίγο πολύ αυτά είναι
που θα δεις.
9 Ιουνίου που επιστρέφεις θα είμαστε μαζί στο αεροπλάνο. :)
υγ2 Όχι όλα τα πρωινά στην Μποκερία.
1)υπάρχει κάποια μετακίνηση που να βολεύει από πάρκο Guell προς Camp nou ή μόνο να γυρίσουμε placa catalunya με το ίδιο λεωφορείο και από εκεί μετρο για το γήπεδο?
2) Υπάρχει κάποια άλλη καλή επιλογή για πρωινό εκτός από την Μποκερία? εγώ το είπα απλά επειδή είναι δίπλα

Υ.Γ. Θα χαρώ να σε γνωρίσω και από κοντά μιας και πετάμε με την ίδια πτήση προς Θεσσαλονίκη
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
1) Ή αυτό που λες,ή κατεβαίνεις στην Diagonal και παίρνεις το Metro L3 ή το Λεωφορείο Η8.Σταματάει έξω από το γήπεδο.
2)Είναι γεμάτο από πρωινάδικα :haha: η Βαρκελώνη.Θα τα εντοπίσεις από την πρώτη
μέρα.
υγ
Θα βρεθούμε στο αεροπλάνο.Πόσα άτομα είστε;
 

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
1) Ή αυτό που λες,ή κατεβαίνεις στην Diagonal και παίρνεις το Metro L3 ή το Λεωφορείο Η8.Σταματάει έξω από το γήπεδο.
2)Είναι γεμάτο από πρωινάδικα :haha: η Βαρκελώνη.Θα τα εντοπίσεις από την πρώτη
μέρα.
υγ
Θα βρεθούμε στο αεροπλάνο.Πόσα άτομα είστε;
οκ σε ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις σου....
3 άτομα είμαστε
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
ok ¨οταν κάνω τσεκ ιν θα σου πω σε ποια θέση θα είμαι για να βρεθούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom