Πτήσεις με ανταπόκριση

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μα ποιός σας είπε ρε παιδιά ότι η εταιρία είναι υποχρεωμένη να σας περιμένει? Υποχρεωμένη είναι να σας ταϊσει να σας ποτίσει και να σας στείλει σπιτάκι σας, όχι να κάνει μαντάρα και το υπόλοιπο πρόγραμμά της περιμένοντάς σας...
Εγώ το είπα επειδή και τις 2 φορές ευθύνονταν οι ίδιες οι αεροπορικές και όχι ο επιβάτης! Με αυτό το σκεπτικό, η λογική μου λέει ότι θα έπρεπε να προσπαθήσει τουλάχιστον να μας περιμένει!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να σε περιμένει. Αν το εισιτήριο είναι ενιαίο, τότε έχει υποχρέωση να σε βάλει σε επόμενη πτήση.

Όμως, ανάλογα με το πρόγραμμά της, μπορεί να τύχει και να σε περιμένει.
Μου έχει συμβεί δύο φορές. Μια με Swiss και μια με Lufthansa.
Και τις δύο φορές με πήραν από το χεράκι και με οδήγησαν στο επόμενο αεροπλάνο. Στην περίπτωση της Lufthansa μάλιστα, το αεροπλάνο ήταν ήδη γεμάτο και περίμενε μόνο εμένα και έναν ακόμα επιβάτη από την ίδια καθυστερημένη πτήση.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δυστυχώς η λογική σου δεν συμβαδίζει με την δική μου και των αεροπορικών εταιριών...

Αν έχει καθυστέρηση μια πτήση, σε καμία περίπτωση αυτή η καθυστέρηση δεν μπορεί να μεταφέρεται και στα connection της, γιατί απλά όλο το πρόγραμμα της εταιρίας θα τινάζονταν στον αέρα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δυστυχώς η λογική σου δεν συμβαδίζει με την δική μου και των αεροπορικών εταιριών...

Αν έχει καθυστέρηση μια πτήση, σε καμία περίπτωση αυτή η καθυστέρηση δεν μπορεί να μεταφέρεται και στα connection της, γιατί απλά όλο το πρόγραμμα της εταιρίας θα τινάζονταν στον αέρα...
Δεν έχει υποχρέωση να περιμένει, είναι γεγονός. Όμως συχνά το κάνει. Και στη Ζυρίχη και στο Μόναχο μου έχει τύχει πολλές φορές ανακοίνωση delay "due to connecting passengers". Σε 3-4 από αυτές τις περιπτώσεις, ο connecting passenger που περίμεναν ήμουν εγώ (πιθανότατα όχι ΜΟΝΟ εγώ). Ίσως βέβαια το κάνουν μόνο σε πτήσεις που δεν έχουν άμεσο turnaround (π.χ. τελευταίες βραδινές).

Άλλη φορά, σε LHR-FRA-ATH transit (13/9/2010, αν θυμάμαι καλά...), με πήραν με πριβέ λεωφορείο, με πήγαν σε πριβέ passport control (εκεί που σταματάνε κανονικά οι λιμουζίνες με τους επιβάτες της First), κι από κει απευθείας στο επόμενο αεροπλάνο, που με περίμενε για να ξεκινήσει....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Άλλη φορά, σε LHR-FRA-ATH transit (13/9/2010, αν θυμάμαι καλά...), με πήραν με πριβέ λεωφορείο, με πήγαν σε πριβέ passport control (εκεί που σταματάνε κανονικά οι λιμουζίνες με τους επιβάτες της First), κι από κει απευθείας στο επόμενο αεροπλάνο, που με περίμενε για να ξεκινήσει....
Κάτι παρόμοιο και στη δική μου περίπτωση στο Μόναχο. Με πήραν από το χεράκι, με πήγαν σε διαφορετικό έλεγχο αφού περάσαμε από κάτι κλειδωμένες πόρτες και μετά κατευθείαν στο αεροπλάνο.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλά δεν είπαμε ότι θα περιμένει και για ώρες, αλλά όταν σου λέει ότι δεν είχε φύγει το αεροπλάνο, δεν είναι κρίμα;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάντως αν είναι ίδια αεροπορική και ας μην έχεις αγοράσει μαζί το εισιτήριο, μπορεί να βάλει το χαρτί πάνω για transit, κάνει και σένα check in απο την αρχή και μπαίνεις κανονικά μετά στο επόμενο της ίδιας εταιριας (ή συθνεργαζόμενης). Το έχω κάνει αρκετές φορές και σε στενότερα περιθώρια χρόνου..... Αν έχει καθυστέρηση είναι άλλο θέμα...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εάν οι δυο πτήσεις σου (Αλεξ/πολη – Αθήνα και Αθήνα – Κως είναι στο ίδιο εισιτήριο, προλαβαίνεις. Το δεύτερο αεροπλάνο είναι υποχρεωμένο να περιμένει την άφιξη του πρώτου ακόμη και αν έχει καθυστέρηση και οι αποσκευές μεταφέρονται απ’ ευθείας στο δεύτερο.
Συμφωνω με τους προηγουμενους.
Για μια τετοια περιπτωση ειχα παρει προσφατα (πριν μερικες μερες) τηλ την Aegean και μου ειπαν οτι το δευτερο αεροπλανο δεν μπορει να περιμενει το πρωτο αν υπαρχει καθυστερηση και οτι μετα σε βαζουν στην επομενη πτηση.
Αρα δεν ειναι υποχρεωμενοι.

Σε μενα η ανταποκριση ειναι μετα απο 1 ωρα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
με πήραν με πριβέ λεωφορείο, με πήγαν σε πριβέ passport control (εκεί που σταματάνε κανονικά οι λιμουζίνες με τους επιβάτες της First), κι από κει απευθείας στο επόμενο αεροπλάνο, που με περίμενε για να ξεκινήσει....
Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο έτσι επιβιβάζεσαι σε αεροπλάνο....
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλά δεν είπαμε ότι θα περιμένει και για ώρες, αλλά όταν σου λέει ότι δεν είχε φύγει το αεροπλάνο, δεν είναι κρίμα;
Πιο πολύ τσαντιστήκαμε από το γεγονός ότι τα πράγματα μας πρόλαβαν την προηγούμενη πτήση και έφτασαν Βρυξέλλες πριν από εμάς ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πιο πολύ τσαντιστήκαμε από το γεγονός ότι τα πράγματα μας πρόλαβαν την προηγούμενη πτήση και έφτασαν Βρυξέλλες πριν από εμάς ...
Αυτό απλά αποκλείεται να συνέβη. Απαγορεύεται αυστηρότατα το αεροπλάνο να αναχωρήσει με αποσκευές επιβάτη που "δεν πρόλαβε την πτήση". Κάτι άλλο σας είπανε και μπερδευτήκατε.
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αυτό απλά αποκλείεται να συνέβη. Απαγορεύεται αυστηρότατα το αεροπλάνο να αναχωρήσει με αποσκευές επιβάτη που "δεν πρόλαβε την πτήση". Κάτι άλλο σας είπανε και μπερδευτήκατε.
Άντε καλά ... κάτι άλλο μας είπαν και 4 (νέοι - αγγλομαθείς) άνθρωποι δεν το καταλάβαμε ...

Όταν φτάσαμε στις Βρυξέλλες περιμέναμε τα πράγματα μαζί με όλους τους άλλους επιβάτες και μείναμε εμείς οι 4 να περιμένουμε ... Και όταν ήρθαν όλα, και διαπιστώσαμε ότι τα πράγματά μας δεν είχαν έρθει, πήγαμε στο γκισέ για το Baggage claim και μας δείχνουν τις 4 βαλίτσες μας και μας λένε "Μήπως αυτά είναι τα πράγματα που ψάχνετε; Έχουν έρθει πριν από εσάς και σας περιμένουν ... Έφτασαν με την προηγούμενη πτήση" ... Και όταν εξηγήσαμε στην υπάλληλο νευριασμένοι τι είχε γίνει, απλά χαμογελούσε ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom