Πτήσεις με ανταπόκριση

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Καλησπέρα σε όλους.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με κάτι;

Κλείσαμε εισιτήρια με Scoot Αθήνα-Σιγκαπούρη (στάση 19 ώρες)-Μπανγκόκ.
Αφού τα είχαμε κλείσει όμως, αποφάσισε η παρέα ότι μας αρέσει πιο πολύ η Σιγκαπούρη από Μπανγκόκ... Οπότε θα μείνουμε εκεί 3 μέρες.
Υπάρχει πιθανότητα να μας ακυρώσουν το εισιτήριο της επιστροφής; (Πουκέτ-Αθήνα μετά από 2 εβδομάδες.) Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο να συμβαίνει;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα σε όλους.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με κάτι;

Κλείσαμε εισιτήρια με Scoot Αθήνα-Σιγκαπούρη (στάση 19 ώρες)-Μπανγκόκ.
Αφού τα είχαμε κλείσει όμως, αποφάσισε η παρέα ότι μας αρέσει πιο πολύ η Σιγκαπούρη από Μπανγκόκ... Οπότε θα μείνουμε εκεί 3 μέρες.
Υπάρχει πιθανότητα να μας ακυρώσουν το εισιτήριο της επιστροφής; (Πουκέτ-Αθήνα μετά από 2 εβδομάδες.) Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο να συμβαίνει;
Το εισιτήριο είναι ενιαίο;Ναι ορισμένες εταιρείες μπορεί να ακυρώσουν τα υπόλοιπα σκέλη αν δεν κάνεις κάποιο ενδιάμεσο σκέλος.Για Scoot δεν ξέρω.
 

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Αλήθεια; Δεν το ήξερα.
Η επιστροφή είναι πάλι στο όνομά μου.
Βέβαια, το θέμα είναι ότι φτάνουμε Μπανγκόκ (κανονικά) και αναχωρούμε από Πουκέτ.
Δηλαδή προτείνεις να ειδοποιήσουμε όταν φτάσουμε εκεί ότι δεν θα μπορέσουμε να πετάξουμε για να είμαστε καλυμμένοι;
Η σκουτ θέλει δέκα μέρες πριν περίπου να ενημερώσεις αλλιώς χάνεις τις υπόλοιπες πτήσεις που συνδέονται με τον κωδικό.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Το εισιτήριο είναι ενιαίο;Ναι ορισμένες εταιρείες μπορεί να ακυρώσουν τα υπόλοιπα σκέλη αν δεν κάνεις κάποιο ενδιάμεσο σκέλος.Για Scoot δεν ξέρω.
Ναι είναι ενιαίο...
Ωχ... Να δούμε τι θα κάνουμε τώρα
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εδώ λέει:
If you miss your flight
If you were unable to catch your outbound flight, Scoot reserves the right to cancel any return flight in the same booking without compensation. You are given 48 hours from the departure time of your outbound flight to contact Scoot to confirm you will travel on any return flight in the same booking, failing which, the return flight(s) may be automatically cancelled
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ναι είναι ενιαίο...
Ωχ... Να δούμε τι θα κάνουμε τώρα
Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω τι κάνει η συγκεκριμένη αεροπορική.Αλλά σε άλλες εταιρείες αν ειδοποιήσεις από πριν τα πράγματα γίνονται χειρότερα και ακυρώνουν τα υπόλοιπα σκέλη.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Πάντως πήρα τηλέφωνο τώρα στη Σκουτ (ελληνικό νούμερο) και η κοπέλα με καθησύχασε.
Μου είπε ότι είναι κλεισμένες με διαφορετικό κωδικό οι κρατήσεις.
Και όντως, τσέκαρα τις κρατήσεις και έγιναν 2 ξεχωριστές.
Μία Αθ-Σιγκ-Μπανκ και μια άλλη Πουκ-Αθ. Εντελώς άσχετες δηλαδή.
Και όντως είναι με διαφορετικό κωδικό.
Μου λέει: "Εγώ δεν μπορώ να δω την επιστροφή σας".
Άρα, μου είπε ότι δεν μπορούν να σου ακυρώσουν την επιστροφή.
Αλλά είπε ότι είναι καλό να τους ενημερώσεις ότι θα ταξιδέψεις μόνο στο πρώτο σκέλος.
Και μου έδωσε το τηλ της Σιγκαπούρης.
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Αλήθεια; Δεν το ήξερα.
Η επιστροφή είναι πάλι στο όνομά μου.
Βέβαια, το θέμα είναι ότι φτάνουμε Μπανγκόκ (κανονικά) και αναχωρούμε από Πουκέτ.
Δηλαδή προτείνεις να ειδοποιήσουμε όταν φτάσουμε εκεί ότι δεν θα μπορέσουμε να πετάξουμε για να είμαστε καλυμμένοι;
Αρχικά είναι λάθος να φύγεις χωρίς να ενημερώσεις. Γιατί να δημιουργηθεί αναστάτωση και να σας ψάχνουν οι υπάλληλοι?
Όμως τώρα η Scoot δίνει το δικαίωμα να κάνουμε μια αλλαγή. Μπορείς να επικοινωνήσεις μήπως σου επιτρέψουν να αλλάξεις και προορισμό. Στο email αναφέρουν για αλλαγή ημερομηνίας. Δοκίμασε μήπως γίνεται και αλλαγή προορισμού
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Καλά νέα από το μέτωπο!
Κανονικά και με τον νόμο λέει η Scoot ότι παραλείπεις οποιοδήποτε από τα 2 σκέλη του ταξιδιού εφόσον έχουν διαφορετικό αριθμό πτήσης (όπως συμβαίνει με εμάς).
Απλώς ενημερώνεις το γκισέ στο τσεκ-ιν.

https://help.flyscoot.com/s/article...g-Can-I-forfeit-one-of-the-legs-in-my-bookingIf your flights numbers for the first and second leg are different, you may forfeit either one of the legs of your journey.
Should you forfeit the first leg of the flight, you should check in at the second airport at least 120 minutes before flight departure.
Should you forfeit the second leg of the flight, you should inform the check-in counter at your first airport for baggage to be tagged only for the first leg of your journey.
Εμείς ίσως στείλουμε ένα email απλώς για να το ξέρουν.

Αλλά πουθενά στους όρους δεν αναφέρεται κάποια ποινή:
https://cdn.flyscoot.com/prod/legac...hBJLyAdRLMYjAKeNY3LtclDeiivWF-pAwcTJS-JY8pov0Unless otherwise stated, guests who miss their connecting flights on Scoot or any other carrier due to incoming flight delay or late arrival are responsible to book a new onward flight at their own expense.

Το μόνο πρόβλημα που έχεις είναι αν χάσεις τελείως το πρώτο σκέλος / την πρώτη πτήση και δεν ειδοποιήσεις (no-show):
9.5 – CONNECTING FLIGHTS
If you miss the first flight in a Booking that has onward or return sectors, we will cancel the remaining flights in your booking unless you call a Scoot Call Centre within 48 hours of the departure time of the flight that you missed. We will not be liable to you for any loss that you may suffer if you fail to do so.
 

ERICHAN

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας! Πρόκειται να ταξιδέψω από Αθήνα προς Όσλο, με ανταπόκριση μέσω Βουδαπέστης. Η πρώτη μου πτήση (αθηνα - Βουδαπέστη) θα γίνει με την Ryanair, και θα φτάσω στον τελικό μου προορισμό (Βουδαπέστη-Οσλο) με την wizzair.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Θέλω να προσθέσω μια 20kg βαλίτσα στο εισιτήριο μου , όμως μόνο η Ryanair μου δίνει την επιλογή της αγοράς της.
Λόγω του οτι αλλάζω αεροπορικές,θα πρεπει να πληρώσω για τη βαλίτσα αυτή ΚΑΙ στην wizzair ; ή αν την αγοράσω απο τo site της Ryanair θα είναι πληρωμένη για να φτάσει στον τελικό μου προορισμό, και όχι μόνο έως Βουδαπέστη?
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Θα πρεπει να την πληρωσεις δύο φορές και να έχεις φροντίσει ώστε να εχεις αρκετό χρόνο στη Βουδαπέστη ωστε να την παραλάβεις και να την παραδώσεις και εκεί στην αλλη εταιρεία. Τώρα σχετικά με αποσκευές στη wizzair, δεν γνωρίζω τί γίνεται και τι δικαουσαι.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Γίνεται να φτάσει η βαλίτσα στον τελικό προορισμο, αφου τα εισιτήρια δεν τα έκλεισα ενιαία; συγκεκριμένα, 1/8 πεταμε με SAS από Ρέικιαβικ για Αθήνα μέσω Κοπεγχάγης. Μετά, έχουμε άλλη μια πτήση με Ryanair, από Αθήνα για Χανιά. Γίνεται κατά το check in στο Ρέικιαβικ να τους δείξω το επόμενο εισιτήριο (το check in) ώστε να βάλουν κατευθείαν το ταμπελάκι για Χανιά στη βαλίτσα; είναι σημαντικό γιατί αν χρειαστεί στο Βενιζέλος να παρω τη βαλίτσα και να την ξανακάνω check in, θα χάσουμε ίσως την πτηση Αθήνα-χανια γιατί άλλαξε και είμαστε οριακά. Γελοία οριακά, δηλαδή φτάνουμε 20.20 και 21.30 φευγει η επομενη πτηση..
Ήδη ήταν πολυ οριακά, τώρα με ελέγχους QR code κλπ γίνεται αδυνατο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom