ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

El_ninio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αυτά τα απλά φάρμακα τα εισάγεις κανονικά, δεν σε ελέγχουν αν οι συσκευασίες πληρούν τις προδιαγραφές των πτήσεων. Στην πτήση πριν φτάσεις θα μοιράσουν ένα έγγραφο του τελωνείου όπου δηλώνεις αν θα αφήσεις τίποτα φεύγοντας από την χώρα πίσω πχ σε συγγενή. Κατα τα άλλα δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα αν δεν προέρχεσαι από χώρα που κάνουν εμπάργκο (βλέπε Κούβα).

Από JFK για να φύγεις καλώς ή κακώς προτιμότερο είναι να πάρεις ένα ταξί ή μια limo (συνήθως SUV) για πρώτη φορά. Και τα 2 είναι στάνταρ τιμή όπου και να πας, στα ταξί δίνεις γύρω στα 50-60 δολάρια συν τα όποια διόδια και στα SUV γύρω στα 70 και σε πάνε με την ίδια τιμή παντού.

Έχει λεωφορεία shutles που κάνουν δρομολόγιο ανάμεσα στα αεροδρόμια και το κέντρο με την τιμή να είναι φθηνότερη αλλά δεν ξέρω τις βραδυνές ώρες λειτουργίας.

Στο manhattan κινείσαι παντού με μετρό, λειτουργεί 24/7 αλλά κάποιες γραμμές κλείνουν το βράδυ. Είναι χωρισμένο σε νούμερα και γράμματα λόγω πλήθους γραμμών αλλά έχει χάρτες παντού και υπάρχουν εφαρμογές που σε βοηθάν να βρεις που θες να πας πανεύκολα.
Προτείνω να περπατήσετε όσο μπορείτε όμως γιατί χάνεις πολλά στο ενδιάμεσο αν κινείσαι υπογείως.
Εναλλακτική μεταφορά που προτείνω είναι τα water taxi, κάνουν στάσεις γύρω από το manhattan και υπάρχει και ξεναγός που δείχνει τα αξιοθέατα. Το εισιτήριο ισχύει για όλη την ημέρα και ανεβοκατεβαίνεις σε όποια στάση θέλεις.

Για μέσα στην πόλη μείναμε στο Yotel, μοντέρνο ξενοδοχείο με μικρά δωμάτια και είχαμε προμηθευτεί και κάρτες New York pass για πιο εύκολη είσοδο σε αξιοθέατα.
 
Last edited:

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
  • Αναφορικά με τα φάρμακα, τι γίνεται? Θέλω να έχω κάποια πολύ πρόχειρα μαζί μου όπως χάπια για τον πονοκέφαλο, αποσυμφορητικό μύτης, εισπνοές για άσθμα και ίσως κάποια άλλα. Θα πρέπει να έχω συνταγή ιατρού για να τα κουβαλήσω μαζί μου στην Νέα Υόρκη?
Κανενα απολυτως προβλημα. Συνηθως ταξιδευω με πολυ περισσοτερα για παν ενδεχομενο και δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα. Αν τα εχεις στο κουτι τους με τις οδηγιες, ακομα ασφαλεστερα.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Έχω μείνει σε ξενοδοχείο εξωτερικού με βαθμολογία κάτω από 8, no problem για τα δικά μου δεδομένα. Καθαρότατο και totally accepted, και πάλι για τα δικά μου δεδομένα όμως.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, το laptop είναι εργαλείο δουλειάς για εμένα και όχι παιχνιδάκι για να το ποζάρω στις καφετέριες. Και εφόσον η διαφορά στην τιμή εδώ και εκεί είναι αυτή που είναι, θα το αγοράσω.
Οι αναμνήσεις που έχω από τα ταξίδια που έχω κάνει, είναι όλες απίθανες! Είτε έμεινα σε 5* στην Βιέννη, είτε σε 4* στην Στοκχόλμη είτε σε 3* στην Πράγα. Ok, για άλλους το ξενοδοχείο είναι και αυτό σημαντικό μέρος του ταξιδιού, για εμένα είναι απλά ένα κοντινό μέρος στο κέντρο της πόλης για να κοιμηθώ και να κάνω ένα μπάνιο :)




Ok, αυτό επιζητώ από ένα ξενοδοχείο!
Τελωνειακός έλεγχος όμως θα πρέπει να περάσω από τον ενδιάμεσο σταθμό μου έτσι (την χειραποσκευή μου)?



Χρήσιμη εμπειρία, σε ευχαριστώ πολύ!!! :)

Πάμε σε άλλες ερωτήσεις τώρα, εξίσου σημαντικές για εμένα.
  • Αναφορικά με τα φάρμακα, τι γίνεται? Θέλω να έχω κάποια πολύ πρόχειρα μαζί μου όπως χάπια για τον πονοκέφαλο, αποσυμφορητικό μύτης, εισπνοές για άσθμα και ίσως κάποια άλλα. Θα πρέπει να έχω συνταγή ιατρού για να τα κουβαλήσω μαζί μου στην Νέα Υόρκη?
  • Οι μεταφορές στην Νέα Υόρκη πως είναι? Ισχύει ότι το μετρό δουλεύει 24/7? Γενικότερα, επειδή φθάνω βράδυ στο JFK, θα υπάρχει μεταφορικό μέσο για το κέντρο της πόλης?
Λοιπόν όταν έρχεσαι προς jfk θα σου δώσουν μέσα στο αεροπλάνο μια φόρμα να συμπληρώσεις που θα έλεγα ότι είναι και τελωνειακού ενδιαφέροντος..εφόσον δεν έχεις τίποτα ωμά κρέατα...πάνω από 9.999$..τίποτα περίεργα εκρηκτικά και λοιπές βλακείες που ρωτάνε..δεν έχεις να αγχωθείς για τίποτα όλα καλά..
όταν φύγεις με το καλό τελωνειακό έλεγχο αν είσαι άτυχος..θα περάσεις στον τελικό προορισμό σου...η χειραποσκευή σου και φεύγοντας και στον ενδιάμεσο σταθμό που θα έχεις θα περάσει έλεγχο ασφαλείας και όχι τελωνειακό..αυτό γνωρίζω αυτή είναι η εμπειρία μου..αν σε κάποιον έχει τύχη να περάσει τελωνειακό έλεγχο σε ενδιάμεσο σταθμό θα είχε ενδιαφέρον να το μάθουμε..

Ναι τα τρένα τρέχουν 24/7 και αν θέλεις να πάρεις μια πρώτη εικόνα από το τρένο δεν είναι πολύ δύσκολο να έρθεις προς το ξενοδοχείο με αυτόν τον τρόπο(αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες για το τι πρέπει να κανεις πες μου να σου πω)..αλλιώς αν έρχεσαι αργά δεν θα έχεις κίνηση να έρθεις και με ένα ταξί..πήρα τώρα έναν φίλο μου με ταξί και μου είπε 35-40$ το πολύ είναι καλό νούμερο για να σε πάνε μέχρι το ξενοδοχείο...αν θέλεις στον κλείνω και σε περιμένει κιόλας.. :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
όταν φύγεις με το καλό τελωνειακό έλεγχο αν είσαι άτυχος..θα περάσεις στον τελικό προορισμό σου...
Πρεπει να δεις ολη τη προταση,που κατα λαθος στη μεση εβαλε τελεια και αυτο σε μπερδεψε.
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
όταν φύγεις με το καλό τελωνειακό έλεγχο αν είσαι άτυχος..θα περάσεις στον τελικό προορισμό σου...η χειραποσκευή σου και φεύγοντας και στον ενδιάμεσο σταθμό που θα έχεις θα περάσει έλεγχο ασφαλείας και όχι τελωνειακό..αυτό γνωρίζω αυτή είναι η εμπειρία μου..αν σε κάποιον έχει τύχη να περάσει τελωνειακό έλεγχο σε ενδιάμεσο σταθμό θα είχε ενδιαφέρον να το μάθουμε..
Αυτό μου λύνει αρκετές απορίες μιας και θα έχω αρκετές ώρες stop over στον ενδιάμεσο σταθμό μου και θέλω να βγω από το αεροδρόμιο για βόλτα. Και, θεωρητικά μιλώντας πάντα, εφόσον πάω και γυρνάω με μία εταιρεία, την αποσκευή μου θα την δω στην Αθήνα από την Νέα Υόρκη.

Οπότε το μόνο θέμα μου είναι η χειραποσκευή...
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Και με την χειραποσκευή δεν βλέπω γιατί να σε σταματήσει κάποιος στο jfk ας πούμε και να σου πει γιατί αγόρασες από την χώρα τους 1,2 κτλ laptop η iphone η οτιδήποτε άλλο..στον ενδιάμεσο σταθμό πάλι δεν βλέπω γιατί να σε σταματήσει ο γερμανός ας πούμε(όχι να σε ελένξει αυτό μπορεί να γίνει) αλλά να σε φορολογήσει για κάτι που δεν είναι για την χώρα τους και προορίζεται για άλλη χώρα..νομίζω ότι η μόνη πραγματική ανησυχία που πρέπει να έχεις είναι όταν με το καλό γυρίσεις Ελλάδα αλλά και αυτό επειδή δεν ξέρει κανείς τι πραγματικά θα γίνει σταμάτα να το ψάχνεις τόσο..πέρνα καλά ψώνισε κάποια πράγματα χωρίς να το παρακάνεις και ότι είναι να γίνει θα γίνει..
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο ξενοδοχείο Country Inn έμεινα κι εγώ όταν πήγα Νέα Υόρκη. Είναι πεντακάθαρο. Το δωμάτιο είναι ανάλογο άλλων τετράστερων που έχω μείνει στην Ευρώπη. Μπορώ να πω ότι υστερεί λίγο σε κοινόχρηστους χώρους αν αυτό σε ενδιαφέρει. είναι όμως οικονομικό, 3 λεπτά με τα πόδια από τη στάση του μετρό και 5 λεπτά από το manhattan με το μετρό. (Η Νάξος από ότι πληροφορήθηκα πρόσφατα, παραμένει μακριά από τη Σαντορίνη).
Από το JFK αν θυμάμαι καλά το μετρό σε πάει κατευθείαν στη στάση Queensboro Plaza που είναι το ξενοδοχείο. Οπότε θα πας πανεύκολα και οικονομικότατα στο ξενοδοχείο από το αεροδρόμιο με το μετρό.
Εμείς είχαμε πάρει πάρα πολλά ρούχα που τους είχαμε βγάλει τα ταμπελάκια και ένα iPhone και δεν μας είπε κανένας τίποτα.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Εμείς είχαμε πάρει πάρα πολλά ρούχα που τους είχαμε βγάλει τα ταμπελάκια και ένα iPhone και δεν μας είπε κανένας τίποτα.
Εννοείς ότι σε σταμάτησε τελωνειακός στην Αθήνα στην επιστροφή και δεν σου ανέφερε τίποτα;
Για επιβεβαίωση ρωτώ.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όχι δεν το είπα καλά. Δεν με σταμάτησαν καθόλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom