ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για εντελώς τζαμπέ τηλέφωνα, ψάξτε την εφαρμογή Bobsled για smartphones. Στο iphone υπάρχει σίγουρα, και δίνει 15 λεπτά την ημέρα προς Ελλάδα (σταθερά-κινητά) μέσω wifi βέβαια.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν δεν θέλει να καταστρατηγήσει το νόμο ας παει να τους πει ότι έχει αγοράσει ρούχα από τη Νέα Υόρκη και θέλει να πληρώσει το φόρο που του αναλογεί.
Οσο για τις μπύρες νομίζω μπορείς να φέρεις έως 1 λίτρο αλκοόλ.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Αν δεν θέλει να καταστρατηγήσει το νόμο ας παει να τους πει ότι έχει αγοράσει ρούχα από τη Νέα Υόρκη και θέλει να πληρώσει το φόρο που του αναλογεί.
Οσο για τις μπύρες νομίζω μπορείς να φέρεις έως 1 λίτρο αλκοόλ.
Σχετικά με εισαγωγή αλκοολούχων ποτών από εκτός ΕΕ/ΕΟΧ, μπορεί να κανείς να φέρει χωρίς δασμους:

- συνολικά 1 λίτρο αλκοόλης και αλκοολούχων ποτών με αλκοολικό τίτλο μεγαλύτερο από 22% vol, ή αιθυλική αλκοόλη μη μετουσιωμένη με αλκοολικό τίτλο 80% vol ή περισσότερο, ή
συνολικά 2 λίτρα αλκοόλης και αλκοολούχων ποτών με αλκοολικό τίτλο μικρότερο από 22 % vol.
- Επιπλέον, συνολικά 4 λίτρα μη αφρώδους οίνου και έως
16 λίτρα μπύρας (μόνο όσον αφορά το ΦΠΑ και τον ειδικό φόρο κατανάλωσης).
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα...
Καθώς οι πληροφορίες που διαβάζω γενικά είναι συγκεχυμένες, είπα να ρωτήσω εδώ!
Αρχικά, έχω ήδη κλείσει το πρώτο μου υπερατλαντικό ταξίδι ήδη για την Νέα Υόρκη (Οκτώβρης). Οπότε από εισητήρια είμαι ok. Φυσικά και το ταξίδι είναι καθαρά τουριστικό, για 1 εβδομάδα. Θα μένω στο Queens (από όσο καταλαβαίνω δηλαδή τις περιοχές) και πολύ κοντά σε στάση μετρό (νομίζω δηλαδή!).

Επίσης ξεκαθαρίζω από τώρα ότι δεν έχω σκοπό να μεταφέρω τίποτα από και προς την Νέα Υόρκη (ποτά, τσιγάρα κτλ.). Ok, θα αγοράσω 2-3 t-shirts ίσως και αναμνηστικά αλλά τίποτα μεγάλης αξίας. Καθαρά τουριστικό ταξίδι.

Οι ερωτήσεις μου είναι πολλές αλλά προιτμώ να τις ξεκαθαρίζω μία μία. Πριν λίγο έκανα αίτηση για ESTA και αφού πλήρωσα μου έβγαλε το σχετικό μήνυμα ότι η αίτηση μου έγινε δεκτή. Ως Έλληνας υπήκοος και κάτοχος ελληνικού διαβατηρίου που δεν έχει λήξει (έχει εκδοθεί το 2014), χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω? Όταν φτάσω στο JFK, θα έχω πρόβλημα? Ρωτάω γιατί ποτέ μου δεν έχω περάσει διαβατηριακό έλεγχο, ούτε και τελωνειακό. Όλα τα ταξίδια μου ήταν εντός E.U. και πάντα με την ταυτότητα μου. Δεν ξέρω λοιπόν τι θα συναντήσω όταν φτάσω στο JFK.

Αναμένω απάντηση!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί να έχεις πρόβλημα ; δε χρειάζεσαι κάτι άλλο απ'όσο γνωρίζω.

Εγώ η ερώτηση που έχω είναι θα κάνεις τόσο μεγάλο ταξίδι, μόνο για μια βδομάδα, και θα μείνεις μάλιστα και στο Queens?
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Γιατί να έχεις πρόβλημα ; δε χρειάζεσαι κάτι άλλο απ'όσο γνωρίζω.

Εγώ η ερώτηση που έχω είναι θα κάνεις τόσο μεγάλο ταξίδι, μόνο για μια βδομάδα, και θα μείνεις μάλιστα και στο Queens?
Επειδή θα πάω με την φίλη μου που έχει ξαναπάει και τα γνωρίζει και επειδή τα χρονικά περιθώρια λόγω δουλειάς είναι σχετικά στενά, είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε. Βολεύουν αρκετά οι πτήσεις μιας και φτάνουμε το βράδυ στις 17/10 και φεύγουμε το βράδυ στις 24/10.
Το ξενοδοχείο είναι όντως ένα δύσκολο θέμα γιατί (και πάλι από όσο καταλαβαίνω) είναι κάπως μακρία. Θα μένουμε στo Asiatic Hotel και έτσι όπως το βλέπω από την μεριά μου, είναι σαν να μένουμε στην Παιανία και να χρειάζεται να πάρουμε προαστιακό για να κατέβουμε Manhattan. Είναι ότι καλύτερο βρήκαμε στα 650 περίπου και με private bathroom (έλεος με τα shared...). Η μετακίνηση τουλάχιστον είναι εύκολη από αυτό το ξενοδοχείο προς 5th av. και γενικότερα κέντρο? Αν θυμαμαι καλά, έχει στάση μετρό κοντά...
Επίσης, αν έχει κάποιος πρόταση για ξενοδοχείο κάπου πιο κεντρικά, με χαρά να το κοιτάξω μιας και μπορώ να ακυρώσω την κράτηση οποιαδήποτε στιγμή...

Σχετικά με την ερώτηση μου τώρα, ουσιαστικά δηλαδή χρειάζεται μόνο το ESTA για να πάει κάποιος από την Ελλάδα στην Αμερική πλέον? (εννοείται το διαβατήριο). Δεν μου έχει έρθει κάποιο mail παρότι στην ιστοσελίδα τους έλεγε approved... Πρέπει να περιμένω mail ή όχι?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Κανε μια εκτυπωση,αυτη τη σελιδα που εχεις με την εγκριση...μπορει να στην ζητησει η αεροπορικη εταιρια.Μεσα στο αεροπλανο,θα σου ζητησουν να συμπληρωσεις ενα εντυπο,που αυτο μαζι με το διαβατηριο σου,θα το παραδωσεις στον ελεγχο εκει...θα σου κανουν λιγες ερωτησεις θα σε παρουν φωτογραφια...εσενα και τα δακτυλακια σου.....θα παρεις τη βαλιτσα σου και ολα καλα.
Αλλα και η φιλη σου πρεπει να τα ξερει αυτα.
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Κανε μια εκτυπωση,αυτη τη σελιδα που εχεις με την εγκριση...μπορει να στην ζητησει η αεροπορικη εταιρια.Μεσα στο αεροπλανο,θα σου ζητησουν να συμπληρωσεις ενα εντυπο,που αυτο μαζι με το διαβατηριο σου,θα το παραδωσεις στον ελεγχο εκει...θα σου κανουν λιγες ερωτησεις θα σε παρουν φωτογραφια...εσενα και τα δακτυλακια σου.....θα παρεις τη βαλιτσα σου και ολα καλα.
Αλλα και η φιλη σου πρεπει να τα ξερει αυτα.
Η φίλη μου είχε πάει αρχικά Καναδά και μετά Νέα Υόρκη οδικώς το 2008 αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω αν ισχύει η ίδια διαδικασία και έτσι αλλά τέλος πάντων.
Ερωτήσεις:
  • Όσο αφορά το ξενοδοχείο, είναι αρκετά έξω λέτε? Θα δυσκολευτώ να μετακινηθώ από και προς το κέντρο του Manhattan?
  • Πάμε σε κάτι άλλο τώρα. Θέλω προσωπικά, μιας και θα είμαι Νέα Υόρκη, να αγοράσω ένα MacBook και 2 ipad. Οι τιμές είναι σαφώς διαφορετικές από Ελλάδα για αυτό και θέλω να τα πάρω από εκεί. Επειδή θέλω ένα custom μοντέλο, σκέφτομαι να το παραγγείλω 2 εβδομάδες πριν και να το παραλάβω πληρώνοντας με μετρητά την εβδομάδα που θα είμαι στην Νέα Υόρκη (το έχω τσεκάρει από το site της Apple). Θα έχω κάποιο πρόβλημα σε αυτό? Αναφέρομαι σε ένα ποσό της τάξης των ~2000$ cash. Θα μου τα δεχτούν κανονικά στο κατάστημα ή θα μου λένε διάφορα λόγω του ότι δεν είμαι Αμερικανός υπήκοος? Επίσης, με το πόσο αυτό + περίπου 700$, θα έχω πρόβλημα στο JFK κατά την είσοδο μου (κουβαλώντας πάνω μου δηλαδή 2700$)?
  • Αυτό το σκέλος της ερώτησης είναι απόρροια της παραπάνω. Έστω ότι αγοράζω κανονικά από την Apple τα πράγματα που θέλω. Κατά την αναχώρηση μου από το JFK, θα έχω πρόβλημα? Σκοπεύω να έχω τις συσκευασίες στην βαλίτσα και το laptop μαζί με τα ipad στην χειραποσκευή μου. Θα μου πούνε εκεί κάτι, π.χ που τα βρήκες?
Σημειώνω ότι η πτήση μου είναι μέσω Ευρωπαϊκής πόλης και με την ίδια αεροπορική εταιρεία. Υποθέτω δηλαδή, από τα λίγα που γνωρίζω, ότι από την στιγμή που παραδώσω την αποσκευή μου στην Αθήνα, θα την ξαναδώ στην Νέα Υόρκη και το αντίστροφο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σημειώνω ότι η πτήση μου είναι μέσω Ευρωπαϊκής πόλης και με την ίδια αεροπορική εταιρεία. Υποθέτω δηλαδή, από τα λίγα που γνωρίζω, ότι από την στιγμή που παραδώσω την αποσκευή μου στην Αθήνα, θα την ξαναδώ στην Νέα Υόρκη και το αντίστροφο.
Αυτό δε σημαίνει ότι αποκλείεται να περάσεις από τελωνειακό έλεγχο.. Το νόμιμο είναι να τις δηλώσεις από μόνος σου επιστρέφοντας. Αν θες το ρισκάρεις αλλά έτσι και πέσεις σε έλεγχο θα πληρώσεις (και μάλιστα αν τα έχεις αποκρύψει ίσως έχει και έξτρα πρόστιμο πέρα από τους φόρους).
Επειδή ρωτούσα και γω πριν πάω (για αγορές ρούχων με ενδιέφερε) το νόμιμο αφορολόγητο είναι αγορές αξίας 430 ευρώ το άτομο. Αν βέβαια δεν έχουν ταμπελάκια δύσκολο να αποδείξουν ποια είχες από πριν. Αλλά με ηλεκτρονικές συσκευές ακόμα και χωρίς συσκευασία είναι αλλιώς τα πράγματα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Επίσης ξεκαθαρίζω από τώρα ότι δεν έχω σκοπό να μεταφέρω τίποτα από και προς την Νέα Υόρκη (ποτά, τσιγάρα κτλ.). Ok, θα αγοράσω 2-3 t-shirts ίσως και αναμνηστικά αλλά τίποτα μεγάλης αξίας. Καθαρά τουριστικό ταξίδι.
Καθαρά. Μετα ομως λες ότι "Θέλω προσωπικά, μιας και θα είμαι Νέα Υόρκη, να αγοράσω ένα MacBook και 2 ipad"

Μας μπερδευεις. Μιλα ξεκάθαρα αδελφε εν Χριστώ Iλαριων.
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Καθαρά. Μετα ομως λες ότι "Θέλω προσωπικά, μιας και θα είμαι Νέα Υόρκη, να αγοράσω ένα MacBook και 2 ipad"

Μας μπερδευεις. Μιλα ξεκάθαρα αδελφε εν Χριστώ Iλαριων.
Σωστά, δεν το έθεσα όπως έπρεπε. Κατά βάση είναι τουριστικό ταξίδι και έτσι θα παραμείνει. Η αγορά των Macbook/ipad θα γίνει εφόσον το επιτρέψουν τα οικονομικά εκείνη την περίοδο. Δεν παύει να είναι ωστόσο ένα τουριστικό ταξίδι μιας και πέρα από αυτά (αν αγοραστούν τελικά..) θα περιοριστώ σε αναμνηστικά είδη..
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έμενα στο Queens, 5 λεπτα με τα πόδια από τη στάση μετρό Queensboro Plaza και κανά 10 λεπτο διαδρομή μέχρι 5th avenue σε 4* ξενοδοχείο με 80€ με πρωινό. Δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσω τόσα ίσως και παραπάνω και να μένω στο Manhattan με shared bathroom.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom