ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
σας ευχαριστω,
θα ηθελα να ρωτησω και για ανταπτορα.... Θα βρω στο ξενοδοχειο; Ή αλλιως θα βρω ευκολα στην ταιμς ;;; Εδω δεν βρηκα και φευγω το βραδυ...
Συνήθως τα ξενοδοχεία έχουν. Εγώ βέβαια βρήκα στο πρώτο μαγαζί που μπήκα για να'μαι σίγουρος (ένα φαρμακείο αλλά δεν είναι σαν τα ελληνικά-περισσότερο με σούπερ μάρκετ μοιάζουν) και είχε νομίζω 5-10 δολάρια ο ένας. Θα βρείς κάπου, μην αγχώνεσαι...
Καλό ταξίδι!!!!!!!!!! :D:D:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.515
Likes
29.277
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σας ευχαριστω,
θα ηθελα να ρωτησω και για ανταπτορα.... Θα βρω στο ξενοδοχειο; Ή αλλιως θα βρω ευκολα στην ταιμς ;;; Εδω δεν βρηκα και φευγω το βραδυ...
Θα βρεις στα duty free στο (εδώ) αεροδρόμιο. Πάρε από δω, γιατί εκεί χλωμό (θα βρεις, αλλά θα ταλαιπωρηθείς).
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
ισως βρεις στο αεροδρομιο, αλλα το πιο πιθανο ειναι να αγορασεις στην ΝΥ.
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
παιδια χαιρεταω και παλι!! :) ενω ειχα κλεισει στο Pan American Hotel, χτες αλλαξα την κρατηση μου γιατι βρήκα αυτό και ξετρελλάθηκα.

NEW YORK RENAISSANCE HOME AND GUESTHOUSE bed and breakfast - New York, New York. New York Bed and Breakfast Inns.

Δεν απέφυγα το κοινο μπάνιο αλλά μου άρεσε πολύ το όλο στυλ του ξενοδοχείου-σπιτιού. Να υποθέσω δεν έχει πάει κανείς ε; Είναι και μόλις ενός χρονου που λειτουργει. Εστω για την περιοχή στο Hammilton Heights ξερει κανεις; Δεν πιστευω να είναι πολύ περίεργη ε;
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
θα παρω...η μήπως να μην πάρω!! Καλέ πες κανονικά που μιλάς σαν την Πυθία! :D
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
αυτο ειναι 640...μεχρι τόσα...δεν υπάρχει πιο οικονομικο δυστυχως...τα κοιταω μερες! μονο στο queens είχα βρει αλλα είναι μακριά. και μου αρεσει κιολας αυτό που έβαλα τωρα. απλά η περιοχή ειναι καπώς ή όχι;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για δώσε ημερομηνίες μήπως μπορώ να σου βρω κάτι καλύτερο.
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Το εχω κλεισει..sorry που δεν το διευκρινησα! Απλα ηθελα να δω μηπως ξερει καποιος για την περιοχη. Βεβαια απο περιεργεια θα ηθελα να δω αν υπηρχε κατι καλυτερο.. Σε αυτη την τιμη! 20-29 σεπτεμβριου παω παντως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.750
Likes
50.953
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε, η περιοχή είναι λίγο rough around the edges. Δε νομίζω να σας φάνε κιόλας, αλλά καλό είναι να είστε λίγο προετοιμασμένοι ότι είναι από τα υποβαθμισμένα κομμάτια της πόλης, Χάρλεμ είναι και όχι πολύ χαμηλά. Βέβαια, όπως θα διαβάσεις και αλλού, είναι από τις περιοχές που γνωρίζουν μια σχετική άνθηση, αλλά στη θέση σας θα ήμουν πολύ προσεκτικός. Πολλούς λευκούς δεν είχε όταν πέρασα από εκεί δυο φορές και λίγο πιο πέρα είχα κι ένα-δυο κακά συναπαντήματα (τίποτε το πολύ φοβερό).

Δες αυτό:
Hamilton Heights (New York, Inwood, York: low income, apartment complexes, for rent) - New York City - (NY) - City-Data Forum
Είναι προ πενταετίας βέβαια και η αίσθησή μου είναι πως μάλλον καλύτερη θα είναι η κατάσταση από τότε.

Αυτό είναι από το 2009:
How safe of an area is Hamilton Heights NYC? - Yahoo! Answers

Εδώ το παρουσιάζουν ως ανερχόμενη περιοχή με κάποια προβληματάκια:
Hamilton Heights - West Harlem

Και αν ψάξεις θα βρεις πολλές αναφορές. Στη θέση σου δε θα το άλλαζα, κι εμείς κάπου εκεί μείναμε (σε ελαφρώς καλύτερο κομμάτι) και όταν φύγαμε και πήγαμε κοντά στο Central Park ξενερώσαμε, ήταν πολύ πιο αποστειρωμένα. Αλλά καλό θα είναι να είστε λίγο προσεκτικοί. Όσο έχει πολύ κόσμο το πρωί, είναι πανέμορφα (έστω κι αν όχι πεντακάθαρα) και για να χαζεύεις τον κόσμο είναι σούπερ. Ε, το βράδυ να γυρίζετε με ταξάκι και άμα βλέπετε περίεργα βλέμματα (που μπορεί και ναι, μπορεί και όχι), να τα αποφεύγετε, δεν έχει και εκατομμύρια λευκούς εκεί. Σε κάποια φάση έκαναν εμπόριο ναρκωτικών μπροστά στα μάτια μου, αλλά δεν ασχολήθηκαν μαζί μου, όπως κι εγώ μαζί τους. Αξιοθέατα έχει αρκετά η περιοχή και τη βρίσκω ενδιαφέρουσα.

Αυτά, από κάποιον που πήγε μια φορά όλη κι όλη (αλλά τουλάχιστον σχετικά πρόσφατα) και δεν έχει σε καμία περίπτωση την εμπειρία άλλων από τη ΝΥ. Αλλά αν με ρωτούσες πού θα έμενα, στα λαμπιόνια και το τουριστομάνι του κεντρικού Μανχάταν ή εκεί που βρήκες εσύ, μαζί σου θα ήμουν.
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Ακριβως ετσι σκεφτηκα κι εγω! Δε μπορουσα ετσι κι αλλιως λογω budget να μεινω πιο κεντρικα γιατι ανεβαινει πολυ περισσοτερο η τιμη. Αλλα οταν ειδα και πολυ καλη τιμη και αυτο το υπεροχο σπιτι-πανδοχειο ξετρελλαθηκα. Και απο οτι διαβασα εχει ανεβει πολυ η περιοχη και δεν ειναι το χάλι του χαρλεμ γιτι ειναι καπως καλυτερη περιοχη. Γι αυτο και ειναι γεματη τετοια κλασσικα κτιρια οπως αυτο που εκλεισα. Δεν πιστευω να γινει και κατι..εχω αγνοια κινδυνου! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.886
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom