giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Τι τελειες εικονες ειναι αυτες...... Πολυ ωραια ιστορια, και εμεις σε roadtrip στη Τοσκανη ειχαμε το γιο μου 2 χρονων και ολα ηταν μια χαρα. Ζηλεψα ομως με το ταξιδι σου γιατι κοιταγα πριν λιγες μερες για Χριστουγεννα απο Βελιγραδι-Τιμισοαρα- Βουδαπεστη-Βιεννη αλλα ειχαμε μονο 8 μερες , δεν ηξερα ποσο θα στοιχισει και με φοβισε ο καιρος που θα αντιμετωπιζαμε...περιμενω την συνεχεια και το κοστος του ταξιδιου σας. Σας ευχομαι πολλα πολλα ταξιδια....
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Τι τελειες εικονες ειναι αυτες...... Πολυ ωραια ιστορια, και εμεις σε roadtrip στη Τοσκανη ειχαμε το γιο μου 2 χρονων και ολα ηταν μια χαρα. Ζηλεψα ομως με το ταξιδι σου γιατι κοιταγα πριν λιγες μερες για Χριστουγεννα απο Βελιγραδι-Τιμισοαρα- Βουδαπεστη-Βιεννη αλλα ειχαμε μονο 8 μερες , δεν ηξερα ποσο θα στοιχισει και με φοβισε ο καιρος που θα αντιμετωπιζαμε...περιμενω την συνεχεια και το κοστος του ταξιδιου σας. Σας ευχομαι πολλα πολλα ταξιδια...
Ευχαριστώ πολύ. Όσο για το ταξίδι σου να σου πω από αυτά που είδα εγώ. Βελιγράδι και Τιμισοάρα είναι πολύ φτηνά και η διαμονή και το να φας και όλα βασικά. Βελιγράδι μια διανυκτερευση είναι αρκετή αν είσαι εκεί από το πρωί εκτός αν θέλεις να επισκεφτείς μουσεία κτλ. Κάνουν παντού έργα αυτή την περίοδο στο κέντρο. Για παράδειγμα να καταλάβεις στην εκκλησία του Αγίου Σάββα δεν έκατσα πάνω από 5 λεπτά. 5-10 φωτογραφίες από έξω και μέσα κάνανε έργα ήταν σαν εργοτάξιο δεν είχε κάτι να βγάλεις. Τιμισοάρα αξίζει και 2 διανυκτερευσεις. Βουδαπέστη και Βιέννη θα σου ανεβάσουν το κόστος. Το μόνο πιο φτηνό από την Ελλάδα είναι τα καύσιμα εκεί. Να βρεις ξενοδοχείο με πάρκινγκ στη Βουδαπέστη, δεν μπορείς να παρκάρεις πουθενά χωρίς να πληρώσεις. Εδω θα έβαζα άλλες 2 διανυκτερευσεις και Βιέννη 3. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.... ότι άλλο θέλεις είμαι εδώ. Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια όποιο και να είναι το ταξίδι σας τελικα
 
Last edited by a moderator:

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Ευχαριστώ πολύ. Όσο για το ταξίδι σου να σου πω από αυτά που είδα εγώ. Βελιγράδι και Τιμισοάρα είναι πολύ φτηνά και η διαμονή και το να φας και όλα βασικά. Βελιγράδι μια διανυκτερευση είναι αρκετή αν είσαι εκεί από το πρωί εκτός αν θέλεις να επισκεφτείς μουσεία κτλ. Κάνουν παντού έργα αυτή την περίοδο στο κέντρο. Για παράδειγμα να καταλάβεις στην εκκλησία του Αγίου Σάββα δεν έκατσα πάνω από 5 λεπτά. 5-10 φωτογραφίες από έξω και μέσα κάνανε έργα ήταν σαν εργοτάξιο δεν είχε κάτι να βγάλεις. Τιμισοάρα αξίζει και 2 διανυκτερευσεις. Βουδαπέστη και Βιέννη θα σου ανεβάσουν το κόστος. Το μόνο πιο φτηνό από την Ελλάδα είναι τα καύσιμα εκεί. Να βρεις ξενοδοχείο με πάρκινγκ στη Βουδαπέστη, δεν μπορείς να παρκάρεις πουθενά χωρίς να πληρώσεις. Εδω θα έβαζα άλλες 2 διανυκτερευσεις και Βιέννη 3. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.... ότι άλλο θέλεις είμαι εδώ. Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια όποιο και να είναι το ταξίδι σας τελικα


Ευχαριστωω
 
Last edited by a moderator:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Τέλειο και πλούσιο roadtrip! Θα πω κι εγώ με τη σειρά μου μπράβο σας που κάνατε το ταξίδι με τόσο μικρό παιδάκι. Οι περισσότεροι Έλληνες με μικρά παιδιά δυστυχώς δεν κάνουν ταξίδια.
Από το ταξίδι σας ξεχώρισα την πόλη Gyor στην Ουγγαρία και το Kreuzenstein castle στην Αυστρία. Μόλις μπήκαν στη λίστα μου! :)
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Τέλειο και πλούσιο roadtrip! Θα πω κι εγώ με τη σειρά μου μπράβο σας που κάνατε το ταξίδι με τόσο μικρό παιδάκι. Οι περισσότεροι Έλληνες με μικρά παιδιά δυστυχώς δεν κάνουν ταξίδια.
Από το ταξίδι σας ξεχώρισα την πόλη Gyor στην Ουγγαρία και το Kreuzenstein castle στην Αυστρία. Μόλις μπήκαν στη λίστα μου! :)
Σ'ευχαριστω φίλε μου, εγώ θα σου έλεγα να βάλεις και το szekesfehervar αν σε φερνει απο εκει το προγραμμα σου, ειναι μικρή πανέμορφη πόλη. Επίσης πιστεύω ότι θα βάλεις και άλλα μέρη μόλις τελειώσω την ιστορία.... Να είσαι καλά
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Μέρα 11η Trieste- Koper- Piran- Porec- Rovinj- Pula


Σήμερα ξεκινήσαμε με ένα καφεδάκι στο ιστορικό καφέ της Τεργέστης το caffe san marco. Ήταν μόλις 2 τετράγωνα από εκεί που μέναμε. Θέλαμε να δούμε το μέρος όπου σύχναζε ο Τζέιμς Τζόις. Άξιζε τον κόπο: είναι ένα πανέμορφο παλιό καφενείο (από το 1914) με υπέροχο καφέ, που λειτουργεί και ως βιβλιοπωλείο ή βιβλιοθήκη και οργανώνει συχνά πολιτιστικές βραδιές και παρουσιάσεις βιβλίων.
road trip emy (758).jpg
road trip emy (761).jpg
IMG_1955.JPG
IMG_1950.JPG
IMG_1952.JPG
IMG_1953.JPG
IMG_1954.JPG

Φεύγοντας από εκεί αφήσαμε την Ιταλία και κατευθυνθηκαμε παραλιακά προς Σλοβενία και Κροατία. Όλη η διαδρομή μαζί με την αυριανή μέρα διασχίζουμε την Ίστρια. Από το Κοπέρ ήταν ο Καποδίστριας και μαντέψτε πως λέγετε η περιοχή...... Capo d'Istria !!! Σας παραθέτω το παρακάτω άρθρο http://beauregardavenue.blogspot.gr/2012/11/capo-distria.html .
road trip emy (782).jpg
road trip emy (784).jpg
road trip emy (787).jpg
road trip emy (789).jpg
IMG_1962.JPG
IMG_1963.JPG
IMG_1965.JPG
IMG_1966.JPG
IMG_1968.JPG
IMG_1973.JPG
IMG_1974.JPG
IMG_1977.JPG
IMG_1983.JPG
IMG_1981.JPG

Επόμενη στάση το Piran. Με τη μεσαιωνική αρχιτεκτονική, τους στενούς δρόμους και τα μικρά σπίτια, αποτελεί ένα από τα κύρια τουριστικά αξιοθέατα της Σλοβενίας. Μέχρι τα μέσα του 20ού αιώνα, τα ιταλικά ήταν η κυρίαρχη γλώσσα, αλλά με την δημογραφική αλλαγή, αντικαταστάθηκαν από τα σλοβενικά.
road trip emy (790).jpg
road trip emy (794).jpg
road trip emy (797).jpg
IMG_1992.JPG
IMG_1993.JPG
IMG_1994.JPG
IMG_1995.JPG
IMG_1998.JPG
IMG_2001.JPG
road trip emy (803).jpg
IMG_2002.JPG
IMG_2003.JPG
IMG_2006.JPG
IMG_2008.JPG
IMG_2011.JPG
IMG_2016.JPG
IMG_2025.JPG
IMG_2027.JPG
IMG_2033.JPG
road trip emy (804).jpg
road trip emy (806).jpg
road trip emy (810).jpg
road trip emy (812).jpg
road trip emy (815).jpg
IMG_2037.JPG
IMG_2051.JPG
IMG_2043.JPG

Ήπιαμε τον καφέ μας και απολαύσαμε και το παγωτό μας στο Πιράν και ξεκινήσαμε για το highlight της ημέρας το Porec. Με το επισκοπικό συγκρότημα του Αγίου Ευφρασιου οπού είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Π0λυ όμορφη πόλη και αυτή
road trip emy (826).jpg
IMG_2052.JPG
IMG_2054.JPG
IMG_2055.JPG
IMG_2056.JPG
IMG_2057.JPG
road trip emy (829).jpg
IMG_2063.JPG
road trip emy (831).jpg
road trip emy (834).jpg
road trip emy (842).jpg
IMG_2064.JPG
IMG_2074.JPG
IMG_2078.JPG
IMG_2079.JPG
IMG_2080.JPG
road trip emy (836).jpg
road trip emy (837).jpg
road trip emy (839).jpg
IMG_2087.JPG
IMG_2088.JPG
IMG_2092.JPG
IMG_2094.JPG
IMG_2095.JPG
IMG_2098.JPG
IMG_2100.JPG
IMG_2102.JPG

Επόμενη στάση το Ρόβινι.
Σε λίστα του Αμερικανικού δικτύου CNN, το Rovinj (Ρόβινι) περιλαμβάνεται μεταξύ των δεκατριών (13) "κρυφών γωνιών" της Ευρώπης, όπου ανάμεσά τους βρίσκεται και η Ικαρία.Σύμφωνα με τους συντάκτες είναι τοποθεσίες εξαιρετικού τουριστικού ενδιαφέροντος, που όμως δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές στους περισσότερους ταξιδιώτες.
Το Rovinj είναι μια παραθαλάσσια πόλη στην Κροατία με δεκαπέντε χιλιάδες κατοίκους οι οποίοι μιλούν Ιταλικά και Κροατικά. Βρίσκεται στη χερσόνησο της Ίστριας, στις ακτές της βόρειας Αδριατικής. Μοιάζει με νησί αλλά δεν είναι. Αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους τουριστικούς προορισμούς της χώρας. Αρχιτεκτονικά συνδυάζει την Τοσκάνη με τη Βενετία, ενώ η ατμόσφαιρα ειδικά στην Παλιά Πόλη, σας ταξιδεύει πίσω στο χρόνο. Εμείς όταν φτάσαμε βέβαια ήταν λίγο περασμένη η ώρα και δεν είδαμε πολύ κόσμο και τα περισσότερα μαγαζιά ήταν κλειστά, παρόλα αυτά κάναμε τη βόλτα μας φάγαμε και φύγαμε για τον τελευταίο προορισμό της ημέρας οπου θα διανυκτερευαμε την πανέμορφη Πούλα.
IMG_2106.JPG
IMG_2108.JPG
IMG_2110.JPG
IMG_2111.JPG
IMG_2112.JPG
IMG_2113.JPG
IMG_2114.JPG
IMG_2119.JPG

Φτάσαμε στην Πούλα στις 22.30, μέχρι να τακτοποιηθουμε κτλ πήγε πολύ αργά και απλά κάναμε ετοιμασίες για την επομένη. Ευτυχώς είχαμε φάει στο Ροβινι
 

Attachments

Last edited:

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
ΜΕΡΑ 12η Pula- Hum- Opatija- Rijeka

Σήμερα η μέρα ξεκίνησε από την πανέμορφη Πούλα με τα αρχαία της και το σημαντικοτερο απ'ολα το Ρωμαϊκό αμφιθέατρο οπου έχει ανακηρυχθεί από την UNESCO μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς! Είναι το έκτο μεγαλύτερο στον κόσμο και το πιο καλά διατηρημένο αμφιθέατρο της αρχαιότητας που χρησιμοποιειται ακόμα και σήμερα. Θα έμενα άλλη μια μέρα εδώ περάσαμε τέλεια.
road trip emy (847).jpg
IMG_2126.JPG
IMG_2127.JPG
IMG_2128.JPG
IMG_2131.JPG
IMG_2132.JPG
IMG_2135.JPG
IMG_2136.JPG
IMG_2137.JPG
IMG_2138.JPG
IMG_2140.JPG
IMG_2141.JPG
IMG_2144.JPG
IMG_2145.JPG
IMG_2151.JPG
IMG_2152.JPG
IMG_2154.JPG
IMG_2155.JPG
IMG_2162.JPG
IMG_2164.JPG
IMG_2166.JPG
IMG_2167.JPG
IMG_2169.JPG
IMG_2168.JPG


Επόμενος προορισμός η μικρότερη πόλη του πλανήτη με 28 κατοίκους το Hum, οπου καθίσαμε για φαγητό γευτήκαμε τοπικές παραδοσιακές γεύσεις και κρασί και ένα λικέρ που φτιάχνεται μόνο εκεί από γκι. Με το που φτάσεις έχει ένα πάρκινγκ που το βάζεις εκεί αναγκαστικά, έχει και ένα τύπο που κόβει εισητηρια. Το ποσό είναι 1e για όλη την ήμερα. Πιο πολύ το λέω ότι ακόμα και αυτό εκμεταλευονται για να βγάλουν λεφτά από τον τουρισμό.... Όλη η πόλη, χωριό θα το έλεγα εγώ, να είναι πήγαινε έλα από τα 2 στενά δρομάκια που εχει 100 μέτρα. Πολυ γραφικό, αξίζει μια επίσκεψη αν είσαστε κοντά. Η διαδρομή για να φτάσεις πανέμορφη μέσα στη φύση σε σημείο που αρχίσαμε να αναρωτιόμαστε μήπως έκανε λάθος το gps.
IMG_2173.JPG
IMG_2176.JPG
IMG_2177.JPG
IMG_2178.JPG
IMG_2179.JPG
IMG_2181.JPG
IMG_2182.JPG
IMG_2184.JPG
IMG_2185.JPG
IMG_2188.JPG
road trip emy (856).jpg
road trip emy (857).jpg
road trip emy (859).jpg
IMG_2193.JPG
IMG_2194.JPG
IMG_2196.JPG
IMG_2197.JPG
IMG_2200.JPG
IMG_2202.JPG
IMG_2206.JPG
IMG_2209.JPG
road trip emy (860).jpg
road trip emy (861).jpg
road trip emy (862).jpg
road trip emy (864).jpg
road trip emy (865).jpg
road trip emy (868).jpg
road trip emy (869).jpg
road trip emy (871).jpg
road trip emy (872).jpg
road trip emy (873).jpg
IMG_2226.JPG
IMG_2233.JPG
IMG_2235.JPG
IMG_2244.JPG
IMG_2248.JPG
IMG_2251.JPG


40 λεπτά από εκεί ήταν ο επόμενος προορισμός η παραθαλάσσια πόλη Opatija. Αριστοκρατικη θα την έλεγα με τα ωραία της κτήρια.

IMG_2255.JPG
IMG_2256.JPG
IMG_2257.JPG
IMG_2258.JPG
IMG_2259.JPG
IMG_2260.JPG
IMG_2261.JPG
IMG_2262.JPG
IMG_2264.JPG
IMG_2265.JPG
IMG_2267.JPG
IMG_2271.JPG

Τελικός προορισμός και 20 λεπτά μακριά η πόλη Ριεκα, γνωστή φέτος για τους φιλάθλους του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ. Πολυ όμορφη πόλη και αυτή με το πλακόστρωτο κέντρο της τα στενά της, τα καφέ κτλ. Πιο σύγχρονη πόλη γιατί είναι και το κύριο λιμάνι της χώρας. Εδω βρίσκετε το εθνικό θέατρο της Κροατίας και έχει αν δεν κάνω λάθος το πρώτο εργοστάσιο τορπιλών στον κόσμο. Το σίγουρο είναι ότι εδώ κατασκευαστηκε και δοκιμάστηκε η πρώτη τορπίλη. Βλέπαμε το εργοστάσιο από το παράθυρο του διαμερισματος που μέναμε.
IMG_2273.JPG
IMG_2281.JPG
IMG_2283.JPG
IMG_2285.JPG
IMG_2286.JPG
IMG_2290.JPG
IMG_2292.JPG
road trip emy (877).jpg
road trip emy (892).jpg
IMG_2294.JPG
IMG_2295.JPG
IMG_2297.JPG
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Μέρα 13η Rijeka- Plitvice Lakes- Zagreb

Σήμερα η μέρα θα είχε πολύ περπάτημα, 2 ώρες από τη Ριεκα βρίσκεται το εθνικό πάρκο λιμνών του Πλιτβιτσε. Ένα από τα παλαιότερα εθνικά πάρκα στην νοτιοανατολικη Ευρώπη και το μεγαλύτερο στην Κροατία. Το πάρκο ιδρύθηκε το 1949 και από το 1979 αποτελεί μέλος της UNESCO. Έχει πολλές διαδρομές να κάνεις, εξαρτάται από τι αντοχές έχεις, το χρόνο σου, και πολλούς άλλους λόγους. Οι διαδρομές ξεκινούν από 2-3 ώρες και φτάνουν στις 8 ώρες. Αν ήμουν μόνος θα έπαιρνα τη μεγάλη, αλλά λόγω οικογενείας αρκέστηκα στη 2η διαδρομή που είναι στις 3-4 ώρες. Ευχαριστώ τη γυναίκα μου για την υπομονή της να μου κάνει το χατήρι.... Πάρα πολύ όμορφα τοπία, ωραία βόλτα με το καραβάκι στη λίμνη, γενικώς πολύ καλά οργανωμένο πάρκο. Φουλ στους τουρίστες, σκεφτείτε ότι δέχεται 1 εκατομυριο επισκέπτες το χρόνο. Η μόνη δυσκολία που αντιμετωπισαμε ήταν με το καροτσάκι, λόγω των πολλών σκαλοπατιών που είχε.

IMG_2302.JPG
road trip emy (912).jpg
road trip emy (913).jpg
IMG_2304.JPG
IMG_2315.JPG
IMG_2322.JPG
IMG_2331.JPG
IMG_2352.JPG
IMG_2355.JPG
IMG_2360.JPG
IMG_2369.JPG

Επόμενος και τελικός προορισμός του ταξιδιού το Ζάγκρεμπ η πρωτεύουσα της Κροατίας οπου θα μέναμε 2 βράδια. 2 ώρες ταξίδι από τις λίμνες, φτάσαμε αργά το βράδυ και δεδομένου της ώρας και ότι θα ήμασταν και αύριο εκεί δεν κάναμε κάποια βόλτα στην πόλη και αφιερωθήκαμε στον καθαρισμό του αυτοκίνητου και τακτοποίηση των ρούχων, πλύσιμο σιδέρωμα κτλ. Απέναντι από το διαμέρισμα που μέναμε είχε λαϊκή αγορά, φούρνο κτλ οπου το πρωί θα το τιμούσα.

Μέρα 14η Ζάγκρεμπ

Όλη η μέρα σήμερα αφιερωμένη στο Ζάγκρεμπ, βόλτα στην πόλη με αρκετό περπάτημα για να δούμε όσα πιο πολλά μπορούμε, μνημεία , εκκλησίες, ναούς. Από αυτά που είδαμε το προτείνω ανεπιφύλακτα για 2-3 μέρες χαλαρά.

road trip emy (923).jpg
road trip emy (929).jpg
road trip emy (994).jpg
road trip emy (954).jpg
road trip emy (971).jpg
road trip emy (936).jpg
IMG_2414.JPG
IMG_2417.JPG
IMG_2406.JPG
IMG_2407.JPG
IMG_2410.JPG
IMG_2404.JPG
IMG_2401.JPG
IMG_2397.JPG
IMG_2421.JPG
IMG_2422.JPG
IMG_2426.JPG
IMG_2431.JPG
IMG_2433.JPG
IMG_2437.JPG
IMG_2438.JPG
IMG_2440.JPG
IMG_2446.JPG
IMG_2450.JPG
IMG_2451.JPG
IMG_2453.JPG
IMG_2468.JPG
IMG_2471.JPG


Μέρα 15η Ζάγκρεμπ- Βόλος


Τακτοποίηση των αποσκευών, βόλτα στη λαϊκή για το καθιερωμένο πρωινό και έτοιμοι για επιστροφή. Το gps έλεγε 1204 χλμ και 12.30 ώρες ταξίδι. Εμείς λόγω στάσεων για βενζίνη, τουαλέτα, φαγητό το κάναμε 15 ώρες. Συνολικά για το ταξίδι να πω οτι ήταν πανέμορφο με πάρα πολλές διαφορετικές εικόνες, κουλτούρες, φαγητά, φύση.... Ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία η οδήγηση τόσων χιλιόμετρων και η οργάνωση ενός τέτοιου ταξιδιού. Το πιο μεγάλο οδικό που είχα κάνει ήταν το 2010 στην Ν. Αφρική που κάτσαμε 21 μέρες στο μουντιάλ και τα γυρίσαμε όλα με αυτοκίνητο μαζί με τον κολλητό μου, αλλά η διαφορά είναι ότι τότε ήμουν απλά ο συνοδηγός στα 2500 χλμ που κάναμε και δεν οργάνωσα τίποτα. Το είχε πάρει προσωπικά ο κολλητός. Κούραση σαν σύνολο δεν ένοιωσα να πω την αλήθεια γιατί είχα μοιράσει ωραία τα χλμ εκτός από την επιστροφή οπου τα έκανα μαζεμένα. Θα ήταν μάλλον ο ενθουσιασμός του ταξιδιού που κέρδισε την κούραση. Να πω ότι ήταν επιλογή μου να δώσω στις πιο μικρές πόλεις γι'αυτό έβαλα και τόσες πολλές, με τη λογική ότι στις μεγάλες παίρνεις ένα αεροπλάνο και περνάς ένα 3 μερο αν σου άρεσε κάτι τόσο. Σε όλες τις πόλεις είδαμε όλα τα τουριστικά must σε μεγάλο ποσοστό και απλά βάζω φώτο και δεν τα περιγράφω, γιατί υπάρχουν ήδη ιστορίες με αυτά. Πιο πολύ περιγράφω μέρη όχι τόσο γνωστά όπως για παράδειγμα το Hum η το Szekesfehervar. Κλείνοντας να με γνωρίσετε κιόλας αφού κατσατε και διαβάσατε όλη την ιστορία μου. Ονομάζομαι Γιάννης Κλάκας και είμαι από το Βόλο. Έχω ταξιδέψει σε 32 χώρες και 197 πόλεις. Έμενα Λονδίνο 5 χρόνια και είμαι στη διάθεσή σας για ότι πληροφορία θέλετε, ευχαρίστως να βοηθήσω όπως και πολλά άλλα μέλη εδώ βοήθησαν έμενα με τις ιστορίες τους.... ΥΓ Ξέχασα το πιο σημαντικό, κόστος ταξιδιού κτλ. Λοιπόν Βενζίνες, πάντα έβαζα σούπερ 100αρα και κόστισε για όλο το ταξίδι 4750χλμ 433e . Πολυ σημαντικό να φουλαρετε σε μέρη με φτηνή βενζίνη όπως Σερβία, Σκόπια , Ρουμανία κτλ. Τα ξενοδοχεία - δωμάτια- σπίτια 515e για 14 διανυκτερευσεις. Διόδια και Βινιέτες σύνολο 114e . Αναλυτικά Σκόπια 9e, Σερβία 17e , Ρουμανία 3e , Αυστρία 8.90e , Σλοβενία 15e, Κροατία 35e και Ελλάδα 26e. Στη Σλοβακία δεν χρειάστηκε να βγάλω από εκεί που πήγα, Ουγγαρία δεν έβγαλα γιατί μου τη σπάσανε για το κλέψιμο που έφαγα, ευτυχώς δεν με πιάσανε γιατί θα το πλήρωνα 2πλο τουλάχιστον. Ιταλία δεν χρειαζόταν. Σύνολο πάγια έξοδα 1062e και άλλα 1000e ξοδέψαμε για φαγητό, μάρκετ, εισόδους σε αξιοθέατα , σουβενίρ κτλ. Καλά ταξίδια σε όλους
 

Attachments

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για αυτήν την υπέροχη,γεμάτο πληροφορίες,ιστορία και εύχομαι να ακολουθήσουν πολλά τέτοια πετυχημένα οικογενειακά road trips.!!! Σκεφτομαι και εγώ μελλοντικά για κάτι αντίστοιχο,χωρίς βέβαια την Ρουμανία την οποία κάναμε πέρυσι, και μας βοήθησες πολύ!!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστούμε Γιάννη , και χαρήκαμε για την γνωριμία!
Πολύ καλή αρχή έκανες με αυτή την πλούσια ιστορία και ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλες.
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για αυτήν την υπέροχη,γεμάτο πληροφορίες,ιστορία και εύχομαι να ακολουθήσουν πολλά τέτοια πετυχημένα οικογενειακά road trips.!!! Σκεφτομαι και εγώ μελλοντικά για κάτι αντίστοιχο,χωρίς βέβαια την Ρουμανία την οποία κάναμε πέρυσι, και μας βοήθησες πολύ!!!!
Σε ευχαριστώ Κώστα, ότι παραπάνω πληροφορία θέλεις εδώ είμαι και σε εσάς εύχομαι να κάνετε όσα πιο πολλά μπορείτε.... να' σαι καλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom