Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι,αιγυπτο
https://www.booking.com/hotel/es/nuevotriunfo.el.html?aid=339530;label=4049_city-banner_3star-1_v2-;sid=db73cd8db03853fe5a719e06b2fd2ac9;atlas_src=hp_iw_title;checkin=2018-03-16;checkout=2018-03-19;dist=0;group_adults=2;group_children=0;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srepoch=1503942424;srpvid=13487cae36dc0172;type=total&#map_closed
Αν θές ρίξε και μια ματιά εδώ. Έμεινα 6 βράδια σ αυτό. Δεν θεωρείται η καλύτερη περιοχή αλλά για ένα καθαρό δωμάτιο στο οποίο θα πηγαίνεις για ύπνο και μπάνιο είναι μια χαρά. Έχει πολύ κοντά στάση μετρό, και σε 15' με τα πόδια βρίσκεσαι στη Rambla
1020 parakalw! ouaou??? i kardia mou:oops::oops:
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
771
Η αλήθεια είναι ότι Ιούλιο που έψαχνα για Σεπτεμβρίο οι τιμές στο booking ήταν στο θεο δε βρίσκαμε κάτω από 600+ για 5 μέρες που θέλαμε κάτι αξιοπρεπες. Τελικά κλείσαμε από το σάιτ των ibis ένα http://www.booking.com/Share-VXiZnW στα 415€ για 5 βραδιά 12-17/9.
Παρίσι που είχαμε μείνει σε ibis μας είχε φανεί εξαιρετικό οπότε αν και η περιοχή δε πρέπει να λέει και πολλά σε τέτοια τιμή που το βρήκα και δίπλα σε δύο σταθμούς μετρο και με καλη βαθμολογία τό κλεισα χωρίς πολλά λόγια.
 

kioftes

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Σίδνεϊ
EFIE,
Εγώ έκλεισα για Οκτώβριο σε αυτό... http://www.booking.com/Share-w7lgcp

Δεν έχω ξανά πάει... ούτε κ κάποιος γνωστός μου για να μπορώ να έχω άποψη. Αλλά το βρήκα οικονομικό και είναι στη πλατεία Ισπανίας στο Αρένα δίπλα. Περνάνε όλα τα λεωφορεία από την συγκεκριμένη πλατεία κ είναι δίπλα στο μαγικό συντριβάνι. Ακόμα κ καλό να μην είναι... οκ για έναν ύπνο το βράδυ μόνο θα το έχουμε.
 

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι,αιγυπτο
EFIE,
Εγώ έκλεισα για Οκτώβριο σε αυτό... http://www.booking.com/Share-w7lgcp

Δεν έχω ξανά πάει... ούτε κ κάποιος γνωστός μου για να μπορώ να έχω άποψη. Αλλά το βρήκα οικονομικό και είναι στη πλατεία Ισπανίας στο Αρένα δίπλα. Περνάνε όλα τα λεωφορεία από την συγκεκριμένη πλατεία κ είναι δίπλα στο μαγικό συντριβάνι. Ακόμα κ καλό να μην είναι... οκ για έναν ύπνο το βράδυ μόνο θα το έχουμε.
κ εγω σε αυτην την περιοχη εκλεισα...https://www.booking.com/hotel/es/bcn-montjuic.el.html?aid=964694;label=Share-VXiZnW@1503952101;sid=16dd3d32940acf28ad741ad91b1eee5b...απλα κοιταω μηπως κ βρω κατι πιο κεντρικο..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.671
Το Πάσχα των καθολικών θα είναι 1 Απριλιού και το δικό μας μια εβδομάδα μετά.
Οπότε τρεις εβδομάδες πριν θα γίνετε κόλαση από τις σχολικές εκδρομές.
Γι αυτό ότι κλείστε γρήγορα.
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Λοιπόν, αν και έχω ακόμα κάτι παραπάνω από 1,5 μήνα για το ταξίδι μου στη Βαρκελώνη έχω βγάλει ένα πρόγραμμα και θα ήθελα βοήθεια σε κάποια πράγματα και την γνώμη σας αν βγαίνει.
1η μέρα φτάνουμε κατά τις 4 βαρκελώνη οπότε από εκεί με aerobus και λίγο περπάτημα στο χόστελ που κλείσαμε. Αφήνοντας πράγματα έξω για βόλτα placa catalunya, la rambla.
2η μέρα πρωί sagrada familia(θα μπούμε), parc ciutadella, el born, arc de triomf και το απόγευμα camp nou για αγώνα.
3η μέρα πρωί la boqueria και στις 11 έχω βρει free walking tour για την γοτθική συνοικία και γυρισμό προς casa batllo και casa mila(θα μπούμε).
4η μέρα πρωί ενυδρείο βγαίνοντας ποδηλατάκι κ barceloneta, κάστρο μοντζουικ ισπανικό χωριό και συντιβάνια.
5η μέρα πρωί parc guell, περιοχή gracia, camp nou για ξενάγηση.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Αν κάποιος έχει κάνει το free walking tour και αξίζει και για ποιο λόγο θέλει κράτηση ενώ είναι δωρεάν.
Πως μπορώ να εξυπηρετηθώ με τα δημόσια ποδήλατα ώστε να το πάρω από ένα σημείο για να το αφήσω σε άλλο και αν δεν γίνεται να νοικιάσω από εκεί στην παραλία που διάβασα ότι κάποιοι έχετε νοικιάσει ή από κάπου αλλού;;
Στο κάστο μοντζουίκ και γενικά στο λόφο αξίζει να ανέβεις με τα πόδια;;
 

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι,αιγυπτο
EFIE,
Εγώ έκλεισα για Οκτώβριο σε αυτό... http://www.booking.com/Share-w7lgcp

Δεν έχω ξανά πάει... ούτε κ κάποιος γνωστός μου για να μπορώ να έχω άποψη. Αλλά το βρήκα οικονομικό και είναι στη πλατεία Ισπανίας στο Αρένα δίπλα. Περνάνε όλα τα λεωφορεία από την συγκεκριμένη πλατεία κ είναι δίπλα στο μαγικό συντριβάνι. Ακόμα κ καλό να μην είναι... οκ για έναν ύπνο το βράδυ μόνο θα το έχουμε.
μου βγαινει πιο ακριβο το δικο σου ,απτα 4
Λοιπόν, αν και έχω ακόμα κάτι παραπάνω από 1,5 μήνα για το ταξίδι μου στη Βαρκελώνη έχω βγάλει ένα πρόγραμμα και θα ήθελα βοήθεια σε κάποια πράγματα και την γνώμη σας αν βγαίνει.
1η μέρα φτάνουμε κατά τις 4 βαρκελώνη οπότε από εκεί με aerobus και λίγο περπάτημα στο χόστελ που κλείσαμε. Αφήνοντας πράγματα έξω για βόλτα placa catalunya, la rambla.
2η μέρα πρωί sagrada familia(θα μπούμε), parc ciutadella, el born, arc de triomf και το απόγευμα camp nou για αγώνα.
3η μέρα πρωί la boqueria και στις 11 έχω βρει free walking tour για την γοτθική συνοικία και γυρισμό προς casa batllo και casa mila(θα μπούμε).
4η μέρα πρωί ενυδρείο βγαίνοντας ποδηλατάκι κ barceloneta, κάστρο μοντζουικ ισπανικό χωριό και συντιβάνια.
5η μέρα πρωί parc guell, περιοχή gracia, camp nou για ξενάγηση.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Αν κάποιος έχει κάνει το free walking tour και αξίζει και για ποιο λόγο θέλει κράτηση ενώ είναι δωρεάν.
Πως μπορώ να εξυπηρετηθώ με τα δημόσια ποδήλατα ώστε να το πάρω από ένα σημείο για να το αφήσω σε άλλο και αν δεν γίνεται να νοικιάσω από εκεί στην παραλία που διάβασα ότι κάποιοι έχετε νοικιάσει ή από κάπου αλλού;;
Στο κάστο μοντζουίκ και γενικά στο λόφο αξίζει να ανέβεις με τα πόδια;;
pou kleisate na meinete?? wraio programmataki..programmatara dld
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
pou kleisate na meinete?? wraio programmataki..programmatara dld
Στο coffee and sugar στην διεύθυνση Carrer del Comte d’Urgell 280 μικρό δίκλινο με ιδιωτικό μπάνιο γιατί έχει και με κοινόχρηστα και εξωτερικά μπάνια στα 350€ για 5 βράδια με απευθείας χρέωση όμως. Βέβαια για κάποιο λόγο θέλανε pin στην κάρτα και δεν την δέχονται και μετά από επικοινωνία μαζί τους θα τους τα βάλουμε αύριο από τράπεζα και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.122
Likes
20.352
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Λοιπόν, αν και έχω ακόμα κάτι παραπάνω από 1,5 μήνα για το ταξίδι μου στη Βαρκελώνη έχω βγάλει ένα πρόγραμμα και θα ήθελα βοήθεια σε κάποια πράγματα και την γνώμη σας αν βγαίνει.
1η μέρα φτάνουμε κατά τις 4 βαρκελώνη οπότε από εκεί με aerobus και λίγο περπάτημα στο χόστελ που κλείσαμε. Αφήνοντας πράγματα έξω για βόλτα placa catalunya, la rambla.
2η μέρα πρωί sagrada familia(θα μπούμε), parc ciutadella, el born, arc de triomf και το απόγευμα camp nou για αγώνα.
3η μέρα πρωί la boqueria και στις 11 έχω βρει free walking tour για την γοτθική συνοικία και γυρισμό προς casa batllo και casa mila(θα μπούμε).
4η μέρα πρωί ενυδρείο βγαίνοντας ποδηλατάκι κ barceloneta, κάστρο μοντζουικ ισπανικό χωριό και συντιβάνια.
5η μέρα πρωί parc guell, περιοχή gracia, camp nou για ξενάγηση.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Αν κάποιος έχει κάνει το free walking tour και αξίζει και για ποιο λόγο θέλει κράτηση ενώ είναι δωρεάν.
Πως μπορώ να εξυπηρετηθώ με τα δημόσια ποδήλατα ώστε να το πάρω από ένα σημείο για να το αφήσω σε άλλο και αν δεν γίνεται να νοικιάσω από εκεί στην παραλία που διάβασα ότι κάποιοι έχετε νοικιάσει ή από κάπου αλλού;;
Στο κάστο μοντζουίκ και γενικά στο λόφο αξίζει να ανέβεις με τα πόδια;;
H 4η μέρα είναι υπερφορτωμένη !
Το να κάνεις βόλτα στη γοτθική γειτονιά, σίγουρα αξίζει ! Λογικά θέλουν κράτηση γιατί οργανώνουν ομάδες με συγκεκριμένο αριθμό ατόμων. Σίγουρα είναι ωραίο να έχεις ξεναγό για την περιοχή αυτή, γιατί η ιστορία της είναι σημαντική και θα σου υποδεικνύουν τα σημεία που έχουν μέγιστο ενδιαφέρον κάνοντας αναλυτική περιγραφή.
Εγώ προσωπικά έψαξα και διάβασα όσα πιο πολλά μπορούσα για την περιοχή, κράτησα τις σημειώσεις μου και την γύρισα όλη....δεν άφησα δρόμο για δρόμο και στενό για στενό. Στη γοτθική συνοικία ξεχνάς οτι βρίσκεσαι σε πόλη.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.671
Αν κάποιος έχει κάνει το free walking tour και αξίζει και για ποιο λόγο θέλει κράτηση ενώ είναι δωρεάν.
Για να προγραμματίσουν πόσους ξεναγούς θα χρειαστούν μάλλον.
Πως μπορώ να εξυπηρετηθώ με τα δημόσια ποδήλατα
Δεν μπορείς,είναι μόνο για τους δημότες.

Στο κάστο μοντζουίκ και γενικά στο λόφο αξίζει να ανέβεις με τα πόδια;;
Έχει και λεωφορείο,το Νο 150 από πλατεία Ισπανίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.693
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom