ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Συμφωνώ απόλυτα.
Αν πιουν αυτοί καφέ στο sant eustachio στη Ρώμη τι θα πουν;
Σε τι συμφωνείς ακριβώς εσυ ; Έχεις επιχειρήματα ;
Με τέτοιο αβαταρ δε μπορω να σε πάρω στα σοβαρά
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ευαγγελια said:
Σε τι συμφωνείς ακριβώς εσυ ; Έχεις επιχειρήματα ;
Με τέτοιο αβαταρ δε μπορω να σε πάρω στα σοβαρά
Αμφιβάλεις για αυτά που λέω;
Εσύ δηλαδή έχεις πιει καλύτερο καφέ στη Νέα Υόρκη; Και που;
 

thanasis67

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Παιδιά, τον Μάιο πάω για πρώτη φορά ΝΥ,
Έχω την εξής απορία... Αν κάνω ψώνια από κει (ρούχα, παπούτσια, αλλά και μπύρες), υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν έλεγχο κατά την είσοδό μου στην Ελλάδα (Ελ. Βενιζέλος) και να έχω πρόβλημα με πληρωμή φόρων? Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια "έξυπνα" tips...?

Ευχαριστώ πολύ
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
οχι φυσικα,αρκει να τα βαλεις στην βαλιτσα σου,βγαλε κ τις ετικετες κ τα κουτια κ ολα οκ....εγω ετσι εκανα.....
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όσον αφορά τα ρούχα και τα παπούτσια δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί να βγάλεις το ταμπελάκι, τις συσκευασίες, τις τιμές κλπ ώστε αν περάσεις από έλεγχο, θα μπορείς να πεις πως τα περισσότερα είναι τα ρούχα που φοράς, και να πεις πως αγόρασες μόνο 2-3 πράγματα. Φυσικά μιλάμε για έναν λογικό αριθμό αποσκευών & πραγμάτων - Με 5 ζευγάρια παπούτσια μπορεί και να έχεις θέμα, με 2 δεν νομίζω.

Τον Οκτώβριο γύρισα από ΝΥ μέσω Γενεύης με 400-500$ ρούχα: μία βαλίτσα και μία χειραποσκευή. Με περίμενε τελωνειακός στην έξοδο από τον χώρο αφίξεων του Ελ Βενιζέλος, αλλά περιορίστηκε στο να με ρωτήσει πόσα κοστίζουν οι αγορές μου κλπ.. Δεν μου έκανε περαιτέρω έλεγχο μάλλον λόγω των λίγων αποσκευών αλλά όσο να πεις ήταν ψαρωτικό :)
Φίλος μου είχε γυρίσει με 2 βαλίτσες + χειραποσκευή, αρκετές περισσότερες αγορές και δεν τον σταμάτησαν. Είναι και αν σε θέλει!
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πρόσφατα ήρθα από Νέα Υόρκη μέσω Ρώμης.
Κανένας έλεγχος πουθενά.
Είμασταν 2 άτομα με 2 τεράστιες βαλίτσες 2 μικρότερες και 2 τσάντες όλες τίνγκα.
6-7 ζευγάρια παπούτσια και αμέτρητα ρούχα (όταν πήγαμε είχαμε τις μικρές βαλίτσες μέσα στις μεγάλες και ελάχιστα ρούχα.

Είχαμε βγάλει βέβαια τα ταμπελάκια από τα ρούχα για παν ενδεχόμενο.
Επίσης βγάλαμε την ταινία που βάζει η αεροπορική εταιρεία στις βαλίτσες για να μην φαίνεται από που ερχόμαστε.

Κανένας έλεγχος πουθενά.
Μην πάρω όμως κανέναν στο λαιμό μου!
Μπορεί να έτυχε.
 

thanasis67

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
@ giorgosk: Φίλε μου, μιλάμε για την Μέκκα της ποιοτικής μπύρας!!! Μην έχεις στο μυαλό σου την "πράσινη" και την amstel...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, αλλά κατάλαβα ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με τις μπύρες - δεν έχουν ταμπελάκια οι άτιμες... :)

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Παιδιά, τον Μάιο πάω για πρώτη φορά ΝΥ,
Έχω την εξής απορία... Αν κάνω ψώνια από κει (ρούχα, παπούτσια, αλλά και μπύρες), υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν έλεγχο κατά την είσοδό μου στην Ελλάδα (Ελ. Βενιζέλος) και να έχω πρόβλημα με πληρωμή φόρων? Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια "έξυπνα" tips...?

Ευχαριστώ πολύ
Μπορεις να φορεσεις ολα τα ρουχα ταυτοχρονα (εκτος απο τα παπουτσια) και να πιεις τις μπυρες στη διαδρομη.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Επίσης βγάλαμε την ταινία που βάζει η αεροπορική εταιρεία στις βαλίτσες για να μην φαίνεται από που ερχόμαστε.
!?! Αν το κάνεις αυτό, κινδυνεύεις να μην μπορείς να αποδείξεις ότι σου ανήκει η βαλίτσα και να μην σε αφήσουν καν να την πάρεις.

Απίστευτο τι κομπίνες σκαρφίζεται το ελληνικό μυαλό για να καταστρατηγήσει το νόμο.
 

thanasis67

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
και κάτι ακόμα...
Τι γίνεται με το θέμα του τηλεφώνου στην Αμερική? Ξέρω ότι ο δικός μας πάροχος δεν συμφέρει καθόλου. Πηγαίνεις σε κερματοδέκτες και αν ναι ποιες είναι οι χρεώσεις? Παίρνεις κάποια κάρτα από κει?... πως λειτουργεί αυτό?

Ευχαριστώ
 

vagmouk

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Εγώ που θα είμαι εκεί σε τρεις εβδομάδες,προσανατολίζομαι στη λύση του skype.Αγοράζεις 10 ευρώ χρόνο και εφόσον βρεις wifi(όχι και τόσο δύσκολο στη Ν.Υορκη),κάνεις πάμφθηνες κλήσεις.Χρεώνει κάπου 0,05 ευρώ το λεπτό για σταθερά και 0,19 ευρώ το λεπτό για κινητά.Επείσης παίζει και προπληρωμένο πακέτο για 3g internet σε περίπτωση που κάτι στραβώσει με το wifi.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom