ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Απ'οτι καταλάβα να μην "πεταξω" 400€ για δυο πασα που εχουν τα λεωφορεια και τα μουσεια που ειναι "δωρεαν"

Παω ετσι και θα κινουμε με ΜΕΤΡΟ-ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟ :) κλπ

Θα βγαλω το πασο που ειναι για συγκεκριμενα αξιοθεατα οπως το
Top of the Rock Observatory Adult gate price (1) € 35.19
Statue of Liberty & Ellis Island Immigration Museum - Ferry Ticket Adult gate price (1) € 18.40
Madame Tussauds New York Adult gate price (1) € 34.16

καμοια αλλη ιδεα τι αλλο να δουμε εκει?

Μετακινηση απο Αεροδρομιο - central park - αεροδρομιο τι να προτιμησω?

***
Admission to The Museum of Modern Art is free for all visitors every
Friday evening, 4:00–8:00 p.m., during UNIQLO Free Friday Nights.
 

katerinapap99

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Προσωπικά έτσι κινηθηκα με τις εισόδους και απλά θα ελεγα στις free ημέρες να μην το επιχειρησεις δεδομένο ότι θα γινεται ο Κάκος χαμός. Πόσο μάλλον όταν είναι free donation..έχε στο νου σου το τιπ για το top of the rocks .. επίσης, στο άγαλμα της ελευθεριας εγώ όταν πήγα μέσα Νοεμβρίου η επόμενη διαθέσιμη ημερομηνία για τα ... ψηλά ήταν δύο μήνες μετά !αν και οι περισσότεροι έλεγαν ότι δεν αξίζει ιδιαίτερα αλλά μη σε προιδεασω αρνητικά..
Για αεροδρομιο-μανχαταν δυστυχώς δε γνωριζω ακριβώς ,αλλα αν θυμάμαι σωστα υπηρχε μια γραμμή λεωφορείου από το αεροδρόμιο JFK η οποία συνδεόταν με μια γραμμή μετρο και περνουσε σίγουρα μανχαταν και Μπρούκλιν (1ωρα περιπου και το έλεγε ξεκάθαρα στον χαρτη του μετρό.. πιστεύω συμφερει περισσοτερο οικονομικά από ενδεχόμενο ταξί πχ).. η διαδρομή ήταν μπρουκλιν-μανχαταν και προς Queens όπου στο τέρμα του άλλαζες με λεωφορειογια JFK..αν βρω τον χάρτη μου θα επισυναψω
 

katerinapap99

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Είδα τώρα ότι πετάς για Newark οπότε δυστυχώς δε γνωριζω..για το new jersey πάντως και το εμπορικό του είναι μια καλή εναλλακτική του Woodbury οπου στοιχιζει 42$ με λεωφορειο ,πολλοί το προτιμουν δεδομένου ότι είναι και κλειστό σε αντίθεση με το woodbury που είναι υπαίθριο! Ανακάλυψα και ένα ακόμα εμπορικό το kings plaza Brooklyn το οποίο στον τελευταίο του όροφο φιλοξενει το Burlington και έχει μέσα μάρκες όπως tommy hilfiger, levis ,lee ,adidas , marc jacob και ακόμα πολλές σε τιμές -50++%.. ενδεικτικά αγοράσαμε sneaker Hilfiger 22$, stan smith adidas 27$, hilfigger σακάκι 48$ από αρχική 200+.. αυτό που μας είπαν πάντως ήταν ότι στα καταστηματα της νέας Υόρκης δε θα βρεις απομιμήσεις ,οπότε μη φοβάστε τις χαμηλές τιμές ..
**Ταξί νομίζω θα σας είναι αχρειαστο ,πόδι
πόδια και μετρο απαραιτητα!!
 
Last edited:

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
κατερινα Ευχαριστω...
Η αληθεια ειναι οτι μου διαφευγει το ΤΙΡ για το top of the rocks.....

Θα δω τι θα κανω με τις δωρεαν εισοδους.....
μπορει και να πληρωσω τελικα να μπω....

Το μουσειο του ΣΕΞ λεει τιποτα?

Αληθεια ξαχασα να ρωτησω το σημαντικοτερο
Ειμαστε και οι δυο μας Vegetarian προς vegan.... θα πεινασουμε?
 
Last edited by a moderator:

katerinapap99

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το παραθέτω όπως το έγραψα : "Επισκεφτήκαμε επιπλέον το Top of the Rock και όχι το Empire States μιας και προσφέρει θέα προστατευμένη από πλέξιγκλας και όχι κάγκελα όπως το δεύτερο. Προσοχή: το κλείνεις online και η τιμή του είναι γυρω στα 38$ αν δεν κάνω λάθος, ενώ αν θέλεις να το επισκεφτείς την ώρα του ηλιοβασιλέματος (14:50 και έπειτα ανεβαίνει κοντά στα 50$ και πεφτει πάλι η τιμή μετα τις 6 το απόγευμα). Εμείς κλείσαμε 14:45 στα 38$ , μέχρι να ανεβούμε πήγε 3+ με τον έλεγχο και επομένως είδαμε και μέρα είδαμε και ηλιοβασίλεμα και νύχτα και δεν υπήρχε κάποιος διαχωρισμός στην ώρα που είχες κλείσει.Μπορείς να κάτσεις όση ώρα θελεις επάνω, αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν έχει κάτι παραπάνω να κάνεις. Η θέα σε ανταμοίβει. Υπάρχει και εισητήριο 55-60$ αν θυμαμαι καλά που το επισκέπτεσαι και πρωί και βράδυ.. Την ίδια μέρα, μιας και ήμασταν αρκετά κεντρικά επισκεφτήκαμε και το μουσείου Madame Tussaeuds με τα κέρινα ομοιωματα"

Το μουσείο Σεξ δεν έχω πάει σε αυτό γιατί επισκέφτηκα αντίστοιχο άλλης πόλης στην ευρωπη.. των ομοφυλόφιλων όμως στο east village έχει ωραία προοπτική..

Όσο για το φαγητό ,στη Νέα Υόρκη νομίζω δε πείνας ποτε και δε κοιμάσαι ποτε .. δε γνωρίζω όμως συγκεκριμενα,αλλά θα ξέρει το TripAdvisor καλυτερα !

Οι δωρεάν είσοδοι είπαμε όμως ότι σε κάποια εννοούμε αντιτιμο της επιλογής σου που μπορεί να σημαίνει και 1$ χωρίς να περιμενειςουρες χωρίς τίποτα ,κανονικά,κυριος .. άλλο είναι το free day κάθε Παρασκευη.. ανατρεξε στα προηγούμενα ποστ για επιπλέον ιδεες !

Να περάσετε τέλεια !!
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Ναι εχεις δικιο , τωρα το ειδα και το ειχα διαβασει , αφου να φανταστεις εχθες το ελεγα στην γυναικα μου το ΤΙΡ αυτο.

Τελικα αυτο που διαβαζω με τα ΤΙΡS στα μαγαζια ισχυει?
 

katerinapap99

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αναγράφεται απλά κάθε φορά στην απόδειξη το ποσο του tip που αντιστοιχει ..δεν θα το έλεγα υποχρεωτικό ,αλλά το εκτιμουν και ίσως το απαιτούν για κάποιο περίεργο λόγο...
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Εγώ έβγαλα την new york card και πλήρωσα σε όλα τα μουσεία γιατί είχα διαβάσει ότι το να δίνεις όσα λεφτα θές για να μπεις πρέπει να είσαι πολίτης τησ Αμερικης.
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Παντου πληρώνεις εχεις δεν εχεις πάσο αλλα δίνεις οτι θες....

Ετσι λενε στο site τους.... και δεν διαχωρίζει αν εισαι αμερικανός η οχι.

Το πάσο συμβαινει μονο στα ιδιωτικά αξιοθέατα

Οπως Rockefeller , κέρινα , empire κλπ
Τα μουσεία δημοσίου έχουν αλλο σύστημα :)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Υπόψη ότι στο Metropolitan ισχυει είσοδος πλέον καθότι το suggested donation πλέον ισχύει μόνο για τους κατοίκους της πολιτείας.

Τα tip στα εστιατόρια είναι αυτονόητα αφού η πλειονότητα των εργαζομένων από αυτά βγάζει τα προς το ζην. Το ελάχιστο θεωρείται γύρω στο 10-15%.
 

katerinapap99

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Προσωπικα δε μου ζητηθηκε κάποιο σχετικό αποδεικτικό και δεν έχω ξανακουσει κάτι παροποιο.. ιδίως στο μουσείο της Φυσικής ιστοριας επειδή συμπεριλαμβανει πολλούς λαούς και την ιστορια τους υπάρχει η λογικη ότι ανηκει σε όλους και για αυτό δεν έχει και υποχρεωτικό αντιτιμο
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Προσωπικα δε μου ζητηθηκε κάποιο σχετικό αποδεικτικό και δεν έχω ξανακουσει κάτι παροποιο.. ιδίως στο μουσείο της Φυσικής ιστοριας επειδή συμπεριλαμβανει πολλούς λαούς και την ιστορια τους υπάρχει η λογικη ότι ανηκει σε όλους και για αυτό δεν έχει και υποχρεωτικό αντιτιμο
Αναφερομουν στο Metropolitan το οποίο παλιά είχε suggested donation για όλους, κάτι το οποίο πλέον δεν ισχυει. Για περισσότερα στην επισημη ιστοσελιδα εδώ: https://www.metmuseum.org/visit/updated-admissions-policy-faq
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom