Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

MariaDion

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Περίμενα ότι από κάπου θα φανείς,φαίνεται ξέρεις πολύ την πόλη!! Ευχαριστώ πολύ κι εγώ και τα καημένα τα ποδαράκια μου!!!αν κατάλαβα καλά με τα καθολου ισπανικα που ξερω,περνάει και από τη diagonal που είναι κοντά το ξενοδοχείο μας??
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Ναι περνάει από την Diagonal.Ποιο ξενοδοχείο είναι να σου πω σε ποια στάση θα το πάρεις.
Λογικά είναι Passeig de Gracia με Diagonal.
Passeig de Gracia 108
 
Last edited:

MariaDion

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ναι περνάει από την Diagonal.Ποιο ξενοδοχείο είναι να σου πω σε ποια στάση θα το πάρεις.
Λογικά είναι Passeig de Gracia με Diagonal.
Passeig de Gracia 108
Είμαστε στο martinval και νομίζω η πιο κοντινή μας στάση μετρό είναι η diagonal γι αυτό είπα από εκεί να το πάρουμε!αν ξέρεις κάτι άλλο καλοδεχούμενο και σε ευχαριστώ πολύ!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Είμαστε στο martinval και νομίζω η πιο κοντινή μας στάση μετρό είναι η diagonal γι αυτό είπα από εκεί να το πάρουμε!αν ξέρεις κάτι άλλο καλοδεχούμενο και σε ευχαριστώ πολύ!!
Passeig de Gracia 108
Εδώ είναι η στάση σου.
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλημέρα παιδιά και από μένα. Ετοιμάζω ταξίδι έκπληξη για τον καλό μου για Βαρκελώνη τον Νοέμβριο για 6 μέρες και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για 2-3 πραγματάκια.
1) για τη barcelona card και τη hola barcelona card. Ποια αξίζει περισσότερο γιατί βλέπω ότι η πρώτη έχει διπλάσια τιμή από τη δεύτερη (φαντάζομαι λόγω των extra εκπτώσεων που έχει).
2) Έχω σημειώσει τα εξής να δούμε:
Sagrada Familia
Parc Guell
Poble Espanyol
La Pedrera (απ'έξω)
Casa Mila & Batllo (απ'έξω)
MNAC
Picasso
Camp Nou (για αγώνα)
Κάστρο Μόντζουικ
Γοτθική γειτονιά, Καθεδρικός ναός, La Boqueria, Barceloneta
Μουσικό συντριβάνι
Προτείνετε κάτι άλλο;Ή κάποια από τα παραπάνω ίσως δεν αξίζει να τα επισκεφτώ;
3) Και τελευταίο :))) βρήκαμε ξενοδοχείο κοντά στη στάση του μετρό Universitat. Είναι καλό σαν σημείο;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων;););)
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Καλημέρα παιδιά και από μένα. Ετοιμάζω ταξίδι έκπληξη για τον καλό μου για Βαρκελώνη τον Νοέμβριο για 6 μέρες και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για 2-3 πραγματάκια.
1) για τη barcelona card και τη hola barcelona card. Ποια αξίζει περισσότερο γιατί βλέπω ότι η πρώτη έχει διπλάσια τιμή από τη δεύτερη (φαντάζομαι λόγω των extra εκπτώσεων που έχει).
2) Έχω σημειώσει τα εξής να δούμε:
Sagrada Familia
Parc Guell
Poble Espanyol
La Pedrera (απ'έξω)
Casa Mila & Batllo (απ'έξω)
MNAC
Picasso
Camp Nou (για αγώνα)
Κάστρο Μόντζουικ
Γοτθική γειτονιά, Καθεδρικός ναός, La Boqueria, Barceloneta
Μουσικό συντριβάνι
Προτείνετε κάτι άλλο;Ή κάποια από τα παραπάνω ίσως δεν αξίζει να τα επισκεφτώ;
3) Και τελευταίο :))) βρήκαμε ξενοδοχείο κοντά στη στάση του μετρό Universitat. Είναι καλό σαν σημείο;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων;););)
Καλησπέρα, δες και αυτη την κάρτα για τα μουσεία. Πραγματικά η ουρά στο μουσείο Picasso για να βγάλουν εισιτήριο για επόμενη μέρα ήταν τεράστια, εμείς περάσαμε χωρίς καμία καθυστέρηση.
http://articketbcn.org/en/barcelona-museum-pass/how-to-buy-the-pass
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα, δες και αυτη την κάρτα για τα μουσεία. Πραγματικά η ουρά στο μουσείο Picasso για να βγάλουν εισιτήριο για επόμενη μέρα ήταν τεράστια, εμείς περάσαμε χωρίς καμία καθυστέρηση.
http://articketbcn.org/en/barcelona-museum-pass/how-to-buy-the-pass
Η συγκεκριμένη κάρτα είναι μόνο για μουσεία ε;Ναι θα το κοιτάξω ευχαριστώ πολύ!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα παιδιά και από μένα. Ετοιμάζω ταξίδι έκπληξη για τον καλό μου για Βαρκελώνη τον Νοέμβριο για 6 μέρες και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για 2-3 πραγματάκια.
..........
La Pedrera (απ'έξω)
Προτείνετε κάτι άλλο;Ή κάποια από τα παραπάνω ίσως δεν αξίζει να τα επισκεφτώ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων;););)
Νομίζω ότι καλύτερα να αφήσεις έξω το μουσείο Picasso γιατί έχει αδιάφορα έργα και κανένα σημαντικό έργο του ζωγράφου και να εντάξεις στο πρόγραμμά σου την Casa Mila, (La Pedrera) με την εντυπωσιακή της ταράτσα! Κλείσε on line τα εισιτήρια στα 22€, όταν πλησιάζουν οι μέρες να πας.
Επίσης, εάν σου αρέσει η μοντέρνα τέχνη πολύ ωραίο είναι και το μουσείο Miro που μπορείς να το συνδυάσεις με το λόφο Montjuic.
Τέλος, πολύ εντυπωσιακό είναι και το ενυδρείο της Βαρκελώνης, από τα ωραιότερα της Ευρώπης!
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Νομίζω ότι καλύτερα να αφήσεις έξω το μουσείο Picasso γιατί έχει αδιάφορα έργα και κανένα σημαντικό έργο του ζωγράφου και να εντάξεις στο πρόγραμμά σου την Casa Mila, (La Pedrera) με την εντυπωσιακή της ταράτσα! Κλείσε on line τα εισιτήρια στα 22€, όταν πλησιάζουν οι μέρες να πας.
Επίσης, εάν σου αρέσει η μοντέρνα τέχνη πολύ ωραίο είναι και το μουσείο Miro που μπορείς να το συνδυάσεις με το λόφο Montjuic.
Τέλος, πολύ εντυπωσιακό είναι και το ενυδρείο της Βαρκελώνης, από τα ωραιότερα της Ευρώπης!
Ναι μου το είπαν και άλλοι αυτό απλά είδα ότι είναι δωρεάν η είσοδος με τη barcelona card. Η Casa Mila αξίζει δλδ μέσα να μπεις; Οκ θα το κοιτάξω σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom