Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Υπερβολικό κρύο δεν έχει αλλά η βροχή μπορεί να ναι θέμα σε μια πόλη που θέλεις να την περπατήσεις. Αλλά και το καλοκαίρι που ήμουν, κάθε ξημέρωμα έριχνε μια καταιγίδα και σχεδόν κάθε πρωί ψιλοέβρεχε.
Τουρίστες υπάρχουν κάθε εποχή, αλλά όσο να ναι οι ουρές και το στριμωξίδι στα στενά και στα μαγαζιά θα ναι μειωμένα, οπότε καλοδεχούμενο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
...αξιζει αυτους τους μηνες να επισκεφθεις την πολη?
Το να μπορεις να επισκεφθεις αυτην την ομορφη πολη,οταν δεν ειναι η τουριστικη αιχμη,ειναι οτι καλυτερο μπορει να σου συμβει..:)
Εκτος αν σου αρεσει αυτο... Turistas_Sagrada_Familia_Barcelona.jpg
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πάντως και το Νοέμβριο που πήγα οι τουρίστες ήταν αρκετοί πάρα τη βροχή που επικρατούσε βέβαια σαφώς λιγότεροι συγκριτικά με το καλοκαίρι. Στην περίπτωση μου έβρεχε κάθε νερά όλη μέρα οπότε και δε μπορώ να πω πως το ευχαριστηθηκα ιδιαίτερα αλλά ευτυχώς την επόμενη φορά που την επισκέφτηκα, Ιανουάριο, είχε ήλιο. Μην κολλάτε γενικά με το καιρό μιας και είναι απρόβλεπτος. Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορείτε να κάνετε κεκλεισμένων των θυρών ώστε να περάσετε ορισμένες βροχερες ώρες η μέρες.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ παιδιά να αναφέρω ότι από την Βαρκελώνη είχα κάνει μια πιο ακραία εκδρομή. Είχα πάει Βαλένθια. Το λέω ακραία γιατί ήταν περίπου 4 ώρες το ταξίδι με Renfe και το έκανα αυθημερόν! Ταλαιπωρία λίγο αλλά η Βαλένθια μου άρεσε πολύ! Έτρεχα λίγο για να προλάβω να δω κάποια βασικά αλλά δεν το μετάνιωσα.
Eναλλακτικά υπάρχει και η Σαραγόσα σαφώς πιο κοντά που όμως δεν πήγα! (ανάποδος άνθρωπος)
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Εγώ παιδιά να αναφέρω ότι από την Βαρκελώνη είχα κάνει μια πιο ακραία εκδρομή. Είχα πάει Βαλένθια. Το λέω ακραία γιατί ήταν περίπου 4 ώρες το ταξίδι με Renfe και το έκανα αυθημερόν! Ταλαιπωρία λίγο αλλά η Βαλένθια μου άρεσε πολύ! Έτρεχα λίγο για να προλάβω να δω κάποια βασικά αλλά δεν το μετάνιωσα.
Eναλλακτικά υπάρχει και η Σαραγόσα σαφώς πιο κοντά που όμως δεν πήγα! (ανάποδος άνθρωπος)
Μου βάζεις ιδέες. Είδα ότι η διαδρομή είναι 3 ώρες βέβαια, αλλά είναι όμορφη πόλη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μου βάζεις ιδέες. Είδα ότι η διαδρομή είναι 3 ώρες βέβαια, αλλά είναι όμορφη πόλη.
Τελικά δεν είμαι σίγουρος 3 ή 4 (ίσως κάτι ενδιάμεσο). Η πόλη σίγουρα αξίζει. Είναι όμορφη.
Πρέπει όμως να πάρεις το πρώτο πρωινό από Βαρκελώνη, να είσαι εκεί γύρω στις 10-11 για να έχεις αρκετό χρόνο. Το τελευταίο από εκεί ήταν γύρω στις 8.
Σκέψου ότι εγώ έφτασα 1 το μεσημέρι και έτρεχα και δεν έφτανα!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδιά αμαρτία είναι να κάψετε τη Βαλενθια σε μονοήμερη. Η πόλη αξίζει τουλάχιστον μία διανυκτέρευση και 2 πληρεις ημέρες. Ειδικά όταν υπάρχουν πόλεις όπως οι Figueres και Girona σε πολή κοντινότερη απόσταση για μονοήμερη.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Παιδιά αμαρτία είναι να κάψετε τη Βαλενθια σε μονοήμερη. Η πόλη αξίζει τουλάχιστον μία διανυκτέρευση και 2 πληρεις ημέρες. Ειδικά όταν υπάρχουν πόλεις όπως οι Figueres και Girona σε πολή κοντινότερη απόσταση για μονοήμερη.
Είχα επισκεφθεί τη Βαλένθια πριν από αρκετά χρόνια κι έμεινα 3 μέρες. Μου άρεσε πολύ σαν πόλη. Ήταν και καλοκαίρι και έχει πολύ ωραίες παραλίες όπως και αρκετά να δεις, αλλά όχι σαν άλλες πόλεις. Είναι όμως όμορφη για να την περπατήσεις, να βγεις έξω... Αλλά όποιος θέλει να πάρει μια γεύση και να χει μια εικόνα, γιατί όχι; Δεν μπορούμε να αφιερώνουμε 2-3 μέρες σε κάθε πόλη.

Εγώ την πρώτη φορά που πήγα στη Μαδρίτη, το έκανα αυθημερόν από Βαρκελώνη :rolleyes: Και είδα αρκετά χωρίς τρέξιμο και μια χαρά ήταν.
Και πέρυσι πήγα μια μέρα στη Ρώμη. Επισκέφθηκα όσα είχα επισκεφθεί και όταν είχα πάει για 4 μέρες και μάλιστα με την ησυχία μου χωρίς να τρέχω.

Απ'το να μην παω καθόλου, προτιμώ μια ημερίσια εκδρομή, όπως και να δω μισή πόλη που μ'ενδιαφέρει παρά ένα ολόκληρο χωριό επειδή αυτό βρίσκεται κοντά.
Είμαι η μειοψηφία εδώ μέσα σ'αυτό το θέμα απ' ό,τι έχω καταλάβει.

Υπάρχουν πολλές πιο κοντινές και βολικές πόλεις για αυθημερόν επίσκεψη, όπως η Χιρόνα, η Ταραγονα, η Γέιδα που είναι πολύ ωραία πόλη αλλά καθόλου γνωστή...
 

andreas123

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
καλησπερα κοιταω για ξενοδοχειο βαρκελωνη και θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε να προτεινετε καποιο πολυ κεντρικο και καθαρο με οσο καλυτερο μπατζετ γινεται??
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά, σας χαιρετω όλους!!!!!
Καταρχην, θα ηθελα να σας ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ που με βοηθήσατε να προετοιμαστώ για το ταξιδι και μου δώσατε συμβουλές για το πως αυτο θα γίνει καλυτερο.
Πέρασα παρα πολυ ωραία και η Βαρκελώνη ειναι ενας προορισμός must, κατα τη δική μου αποψη. Κάθε μερα ηταν και μια νεα "περιπέτεια" και προσπαθήσαμε να επισκεφθούμε οσα περισσότερα αξιοθέατα γινεται. Επισης πήγαμε και Φιγκερες και Χιρονα. Ειδικότερα για τη Χιρονα δεν εχω τι να πω. Παραμυθένια πόλη!!!! Αλλα και το μουσείο του "φίλου" μου του Νταλί αξεπέραστο.
Κατα την ταπεινή μου αποψη, αναφερόμενος στα παιδια πιο πάνω που σχολίασαν για την εποχη που θα επρεπε κανεις να παει στην πόλη, η Βαρκελώνη ειναι καθαρά καλοκαιρινός προορισμός. Η Μπαρτσελονετα δε θα λεει κατι το χειμώνα και προορισμοί με υψόμετρο, οπως το Τιμπινταμπο και Μονζουικ θα ειναι "μη προσβασιμοι" λογω κρυου. Αλλα, οπως ειπα, αυτο ειναι ξεκάθαρα η δική μου γνωμη και εικασία. Μπορει να κάνω λαθος.
Οπως και να 'χει, η Βαρκελωνη αξίζει και για κάποιον που δεν εχει παει, θα πρεπει να αποτελέσει επιλογή. Ο επόμενος προορισμός μου θα ειναι, μαλλον, το Άμστερνταμ. Ελπίζω...
Θα προσπαθήσω να περιγράψω το ταξιδι στο σχετικό νήμα.
Και παλι σας ευχαριστω!

Αυτο που ξέχασα να πω, ετσι για το αστείο του θέματος, ειναι οτι οι Καταλανοί δε το εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ με τα αγγλικα. Συνεννοούμασταν με βασικές λέξεις και σε μια περίπτωση συνεννοηθηκαμε, κυριολεκτικά, με νοήματα. Χα χα... Πάντως, για να το σοβαρεψουμε και λιγο, θεωρω απαράδεκτο σε μια τοσο τουριστική πόλη να μη μιλάνε αξιοπρεπή αγγλικα σε μουσεία, στο μετρό και, γενικότερα, σε μέρη μεγάλου τουριστικού ενδιαφέροντος. Για να φανταστείτε, στη Χιρονα, η ξεναγός που είχαμε -καιτοι άριστη στη δουλειά της- μιλάγε απλα ανεκτά αγγλικα. Πολλες φορές δε βγάζαμε νοημα.
Anyway, απλα το ειπα για να ξέρουν και τα παιδια που πρόκειται να πανε τι θα αντιμετωπίσουν. :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom