Πτήσεις με ανταπόκριση

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εννοω οτι εγω καθομουν στην πρωτη σειρα του αεροπλανου και η συντροφος μου στην ουρα.ισως ειναι λιγο χαζη η ερωτηση μου αλλα μου εκανε εντυπωση οτι τσεκαρωντας μαζι υποτιθεται και για την δευτερη πτηση ενω στην πρωτη οι θεσεις μας ηταν διπλανες σ αυτην ημασταν οπως σου ειπα.και το προβλημα ηταν οτι η κοπελα μου εχει μια μικρη φοβια με τα αεροπλανα και ουδης εκανε κατι να μας εξυπηρετησει.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.518
Πιθανόν στην ανταπόκριση να μην υπήρχαν διαθέσιμες δίπλα -δίπλα θέσεις...

Έπρεπε να θέσεις το θέμα στις αεροσυνοδούς όμως, ώστε να ζητούσαν ευγενικά από ένα "γείτονα σας " να αλλάξετε θέση..

Εκτός αν το έκανες κ δεν έγινε τίποτα..Ακόμα και τότε δε μπορούσαν να το επιβάλλουν.Ήταν θέμα να δεχτεί να αλλαξει θέση αλλος επιβάτης για να σας εξυπηρετήσει.

Δείξε στη κοπέλα σου αυτό Flightradar24.com - Live Flight Tracker! και πες της ότι κάθε χρωματάκι είναι 150 άνθρωποι στον αέρα..ίσως βοηθήσει...

Καλά ταξίδια..!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ταξιδευω την αλλη βδομαδα για βενετια με swiss μεσω ζυριχης.η πτηση ζυριχη-βενετια γινεται με καποια συνεργαζομενη εταιρεια ονοματι contact air.ξερει κανεις τιποτα γι αυτη?θα παρω 2 καρτες επιβιβασης απο την αθηνα η θα περασω check in στη ζυριχη για να παρω μονο καρτες επιβιβασης?διαφοροποιειται κατι επειδη η ελβετια ειναι εκτος ΕΕ.εχω ταξιδεψει μια φορα με ανταποκριση απο μαλτα σε αθηνα μεσω ρωμης με alitalia αλλα θυμαμαι στην πτηση ρωμη-αθηνα μας βαλαν σε διαφορετικες θεσεις και μου εκανε εντυπωση.
Θα πάρεις και τις 2 κάρτες επιβίβασης από την Αθήνα.

Η Ελβετία παρότι δεν είναι στην ΕΕ είναι στη Σέγκεν, και δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα πάρεις και τις 2 κάρτες επιβίβασης από την Αθήνα.

Η Ελβετία παρότι δεν είναι στην ΕΕ είναι στη Σέγκεν, και δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση.
Μπορεί ωστόσο να χρειαστεί να ξαναπεράσεις από έλεγχο στη Ζυρίχη, αν η πύλη άφιξης σου δεν βρίσκεται στον ίδιο τομέα με την πύλη αναχώρησης. Παρόλα αυτά η διαδικασία δεν είναι χρονοβόρα, το πολύ να σας πάρει 5-10 λεπτά.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Αν ακολουθήσεις τις πινακίδες του αεροδρομίου δεν θα χεις κανένα πρόβλημα. Απλά όταν κατέβεις στον ενδιάμεσο μην ακολουθείς το σηματάκι της βαλίτσας exit αλλά αυτό με το αεροπλάνο. Καλά να περάσεις!
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορεί ωστόσο να χρειαστεί να ξαναπεράσεις από έλεγχο στη Ζυρίχη, αν η πύλη άφιξης σου δεν βρίσκεται στον ίδιο τομέα με την πύλη αναχώρησης. Παρόλα αυτά η διαδικασία δεν είναι χρονοβόρα, το πολύ να σας πάρει 5-10 λεπτά.
Από έλεγχο θα περάσεις ξανά σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις στη Ζυρίχη. Είναι από τα "περίεργα" του συγκεκριμένου αεροδρομίου, που θα αλλάξει σε λίγα χρόνια με την κατασκευή του νέου κεντρικού κτηρίου των ελέγχων ασφαλείας (τώρα είναι στα μπετά...).
 

evoulisious

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

Καλησπέρα,
πρόσφατα έκανα κράτηση για Πράγα με ανταπόκριση και επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει με ανταπόκριση θα ήθελα να μου εξηγείσετε μερικά πράγματα. Αρχικά, απο Αθήνα ταξιδεύω με swiss,σταματάω στο ενδιάμεσο Γενεύη και το αργότερο check-in θα πρέπει να γίνει μεσα σε 1 ώρα απο την ώρα που θα φτάσω. Θα προλάβω να πάρω τις βαλίτσες μου και να κάνω check-in;; Και ακόμα χειρότερα στην επιστροφή!!! Ταξιδέυω με Lufthansa και σταματάω Μόναχο και έχω μόλις 25 λεπτά μέχρι το αργότερο check-in!!Φτάνω 13.40 και το αργότερο check-in θα πρέπει να γίνει (απ'οσα λέει το χαρτί) στις 14.05! Μήπως δε θα προλάβω;;Οι βαλίτσες μου που θα πάνε;;;
Ευχαριστώ!
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Καλησπέρα,
πρόσφατα έκανα κράτηση για Πράγα με ανταπόκριση και επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει με ανταπόκριση θα ήθελα να μου εξηγείσετε μερικά πράγματα. Αρχικά, απο Αθήνα ταξιδεύω με swiss,σταματάω στο ενδιάμεσο Γενεύη και το αργότερο check-in θα πρέπει να γίνει μεσα σε 1 ώρα απο την ώρα που θα φτάσω. Θα προλάβω να πάρω τις βαλίτσες μου και να κάνω check-in;; Και ακόμα χειρότερα στην επιστροφή!!! Ταξιδέυω με Lufthansa και σταματάω Μόναχο και έχω μόλις 25 λεπτά μέχρι το αργότερο check-in!!Φτάνω 13.40 και το αργότερο check-in θα πρέπει να γίνει (απ'οσα λέει το χαρτί) στις 14.05! Μήπως δε θα προλάβω;;Οι βαλίτσες μου που θα πάνε;;;
Ευχαριστώ!
Mη στενοχωριέσαι, όταν φτάνεις στον ενδιάμεσο σταθμό δεν παίρνεις της βαλίτσες σου καθώς αυτές θα ταξιδέψουν μαζί σου χωρίς να χιαστεί να ξαναπεράσουν τσεκ ιν. Φυσικά ούτε εσύ θα κάνεις τσεκ ιν γιατί δεν μπορείς να βγεις από τα ντιουτι φρεε στον ενδιάμεσο. Απλά το μόνο που θα κάνεις είναι όταν κατέβεις να ακολουθήσεις την πινακίδα για μετεπιβίβαση (αυτή με τα αεροπλανάκια), και όχι για την έξοδο (αυτή με της βαλίτσες). Τα εισιτήρια και για την δεύτερη πτήση θα στα δώσουν στο πρώτο σου και τελευταίο σου (για εκείνη την μέρα) τσεκ ιν στην Αθήνα.
 
Last edited by a moderator:

digia

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ και γενικα στα ταξιδια ! Δεν εχω πετυχει ποτε πτηση με ανταποκριση και τωρα ταξιδευω τη κυριακη για βερολινο αλλα σταματαμε μια ωρα στο μοναχο ωπου εχει ανταποκριση για το βερολινο με την ιδια εταιρεια lufthansa .. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε οταν θα φτασουμε στο μοναχο ποια ειναι η διαδικασια που θα ακολουθησουμε για να παμε στο αλλο αεροπλανο για βερολινο ! Πρεπει να παμε στον κισε ξανα να περιμενουμε ή παιρνουμε απο το ελευθεριος βενιζελος εισητηρια και για τις 2 πτησεις !! Επισης θα μας φτασει ο χρονος για να παμε απο το ενα αεροπλανο στο αλλο γιατι ενας φιλος μου με φοβησε λεγοντας μου οτι μπορει και να χασω το δευτερο αεροπλανο :shock:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα πάρετε από το Ελ.Βεν. τα boarding pass και των 2 πτήσεων. Όταν φτάσειτε Μόναχο απλά θα ελέγξετε για επιβεβαίωση από ποια πύλη αναχωρείτε και θα κατευθυνθείτε προς τα εκεί. Αποσκευές παραλαμβάνετε κατευθείαν Βερολίνο. Μία ώρα είναι υπεραρκετή και θα προλάβετε!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εννοειται δε θα ακολουθησεις τους πολλους που αυτοι θα πανε να πάρουν τις αποσκευες τους, εσυ θα κανεις τσουπ:D και ξανα για επιβίβαση, καλό ταξίδι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom