Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Γοτθικη συνοικια,sagrada familia,park guel,monzuik, παραλια, αυτα ειναι τα πιο βασικα
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Θα παω τελος οκρωβρη καο θα ηθελα καππιες συμβουλες σχετικα με το τι πρεπει να επισκεφθω..και οποιαδηποτε αλλη συμβουλη καλοδεχουμενη.ευχαριστωωωω παιδια!!!
Υπάρχουν πολλά θέματα για Βαρκελώνη στο forum και μάλιστα αντιστοιχο με το δικο σου πχ https://www.travelstories.gr/community/threads/Πρώτη-φορά-στη-Βαρκελώνη.50172/page-27
Νομίζω θα καλύψει πολλές από τις απορίες σου. Υπάρχουν πολλές προτάσεις.Ριξε μια ματιά και αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο θα σε βοηθήσουμε. Επίσης υπαρχουν και πολλες ταξιδιωτικές ιστορίες
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Καλησπέρα σας, θα βρίσκομαι Βαρκελώνη 12 με 19 Οκτωβρίου παίζει να βρούμε κάνα εισιτήριο να δούμε την Barca; Παίζει εντός με την Rayo. Ευχαριστώ.
αδερφε και εισιτηριο να μη βρεις να πας να κανεις το TOUR στο CAMP NOU οπωσδηποτε!!!!!!
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Καλημέρα στην παρέα..
θα πάμε Χριστούγεννα στην Βαρκελώνη, στις 22/12 το πρωί φτάνουμε 11 εκεί..
Ήθελα να ρωτήσω, όταν φτάσουμε εκεί, κάνουμε πολύ ώρα να βγούμε απ το αεροδρόμιο? Έχει έλεγχο, ουρές κ τα σχετικά?
Ευχαριστώ πολύ..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ήθελα να ρωτήσω, όταν φτάσουμε εκεί, κάνουμε πολύ ώρα να βγούμε απ το αεροδρόμιο?
Ναι είναι μεγάλο το αεροδρόμιο.

Έχει έλεγχο, ουρές κ τα σχετικά?
Δεν έχει ελέγχους,αλλά αργούν να βγουν οι βαλίτσες.Υπολόγιζε από την ώρα που θα ανοίξει η πόρτα του αεροπλάνου
μέχρι να πας και να παραλάβεις την βαλίτσα σου περνάει από μισή ώρα έως τρία τέταρτα.
Υποθέτω επειδή αναφέρεις την ώρα 11 μάλλον πετάς με aegean.
Επειδή 22/12 είναι Σάββατο μπορεί να φας και μια ώρα για να βγεις.
Αν δεν έχεις βαλίτσα και έχεις μόνο χειραποσκευή σε 20-25 λεπτά καθάρισες.
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Ναι είναι μεγάλο το αεροδρόμιο.


Δεν έχει ελέγχους,αλλά αργούν να βγουν οι βαλίτσες.Υπολόγιζε από την ώρα που θα ανοίξει η πόρτα του αεροπλάνου
μέχρι να πας και να παραλάβεις την βαλίτσα σου περνάει από μισή ώρα έως τρία τέταρτα.
Υποθέτω επειδή αναφέρεις την ώρα 11 μάλλον πετάς με aegean.
Επειδή 22/12 είναι Σάββατο μπορεί να φας και μια ώρα για να βγεις.
Αν δεν έχεις βαλίτσα και έχεις μόνο χειραποσκευή σε 20-25 λεπτά καθάρισες.
Καλημέρα, σ ευχαριστώ για την απάντηση σ..
ναι με aegean πετάμε κ έχουμε μόνο χειραποσκευή..Οπότε με 20-25 λεπτά είμαστε οκ.. Ρωτάω για να δούμε τι ώρα θα κλείσουμε είσοδο για την Sagrada κ για το μουσείο Design που θα πάμε εκείνη την μέρα.. Μου έχεις πει κ πως να πάμε στο ξενοδοχείο οπότε είμαστε οκ..
Στον γυρισμό υπάρχει περίπτωση να έχουμε βαλίτσα.. Να μαστε στο αεροδρόμιο σίγουρα 2 ώρες πριν,ε?
 

plousmike

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα και από εμένα!
Πρώτη φορά στο forum και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνετε συνέχεια στον κόσμο που θέλει να ταξιδέψει.
Πρώτο σοβαρό ταξίδι στο εξωτερικό ( έχω πάει μια φορά Bansko με λεωφορείο, αλλά δεν ήταν κάτι τρομερό) και αποφάσισα να κάνω έκπληξη στην κοπέλα μου και να πάμε στην Βαρκελώνη (μιας και το έχω άχτι να πάω εδώ και πολλά χρόνια!)
Δεν τhς έχω πεί τίποτα ακόμα για το που θα πάμε γιατί θέλω να κρατήσω την έκπληξη μέχρι τελευταία στιγμή.
Έκλεισα εισιτήρια και διαμονή για 4/12 έως 9/12 (6 ημέρες - 5 διανυκτερεύσεις) με την vueling και θα μείνουμε στο ξενοδοχείο Travelodge Barcelona Poblenou (3-άστερο χωρίς πρωινό).
Στο θέμα μου λοιπόν, μιας και έχω πολλές ερωτήσεις, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή θα είναι ευπρόσδεκτη.
Καταρχήν να πώ ότι με ενδιαφέρει να φάμε παραδοσιακά αυθεντικά ισπανικά - καταλονικά φαγητά. Ήδη έχω ψάξει αρκετά πράγματα για το θέμα φαγητού και θα ρωτήσω ορισμένα πράγματα σε άλλο post.
Πρακτικά έχουμε 4 ολόκληρες μέρες στη Βαρκελώνη εφόσον φτάνουμε απόγευμα την πρώτη μέρα και φεύγουμε πρωί την τελευταία.

Αξιοθέατα τα οποία θέλω οπωσδήποτε να επισκευτώ:
Sagrada Familia
Parc Guell
Camp Nou!!!!
La Pedrera
Κάστρο Montjuic - Poble Espanyol (μάλλον θα παίξει και έκπληξη με Flamenco Show εδώ, αλλά θέλω και τη γνώμη σας)
Tibidabo (μόνο για τον τροχό με ενδιαφέρει, για την θέα) - Εκκλησία
Girona (μάλλον για ένα πρωινό με επιστροφή το μεσημέρι απλά για να δω τα μέρη που γυρίστηκαν επεισόδια του Game Of Thrones)
Φυσικά εννοείται ότι θα πάμε και La Boqueria και βόλτα στην Bario Gotic.

Αξιοθέατα προαιρετικά:
Casa Batllo
Μουσείο Σοκολάτας
Μουσείο Πικάσσο
Santa Maria del Mar
Santa Maria del Pi
Motserrat

Ερωτήσεις (αρχικές...γιατί έχω και άλλες!!):
1. Ποιά κάρτα συμφέρει να πάρω καλύτερα, μιας και έχω δει πολλές, άλλες ακριβές, άλλες πιο φθηνές κτλ... (Hola BCN, Barcelona Card, iVenture Card, T10) (δυστυχώς είναι 6 μέρες το ταξίδι και όχι 5 που προσφέρουν οι πιο πολλές κάρτες)
2. Γίνεται να συνδυαστεί την ίδια μέρα η εκδρομή Girona με εκδρομή Montserrat? και αν ναι, πως συμφέρει καλύτερα?
3. Ποιά είναι η καλύτερη μέρα - ώρα για να πάμε στο Tibidabo?
4. Από τα αξιοθέατα, ποιά είναι καλύτερα να συνδιαστούν για την ίδια ημέρα?
5. Κάποιο μέρος για ρομαντικό δείπνο που έχετε να προτείνετε?
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
ξερει κανεις αν καποια μερα πχ κυριακη είναι τα παρκα ή κατι άλλο δωρεαν χωρις εισοδο?
Ακομα ποιο μαγαζι εχει την καλυετερη κρεμα καταλάνα????
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
ξερει κανεις αν καποια μερα πχ κυριακη είναι τα παρκα ή κατι άλλο δωρεαν χωρις εισοδο?
Σίγουρα το Κάστρο Montjuic έχει δωρεάν είσοδο τις Κυριακές, και ο Καθεδρικός ναός κάποιες ώρες το μεσημέρι είναι δωρεάν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ερωτήσεις (αρχικές...γιατί έχω και άλλες!!):
1. Ποιά κάρτα συμφέρει να πάρω καλύτερα, μιας και έχω δει πολλές, άλλες ακριβές, άλλες πιο φθηνές κτλ... (Hola BCN, Barcelona Card, iVenture Card, T10) (δυστυχώς είναι 6 μέρες το ταξίδι και όχι 5 που προσφέρουν οι πιο πολλές κάρτες)
Ανάλογα με τις ανάγκες σου.Αν είναι μόνο για μετακίνηση,τότε η Τ10
2. Γίνεται να συνδυαστεί την ίδια μέρα η εκδρομή Girona με εκδρομή Montserrat? και αν ναι, πως συμφέρει καλύτερα?
Ναι ,αν έχεις αυτοκίνητο.Το ένα είναι ανατολικά 100 χιλ.και το άλλο βόρεια 50 χιλ.
3. Ποιά είναι η καλύτερη μέρα - ώρα για να πάμε στο Tibidabo?
Καμιά,τον χειμώνα που θα έρθεις το πιο πιθανό να είναι κλειστό κι αν είναι ανοικτό θα έχει κρύο.
4. Από τα αξιοθέατα, ποιά είναι καλύτερα να συνδιαστούν για την ίδια ημέρα?
.Ανοιξε ένα χάρτη της πόλης ,σημείωσε ποιο από τα αξιοθέατα που σκέφτεσαι να πας είναι κοντά σε άλλο
και συνδύασε τα.

5. Κάποιο μέρος για ρομαντικό δείπνο που έχετε να προτείνετε?
http://torredealtamar.com/
Είναι λίγο τσιμπημένο,αλλά θα το θυμάστε για πολύ καιρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom