Πτήσεις με ανταπόκριση

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Παιδιά επανέρχομαι για να λύσω μια απορία.
Κάνω ένα rewind. Στις 15/3 πετάω
Μπορντω- Βαρκελώνη (Terminal T2c) 4:20-5:30 easyjet
Βαρκελώνη- Ελλάδα (terminal T2) 6:45-22:35 Ryanair
Η ερώτηση είναι η εξής: Αν κάνω check inn για τη Ryanair ηλεκτρονικά μόλις φτάσω από τη μια πτήση θα πάω κατευθείαν στο terminal T2;η πρέπει να βγω και να ξαναπεράσω έλεγχο;
 

theo1234

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
καλησπερα πεταω για αμερικη μεσω κων/πολης γνωριζει κανεις αν οι βαλιτσες μεταφερθουν αυτοματα απο το ενα αεροπλανο στο αλλο ή πρεπει εγω να της παραλαβω απο το αεροδρομιο της κων/πολης και να κανω εγω την διαδικασια?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
καλησπερα πεταω για αμερικη μεσω κων/πολης γνωριζει κανεις αν οι βαλιτσες μεταφερθουν αυτοματα απο το ενα αεροπλανο στο αλλο ή πρεπει εγω να της παραλαβω απο το αεροδρομιο της κων/πολης και να κανω εγω την διαδικασια?
Πανε κατευθείαν στον τελικό προορισμό.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
καλησπερα πεταω για αμερικη μεσω κων/πολης γνωριζει κανεις αν οι βαλιτσες μεταφερθουν αυτοματα απο το ενα αεροπλανο στο αλλο ή πρεπει εγω να της παραλαβω απο το αεροδρομιο της κων/πολης και να κανω εγω την διαδικασια?
Επειδη δε το διευκρινιζεις, πανε κατευθειαν αν εχεις κανει 1 κρατηση και με τα 2 σκελη. Αν εχεις δυο ξεχωριστες κρατησεις, μια για καθε σκελος, πρεπει να παραλαβεις και να παραδωσεις ξανα.
 

theo1234

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επειδη δε το διευκρινιζεις, πανε κατευθειαν αν εχεις κανει 1 κρατηση και με τα 2 σκελη. Αν εχεις δυο ξεχωριστες κρατησεις, μια για καθε σκελος, πρεπει να παραλαβεις και να παραδωσεις ξανα.
ειναι μια κρατηση απλα ειναι με σταση δεν εχω κανει 2 κρατησεις
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Σε περίπτωση κοινού κωδικού κράτησης , αν το ένα από τα δύο μέλη δεν ταξιδέψει, υπάρχουν κυρώσεις; Γνωρίζει κάποιος;
 

Kostas1982

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας,ειμαι νεος στο φορουμ,και θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι που με εχει αγχωσει απο τωρα.Σημερα εκλεισα εισιτηρια για τον Μαιο με Lufthansa για Κολωνια απο Θεσσαλονικη.Στον γυρισμο απο Κολωνια για Θεσσαλονικη εχω ανταποκριση μεσω Βιεννης.Εκει ειναι που εχω ψιλοαγχωθει γιατι εκανα το λαθος να μη το προσεξω αρχικα.Στη Βιεννη αναγραφει ωρα αφιξης 11:50,και ωρα αναχωρησης απο εκει για Θεσσαλονικη ειναι 12:35!Δηλαδη μολις 45 λεπτα μεταξυ των δυο πτησεων.Το καλο ειναι οτι ειναι ιδια εταιρια (Lufthansa) οποτε ειναι ενιαιο εισιτηριο.Τι γινεται ομως αν η πρωτη πτηση εχει καθυστερηση,η αν δεν προλαβω;Ρωταω γιατι πρωτη φορα πεταω με την συγκεκριμενη εταιρια,επισης πρωτη φορα εχω τοσο μικρο χρονο ανταποκρισεων,και φυσικα δεν εχω ιδεα απο το αεροδρομιο της Βιεννης!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπερα σας,ειμαι νεος στο φορουμ,και θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι που με εχει αγχωσει απο τωρα.Σημερα εκλεισα εισιτηρια για τον Μαιο με Lufthansa για Κολωνια απο Θεσσαλονικη.Στον γυρισμο απο Κολωνια για Θεσσαλονικη εχω ανταποκριση μεσω Βιεννης.Εκει ειναι που εχω ψιλοαγχωθει γιατι εκανα το λαθος να μη το προσεξω αρχικα.Στη Βιεννη αναγραφει ωρα αφιξης 11:50,και ωρα αναχωρησης απο εκει για Θεσσαλονικη ειναι 12:35!Δηλαδη μολις 45 λεπτα μεταξυ των δυο πτησεων.Το καλο ειναι οτι ειναι ιδια εταιρια (Lufthansa) οποτε ειναι ενιαιο εισιτηριο.Τι γινεται ομως αν η πρωτη πτηση εχει καθυστερηση,η αν δεν προλαβω;Ρωταω γιατι πρωτη φορα πεταω με την συγκεκριμενη εταιρια,επισης πρωτη φορα εχω τοσο μικρο χρονο ανταποκρισεων,και φυσικα δεν εχω ιδεα απο το αεροδρομιο της Βιεννης!
Αν δεν υπάρξει καθυστέρηση και με λίγο τρέξιμο θα προλάβεις.Πιθανόν να σε πάνε κατευθείαν στην δεύτερη πτήση από το αεροπλάνο της πρώτης.Διαφορετικά θα σε φροντίσει η εταιρεία.
 

Kostas1982

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν δεν υπάρξει καθυστέρηση και με λίγο τρέξιμο θα προλάβεις.Πιθανόν να σε πάνε κατευθείαν στην δεύτερη πτήση από το αεροπλάνο της πρώτης.Διαφορετικά θα σε φροντίσει η εταιρεία.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Εχω εμπερια απο ανταποκρισεις πολυωρης αναμονης,αλλα απο ανταποκριση τριων τεταρτων μονο,πρωτη φορα (κι αυτο απο αβλεψια μου).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Εχω εμπερια απο ανταποκρισεις πολυωρης αναμονης,αλλα απο ανταποκριση τριων τεταρτων μονο,πρωτη φορα (κι αυτο απο αβλεψια μου).
Αφού στο πούλησε η εταιρεία, θεωρεί ότι γίνεται. Αν δεν προλάβεις, θα σε βάλει σε επόμενη πτήση. Κανόνισε το πρόγραμμα της ημέρας επιστροφής και της επόμενης να μην είναι σφιχτό από δουλειές κτλ. Πχ. να μπορείς να πάρεις επιπλέον μέρα άδειας.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Εκει ειναι που εχω ψιλοαγχωθει γιατι εκανα το λαθος να μη το προσεξω αρχικα.Στη Βιεννη αναγραφει ωρα αφιξης 11:50,και ωρα αναχωρησης απο εκει για Θεσσαλονικη ειναι 12:35!Δηλαδη μολις 45 λεπτα μεταξυ των δυο πτησεων
Αν ήταν Alitalia θα σου έλεγα ήδη να ψάξεις για ξενοδοχείο στη Βιεννη αλλά με Lufthansa πιθανότατα θα είσαι ok. Αν για κάποιο λόγο καθυστερήσει να φύγει η πρώτη πτήση (οπότε σου μείνει ακόμη λιγότερος χρόνος γι αλλαγή μετά) ενημέρωσε την αεροσυνοδό ότι έχεις αλλαγή σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και για να σαι και πιο σίγουρος όταν κάνεις check in για την πρώτη πτήση διάλεξε θέση όσο πιο μπροστά γίνεται για να φύγεις άμεσα μόλις προσγειωθεί. Όταν κατέβεις από την πρώτη πτήση κοίτα μήπως η εταιρεία έχει στείλει κάποιον με πινακίδα (πχ Flight LH832 to Thessaloniki) για να μαζεψει όσους κάνουν αλλαγή και να σας περάσει πιο γρήγορα στο gate. Το μόνο που είναι επίφοβο σε τέτοιες πολύ σύντομες αλλαγές είναι να προλάβεις μια χαρά μεν την πτήση σου... αλλά η βαλίτσα να μην προλάβει να φορτωθεί και να στη φέρουν σπίτι την επόμενη μερα με την επόμενη πτήση.
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Καλησπερα σας,ειμαι νεος στο φορουμ,και θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι που με εχει αγχωσει απο τωρα.Σημερα εκλεισα εισιτηρια για τον Μαιο με Lufthansa για Κολωνια απο Θεσσαλονικη.Στον γυρισμο απο Κολωνια για Θεσσαλονικη εχω ανταποκριση μεσω Βιεννης.Εκει ειναι που εχω ψιλοαγχωθει γιατι εκανα το λαθος να μη το προσεξω αρχικα.Στη Βιεννη αναγραφει ωρα αφιξης 11:50,και ωρα αναχωρησης απο εκει για Θεσσαλονικη ειναι 12:35!Δηλαδη μολις 45 λεπτα μεταξυ των δυο πτησεων.Το καλο ειναι οτι ειναι ιδια εταιρια (Lufthansa) οποτε ειναι ενιαιο εισιτηριο.Τι γινεται ομως αν η πρωτη πτηση εχει καθυστερηση,η αν δεν προλαβω;Ρωταω γιατι πρωτη φορα πεταω με την συγκεκριμενη εταιρια,επισης πρωτη φορα εχω τοσο μικρο χρονο ανταποκρισεων,και φυσικα δεν εχω ιδεα απο το αεροδρομιο της Βιεννης!
Σε παρόμοια περίπτωση, σε πτήση με Lufthansa Αθήνα - Μόναχο - Λουξεμβούργο και πίσω, οι ανταποκρίσεις ήταν 40' και 30' στην επιστροφή. Αφενός οι πτήσεις διαρκούν λιγότερο από το πρόγραμμα κι έχεις χρόνο να μεταβείς στην πύλη (αφού δεν περιμένεις βαλίτσα) αφετέρου στην επιστροφή, όπου είχε μικρή καθυστέρηση η αναχώρηση από Λουξεμβούργο, το αεροπλάνο της 2ης πτήσης μάς περίμενε και μας μετέφεραν με βανάκι μέσω της πίστας του αεροδρομίου απευθείας στο αεροπλάνο. Α, και οι βαλίτσες μια χαρά. Τις βρήκαμε Αθήνα κανονικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom