Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Επέστρεψα από Βαρκελώνη και θέλω να πω πόσο έξω έπεσα όταν έλεγα ότι είναι υπερκτιμημενη πολη.....1€ μέτρο για να πας από Ελ Πρατ αεροδρόμιο στη πολη ούτε στον εχθρό σου μη το πεις όχι δε συναντάς...όχι Βαρκελωνη που δέχεται το 60% των τουριστών της χώρας..... Επισης τιμή ξενοδοχείου στα 30€ το ατομο με πρωινό πάνω στη στάση Μετρό las Rablas ούτε καν το φαντάζομουν ( Penisular....παλιο γυναικειο μοναστηρι που το κάναν ξενοδοχείο- τίμιο και καθαρο και ασφαλές...εκτος αν θες πολυτέλειες με διαφορα). Ενοικιάση ποδηλατου για να γυρίσω τη πιο φιλική πόλη που εχω επισκεφτεί για τους ποδηλάτες με 8€ όλη την ημέρα δεν έχω βρει σε όσες πόλεις και αν έχω κάνει ποδήλατο (Ρωμη, Ζάγκρεπ, Εδιμβούργο, Βερολίνο, Κρακοβια)
Φαγητό που τρως ότι θες όσο θες οσα πιάτα και να γευματίσεις με 12.95€ το άτομο ούτε καν στην Ελλάδα......
Για μουσεία κλπ δε μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατι δεν επισκεφτηκα ουτε ένα..... γνώρισα ολη την πόλη όμως με τις εκδηλώσεις που γίνονταν κάθε μερα όλη μερα...ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΆΝ είτε γινόταν οι περιβόητες Castell ανθρώπινοι πύργοι μοναδικο φαινόμενο και υπό την προστασία της UNESCO για τους Καταλανούς που σας προτεινω ανεπιφύλακτα να αφήσετε τα φλαμεγκο στη Καταλονια και να το δείτε, είτε την γιορτή των πυροτεχνημάτων με την παρέλαση των κρουστών που όμοια της ΔΕΝ ΈΧΩ ΔΕΙ ούτε φαντάζομαι ότι υπάρχει πουθενά στο κοσμο....την γιορτή με τις κουκλες και την παρέλαση των Γιγάντων....όλα αυτά δωρεάν....εξαιτιας της Αγιας Ευλαλιας, προστατιδας της πολης. Επίσης επισκέφτηκα όχι μία αλλά δυο φορές το πάρκο Guell εντελώς δωρεάν που δεν με επεισε και ένα σημείο εκεί δίπλα σε ένα λόφο MUHBA με μια παρεα Καταλανών δρομέων φιλων βραδυ που ήταν ότι καλύτερο έχω κάνει όλες τις ήμερες. Τέλος έτρεξα σε Ημιμαραθώνιο με κόστος χαμηλό συγκριτικά και με Ελλάδα 21 χλμ τη μισή πολη και είναι ότι καλύτερο εχω σε χαμηλή τιμη πάντα... συγκριτικά με άλλες παρόμοιες εκδηλώσεις....και περπάτησα παρά πολυ στη Μπαρτσελόνετα και στο λιμάνι με τα γιοτ που θεωρω ότι είναι όλη η ομορφιά της πόλης. Μου εκανε φοβερή εντύπωση πως έβλεπα παντού καταλανικες σημαίες και ουτε μια ισπανικη και επίσης σε μια συζήτηση με ντοπιους ποσό τους ενοχλησε που τους αποκάλεσα Ισπανούς....σαν να αποκαλουσα στην Ελλάδα τους Σκοπιανούς... Μακεδόνες κάτι.....μου εκανέ εντύπωση πως τη σαλατα μιξ στη Bogueria τη φρούτα την αποκαλούν και αναφερουν ως Makedonia salad .... ...επειδή θεωρείται σαλάτα των πολλών λαων....κάτι που εμαθα ότι λένε και στην Ιταλία έμαθα εκ των υστέρων.... προτεινω να την δειτε εγώ εμενα απεναντι και ευρωγα μια σαλάτα καθε λίγο.... Και μου άρεσε πολύ η συνοικία της Gracia που βρεθηκα με Καταλανους δρομείς. Δεν επισκεφτηκα ουτε ένα μουσείο....ούτε το Καμπ Νόου αλλά θεωρώ ότι είδα μια πόλη που δεχεδέχ μια μιση φόρα τους τουρίστες που δέχεται η Ελλάδα από μια ωραιω και μη τουριστική ματια.....να μη παραλείψω να αναφερθώ στο εστιατόριο tasquida del blai που έφαγα τέσσερεις φορές κατάπληκτικα pinchos με 1€ το ένα και ηπια καταπληκτικό βερμουτ με 2,5€ και cana με επίσης χαμηλό κόστος και γνωρισα τον Έλληνα Σοφοκλή από τα Χανια να εργάζεται εκεί......Μου άρεσε πολύ η Βαρκελώνη και θεωρώ ευτυχες γεγονός ότι την γνωρισα σε περίοδο με χαμηλό τουρισμό..... Επίσης οι 18-20 βαθμοί κελσίου μερα και επίσης καλοκαίρια τη νύχτα μου αρεσε πάρα πολυ για μήνα Φεβρουάριο...και έκανε φοβερή εντύπωση στους φίλους μου που με είδαν να επιστρέφω μαυρισμένος.....


Υ.Γ. οποιος επιθυμεί ιδιαίτερη πληροφορία μπορώ και σε π.μ. να καθοδηγήσω....
 
Last edited:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα πάει αλλά με γκρουπ.
Τα μουσεία από 25€ και πάνω.
Είδα τις ταμπέλες με 12€-13€ μ;νου το άτομο (το μεσημέρι σηνηθως), δεν έφαγα σε μπουφέ, αλλά μια δυο φορές που έφαγα ήταν οκ.
Το βράδυ όμως είχαμε πάει για ποτό στη γοτθική συνοικία σε ένα μπαρ υπερβολικά φτηνό και τα ποτά σχετικά οκ, αν και μας το είπαν ντόπιοι να πάμε.
Το καλοκαίρι που ήμουν είχε πολύ πολύ ζέστη και υγρασία αλλά έπεσα και στην περίπτωση που στη Πορτογαλία είχε 50+ βαθμούς πέρσι το καλοκαίρι.
Η ξεναγός μας είπε ότι δέχεται το περισσότερο τουρισμό από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης.
Πάντως θα ήθελα να ξαναπάω, πέρασα ωραία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Είναι κρίμα να λες μισά πράγματα για μία πόλη σαν τη Βαρκελώνη ..
Η ιστορία της πόλης είναι στη ναυτιλία της .. ..
 
Last edited:

Asteris84

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλή μέρα σε όλους. Ετοιμάζω ταξίδι για Βαρκελώνη τέλη Μαρτίου και ψάχνοντας τα εισιτήρια για Sagrada Familia βλέπω πως το απλό εισιτήριο έχει σαν αρχική ώρα εισόδου στις 15:00. Ξέρεις κάνεις Γιατί??
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλή μέρα σε όλους. Ετοιμάζω ταξίδι για Βαρκελώνη τέλη Μαρτίου και ψάχνοντας τα εισιτήρια για Sagrada Familia βλέπω πως το απλό εισιτήριο έχει σαν αρχική ώρα εισόδου στις 15:00. Ξέρεις κάνεις Γιατί??
Γιατί προφανώς υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός εισιτηρίων, και για τις υπόλοιπες ώρες είναι sod out! Οπότε μη καθυστερείς και κλείσε στις ώρες που είναι διαθέσιμες.
 

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Επειδή είναι το απλό είναι από τις 15 κ μετά... Αν θέλεις πρωί θα πρέπει να κλείσεις με 25 με audioguide... Που πιστεύω αξίζει γιατί μαθαίνεις πολλά ...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Επειδή είναι το απλό είναι από τις 15 κ μετά... Αν θέλεις πρωί θα πρέπει να κλείσεις με 25 με audioguide... Που πιστεύω αξίζει γιατί μαθαίνεις πολλά ...
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Το απλό είχα κλείσει κι εγώ για τις 9 το πρωί. Ακριβώς ένα χρόνο πριν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Από 1/1/2019 η εταιρία που πουλάει τα εισιτήρια,έχει αλλάξει τις ώρες διάθεσης των απλών εισιτηρίων
και είναι για τις 15.00 και μετά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Από 1/1/2019 η εταιρία που πουλάει τα εισιτήρια,έχει αλλάξει τις ώρες διάθεσης των απλών εισιτηρίων
και είναι για τις 15.00 και μετά.
Δεν φτάνει που το αύξησαν, έβαλαν κι αυτόν τον περιορισμό. Πάντως το Φεβρουάριο δείχνει ότι έχει από τις 14:00, το Μάρτιο από τις 15:00 και τον Απρίλιο από τις 17:00!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Δεν φτάνει που το αύξησαν, έβαλαν κι αυτόν τον περιορισμό. Πάντως το Φεβρουάριο δείχνει ότι έχει από τις 14:00, το Μάρτιο από τις 15:00 και τον Απρίλιο από τις 17:00!
Ναι το έχουν παρ@χέσει με την αύξηση.Τους έβαλε η δήμαρχος ένα πρόστιμο κοντά στα 50 μύρια για την άδεια κατασκευής και λυσάξαν να τα μαζέψουν.
 

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Το απλό είχα κλείσει κι εγώ για τις 9 το πρωί. Ακριβώς ένα χρόνο πριν.
Την Κυριακή ήμουν εκεί τα 15 όλα ήταν μετά τις 15 το μεσημέρι ... Κ έψαχνα πριν ένα μήνα .. Μπορεί κ να ισχύει κ απλά να εξαντλούνται σε ρυθμούς τρελούς .. Εγώ πήγα με 25 με audioguide κ ήταν μια χαρά, αξίζουν 10 παραπάνω
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Γύρισα και γω εντυπωσιασμένη από τη Βαρκελώνη, και επιπλέον από την επίσκεψη μου στο μουσείο του Νταλί και στη Girona. Σε αυτό συντέλεσε ο αγαπητός @panpan . Παναγιώτη χωρίς εσένα δεν θα είχαμε κατανόησει ούτε το 1/10 από αυτά που μας ειπες και μας έμαθες. Σήμερα ολη τη μέρα μιλάω για τον Νταλί και για την Βαρκελώνη (τα έμαθα καλά :) )

Αν κάποιος θελει να επισκεφθεί το μουσείο του Πικάσο την πρώτη Κυριακή του μήνα (για τους μήνες που είναι η είσοδος ελεύθερη) πρέπει να προμηθευτεί το εισιτήριο το free από την σελίδα τους στο ιντερνετ. Εμείς δεν ακούσαμε τον Παναγιώτη να πάμε το Σάββατο. Δεν πειράζει έχουμε αφήσει κατι και για την επόμενη φορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom