Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.938
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
Κάτι ακόμα,προσπάθησα να κλείσω εισητήρια online για τον Άιφελ αλλα μου λέει οτι δεν υπάρχουν για τις ημερομηνίες που θέλω.Γνωρίζει κανείς(στο περίπου πάντα) πόση ώρα θα μας πάρει αν βγάλουμε εισητήριο κατευθείαν εκεί την ημέρα που θα πάμε?
Αν πάτε πρωί δεν έχει μεγάλη ουρά.
Αργότερα όμως μπορεί να περιμένετε και δύο ώρες.
 

georges_1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους,
τον Οκτώβριο θα επισκεφτώ για πρώτη φορά το Παρίσι και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποια πράγματα.Αρχικά έχουμε κλείσει μόνο τις πτήσεις οπότε τηα ήθελα τις προτάσεις σας σχετικά με τα ξενοδοχεία και τις πιο βολικές περιοχές οπου θα μπορούσαμε να μείνουμε για πρώτη φορά.Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω αν συμφέρει, απο άποψη χρημάτων και αναμονής στην ουρά, να κλείσουμε μέσω internet εισητήρια για τον πύργο του Άιφελ και το λούβρο.Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν ισχύει οτι η είσοδος στα μουσεία είναι δωρεάν την πρώτη κυριακή του Οκτώβρη και αν στα μουσεία αυτά περιλαμβάνεται και το μουσείο του Λούβρου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Kαλησπέρα, εγώ στο ταξίδι που είχα κάνει πέρυσι στο Παρίσι με τρεις φίλους μου μείναμε σε διαμέρισμα στην place pigalle. Xαμηλά στη Μονμάρτη. Ακούγαμε πολλά γι'αυτήν την περιοχή όπως ότι είναι επικίνδυνη κτλ. Τίποτα το περίεργο δεν συνέβη ούτε μας φόβισε κάτι. Το διαμέρισμα ήταν δύο λεπτά από τη στάση του μετρό 5 απο supermarket και στη γωνία υπήρχε φούρνος. Το link του διαμερίσματος είναι: http://www.all-paris-apartments.com/en/paris-apartments/ref_549/ . Οι φωτογραφίες ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Ίως είναι λίγο πιο παλιό. Ελπίζω να βοήθησα!
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Kαλησπέρα, εγώ στο ταξίδι που είχα κάνει πέρυσι στο Παρίσι με τρεις φίλους μου μείναμε σε διαμέρισμα στην place pigalle. Xαμηλά στη Μονμάρτη. Ακούγαμε πολλά γι'αυτήν την περιοχή όπως ότι είναι επικίνδυνη κτλ. Τίποτα το περίεργο δεν συνέβη ούτε μας φόβισε κάτι. Το διαμέρισμα ήταν δύο λεπτά από τη στάση του μετρό 5 απο supermarket και στη γωνία υπήρχε φούρνος. Το link του διαμερίσματος είναι: http://www.all-paris-apartments.com/en/paris-apartments/ref_549/ . Οι φωτογραφίες ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Ίως είναι λίγο πιο παλιό. Ελπίζω να βοήθησα!
thanks!! Το διαμέρισμα ήταν η πρώτη μου επιλογή(για οικονομικούς λόγους) αλλά τελικά κλείσαμε ξενοδοχείο!
 

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
ξενοδοχείο: art hotel batignole που μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, βολική τοποθεσία, 2 στάσεις μετρό, καθαρό, ντιζαινάτο αλλά λίγο μικρό δωματιάκι.
ουρές: φυσίολογική στα βασικά αξιόθεατα όπως π.χ. ο λούβρό, μικρή στον αίφελ γιατι πήγαμε κατά τις δωδεκα το βράδυ, πολύ μεγάλες ουρες στην ντισνευ εκτός αν πάρεις fast pass ticket.
τίμες στα μουσεία: έαν είστε κάτω από 26 μπαινεται τζάμπα στα περισσότερα αξιοθέατα.
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
ξενοδοχείο: art hotel batignole που μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, βολική τοποθεσία, 2 στάσεις μετρό, καθαρό, ντιζαινάτο αλλά λίγο μικρό δωματιάκι.
ουρές: φυσίολογική στα βασικά αξιόθεατα όπως π.χ. ο λούβρό, μικρή στον αίφελ γιατι πήγαμε κατά τις δωδεκα το βράδυ, πολύ μεγάλες ουρες στην ντισνευ εκτός αν πάρεις fast pass ticket.
τίμες στα μουσεία: έαν είστε κάτω από 26 μπαινεται τζάμπα στα περισσότερα αξιοθέατα.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ;)
 

migeat

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, είναι τρεις ημέρες που προσπαθώ να βρω την καλύτερη εκδρομή για την κόρη μου και μια φίλη της που θα πάνε στο Παρίσι τέλος Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου. Αφού απορρίψαμε μετά από μεγάλη έρευνα το ομαδικό παλεύω με το ατομικό αλλά είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που έχω ζαλιστεί. Δεν ξέρω που έχω διαβάσει, τι. Όποιος έχει λοιπόν την καλοσύνη ας με βοηθήσει γράφοντας μου εάν ισχύουν. Διάβασα ότι για τους νέους κάτω των 25 τα μουσεία είναι δωρεάν όλο τον χρόνο, αυτό πώς το αποδεικνύεις με την ταυτότητα; Υπάρχει κάποιο εισιτήριο που ισχύει και για το μετρό και για τα λεωφορεία μεταφοράς μέσα στην πόλη και ισχύει για 7 ημέρες; Όσο για την περιοχή της διαμονής εκεί πια δεν βγάζεις άκρη Θα ήθελα μια περιοχή που να είναι κοντά στα περισσότερα αξιοθέατα να έχει κόσμο (για ασφάλεια) να έχει καφέ, μαγαζιά και διασκέδαση. Opera, Marais νομίζετε ότι είναι εντάξει; νομίζω ότι οι περισσότεροι προτείνουν αυτήν την πλευρά του Παρισιού. Ξέρετε ποια είναι η τιμή για κρουαζιέρα; Τέλος νομίζω ότι θα τους προτείνω 1 διανυκτέρευση στην disneyland αφού δίνουν και 2 εισόδους δωρεάν, ξέρετε τιμή και πόσο χρόνο κάνει το τρένο από Παρίσι; Θα χρησιμοποιήσω τις πληροφορίες σας για τα αξιοθέατα, ευχαριστώ.
 

migeat

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Και κάτι τελευταίο ποια ξενοδοχεία στην disneyland δίνουν δωρεάν εισιτήρια με 1 διανυκτέρευση;
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω αν συμφέρει, απο άποψη χρημάτων και αναμονής στην ουρά, να κλείσουμε μέσω internet εισητήρια για τον πύργο του Άιφελ και το λούβρο.Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν ισχύει οτι η είσοδος στα μουσεία είναι δωρεάν την πρώτη κυριακή του Οκτώβρη και αν στα μουσεία αυτά περιλαμβάνεται και το μουσείο του Λούβρου.
Εννοείται πως συμφέρει πολύ τα εισιτήρια να τα κλείσει μέσω Internet..οι ουρές είναι πολύ μεγάλες...όσο για την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα η είσοδος στο Λούβρο είναι δωρεάν αλλά κ πάλι έχει μεγάαααλη ουρά για έλεγχο η οποία ωστόσο κυλάει πολύ γρήγορα..

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
Κάτι ακόμα,προσπάθησα να κλείσω εισητήρια online για τον Άιφελ αλλα μου λέει οτι δεν υπάρχουν για τις ημερομηνίες που θέλω.Γνωρίζει κανείς(στο περίπου πάντα) πόση ώρα θα μας πάρει αν βγάλουμε εισητήριο κατευθείαν εκεί την ημέρα που θα πάμε?
Να προσπαθείς μέχρι κ παραμονές της αναχώρησης...εγώ ένα μήνα νωρίτερα δεν έβρισκα κ βρήκα παραμονές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Υπάρχει κάποιο εισιτήριο που ισχύει και για το μετρό και για τα λεωφορεία μεταφοράς μέσα στην πόλη και ισχύει για 7 ημέρες;
2. Opera, Marais νομίζετε ότι είναι εντάξει;
3. Ξέρετε ποια είναι η τιμή για κρουαζιέρα;
4. ξέρετε τιμή και πόσο χρόνο κάνει το τρένο από Παρίσι;

5. Και κάτι τελευταίο ποια ξενοδοχεία στην disneyland δίνουν δωρεάν εισιτήρια με 1 διανυκτέρευση;
1. Υπαρχει η Paris Visite και η Navigo Decouverte. Η πρωτη εχει διαφορους τυπους. Απο 1 εως 5 ημερες για για το κεντρικο Παρισι ή για κεντρο + προαστια + αεροδρομια. Επιπλεον σου δινει καποια εκπτωση σε ορισμενα αξιοθεατα και κρουαζιερες (τα περισσοτερα, αν οχι ολα, δευτερευουσας σημασιας).
Η δευτερη ισχυει για βδομαδα αλλα απο Δευτερα μεχρι Κυριακη. Ειναι αρκετα φθηνοτερη και μπορεις να επιλεξεις αν τη θες για τις ζωνες 1-2, 1-3, 1-4, 1-5.
Απο κει και περα υπαρχουν τα απλα εισιτηρια και τα ημερησια καθως και το ημερησιο για νεους κατω των 26 για τα ΣΚ.

2. Ενταξει ειναι. Αλλα αν θες ποσταρε τα ξενοδοχεια που θα καταληξεις για μια δευτερη αποψη.

3. Εχει και με 9 εχει και με 1009 αναλογα με το τι θες. Απλη βολτα, σαντουιτσακι και αναψυκτικο, γευμα, κοκταιλ, μασαζ;

4. Τιμη 7,30€ και ωρα 30-40 λεπτα περιπου. Αν πανε Σαββατοκυριακο να βγαλουν Ticket jeunes weekend ( υποθετω πως ειναι κατω των 26) που κανει 7,85€ για ολη τη μερα.
Παντως δες και τα francilien απο τα fnac γιατι καπου μεχρι το Νοεμβρη εχει εισιτηρια με 39€ 1 παρκο δυο μερες.

5. Αυτα που βρισκονται μεσα στο παρκο και θα τα βρεις στο site της Disneyland. Μη μου κλεισεις κανενα ξενοδοχειο εκτος...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπαίνω εδώ
http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/recherche-avancee
και κάνω αναζήτηση για τη διαδρομή από gare d'austerlitz ως Βερσαλλίες.. Και για όλο το Νοέμβρη αντί να μου δείξει μια απευθείας διαδρομή με rer c μου δείχνει 3-4 αλλαγες με μετρό και λεωφορείο (τον οκτώβρη όμως η διαδρομή βγαίνει κανονικα).. Μήπως έχουν τίποτα εργα συντήρησης το Νοεμβρη; Υπάρχει κάποιο site για να το ελέγξω;
Επίσης για 3 γεματες μέρες συμφέρει καλύτερα η paris visite (που περιλαμβάνει από- προς αεροδρόμιο και από-προς Βερσαλλίες) που στοιχίζει 47 ευρώ
ή ένα πακέτο 10 εισητηρίων μετρό και μεμονωμένα εισητήρια από-προς αεροδρόμιο (9.50 η διαδρομή νομίζω) και από-προς Βερσαλλίες;
Ευχαριστώ!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπαίνω εδώ
http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/recherche-avancee
και κάνω αναζήτηση για τη διαδρομή από gare d'austerlitz ως Βερσαλλίες.. Και για όλο το Νοέμβρη αντί να μου δείξει μια απευθείας διαδρομή με rer c μου δείχνει 3-4 αλλαγες με μετρό και λεωφορείο (τον οκτώβρη όμως η διαδρομή βγαίνει κανονικα).. Μήπως έχουν τίποτα εργα συντήρησης το Νοεμβρη; Υπάρχει κάποιο site για να το ελέγξω;
Επίσης για 3 γεματες μέρες συμφέρει καλύτερα η paris visite (που περιλαμβάνει από- προς αεροδρόμιο και από-προς Βερσαλλίες) που στοιχίζει 47 ευρώ
ή ένα πακέτο 10 εισητηρίων μετρό και μεμονωμένα εισητήρια από-προς αεροδρόμιο (9.50 η διαδρομή νομίζω) και από-προς Βερσαλλίες;
Ευχαριστώ!!

Μεχρι 30 Σεπτεμβρη εχει εργα στη RER C.

http://www.ratp.fr/plan-interactif/
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.602
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom