Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Καλησπέρα,

Θα πάω τέλη Γενάρη 2020, Βαρκελώνη για ενα συνέδριο. Θα εχω τα απογεύματα ελεύθερα και θα ηθέλα να μου πειτε τι μπορω να δω τα απογεύματα....
 
Last edited by a moderator:

Anastasan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεία σας,
είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να βοηθήσετε για ένα ταξίδι που πρόκειται να κάνω στη Βαρκελώνη. Έχω διαβάσει όλα τα άρθρα και έμαθα αρκετά. Είμαστε μια οικογένεια με τρία παιδιά (έφηβοι) και έχω κλείσει μέσα Φεβρουαρίου. Διαμονή στην περιοχή Sant Antoni, ελπίζω να είναι κοντά στο κέντρο. Φτάνουμε Παρασκευή απόγευμα και αναχώρηση Δευτέρα απόγευμα, άρα στριμωγμένο πρόγραμμα. Σκέφτομαι Sagrada park Guel σε μια μέρα μια και είναι κοντά, το ένα πρωί και το άλλο απόγευμα. Την επόμενη μέρα Barca μάλλον μόνο μουσείο οι γυναίκες τις οικογένειας θα πλήξουν και μετά βόλτα Rabla και γοτθική. Τι λέτε; Το μαγικό συντριβάνι θα είναι κλειστό για συντήρηση διάβασα ισχύει: Έχετε να προτείνεται για Παρασκευή απόγευμα κάτι, βόλτα με λεωφορείο ίσως; Τι λέει η περιοχή Sant Antoni για περιήγηση εστιατόρια; Για μεταφορά από αεροδρόμιο το Α2;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Αν πεις το όνομα του ξενοδοχείου ή την διεύθυνση του,θα μπορούσαμε καλύτερα να σου πούμε πιο εύκολα την μετακίνηση σου από το αεροδρόμιο.
 
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας, σκεφτομαστε να παμε Βαρκελωνη τον Μαρτιο και ηθελα καποιες πληροφοριες απ’ οσους εχουν παει.
1) Αξιζει η barcelona card για 4 ημερες;
2) Σε ποια αξιοθεατα αξιζει να μπω μεσα πχ Casa Mila,Casa Batllo, La Sagrada Familia , Basilica Santa Maria del mar
3) Ποια μουσεια αξιζει να επισκεφτω;
 

Anastasan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Να ρωτήσω τα μέλη και ιδιαιτερα τον panpan. Φτάνουμε Παρασκευή 17:00 στο αεροδρόμιο και πιστεύω κατά τις 18:00- 18:30 στο δωμάτιο. Τι μου προτείνεις για εκείνες τις ώρες; Βόλτα με λεοφωρείο ή περπάτημα ράμπλας εξερεύνηση περιοχής; Ευχαριστώ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Πρώτη μέρα,περπάτημα από ξενοδοχείο στην Passeig de Gracia για να δεις το σπίτια Gaudi
by night και κάθοδος στην πλ.Καταλονίας.Η Ράμπλα δεν λέει και πολλά βραδιάτικα.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα,

Θα πάω τέλη Γενάρη 2020, Βαρκελώνη για ενα συνέδριο. Θα εχω τα απογεύματα ελεύθερα και θα ηθέλα να μου πειτε τι μπορω να δω τα απογεύματα....
Sagrada Familia, Casa Batlo, Casa Mila, Placa Roma Reial, La Rambla, Γοτθική συνοικία, Barceloneta, Μαγικό συντριβάνι.

Να ρωτήσω τα μέλη και ιδιαιτερα τον panpan. Φτάνουμε Παρασκευή 17:00 στο αεροδρόμιο και πιστεύω κατά τις 18:00- 18:30 στο δωμάτιο. Τι μου προτείνεις για εκείνες τις ώρες; Βόλτα με λεοφωρείο ή περπάτημα ράμπλας εξερεύνηση περιοχής; Ευχαριστώ
Εγώ θα πρότεινα μια βόλτα στην πλατεία Roma Reial. Μου άρεσε πολύ το βραδάκι!
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σας, σκεφτομαστε να παμε Βαρκελωνη τον Μαρτιο και ηθελα καποιες πληροφοριες απ’ οσους εχουν παει.
1) Αξιζει η barcelona card για 4 ημερες;
2) Σε ποια αξιοθεατα αξιζει να μπω μεσα πχ Casa Mila,Casa Batllo, La Sagrada Familia , Basilica Santa Maria del mar
3) Ποια μουσεια αξιζει να επισκεφτω;
Στην Παναγία της Θάλασσας εμείς μπήκαμε δωρεάν δύο φορές, τη μία Κυριακή πρωί που είχε λειτουργία και μας άρεσε πολύ. Την Σαγράδα και τα σπίτια του Gaudi τα είδαμε μόνον εξωτερικά. Για τις μετακινήσεις μας είχαμε την κάρτα Τ10 που αν δεν θέλεις να μπεις σε μουσεία, αξίζει με τα χίλια! Την χρησιμοποιείς και για την μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο με το λεωφορείο 46 που πάει στην Placa Espanya. Είναι για δέκα διαδρομές, κοστίζει 10,20 ευρώ και την χρησιμοποιείς με την παρέα σου επικυρώνοντας την τόσες φορές όσες τα άτομα που είστε.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλημέρα, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο που ακολουθεί, αλλά κάθε βοήθεια είναι πάρα πάνω από ευπρόσδεκτη.
Θα πάμε για την Πρωτοχρονιά για 5μέρες με τα δύο παιδιά μας, 9 και 11 ετών.
Έχουμε καταμπερδευτει. Έχουμε αποφασίσει να δούμε τα ακολουθα:1η μέρα:Sagrada με επίσκεψη στο tower+Audio Guide, και η Casa Battlo h Casa Mila από μέσα, πιο είναι πιο ενδιαφέρον για παιδιά, και τέλος βόλτα στην περιοχή Gracia και ίσως Park Güell η σε άλλη μέρα το πάρκο. 2 ημέρα: Placa Catalunya, LA Rambla, Palau Guel, La Boquera, Άγαλμα Κολόμβου από έξω,. 3 ημέρα :Camp Nou, θέλουμε να κάνουμε το CAMP NOU TOUR Plus η το Barcaland Christmas Tour. Εμπειρίες? Αξίζει πιο πολύ λόγω παιδιών η το tour Plus είναι καλύτερο ; Μετά λέγαμε να πάμε στο Cosmo Caixa και εάν δεν πήγαμε την πρώτη μέρα να πάμε σήμερα στο Park Güell. 4ημερα:parko Sitouadella, ενυδρείο. Και 5ημερα, την Πρωτοχρονιά, εκδρομή στην Girona. Ημέρα αφιξεις, θα φτάσουμε απόγευμα λέγαμε να δούμε το Μαγικό Σιντριβάνι.
Θα μένουμε κοντά στη Sagrada.
Τι λέτε, ξεχνάμε κάτι, είναι πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα;
Ψάχνουμε να δουνε εάν συμφέρει κάποια κάρτα, Π. Χ. Iventure καρτα με 5 αξιοθέατα, αλλά έχουμε μπερδευτεί. Λέμε να πάρουμε για τις μετακινήσεις την T10.
Έχετε να προτείνετε μέρος για φαγητό για Παραμονή Πρωτοχρονιάς;
Επίσης ο γιος μας γίνεται το Δεκέμβριο 11 ετών. Ζητάνε κάποιο χαρτί να αποδείξουμε την ηλικία του, κάποια αξιοθέατα ζητάνε είσοδο από 11 ετών και πάνω, οπότε πρέπει να του βγάλω κανονικό εισητηριο.
Συγνώμη για το κατεβατό, αλλά έχουμε καταμπερδευτει και δεν βγάζουμε άκρη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εάν κάποιος μπορει να βοηθήσει.
Το μαγικό συντριβάνι θα αρέσει πολύ στα παιδιά, όπως και το πάρκο Θιουταδέλα. Αν βοηθήσει ο καιρός να κάνετε οπωσδήποτε βαρκάδα στην γραφική λιμνούλα του. Να κάνετε βόλτες στα σοκάκια της γοτθικής συνοικίας και ένα πέρασμα από την Placa Roma Reial. Εκεί μπορείτε να φάτε πεντανόστιμη paella και να πιείτε απολαυστική sangria στο Nits. Αξιοπρεπέστατο εστιατόριο με θέα σε όλη την πλατεία και τίμιο στις τιμές του. Να πάρετε την paella θαλασσινών!
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
7 μέρες Βαρκελώνη με 2 παιδιά.

Οικονομικός τρόπος να φύγουμε από αεροδρόμιο και να πάμε κοντά στην Sagrada?

Άρα αφού δεν αξίζουν οι κάρτες από ότι διαβάζω, να αγοράσουμε και εμείς Τ10 ticket .

Το γήπεδο της Barcelona που θέλουν να πάνε τι προτείνεται????

To christmas tour τι είναι? Άκυρο διάβασα ότι είναι από 23/12.

Εμείς θα πάμε 05/12

Άρα από ότι διαβάζω είναι καλύτερο να πάμε στο ζωολογικό κήπο από το aquarioum.
Μια και από τι διάβασα αλλού της Κρήτης( νησί που μένουμε ) είναι καλύτερο άλλα δεν έχει το θολωτό τρούλο με τους Καρχαρίες.

Διάβασα ότι αξίζει και το Λούνα παρκ. Σωστά???

Μερή που πρέπει να φάμε ? Τι προτείνεται?
Ο φθηνότερος τρόπος μετακίνησης από και προς το αεροδρόμιο είναι η κάρτα Τ10. Παίρνεις το λεωφορείο 46 που πάει Placa Espanya. Από εκεί πας όπου θες. Η Βαρκελώνη έχει πολύ καλό δίκτυο ΜΜΜ. Πήγαμε με δύο μικρά παιδιά και δεν ταλαιπωρηθηκαμε καθόλου στις μετακινήσεις μας. Το πάρκο Θιουταδέλα θα αρέσει πολύ στα παιδιά, να πάτε οπωσδήποτε. Επίσης θα ξετρελαθουν με το μαγικό συντριβάνι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom