ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

TheDoctor46

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα, Αφρική για σαφάρι
Γεια σας. Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και είμαι από Βέροια. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα ταξίδια και θέλω να κάνω όσο πιο πολλά μπορώ. Τον Μάιο θα κάνω το γαμήλιο ταξίδι σε έναν μοναδικό προορισμό, την Νέα Υόρκη. Έχω διαβάσει αρκετές εμπειρίες από άτομα του forum που έχουν ταξιδέψει εκεί. Όμως αν κάποιος μπορεί να δώσει κι άλλες συμβουλές, ευπρόσδεκτες. Το ταξίδι θα είναι από τις 15/05-30/5. 10 μέρες Νέα Υόρκη- 2 μέρες Νιαγάρα και 5 μέρες Βαλτιμόρη.
 
Last edited by a moderator:

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αποστολής από Αλεξάνδρεια εδω.

Βρες ξενοδοχείο στο Μανχάταν για να κερδίζεις χρόνο
Δες μια παράσταση Broadway
Να πας σε αγώνα nba αν οι ομάδες τότε παίζουν λόγω play off
Να πας στο χωριό niagara on the lake και μην περιοριστείς στους καταρράκτες
Να πας με uber από buffalo στο niagara και όχι με μμμ για να κερδίσεις χρόνο
Αν σου αρέσουν τα ζώα στο niagara υπάρχει η marineland όπου έχει show με ορκες και beluga
Να μην τρως μόνο Burger και Pizza
Αν έχεις πάει σε μουσείο φυσικής ιστορίας πχ Λονδίνο ή βερολινο μην πας ξανά δεν θα δεις κάτι το τρελό
Μην πας και empire κ top of the rock. Εγω προτείνω το 2ο γιατί στη θέα του βλέπει και το 1ο και το central Park
Να πας αν προλάβεις στο coney island να δεις τη θάλασσα
Να πας στο intrepid αεροπλάνο φόρο
Να φας σε deli πχ katz ή carnegie
Να φας steak
Να φας sushi
Να περπατήσεις τη γέφυρα όσες φορές μπορείς
Να πας high line και πρωί και απόγευμα πριν νυχτώσει
Να πας στο maison premier για ποτό και στρείδια. Κανε και μια βόλτα τριγύρω το williamsburg έχει αναπτυχθεί πολύ
Φάε Burger στο Burger joint
Κάτσε για ελαφρύ γεύμα στο Bryant Park
Άσε μια μέρα free χωρίς να έχεις τπτ και ζησε το χαλαρά. Πχ πήγε για brunch και μετά βόλτες φι βόλτες φαΐ βόλτες φαΐ
Να πας για ψώνια στο woodbury

Από περιέργεια γιατί 5 μέρες βαλτιμορη;
 

TheDoctor46

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα, Αφρική για σαφάρι
Αποστολής από Αλεξάνδρεια εδω.

Βρες ξενοδοχείο στο Μανχάταν για να κερδίζεις χρόνο
Δες μια παράσταση Broadway
Να πας σε αγώνα nba αν οι ομάδες τότε παίζουν λόγω play off
Να πας στο χωριό niagara on the lake και μην περιοριστείς στους καταρράκτες
Να πας με uber από buffalo στο niagara και όχι με μμμ για να κερδίσεις χρόνο
Αν σου αρέσουν τα ζώα στο niagara υπάρχει η marineland όπου έχει show με ορκες και beluga
Να μην τρως μόνο Burger και Pizza
Αν έχεις πάει σε μουσείο φυσικής ιστορίας πχ Λονδίνο ή βερολινο μην πας ξανά δεν θα δεις κάτι το τρελό
Μην πας και empire κ top of the rock. Εγω προτείνω το 2ο γιατί στη θέα του βλέπει και το 1ο και το central Park
Να πας αν προλάβεις στο coney island να δεις τη θάλασσα
Να πας στο intrepid αεροπλάνο φόρο
Να φας σε deli πχ katz ή carnegie
Να φας steak
Να φας sushi
Να περπατήσεις τη γέφυρα όσες φορές μπορείς
Να πας high line και πρωί και απόγευμα πριν νυχτώσει
Να πας στο maison premier για ποτό και στρείδια. Κανε και μια βόλτα τριγύρω το williamsburg έχει αναπτυχθεί πολύ
Φάε Burger στο Burger joint
Κάτσε για ελαφρύ γεύμα στο Bryant Park
Άσε μια μέρα free χωρίς να έχεις τπτ και ζησε το χαλαρά. Πχ πήγε για brunch και μετά βόλτες φι βόλτες φαΐ βόλτες φαΐ
Να πας για ψώνια στο woodbury

Από περιέργεια γιατί 5 μέρες βαλτιμορη;
Καλημέρα Αποστόλη. Βλέπω ότι είσαι πολύ καλώς γνώστης του ταξιδιού. Αν είναι να μιλήσουμε και μέσο messenger ή και από κοντά, αφού είσαι από Αλεξάνδρεια, αν κατάλαβα καλά.
Το ταξίδι είναι κλεισμένο εδώ και 3 μήνες. Έκλεισα ξενοδοχείο στο Queens με πρωινό και 200 μέτρα από το μετρό. Από ότι είδα είναι μια γραμμή που βγάζει απευθείας στο κέντρο του Μανχάταν.
Δεν είμαι σίγουρος αν θα πάω στο Broadway, αλλά από ότι έχω μάθει είναι φοβερές οι παραστάσεις.
Δυστυχώς το NBA θα είναι στα play-off και μάλιστα στον 2ο γύρο. Οπότε δεν ξέρω αν είναι κάποια ομάδα από κοντινή πολιτεία ακόμα μέσα στο παιχνίδι για να μπορέσω να πάω :cry::cry:.
Αυτά που μου είπες για τον Νιαγάρα είναι πολύ χρήσιμα, γιατί ακόμα δεν το έχω ψάξει για εκεί. Έχω επικεντρωθεί μόνο στο Μανχάταν. Οπότε θα τις αξιοποιήσω σίγουρα...
Μου αρέσουν τα ζώα και με το που είδα το πάρκο Marineland τρελάθηκα!!! Αν προλάβω θα πάω σίγουρα!!!! :clap::xalara:
Εγώ έλεγα να πάω και στο ESB και Top Of The Rock.
Έχω πάει στο μουσείο φυσικής ιστορίας στο Λονδίνο, αλλά πριν 10 χρόνια σχεδόν, οπότε λέω να πάω και στην NY.
Κι εμείς δεν θέλουμε να τρώμε μόνο Burger και Pizza.
Το έχω στο πρόγραμμα το μουσείο με το αεροπλανοφόρο.
Θέλουμε να φάμε Steak. Sushi δεν ξέρω, θα δείξει.
Θέλουμε πολύ να περπατήσουμε στην γέφυρα σίγουρα :)
Ναι το High Line είναι και αυτό στο πρόγραμμα!
Πιστεύω να είναι γενικά, όλες οι μέρες χωρίς μεγάλη πίεση και το πρόγραμμα να βγαίνει ήρεμα. Αν μπορέσουμε θα εφαρμόσουμε την συμβουλή σου για μια χαλαρή μέρα.
Σίγουρα θα πάμε στο Woodbury;)
Έχουμε έναν φίλο στην Βαλτιμόρη και θα μας φιλοξενήσει. Θα μπορέσουμε να πάμε και στις γύρο περιοχές και Ουάσινγκτον.
Περιμένω την απάντησή σου και σίγουρα θα με βοηθήσουν πολύ οι γνώσεις σου για το Μανχάταν!!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.045
Φίλε δεν ξέρω που ακριβώς ήταν η ανεπτυγμένη περιοχή του Williamsburg αλλά όταν πηγαμε εμείς μετά από δική μου πρόταση έφαγα τρελά μπινελίκια από τη παρέα. Δεν βρήκαμε ουτε ένα καφε στις μια δυο δύο ώρες που τριγυρισαμε εκει. Καλύτερα πηγαινε μια βολτα στη Ξηροκρηνη.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλημέρα Αποστόλη. Βλέπω ότι είσαι πολύ καλώς γνώστης του ταξιδιού. Αν είναι να μιλήσουμε και μέσο messenger ή και από κοντά, αφού είσαι από Αλεξάνδρεια, αν κατάλαβα καλά.
Το ταξίδι είναι κλεισμένο εδώ και 3 μήνες. Έκλεισα ξενοδοχείο στο Queens με πρωινό και 200 μέτρα από το μετρό. Από ότι είδα είναι μια γραμμή που βγάζει απευθείας στο κέντρο του Μανχάταν.
Δεν είμαι σίγουρος αν θα πάω στο Broadway, αλλά από ότι έχω μάθει είναι φοβερές οι παραστάσεις.
Δυστυχώς το NBA θα είναι στα play-off και μάλιστα στον 2ο γύρο. Οπότε δεν ξέρω αν είναι κάποια ομάδα από κοντινή πολιτεία ακόμα μέσα στο παιχνίδι για να μπορέσω να πάω :cry::cry:.
Αυτά που μου είπες για τον Νιαγάρα είναι πολύ χρήσιμα, γιατί ακόμα δεν το έχω ψάξει για εκεί. Έχω επικεντρωθεί μόνο στο Μανχάταν. Οπότε θα τις αξιοποιήσω σίγουρα...
Μου αρέσουν τα ζώα και με το που είδα το πάρκο Marineland τρελάθηκα!!! Αν προλάβω θα πάω σίγουρα!!!! :clap::xalara:
Εγώ έλεγα να πάω και στο ESB και Top Of The Rock.
Έχω πάει στο μουσείο φυσικής ιστορίας στο Λονδίνο, αλλά πριν 10 χρόνια σχεδόν, οπότε λέω να πάω και στην NY.
Κι εμείς δεν θέλουμε να τρώμε μόνο Burger και Pizza.
Το έχω στο πρόγραμμα το μουσείο με το αεροπλανοφόρο.
Θέλουμε να φάμε Steak. Sushi δεν ξέρω, θα δείξει.
Θέλουμε πολύ να περπατήσουμε στην γέφυρα σίγουρα :)
Ναι το High Line είναι και αυτό στο πρόγραμμα!
Πιστεύω να είναι γενικά, όλες οι μέρες χωρίς μεγάλη πίεση και το πρόγραμμα να βγαίνει ήρεμα. Αν μπορέσουμε θα εφαρμόσουμε την συμβουλή σου για μια χαλαρή μέρα.
Σίγουρα θα πάμε στο Woodbury;)
Έχουμε έναν φίλο στην Βαλτιμόρη και θα μας φιλοξενήσει. Θα μπορέσουμε να πάμε και στις γύρο περιοχές και Ουάσινγκτον.
Περιμένω την απάντησή σου και σίγουρα θα με βοηθήσουν πολύ οι γνώσεις σου για το Μανχάταν!!!
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Ότι θέλεις στείλε μου μήνυμα και μπορούμε να αλλάξουμε νουμερα να μιλήσουμε και στο κινητό.
 

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Είμαι εδώ Σόνια και εινεί υπερουπ...Όλα δίπλα σου...
Wow σε υπερευχαριστω!!!
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μια που σε βρηκααααα.. :)
αξίζει να παμε broadway σε κανενα μιούζικαλ? ή σε κάποιο αγώνα NBA? παιζει τώρα στα κοντά κάτι καλό, έχεις δει!!!
 

clairy_s

Member
Μηνύματα
22
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σμύρνη!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!!!
Wow σε υπερευχαριστω!!!
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μια που σε βρηκααααα.. :)
αξίζει να παμε broadway σε κανενα μιούζικαλ? ή σε κάποιο αγώνα NBA? παιζει τώρα στα κοντά κάτι καλό, έχεις δει!!!
Αξίζει και στα δύο αν ρωτάς την γνώμη μου!!! Τώρα για τους αγώνες ίσως κάποιος πιο ενημερωμένος μπορεί να σε βοηθήσει :)
 

sophiac

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας. Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και είμαι από Βέροια. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα ταξίδια και θέλω να κάνω όσο πιο πολλά μπορώ. Τον Μάιο θα κάνω το γαμήλιο ταξίδι σε έναν μοναδικό προορισμό, την Νέα Υόρκη. Έχω διαβάσει αρκετές εμπειρίες από άτομα του forum που έχουν ταξιδέψει εκεί. Όμως αν κάποιος μπορεί να δώσει κι άλλες συμβουλές, ευπρόσδεκτες. Το ταξίδι θα είναι από τις 15/05-30/5. 10 μέρες Νέα Υόρκη- 2 μέρες Νιαγάρα και 5 μέρες Βαλτιμόρη.
Με ποιο ταξιδιωτικό γραφείο πας; Ψάχνω και εγώ ένα γραφείο που να πηγαίνει Νέα Υόρκη και κάποιες μέρες Βαλτιμόρη!
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Εχει κατι το ενδιαφερον η Βαλτιμορη;
Να την ενταξουμε στο προγραμμα;

Σκοπος ειναι η Νεα Υορκη. Ερωτηση:το hopon off sightseeing εχει κανενα νοημα; το δοκιμασε κανεις;

Κ κατι τελευταιο παρακαλω
https://en.m.wikipedia.org/wiki/United_States_twenty-dollar_bill
Εχω ενα τετοιο σκονισμενο 20δολλαρο.ειναι ακομη σε ισχυ;

1000 ευχαριστω :icon_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.445
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom