Πτήσεις με ανταπόκριση

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Γεια σας παιδιά , έχω κλείσει εισητήριο Αθήνα Πράγα με ανταπόκριση στο Μόναχο, με lufthansa.Η αναμονή για την πτήση στο Μόναχο είναι 55 λεπτά, στην περίπτωση που η πτήση μου αργήσει , τι παίζει?Χάνω την πτηση? ή περιμένουν? Τις βαλίτσες θα τις παραλάβω στην Πράγα,σωστά??
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άμα έχεις ενιαίο εισητήριο, άμα δε προλάβεις την πτήση, χτύπα ξύλο, είναι αναγκασμένοι να σε βολέψουν με άλλη πτήση
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η Lufthansa σπάνια έχει αξιόλογες καθυστερήσεις οπότε λογικά θα προλάβεις την πτήση. Υπάρχει περίπτωση να περιμένει κάποια λεπτά η επόμενη (μου έχει τύχει) αλλιώς τη χάνεις και σε βάζουν χωρίς επιβάρυνση στην επόμενη διαθέσιμη. Οι βαλίτσες κατευθείαν Πράγα. Καλό ταξίδι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε κάθε περίπτωση οι βαλίτσες σου θα σε περιμένουν στην Πράγα (αν φτάσετε με το ίδιο αεροσκάφος που σημαίνει ότι θα έχεις προλάβεις το connection) ή θα περιμένεις εσύ τις βαλίτσες (σε περίπτωση που η πρώτη σου πτήση έχει καθυστέρηση και δεν προλάβουν να φορτώσουν τις βαλίτσες σου στη δεύτερη πτήση σου).

Δεν είναι τόσο σπάνιο να έχεις καθυστέρηση με LH με αποτέλεσμα να χάσεις connection ή να περιμένεις βαλίτσες στον προορισμό, το έχω πάθει δύο φορές αν και έχω πετάξει μόνο επτά φορές με τους Γερμανούς.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν έχεις connection μέσω MUC και πρωινή πτήση, προσοχή γιατί υπάρχουν συχνές καθυστερήσεις λόγω ομίχλης.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αν έχεις connection μέσω MUC και πρωινή πτήση, προσοχή γιατί υπάρχουν συχνές καθυστερήσεις λόγω ομίχλης.
Θα συμφωνήσω ως παθών με τα λεγόμενα του North66, και η καθυστερημένη άφιξη, δεν έπεται και την καθυστερημένη αναχώρηση της μετέπειτα πτήσης. Γενικά πάντως το MUC είναι μια ασφαλέστερη επιλογή για μετεπιβιβάσεις μικρής διάρκειας από την FRA, οπότε κατά πάσα πιθανότητα δε θα αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα!
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Αν έχεις βγάλει ένα ενιαίο εισιτήριο απο την Αθήνα για Πράγα και χάσεις την πτήση από Μόναχο για Πράγα θα πρέπει η εταιρία να βρει τρόπο να σε στείλει στην Πραγα!
1)Λογικά θα έχει και άλλη πτηση απο η Lufthansa απο Μοναχο για Πράγα!
2)Αν δεν έχει άλλη πτήση θα σε στείλει με άλλη Αεροπορική Εταιρεια! Αυτό είναι ένα από τα πολλά πλεονεκτήματα των IATA - εταιρειών η των non low cost εταιρειών (Easyjet, Ryainair κ.τ.λ)
3) Αν και πάλι δεν κάτσει κάτι από τα παραπάνω ειναι υποχρεωμένη η Lufthansa να σου παρέχει Διαμονή, Φαγητό και μεταφόρα - αεροδρόμιο & ξενοδοχείο!
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Αν την χάσεις με δικιά ΤΟΥΣ υπαιτιότητα σε βάζουν στην πρώτη διαθέσιμη πτηση τους. Τωρα το πότε θα είναι αυτή ... ο Θεός βοηθός...
 
Μηνύματα
26
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!! Ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος! Ψάχνω να πάω ένα ταξίδι στην Πράγα και βρήκα μια καλή τιμη για εισιτήρια με την Lufthansa τα οποία είναι Αθήνα Πράγα μέσω Μονάχου οπου εκει εχουμε αναμονη 1:30 ωρα αν θυμάμαι καλα! Η ερώτηση μου σε εσάς τους πολυταξιδεμενους είναι αν τυχόν καθυστερήσει να φύγει η πτήση απο Ελλάδα για κάποιο λόγο υπάρχει περίπτωση να χάσουμε την ανταπόκριση και να μείνουμε αμανατι;;!;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άμα είναι αγορασμένο σε ένα εισιτήριο, τότε αν τύχει να χάσετε την πτήση η Lufthansa θα σας βάλει στην ακριβώς επόμενη πτήση για Πράγα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom