• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Νοέμβριο 2016 - Ιανουάριο 2017! Κάντε κλικ εδώ!
  • 10ο επεισόδιο στην εκπομπή μας!! Ταξίδι στο Ομάν!! - κλικ εδώ

Πτήσεις με ανταπόκριση

PhysioDuck

Member
Επόμενο Ταξίδι
μέχρι το ΑΤΜ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Το εισιτήριο είναι ενιαίο;Ναι ορισμένες εταιρείες μπορεί να ακυρώσουν τα υπόλοιπα σκέλη αν δεν κάνεις κάποιο ενδιάμεσο σκέλος.Για Scoot δεν ξέρω.
Ναι είναι ενιαίο...
Ωχ... Να δούμε τι θα κάνουμε τώρα

PhysioDuck

Member
Επόμενο Ταξίδι
μέχρι το ΑΤΜ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εδώ λέει:
If you miss your flight
If you were unable to catch your outbound flight, Scoot reserves the right to cancel any return flight in the same booking without compensation. You are given 48 hours from the departure time of your outbound flight to contact Scoot to confirm you will travel on any return flight in the same booking, failing which, the return flight(s) may be automatically cancelled

fotast

Member
Ναι είναι ενιαίο...
Ωχ... Να δούμε τι θα κάνουμε τώρα
Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω τι κάνει η συγκεκριμένη αεροπορική.Αλλά σε άλλες εταιρείες αν ειδοποιήσεις από πριν τα πράγματα γίνονται χειρότερα και ακυρώνουν τα υπόλοιπα σκέλη.

PhysioDuck

Member
Επόμενο Ταξίδι
μέχρι το ΑΤΜ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Πάντως πήρα τηλέφωνο τώρα στη Σκουτ (ελληνικό νούμερο) και η κοπέλα με καθησύχασε.
Μου είπε ότι είναι κλεισμένες με διαφορετικό κωδικό οι κρατήσεις.
Και όντως, τσέκαρα τις κρατήσεις και έγιναν 2 ξεχωριστές.
Μία Αθ-Σιγκ-Μπανκ και μια άλλη Πουκ-Αθ. Εντελώς άσχετες δηλαδή.
Και όντως είναι με διαφορετικό κωδικό.
Μου λέει: "Εγώ δεν μπορώ να δω την επιστροφή σας".
Άρα, μου είπε ότι δεν μπορούν να σου ακυρώσουν την επιστροφή.
Αλλά είπε ότι είναι καλό να τους ενημερώσεις ότι θα ταξιδέψεις μόνο στο πρώτο σκέλος.
Και μου έδωσε το τηλ της Σιγκαπούρης.

Last edited:

AERAS

Member
Αλήθεια; Δεν το ήξερα.
Η επιστροφή είναι πάλι στο όνομά μου.
Βέβαια, το θέμα είναι ότι φτάνουμε Μπανγκόκ (κανονικά) και αναχωρούμε από Πουκέτ.
Δηλαδή προτείνεις να ειδοποιήσουμε όταν φτάσουμε εκεί ότι δεν θα μπορέσουμε να πετάξουμε για να είμαστε καλυμμένοι;
Αρχικά είναι λάθος να φύγεις χωρίς να ενημερώσεις. Γιατί να δημιουργηθεί αναστάτωση και να σας ψάχνουν οι υπάλληλοι?
Όμως τώρα η Scoot δίνει το δικαίωμα να κάνουμε μια αλλαγή. Μπορείς να επικοινωνήσεις μήπως σου επιτρέψουν να αλλάξεις και προορισμό. Στο email αναφέρουν για αλλαγή ημερομηνίας. Δοκίμασε μήπως γίνεται και αλλαγή προορισμού

PhysioDuck

Member
Επόμενο Ταξίδι
μέχρι το ΑΤΜ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Καλά νέα από το μέτωπο!
Κανονικά και με τον νόμο λέει η Scoot ότι παραλείπεις οποιοδήποτε από τα 2 σκέλη του ταξιδιού εφόσον έχουν διαφορετικό αριθμό πτήσης (όπως συμβαίνει με εμάς).
Απλώς ενημερώνεις το γκισέ στο τσεκ-ιν.

If your flights numbers for the first and second leg are different, you may forfeit either one of the legs of your journey.
Should you forfeit the first leg of the flight, you should check in at the second airport at least 120 minutes before flight departure.
Should you forfeit the second leg of the flight, you should inform the check-in counter at your first airport for baggage to be tagged only for the first leg of your journey.
Εμείς ίσως στείλουμε ένα email απλώς για να το ξέρουν.

Αλλά πουθενά στους όρους δεν αναφέρεται κάποια ποινή:
Unless otherwise stated, guests who miss their connecting flights on Scoot or any other carrier due to incoming flight delay or late arrival are responsible to book a new onward flight at their own expense.

Το μόνο πρόβλημα που έχεις είναι αν χάσεις τελείως το πρώτο σκέλος / την πρώτη πτήση και δεν ειδοποιήσεις (no-show):
9.5 – CONNECTING FLIGHTS
If you miss the first flight in a Booking that has onward or return sectors, we will cancel the remaining flights in your booking unless you call a Scoot Call Centre within 48 hours of the departure time of the flight that you missed. We will not be liable to you for any loss that you may suffer if you fail to do so.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.805
Μέλη
35.496
Νεότερο μέλος
JohnVasileiou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα