Πτήσεις με ανταπόκριση

pantaou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Έχω ένα θέμα και καθώς έψαχνα στο διαδίκτυο πέτυχα το forum σας.
Έκανα μια μεγάλη βλακεία με τα εισιτήρια μου.
Έχω μια πτήση Μπανγκόκ-Κων/πολη και φτάνω στην Πόλη στις 6 το πρωί. Νομίζοντας ότι έφτανα 26 πρωί, έκλεισα για 27 πρωί εισιτήρια από Αλεξ/πολη για Αθήνα! Έλα όμως που φτάνω 27 στις 6 στην Πόλη και 09:40 φεύγει το άλλο από Αλεξ/πολη.
Δεν το προλαβαίνω που με 200 να πηγαίνω στο δρόμο.
Και τώρα η ερώτηση μου.
Έχει μια πτήση στις 19:20 η οποία φτάνει στις 20:20 στην Αθήνα οπού εκεί έχω ανταπόκριση για Κω στις 21:00. Προλαβαίνω;;;;;
Η άλλη λύση είναι να κλείσω από Κων/πολη-Αθήνα για ποιο σίγουρα.
Αν ρωτάτε γιατί δεν το έκανα από την αρχή, είναι επειδή είμαι από Αλεξ/πολη και ήθελα να πάω μια μέρα Αλεξ/πολη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εάν τα εισιτήρια είναι της ίδιας εταιρείας και τα βγάλης με την ίδια κράτηση, προλαβαίνεις. Αλλοιώς υπάρχει και η λύση της Χρυσούπολης. Θα κάνεις βέβαια οδικά 120 km περισσότερο αλλά θα είσαι Αθήνα στις 19.30
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εξηγεί ότι θέλει να περάσει από Αλεξανδρούπολη.
 

pantaou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλως ή κακως το θεμα "Κω" βγηκε πολυ μετα και τα εισιτηρια τα ειχα βγαλει απο τον Δεκεμβριο. εξαλλου μια και ειμαι Κω θα ηταν λογικοτερο να φυγω απο Αθηνα. Το θεμα ειναι αλλο. Αν φτανω 20:20 Αθηνα προλαβαινω την πτηση των 21:00; Να σημειωσω οτι και οι δυο πτησεις ειναι με Aegean. Δεν αλλαζω δλδ εταιρια.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εάν οι δυο πτήσεις σου (Αλεξ/πολη – Αθήνα και Αθήνα – Κως είναι στο ίδιο εισιτήριο, προλαβαίνεις. Το δεύτερο αεροπλάνο είναι υποχρεωμένο να περιμένει την άφιξη του πρώτου ακόμη και αν έχει καθυστέρηση και οι αποσκευές μεταφέρονται απ’ ευθείας στο δεύτερο. Αν όμως είναι σε διαφορετικά εισιτήρια (όπως υποψιάζομαι) κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα προλάβεις. Θα πρέπει να παραλάβεις και να ξαναπαραδώσεις αποσκευές.
 

pantaou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
η αληθεια ειναι οτι ειναι διαφορετικα εισιτηρια. μα τοσο κουλες ειναι οι αεροπορικες; δλδ αμα δειξω και το αλλο εισιτηριο που εχω απο την Αλεξανδρουπολη δεν μπορουν να βαλουν το ειδικο αυτοκολλητο στις αποσκευες;
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
ξέχασα τα στοιχεία λογαριασμού και έκανα ένα καινούργιο

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
άλλαξα τα εισιτήρια και τα πήγα μια ημέρα μετά
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Κωνσταντινούπολη-Μπανγκογκ με ποια εταιρεία πήγες ? πόσο σου κόστισε? ενδιαφέρομαι και εγώ πολύ για αυτό το ταξίδι. ευχαριστώ
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
καλημέρα,
με την turkish airlines. είναι απευθείας πτήση με πολύ καλές ώρες αναχώρησης και άφιξης
στο Κωνσταντινούπολη-Μπανγκοκ φεύγω στις 19:45 και φτάνω 09:45 εκεί. πραγματική διάρκεια 9 ώρες.
στην επιστροφή φεύγω 23:35 και φτάνω 06:00. πραγματική διάρκεια 10:25 ώρες.
Κόστισε 620 ευρώ αλλά το έχω κλείσει από Δεκέμβριο, ή μέσα Ιανουαρίου.
Τώρα άμα πας να το κλείσεις με +-3 ημέρες κάπου στα 780 θα το βρεις.
Με το που φτάνω Μπανγκοκ, παίρνω Air Asia με προορισμό το Phuket. Φθηνή εταιρία.
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εάν οι δυο πτήσεις σου (Αλεξ/πολη – Αθήνα και Αθήνα – Κως είναι στο ίδιο εισιτήριο, προλαβαίνεις. Το δεύτερο αεροπλάνο είναι υποχρεωμένο να περιμένει την άφιξη του πρώτου ακόμη και αν έχει καθυστέρηση και οι αποσκευές μεταφέρονται απ’ ευθείας στο δεύτερο. Αν όμως είναι σε διαφορετικά εισιτήρια (όπως υποψιάζομαι) κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα προλάβεις. Θα πρέπει να παραλάβεις και να ξαναπαραδώσεις αποσκευές.
Μπορεί η Εταιρεία να είναι υποχρεωμένη να περιμένει αλλά εμένα μου έτυχε φέτος 2 φορές με Aegean - Lufthansa που είναι συνεργαζόμενες υποτίθεται, το εξής:
1η φορά: πτήση Θεσσαλονίκη - Μόναχο με ανταπόκριση για Βρυξέλλες
Καθυστερεί η Aegean να ξεκινήσει από Θεσσαλονίκη μισή ώρα και φτάνοντας καθυστερημένα στο Μόναχο μας λένε ότι η επιβίβαση έχει ολοκληρωθεί και δεν μπορούμε να επιβιβαστούμε (σ.σ. το αεροπλάνο δεν είχε φύγει). Το αποτέλεσμα ήταν να πάρουμε την επόμενη πτήση με ευτυχώς μόνο 1,5 ώρα αναμονή και χωρίς επιβάρυνση. Το γελοίο της υπόθεσης ήταν ότι τα πράγματά μας πρόλαβαν και μπήκαν στο προηγούμενο αεροπλάνο!!

2η φορά: Βρυξέλλες - Μόναχο με ανταπόκριση για Θεσσαλονίκη
Καθυστερεί η Lufthansa αυτή τη φορά να ξεκινήσει από Βρυξέλλες 1,5 ώρα και φτάνοντας Μόναχο οριακά για την επόμενη πτήση μας ενημερώνουν ότι το αεροπλάνο όχι μόνο δε μας περίμενε αλλα είχε ξεκινήσει νωρίτερα !!!!!! Το αποτέλεσμα ήταν να πετάξουμε ξανά από Μόναχο - Ζυρίχη και τέλος από Ζυρίχη - Θεσσαλονίκη και να φτάσουμε στη Θεσσαλονίκη μετά από σχεδόν 12 ώρες συνολικού ταξιδιού και αναμονής!!!!

Άρα τίποτα δεν είναι αυτονόητο σε αυτές τις περιπτώσεις και από εδώ και πέρα αποφάσισα να κλείνω πτήσεις με ανταπόκριση με τουλάχιστον 3 ώρες αναμονή μεταξύ τους!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μα ποιός σας είπε ρε παιδιά ότι η εταιρία είναι υποχρεωμένη να σας περιμένει? Υποχρεωμένη είναι να σας ταϊσει να σας ποτίσει και να σας στείλει σπιτάκι σας, όχι να κάνει μαντάρα και το υπόλοιπο πρόγραμμά της περιμένοντάς σας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom