Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα έκλεισα εισιτήριο για το καμπ νου και το εκτύπωσα..ξέρετε άμα χρειάζεται να κάνω κάτι στα εκδοτήρια ή παω κατευθείαν στην θύρα και μπαίνω ?
Στο γήπεδο για αγώνα ή για το μουσείο;
Μάλλον για τον αγώνα εννοείς.Οχι κατευθείαν θύρα από όσο ξερω.Απλα δείχνεις το κινητό σου. Φρόντισε να πας αρκετά νωρίτερα γιατί θα έχει κόσμο.
Πάρε μια ιδεα
https://theculturetrip.com/europe/spain/articles/go-fc-barcelona-match/
 
Last edited:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα και πάλι..έχω φοιτητικό πακέτο της cosmote θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα megabyte στην βαρκελώνη ?
Αυτά που σου δίνονται με το προγραμμα ναι,θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις κανονικα. Αλλά αν βάλεις επιπλέον με τις προσφορές τους, όπως πχ, αυτά τα gb που δίνουν κάθε Σαββατοκύριακο σε χαμηλές τιμές, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις... Είχα αυτό το πρόβλημα όσο ήμουν εξωτερικό... μιλησα μαζί τους και μου είπαν ότι αυτά δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αυτά που σου δίνονται με το προγραμμα ναι,θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις κανονικα. Αλλά αν βάλεις επιπλέον με τις προσφορές τους, όπως πχ, αυτά τα gb που δίνουν κάθε Σαββατοκύριακο σε χαμηλές τιμές, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις... Είχα αυτό το πρόβλημα όσο ήμουν εξωτερικό... μιλησα μαζί τους και μου είπαν ότι αυτά δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.
Όπως ακριβώς τα λες
Υπάρχουν οι εξής εξαιρέσεις
 

Attachments

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Καλημέρα σε όλους κ συγχαρητήρια για όλο αυτό που γίνετε βασικά θέλω να σας πω τα σχέδια μου , και κάποιες ερωτήσεις κ όπου κάτι σας ξενίζει μου λέτε ... στα του αγώνα τώρα αναχώρηση 16/2 για Βαρκελώνη (φτάνουμε 11 εκεί με aigean) 5 διανυκτερευσεις αναχώρηση 21 /02. Διαμονή hotel Moderno (https://moderno-barcelona.hotel-rn....MIyaHnjMGv4AIV1eF3Ch3cMANBEAAYAyAAEgLNcvD_BwE) δίπλα στην στάση μετρό Liceu .
ερώτηση είμαστε 4 άτομα ενήλικες πέρα από aerobus το οποίο βολεύει και είναι οικονομικό , μας μεταφέρει ταξί κ τους 4 με 30-35 ευρώ ? αν ναι πιστεύω συμφέρει . γενικά κατέβασα την εφαρμογή barchelona metro κ σου λέει τις διαδρομές όποτε με βοήθησε πάρα πολύ κ την συστήνω σε όλους , αποθηκεύεις κ τις διαδρομές σου κ έχεις k τον χάρτη όλα εύκολα κ κατανοητά θα πάρω κ την t10 κ όλα καλά .
1η μέρα
la boqueria ,κατεβαίνουνε la rambla κ πάμε Plaza Reial, gothic quarter γενικα barchelona cathedral, Palau guell , μεχρι το αγαλμα του κολομβου ολα αυτα μεχρι τις 6.30 μετά παίρνω μετρό για camp nou 20.45 εχω κλεισει για ματς barca-real valladolid απο το footballticket net αξιόπιστο , ερώτηση είναι καλά να ξεκινήσω 18,30 από liceu για το γήπεδο? το μουσείο είναι ανοιχτά την ήμερα του αγώνα? η έχω κάποιους περιορισμούς?
2η μέρα
έχω κλείσει Sagrada familia 10.45 πρωί ερώτηση για να είμαι εκεί τι ώρα πρέπει να ξεκινήσω από ξενοδοχείο για να πάρω μετρό Liceu – change paseeig de gracia- Sagrada familia 1 ώρα είναι αρκετή? μετά επίσκεψη από έξω mila house, CASA BATLLO -Arc de triomf -Parc de la Ciutadella ερώτηση Να πάω Zoo ?
(ενυδρείο δ θα πάω γιατί έχω φρέσκο της Σιγκαπούρης κ γενικά μουσεία θα τα αποφύγω μπουχτισα (2 τελευταία ταξίδια Ny και Rome) αξίζει?πόση ώρα χρειάζεται η επίσκεψή του? αν προλάβω κλείνω με –Basilica santa Maria-barcheloneta και μετά βράδυ θέλω φλαμένκο προτάσεις ?(έχω υπόψη tablao cordobes και los tarantos αξίζει κανένα ? το πρώτο είναι κ λίγο τσιμπημένο ) .
3η μέρα
park Guel * περιμένω να δω καιρό για να πάρω εισιτήριο ερώτηση μπορώ να το συνδυάσω με tibitabo?είναι καλή ιδέα?αξιζει? απο το πάρκο πως πας εκεί δ το εχω δει ξεκάθαρα κάπου ..μήπως πάλι λόγω των ατόμων ειναι πιο εύκολο να πάρουμε ταξί για εκεί ?προτείνεται κάτι άλλο ?
4η μέρα
πλατεία Εσπάνια, Μαγικό συντριβάνι, Palau Nacional και μετά αστικό 150 στο Κάστρο του Μοντζουίκ. ερώτηση που ακριβώς παίρνω το λεωφορείο να πάω πρώτα κορυφή στο κάστρο κ μετά κάτω με τα πόδια ?η κάνει στάσεις? γενικά χρειάζομαι μια βοήθεια εδώ με αναλυτικό πρόγραμμα πού να σταματήσω κτλ...και μετά πάω κέντρο ότι δ έχω δει να το δω.....
5η μέρα
ερώτηση τι να κάνω ?
εχω ξεχαασει κάτι? να πάω μια εκδρομή μισής μέρας ? που προτείνεται ? montserrat? η όχι? περιμένω...
ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας κούρασα
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για το μουσείο τη μέρα του αγώνα ισχύει αυτό https://www.fcbarcelona.com/en/tickets/camp-nou-experience/timetable
FC Barcelona v Real Valladolid - 16 February (8:45 p.m)

  • Museum: open until 8:45 p.m.
  • Panoramic view of the Stadium: open until 6:30 p.m.
  • Camp Nou Tour: closed.
Για Sagrada θα κάνεις λιγότερο από ώρα. Αν πας πιο νωρίς κάνε μια γύρα να δεις όλες τις όψεις που είναι εντυπωσιακές. Επίσης φρόντισε να περάσεις και βράδυ. Η στάση μετρό είναι ακριβώς δίπλα στη Sagrada.
Για ζωολογικό κήπο δε βλέπω κάποιο λόγο να πας.Ούτε tibitabo βλέπω κάποιο λόγο να πας (εκτός ίσως από τη θέα) Επίσης αυτή την εποχή ίσως είναι κλειστό. Για θέα διάβασε τη συζήτηση για τη θέση Bunkers σε προηγούμενα ποστ.
Park guell εγώ γενικά δε το προτείνω,μου άρεσε σχετικά λιγότερο από όλα.
Για το λεωφορείο 150 εδώ δες στάσεις https://www.tmb.cat/en/barcelona/buses/-/lineabus/150
Κάνει κυκλική πορεία. Μπορείς να κατέβεις στο τέρμα ψηλά και μετά να κατέβεις με τα πόδια.Ισχύει η κάρτα t10 του μετρό.
Δεν έβαλες στο πρόγραμμα βόλτα στα στενά της Gracia και σε Born.
Επίσης κοντά στο Μαγικό Συντριβάνι υπάρχει για Carrer de blai (πεζόδρομος για φαγητό και ποτό).
Πολλές λύσεις για φαγητό και ποτό στην περιοχή του Πανεπιστημίου.
Τσέκαρε το πρόγραμμα για συντριβάνι αν έχει όντως εκείνη τη μέρα.
Διάφορες προτάσεις για φαγητό και βόλτες έχω κάνει και σε προηγούμενα post.
 
Last edited:

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου θα τα κοιτάξω , οπότε δ είναι καλή ιδέα να πάω στο μουσείο την ημέρα του αγώνα , ναι εννοείται πως θα πάω Gracia k born όταν λέμε born εννοούμε την περιοχή πίσω από το μουσείο του Picasso?? To μαγικό συντριβάνι είναι κλειστό .. για την εκδρομή έχετε κάτι να μου προτείνετε?για μισή μέρα η κάτι άλλο....
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εμενα το tibidabo με ενθουσίασε πολύ περισσότερο από το Bunkers πάντως. Ίσως λόγω του συνδυασμού θεας+εκκλησίας+λούνα παρκ+το υπέροχο ηλιοβασίλεμα που μας έκανε. Θα το πρότεινα με τα χίλια αν έχει καλό καιρο :D
 

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Εμενα το tibidabo με ενθουσίασε πολύ περισσότερο από το Bunkers πάντως. Ίσως λόγω του συνδυασμού θεας+εκκλησίας+λούνα παρκ+το υπέροχο ηλιοβασίλεμα που μας έκανε. Θα το πρότεινα με τα χίλια αν έχει καλό καιρο :D
Ευχαριστώ πολυ , κ εγω μαλλον θα το προτιμήσω .για την εκδρομή έχετε κάτι να μου προτείνετε?για μισή μέρα η κάτι άλλο....
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου θα τα κοιτάξω , οπότε δ είναι καλή ιδέα να πάω στο μουσείο την ημέρα του αγώνα , ναι εννοείται πως θα πάω Gracia k born όταν λέμε born εννοούμε την περιοχή πίσω από το μουσείο του Picasso?? To μαγικό συντριβάνι είναι κλειστό .. για την εκδρομή έχετε κάτι να μου προτείνετε?για μισή μέρα η κάτι άλλο....
El Born είναι περιοχή περίπου στο τρίγωνο Γοτθικης Συνοικίας και Barceloneta. Ζωντανή περιοχή και εκείνη.
Χωρίς αυτοκίνητο δε ξέρω αν αξίζει εκδρομή εκτός.Μονο Montserrat ίσως που έχει τρενο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom