Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Στο κάστο μοντζουίκ και γενικά στο λόφο αξίζει να ανέβεις με τα πόδια;;
Θα χρειαστείς πολύ χρόνο, που θα σου λείψει από κάτι άλλο. Είναι αρκετά μεγάλος, ωραίος, έχει διάφορα αξιοθέατα αλλά από πεζοπορικής άποψης δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, κατά την γνώμη μου. Μία ακόμη διαδρομή σε αστικό λόφο.
Αν θες όμως να περπατήσεις οπωσδήποτε στον λόφο κάνε τον γύρο του κάστρου. Υπάρχει χαραγμένη διαδρομή.
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Aς ρωτήσω και εγώ απορίες στους πιο έμπειρους μιας και πλησιάζει η ώρα.
1. Sagrada familia όπως έχω καταλάβει δε πληρώνει κανένας τα επιπλέον 14€ για να ανέβει πάνω στους πύργους, να υποθέσω ότι πέρα από θέα που μπορείς να δεις και από αλλού δεν αξίζει σε κάτι άλλο;
2. Στο λόφο μοντζουικ όπως κατάλαβα δε μπαίνεις μέσα στο κάστρο, αξίζει για θέα και το γύρω πάρκο σωστά;
3. Ο λόφος με το Ισπανικό χωριό είναι κοντά για να συνδυαστούν με τα περπάτημα από το ένα στο άλλο, πχ απόγευμα στο λόφο και κατά τις 8 στο χωριό που βλέπω έχει και μισή τιμή;
4. Το Palau Guel αξίζει να το δεις εσωτερικά;
5. Το Hospital de Sant Pau που το βλέπω παντού είναι αξιοθέατο που αξίζει να επισκεφθεί κανένας; Είναι χωρος εκθέσεων η απλά ένα κλασικό κτίριο γιατί δε βρήκα πολλά. Αξίζει να φας χρόνο να πας;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
1) Για να μπες στη sagrada και στους πυργους ειναι καππυ στα 30 ευρω αν θυμαμαι καλα. Χωρις τους πυργους ειναι τα μισα
2) εμενα μ αρεσε και το καστρο, για τους φοιτητες ηταν δωρεαν ενω δωρεαν ηταν για ολους κυριακη απογευμα. Αλλα οπως και να εχει για επιπεδα τιμων βαρκελωνης δεν ηταν ακριβο το εισιτηριο
3), 4) δεν ξερω
5) ειναι ωραιο συγκροτημα κτηριων, το εβλεπα απ εξω καθε μερα μιας και εκει διπλα μειναμε. Εχει ωρες επισκεψεων, δεν μπαινεις οποτε θες. Δε μας βολευαν καμια μερα οποτε δεν μπηκαμε. Αν ομως βολευει να το συνδυασετε με sagrada τοτε γιατι οχι;
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
1) Για να μπες στη sagrada και στους πυργους ειναι καππυ στα 30 ευρω αν θυμαμαι καλα. Χωρις τους πυργους ειναι τα μισα
2) εμενα μ αρεσε και το καστρο, για τους φοιτητες ηταν δωρεαν ενω δωρεαν ηταν για ολους κυριακη απογευμα. Αλλα οπως και να εχει για επιπεδα τιμων βαρκελωνης δεν ηταν ακριβο το εισιτηριο
Ευχαριστώ φίλε μου ναι για Sagrada το ξέρω, η απορία μου είναι αν αξίζει να ανέβεις πάνω στη κορυφή. Βλέπεις κάτι πάνω η απλά τη θέα και μόνο;
Το κάστρο εχει κάποια εκθεση/μουσείο ή είναι απλά κάποιο παλιό κάστρο να θαυμάσεις εσωτερικά; Eπίσης η θέα για φωτοογραφίες και χάζεμα είναι μέσα από το κάστρο η μπορείς και χωρίς να μπεις μέσα;

Και μια πρακτική ερώτηση η aegean προσγειώνεται στο terminal 1 όπως έχω δει από κει πλέον παίρνεις απευθείας μετρό πας με τα πόδια ως αποβάθρα ή πρέπει να μεταβείς στο T2 πρώτα με λεωφορείο;
 
Last edited:

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ευχαριστώ φίλε μου ναι για Sagrada το ξέρω, η απορία μου είναι αν αξίζει να ανέβεις πάνω στη κορυφή. Βλέπεις κάτι πάνω η απλά τη θέα και μόνο;
Το κάστρο εχει κάποια εκθεση/μουσείο ή είναι απλά κάποιο παλιό κάστρο να θαυμάσεις εσωτερικά; Eπίσης η θέα για φωτοογραφίες και χάζεμα είναι μέσα από το κάστρο η μπορείς και χωρίς να μπεις μέσα;

Και μια πρακτική ερώτηση η aegean προσγειώνεται στο terminal 1 όπως έχω δει από κει πλέον παίρνεις απευθείας μετρό πας με τα πόδια ως αποβάθρα ή πρέπει να μεταβείς στο T2 πρώτα με λεωφορείο;
Δεν ανεβηκα επανω στον πυργο οποτε δεν ξερω. Φανταζομαι ομως μονο για τη θεα θα αξιζει.
Νομιζω πως υπαρχουν καποιες εκθεσεις στο καστρο. Δεν υπαρχει διαφορα στην θεα, την ιδια θεα μπορεις να δεις κ απο το μπαλκονακι που εχει κατω απο το καστρο, απλα ειναι... 5 μετρα πιο χαμηλα :p . Αν πατε ομως κυτιακη απογςυμα που ειναι δωρεαν δε χανετε τιποτα να μπειτε μεσα για λιγο.
Οχι, δε χρειαζεται να πας Τ2 για το μετρο. Δεν ισχυει πλεον κατι τετοιο. Το αεροδρομιο ειναι μεγαλο ομως υπαρχουν πινακιδες και δε θα χασεις το δρομο. Ειναι ευκολο να βρεις το μετρο. Εχει πολυ συχνα δρομολογια, απλα θα χρειαστει μια μετεπιβιβαση. Το σε ποιον σταθμο εξαρταται απο που θα μεινετε και επομενως ποια γραμμη θα χρειαστει να παρετε.
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Δεν ανεβηκα επανω στον πυργο οποτε δεν ξερω. Φανταζομαι ομως μονο για τη θεα θα αξιζει.
Νομιζω πως υπαρχουν καποιες εκθεσεις στο καστρο. Δεν υπαρχει διαφορα στην θεα, την ιδια θεα μπορεις να δεις κ απο το μπαλκονακι που εχει κατω απο το καστρο, απλα ειναι... 5 μετρα πιο χαμηλα :p . Αν πατε ομως κυτιακη απογςυμα που ειναι δωρεαν δε χανετε τιποτα να μπειτε μεσα για λιγο.
Οχι, δε χρειαζεται να πας Τ2 για το μετρο. Δεν ισχυει πλεον κατι τετοιο. Το αεροδρομιο ειναι μεγαλο ομως υπαρχουν πινακιδες και δε θα χασεις το δρομο. Ειναι ευκολο να βρεις το μετρο. Εχει πολυ συχνα δρομολογια, απλα θα χρειαστει μια μετεπιβιβαση. Το σε ποιον σταθμο εξαρταται απο που θα μεινετε και επομενως ποια γραμμη θα χρειαστει να παρετε.
Τέλεια γιατί επειδή όλοι λένε για λεωφορείο δε βρήκα πληροφορίες για μετρό, όπως είδα google maps μια μετεπιβίβαση κάνω μόνο για το ξενοδοχείο μου. Δυστυχώς έρχομαι Τρίτη με Κυριακή οπότε δε θα είμαι εκεί Κυριακή απόγευμα για να το επισκεφθώ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.418
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Aς ρωτήσω και εγώ απορίες στους πιο έμπειρους μιας και πλησιάζει η ώρα.
3. Ο λόφος με το Ισπανικό χωριό είναι κοντά για να συνδυαστούν με τα περπάτημα από το ένα στο άλλο, πχ απόγευμα στο λόφο και κατά τις 8 στο χωριό που βλέπω έχει και μισή τιμή;
4. Το Palau Guel αξίζει να το δεις εσωτερικά;
5. Το Hospital de Sant Pau που το βλέπω παντού είναι αξιοθέατο που αξίζει να επισκεφθεί κανένας; Είναι χωρος εκθέσεων η απλά ένα κλασικό κτίριο γιατί δε βρήκα πολλά. Αξίζει να φας χρόνο να πας;
3 Εγώ τα συνδύασα έτσι. Ναι, είναι κοντά σχετικά
4 Γούστα είναι αυτά! Αν σου αρέσει η αρχιτεκτονική, τότε αξίζει ! Άλλωστε δεν έχει και τόσο ακριβό εισιτήριο (σε σχέση με άλλα), αν θυμάμαι καλά είναι κάπου 12€-15€. Γενικά οι λάτρεις της αρχιτεκτονικής παθαίνουν ένα κάτι τις με τη Βαρκελώνη !
5 Απο έξω είναι ωραίο !! Απο μέσα δεν ξέρω ( αν και απο φωτογραφίες που έχω δεί, είναι ενδιαφέρον ), είχα ξετινάξει το προϋπολογισμό μου...:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παρακαλώ μην γράφεις greeklish και διόρθωσε το μήνυμά σου.

Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
 

kioftes

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Σίδνεϊ
Καλησπέρα σε όλους,

οι πρίζες είναι ίδιες με της Ελλάδας; ή πρέπει να προμηθευτώ αντάπτορα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom