Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Με λεωφορείο ή με το τραίνο.
Η περιοχή που θα μείνουμε σε Barca λέγετε C. Floridablanca.
Αν μου πεις το όνομα του ξενοδοχείου,θα βοηθήσει.

Υπάρχουν ταξί 6 ατόμων
Ναι αρκετά,χωρίς επιπλέον χρέωση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Εκεί που είναι το ξενοδοχείο σας ,μπορείτε άνετα με το μετρό.Στην πλατεία Ισπανίας περνά η γραμμή 1 και η 3,Είναι από τις κύριες γραμμές.Μόνο για την Εκκλησία Sagrada φαμίλια χρειάζεται η γραμμή 2 ή 5.Από την ρεσεψιόν του ξενοδοχείου πάρε χάρτη του μετρό.Τώρα αν έπρεπε να μετακινηθω από Χιρόνα για Βαρκελώνη τα λεωφορεία και τα τραίνα εχουν δίπλα τις στάσεις.(απέναντι).Όποιο σας βολεύει.Το τραίνο φτάνει ποιο κοντα στο ξενοδοχείο.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Επέστρεψα από Βαρκελώνη και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα και εγώ και η κοπέλα μου. Η πόλη είναι πραγματικά πανέμορφη. Τελικά το πρόγραμμα μας με διαφοροποιήσεις λόγω καιρού πραγματοποιήθηκε εκτός του Ισπανικου χωριού που τελικά το αφήσαμε. Βρήκαμε ένα πολύ οικονομικό μαγαζάκι στο εμπορικό maremagnum το lefties που αγοράσαμε μπουφανάκια και μάλιστα εγώ πήρα δυο κι ενα λεπτό που φόρεσα και βαρυ χειμωνιάτικο με τέτοιες τιμές. Ευτυχώς που βγάλαμε τη κάρτα για όλα τα μέσα γιατί κάναμε απόσβεση. Το ibis glories 22 πολύ καλό κλασικό ibis ενώ η τοποθεσία του πολύ βολική γιατί εκτός μετρό δίπλα είχε στάση που πήγαινες παντού. Γενικά εντυπωσιάστηκα από το πόσο συχνά ήταν τα λεωφορεία ενώ το ότι είχε ενημέρωση σε live χρόνο το google maps (ακόμα και για καθυστερήσεις) με εξέπληξε. Γενικά η πόλη προδιαθέτει για βόλτες ευχομαι σε όλους όσους ετοιμάζονται να περάσουν τελεια!! Ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις πολύτιμες συμβουλές τους
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γεια χαρα κι απο μενα :)
Πρωτη φορα κι εγω εκλεισα απο 15/10 εως 20/10 στην πολη. Ωστοσο με οοολα αυτα που συμβαινουν ολοι μου λενε να μην παω, οτι ειναι επικινδυνα. Ελπιζω μεχρι τοτε να εχει ληξει το θεμα με το δημοψηφισμα. Τα φωτα σας. Pan pan τον προβολεα σου
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Δύσκολο να σου απαντήσω πως θα είναι τα πράγματα.Σήμερα υπάρχει γενική απεργία και έχουν μπλοκάρει
πολλοί δρόμοι.Μέχρι τέλους της εβδομάδας θα δούμε πως πάνε τα πράγματα.
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ευχαριστώ πολύ. Δε νομιζω να το ακυρωσω. Θελουμε πολυ να ερθουμε. Κλεισαμε να δουμε και Βαρκελώνη με Ολυμπιακό, τρομαρα μας. Ελπιζω να πανε ολα καλα οχι για το ταξιδι μας αλλα για το καλο του τοπου.

Ας κανω καλου κακκου το τάμα μου στην Sansrada φαμηλια και μεχρι τη Δευτέρα να χουν κοπασει ολα
Τη Δευτερα που μας ερχεται θα πας? Θα μας ενημερωσεις για την κατασταση, ετσι?

Δύσκολο να σου απαντήσω πως θα είναι τα πράγματα.Σήμερα υπάρχει γενική απεργία και έχουν μπλοκάρει
πολλοί δρόμοι.Μέχρι τέλους της εβδομάδας θα δούμε πως πάνε τα πράγματα.
Φιλη Ελληνιδα που ζει εκει την προηγουμενη εβδομαδα τα μαζεψε και ηρθε εδω. Βεβαια επεστρεψε προχτες αλλα με μεγαλη δυσκολια. Ειπε απλα να μην παμε σε διαδηλωσεις. (Εγω παλι θα παω τρεχοντας) Να προσεχεις κι εσυ...
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δύσκολο να σου απαντήσω πως θα είναι τα πράγματα.Σήμερα υπάρχει γενική απεργία και έχουν μπλοκάρει
πολλοί δρόμοι.Μέχρι τέλους της εβδομάδας θα δούμε πως πάνε τα πράγματα.
Ρε μήπως τα κάνουν όλα αυτά για να μειωθεί ο τουρισμός; :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom