Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
Παιδια κατα τυχη μπηκα στην ταραγονα καθως γυρναγα απο το πορτ αβεντουρα και ηταν γραφικα και ομορφα. Μιας και θα εχω αλλη μια μερα το αμαξι μπορειτε να μου πειτε καποιο μερος κοντα στην βαρκελωνη που να αξιζει να παω?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Χάχα... Ναι το φαντάζομαι... Αλλά λέγοντας παράνομα;; υπάρχουν ειδικές σημανσεις όπου απαγορεύεται, ή θεωρείται δεδομένο ότι απαγορεύεται παντού εκτός από χώρους στάθμευσης;
Όπου απαγορεύετε υπάρχει σήμανση.Παντού υπάρχει χώρος να παρκάρεις (ελεγχόμενα) επί πληρωμή.
Όλη η πόλη είναι γεμάτη με υπόγεια πάρκινγκ.Μην παρκάρεις όπου έχει κίτρινη γραμμή.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Παιδια κατα τυχη μπηκα στην ταραγονα καθως γυρναγα απο το πορτ αβεντουρα και ηταν γραφικα και ομορφα. Μιας και θα εχω αλλη μια μερα το αμαξι μπορειτε να μου πειτε καποιο μερος κοντα στην βαρκελωνη που να αξιζει να παω?
Montserrat και γιατί όχι στην ομορφη Girona (1 ωρα 30 λεπτά το πολύ νομίζω)
 

Pierin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Όπου απαγορεύετε υπάρχει σήμανση.Παντού υπάρχει χώρος να παρκάρεις (ελεγχόμενα) επί πληρωμή.
Όλη η πόλη είναι γεμάτη με υπόγεια πάρκινγκ.Μην παρκάρεις όπου έχει κίτρινη γραμμή.
Χίλια ευχαριστώ!
Διαβάζοντας τόσα μηνύματα σου στο φόρουμ νιώθω σα να σε ξέρω λίγο... Σόρι για το θάρρος!
 

Maria_T

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Θα μείνουμε στην περιοχή Eixample οπότε την πρώτη μέρα σκέφτομαι να πάμε στην Passeig de Gracia και να δούμε απ'έξω μόνο Caza Mila και Caza Battlo. Προλαβαίνουμε να δούμε κάτι άλλο αν υπολογίσουμε οτι στο ξενοδοχείο θα φτάσουμε μετά τις 6; Τη δεύτερη μέρα λέμε να πάμε Camp nou γιατί την Κυριακή δύσκολο να πάμε. Με τι θα μπορούσαμε να το συνδυάσουμε.
Δώστε μια βοήθεια παιδιά! :)
 
Last edited by a moderator:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δώστε μια βοήθεια παιδιά! :)
Η αλήθεια είναι ότι νόμιζα πως σου είχα απαντησει
Να βοηθήσουμε αλλά πώς.Πες μας τα ενδιαφέροντα σου. Θες μουσεία; Θες βουνά; Θες κλαμπ;θες πράσινο και φύση;
Σε προηγούμενα γράφω προτάσεις που ισχύουν για ολους
Ενδεικτικά αναφερω
El born
Gracia (νεολαία πλατείες)
Σιντριβανι και Λόφος Μονζουικ και βόλτα Carrer de blai για φαγητο
Barceloneta και βόλτα παραλία αν έχει καλό καιρο
Βόλτα με τουριστικό λεωφορείο
Sagrada τη νύχτα φωταγωγημενη (να πας μετά τις 6 έχει στάση μετρό διπλα
Park guell για θέα και Gaudi
Γοτθική Συνοικια και Τσουρος στις σοκολατέρι
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
. @panpan εσύ τι λες για το πρόγραμμα; θα ξεποδαριαστουμε; τα παιδια έχουν μάθει από πεζοπορίες... Εγώ είμαι αυτή που κουράζεται ευκολα
Ότι θα ξεποδαριαστείτε είναι σίγουρο.Αλλά αν δεν περπατήσεις μια πόλη δεν την ευχαριστιέσαι.
Αρκεί να βοηθήσει και ο καιρός.
 

Maria_T

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Serginio πόσο σ'ευχαριστω! Έχω διαβάσει παλιότερα posts σου με προτάσεις και τα έχω σημειώσει! Είμαι του ρομαντικού, του παλιού.. Από την άλλη θέλω και ένα camp nou να βάλω στο πρόγραμμα. Σε αυτό θέλω βοήθεια. Με τι να συνδυάσω το camp nou. Τί έχει σχετικά κοντά; Θα είμαστε εννοείται χωρίς αυτοκίνητο. Ευχαριστώ πολύ ξανά!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Serginio πόσο σ'ευχαριστω! Έχω διαβάσει παλιότερα posts σου με προτάσεις και τα έχω σημειώσει! Είμαι του ρομαντικού, του παλιού.. Από την άλλη θέλω και ένα camp nou να βάλω στο πρόγραμμα. Σε αυτό θέλω βοήθεια. Με τι να συνδυάσω το camp nou. Τί έχει σχετικά κοντά; Θα είμαστε εννοείται χωρίς αυτοκίνητο. Ευχαριστώ πολύ ξανά!
τίποτα δεν είναι σχετικά κοντά. Μπαίνεις στο μετρό και πας όπου θες. Η στάση ζήτημα αν είναι 200 μετρα μακριά απο το γήπεδο. Υπολόγιζε κανένα δίωρο (αναλόγως πόσο σας ενδιαφέρει). Αναγκαστικά κάνεις ένα μεγάλο γύρο ακολουθώντας συγκεκριμένη διαδρομή και φυσικά έχει αρκετό κόσμο. Συν το χρόνο για φωτογραφίες και μπουτικ. Οπότε μετά θα κανόνιζα κάπου για φαγητό. Αν είναι νωρίς και έχει καλό καιρό μπορείτα να κατεβείτε στο παραλιακό μέτωπο για βόλτα και φαγητό.
Τη Passeig de gracia επίσης μπορείτε να τη κατεβείτε με λίγη όρεξη μέχρι κάτω (Άγαλμα Κολόμβου). Τα σημαντικότερα κτίρια είναι κατά μήκος του δρόμου. Προσωπικά το κομμάτι της Las Rambla με άφησε αδιάφορο.
Έλεγξε τη μέρα που φτάνεις αν λειτουργεί το Magic Fountain.
Από όσο βλέπω εδώ από 01/11 κάθε Παρασκευή 20:00 λέει music and color και αν εξαιρέσεις το πολύ κόσμο, θα τη χαρακτήριζα ρομαντική εμπειρία.(https://www.barcelona.cat/en/what-to-do-in-bcn/magic-fountain/magic-fountains-show-times).
Μετά τα πόδια μπορείς να κινηθείς στην carrer de blai που έχει πολλές λύσεις για φαγητό και ποτό.
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
59
Likes
5
καλησπερες εγκεν. φτανουμε 5 απογευμα. εσαμπλε το χοτελ. θα ειμαστε πχ 18.00 χοτελ? να αφησουμε πραγματα πες 18.30?
τι να δω εκεινη τη πρωτη μερα μετα τις 6 λοιπον?μετρο και μια χαλαρη βολτα εξω απο σαγραδα? και να συνεχισουμε καπου αλλου και μετα φαγητο?
μετα εχω 2 μερες κα8αρες για σαγραδα μεσα, παρκ κτλ. παρκ τελικα να πληρωσω και να μπω? η εξ αποστασεως που γραψαν μερικοι?
δευτερη μερα πρωι σαγραδα νωρις πχ 9-10 λεω και μεσημερι παρκ και μιλα. προλαβαινω και παραλια- monjuic/?η να τα αφησω για την αλλη μερα?
την τριτη μετα λεωφορειακι και αναλογα να σταματαω σε διαφορα οπως πχ επειδη πεφτει παρασκευη η τελευταια μερα, στις 20.00 το συντριβανι.
πως σας φαινεται?
 

Daisoulini

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Καλησπέρα. Πολύ οικονομικά για φαγητό μέχρι σκασμού με 10 ευρω το άτομο (μενου με κυριως, μπυρα και γλυκο) ειναι το Tucco με φρεσκα ζυμαρικά. Συνιστώ ανεπιφυλακτα πρωινο στο 365 και για ποτό και κοκτειλ στο elbombon!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom