Πτήσεις με ανταπόκριση

nickchrysiko

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα!
Πετάω με Turkish Αirlines για Γκέτεμποργκ μέσω Κωνσταντινούπολης.
1) Δεν έχω διαβατήριο αλλά μετά από έρευνα βρήκα ότι ως πολίτης Ε.Ε., αφενός μπορώ να ταξιδέψω στην Τουρκία μόνο με ταυτότητα νέου τύπου και αφετέρου εφόσον θα είμαι στο χώρο Τransit του αεροδρομίου δεν θα γίνει κάποιος επιπλέον έλεγχος.
2)Επίσης ενημερώθηκα από το forum ότι θα παραδώσω βαλίτσα στο Ελευθέριος Βενιζέλος και θα παραλάβω στο Γκέτεμποργκ.

Μπορεί κάποιο μέλος να επιβεβαιώσει τα άνωθεν;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα!
Πετάω με Turkish Αirlines για Γκέτεμποργκ μέσω Κωνσταντινούπολης.
1) Δεν έχω διαβατήριο αλλά μετά από έρευνα βρήκα ότι ως πολίτης Ε.Ε., αφενός μπορώ να ταξιδέψω στην Τουρκία μόνο με ταυτότητα νέου τύπου και αφετέρου εφόσον θα είμαι στο χώρο Τransit του αεροδρομίου δεν θα γίνει κάποιος επιπλέον έλεγχος.
2)Επίσης ενημερώθηκα από το forum ότι θα παραδώσω βαλίτσα στο Ελευθέριος Βενιζέλος και θα παραλάβω στο Γκέτεμποργκ.

Μπορεί κάποιο μέλος να επιβεβαιώσει τα άνωθεν;
Το Νο.2 ισχύει.Προσωπικά χρησιμοποιώ διαβατήριο.
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Καλησπέρα!
Πετάω με Turkish Αirlines για Γκέτεμποργκ μέσω Κωνσταντινούπολης.
1) Δεν έχω διαβατήριο αλλά μετά από έρευνα βρήκα ότι ως πολίτης Ε.Ε., αφενός μπορώ να ταξιδέψω στην Τουρκία μόνο με ταυτότητα νέου τύπου και αφετέρου εφόσον θα είμαι στο χώρο Τransit του αεροδρομίου δεν θα γίνει κάποιος επιπλέον έλεγχος.
2)Επίσης ενημερώθηκα από το forum ότι θα παραδώσω βαλίτσα στο Ελευθέριος Βενιζέλος και θα παραλάβω στο Γκέτεμποργκ.

Μπορεί κάποιο μέλος να επιβεβαιώσει τα άνωθεν;
αυτο ακριβως
 

xaris_di

Member
Μηνύματα
19
Likes
44
Καλησπέρα. Η πτήση που έκλεισα για Νέα Υόρκη με €300 με επιστροφή (χωρίς βαλίτσα) για τον Απρίλιο του 2020 με τη Delta Airlines χωρίς ενδιάμεσο σταθμό, αποδείχτηκε τελικά πολύ καλή για να είναι αληθινή καθώς έλαβα σήμερα mail πως αλλάζουν οι πτήσεις και θα γίνουν με ενδιάμεσο σταθμό Schiphol Amsterdam όταν πηγαίνω (1h 30m layover) και CDG στην επιστροφή (1h 10min layover). Επειδή δεν έχω ξαναπετάξει με ενδιάμεσο σταθμό επιβεβαιώστε μου πως είναι αρκετό το χρονικό διάστημα της αναμονής (ειδικά στην επιστροφή η 1 ώρα και 10 λεπτά στο CDG) και αν ξαναπερνάμε ελέγχους διαβατηρίων ή άλλους ελέγχους ή μεταφερόμαστε άμεσα στην άλλη πτήση . Και κάπου εδώ παραδέχομαι πως έπρεπε να ακούσω τη σύζυγο μου που επέμενε να πετάξουμε με Emirates (που δεν έχουμε πετάξει ποτέ) τις ίδιες ημερομηνίες με ίδια σχεδόν τιμή (€400 που περιλάμβαναν βαλίτσα). Πρώτο post εδώ, φανατικός αναγνώστης για χρόνια του forum και ειδικά των ταξιδιωτικών ιστοριών με τις οποίες νοητά ''ταξιδεύουμε'' και εμείς, τώρα που τα μακρινά ταξίδια έχουν περιοριστεί σημαντικά λόγω ύπαρξης οικογένειας και παιδιών .
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα. Η πτήση που έκλεισα για Νέα Υόρκη με €300 με επιστροφή (χωρίς βαλίτσα) για τον Απρίλιο του 2020 με τη Delta Airlines χωρίς ενδιάμεσο σταθμό, αποδείχτηκε τελικά πολύ καλή για να είναι αληθινή καθώς έλαβα σήμερα mail πως αλλάζουν οι πτήσεις και θα γίνουν με ενδιάμεσο σταθμό Schiphol Amsterdam όταν πηγαίνω (1h 30m layover) και CDG στην επιστροφή (1h 10min layover). Επειδή δεν έχω ξαναπετάξει με ενδιάμεσο σταθμό επιβεβαιώστε μου πως είναι αρκετό το χρονικό διάστημα της αναμονής (ειδικά στην επιστροφή η 1 ώρα και 10 λεπτά στο CDG) και αν ξαναπερνάμε ελέγχους διαβατηρίων ή άλλους ελέγχους ή μεταφερόμαστε άμεσα στην άλλη πτήση . Και κάπου εδώ παραδέχομαι πως έπρεπε να ακούσω τη σύζυγο μου που επέμενε να πετάξουμε με Emirates (που δεν έχουμε πετάξει ποτέ) τις ίδιες ημερομηνίες με ίδια σχεδόν τιμή (€400 που περιλάμβαναν βαλίτσα). Πρώτο post εδώ, φανατικός αναγνώστης για χρόνια του forum και ειδικά των ταξιδιωτικών ιστοριών με τις οποίες νοητά ''ταξιδεύουμε'' και εμείς, τώρα που τα μακρινά ταξίδια έχουν περιοριστεί σημαντικά λόγω ύπαρξης οικογένειας και παιδιών .
Ε ναι, να την ακούς τη σύζυγο άλλη φορά:haha:
Δε νομίζω να έχετε πρόβλημα με τις ώρες αλλά ακόμα κι αν καθυστερήσει κάποια πτήση και χαθεί αυτή που ακολουθεί, θα σας βάλουν στην αμέσως επόμενη διαθέσιμη χωρίς επιβάρυνση.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα. Η πτήση που έκλεισα για Νέα Υόρκη με €300 με επιστροφή (χωρίς βαλίτσα) για τον Απρίλιο του 2020 με τη Delta Airlines χωρίς ενδιάμεσο σταθμό, αποδείχτηκε τελικά πολύ καλή για να είναι αληθινή καθώς έλαβα σήμερα mail πως αλλάζουν οι πτήσεις και θα γίνουν με ενδιάμεσο σταθμό Schiphol Amsterdam όταν πηγαίνω (1h 30m layover) και CDG στην επιστροφή (1h 10min layover). Επειδή δεν έχω ξαναπετάξει με ενδιάμεσο σταθμό επιβεβαιώστε μου πως είναι αρκετό το χρονικό διάστημα της αναμονής (ειδικά στην επιστροφή η 1 ώρα και 10 λεπτά στο CDG) και αν ξαναπερνάμε ελέγχους διαβατηρίων ή άλλους ελέγχους ή μεταφερόμαστε άμεσα στην άλλη πτήση . Και κάπου εδώ παραδέχομαι πως έπρεπε να ακούσω τη σύζυγο μου που επέμενε να πετάξουμε με Emirates (που δεν έχουμε πετάξει ποτέ) τις ίδιες ημερομηνίες με ίδια σχεδόν τιμή (€400 που περιλάμβαναν βαλίτσα). Πρώτο post εδώ, φανατικός αναγνώστης για χρόνια του forum και ειδικά των ταξιδιωτικών ιστοριών με τις οποίες νοητά ''ταξιδεύουμε'' και εμείς, τώρα που τα μακρινά ταξίδια έχουν περιοριστεί σημαντικά λόγω ύπαρξης οικογένειας και παιδιών .
Όσο να ΄ναι, τα stopover δημιουργούν ένα πρόσθετο άγχος. Στο Σχίπχολ έχεις επαρκή χρόνο, απλά επειδή το αεροδρόμιο είναι πολύ μεγάλο και επειδή λογικά θα περάσεις έλεγχο διαβατηρίων, φρόντισε να βιαστείς ώστε να είσαι εγκαίρως στην πύλη αναχώρησης. Και στο CDG θα πρέπει να βιαστείς και να γνωρίζεις από πριν από πού αναχωρείς, γιατί έχει πολλά τέρμιναλ. Μια φορά που βρέθηκα σε πτήση εντός Σένγκεν χρειάστηκε να πάρω λεωφορείο (του αεροδρομίου) από το τέρμιναλ αφίξεων για το τέρμιναλ αναχωρήσεων και να ξαναπεράσω έλεγχο. Αλλά ας απαντήσει κάποιος που έχει ξέρει καλύτερα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εμένα πάλι θα με προβλημάτιζε πάρα πολύ ο τόσος λίγος χρόνος στο CDG φίλε @xaris_di καθώς θα περάσεις έλεγχο διαβατηρίων κτλ που ενδέχεται να έχει ουρά, αλλά και το ίδιο το αεροδρόμιο είναι θεόρατο. Δε θα ήμουν καθόλου ήσυχος αν είχα μόνο μια ώρα και δέκα λεπτά... Μακάρι να σου κάτσουν σωστά όλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα. Η πτήση που έκλεισα για Νέα Υόρκη με €300 με επιστροφή (χωρίς βαλίτσα) για τον Απρίλιο του 2020 με τη Delta Airlines χωρίς ενδιάμεσο σταθμό, αποδείχτηκε τελικά πολύ καλή για να είναι αληθινή καθώς έλαβα σήμερα mail πως αλλάζουν οι πτήσεις και θα γίνουν με ενδιάμεσο σταθμό Schiphol Amsterdam όταν πηγαίνω (1h 30m layover) και CDG στην επιστροφή (1h 10min layover). Επειδή δεν έχω ξαναπετάξει με ενδιάμεσο σταθμό επιβεβαιώστε μου πως είναι αρκετό το χρονικό διάστημα της αναμονής (ειδικά στην επιστροφή η 1 ώρα και 10 λεπτά στο CDG) και αν ξαναπερνάμε ελέγχους διαβατηρίων ή άλλους ελέγχους ή μεταφερόμαστε άμεσα στην άλλη πτήση . Και κάπου εδώ παραδέχομαι πως έπρεπε να ακούσω τη σύζυγο μου που επέμενε να πετάξουμε με Emirates (που δεν έχουμε πετάξει ποτέ) τις ίδιες ημερομηνίες με ίδια σχεδόν τιμή (€400 που περιλάμβαναν βαλίτσα). Πρώτο post εδώ, φανατικός αναγνώστης για χρόνια του forum και ειδικά των ταξιδιωτικών ιστοριών με τις οποίες νοητά ''ταξιδεύουμε'' και εμείς, τώρα που τα μακρινά ταξίδια έχουν περιοριστεί σημαντικά λόγω ύπαρξης οικογένειας και παιδιών .
Τόσο το Σκίπχολ όσο και το CDG βρίσκονται εντός της ζώνης Σέγκεν όπως και η Ελλάδα, που σημαίνει πως όλοι οι διαβατηριακοί έλεγχοι που θα περάσεις είναι στα αεροδρόμια αυτά, που είναι το σημείο εξόδου σας και εισόδου αντίστοιχα στη ζώνη Σέγκεν (δε θα περάσεις ελέγχους στην Αθήνα).
ΚΑΝΟΝΙΚΑ (και λέω κανονικά γιατί το CDG ανάλογα το φόρτο των πτήσεων που έχει κάνει τα δικά του), έλεγχο ασφαλείας χειραποσκευών δεν πρέπει να περάσεις σε κανένα από τα δυο αεροδρόμια.
Άρα στο πήγαινε, η πτήση της KLM από Αθήνα σε αφήνει airside στο Schiphol, και πρέπει να περπατήσετε ως το διαβατηριακό έλεγχο και τη νέα σας πύλη (έχει λίγο περπάτημα γιατί το terminal είναι τεράστιο, αλλά μίαμιση ώρα υπερεπαρκεί). Η βαλίτσα σας (αν παραδώσετε) θα μεταφερθεί αυτόματα στη νέα πτήση, και θα την παραλάβετε στη Νέα Υόρκη.
Στην επιστροφή, και πάλι η βαλίτσα σου θα περάσει απευθείας στη νέα πτήση, και η πτήση από τη Νέα Υόρκη φτάνει στο υπό-τερμιναλ 2Ε ενώ η πτήση για Αθήνα φεύγει από το 2F. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να πας από το ένα στο άλλο, δεν ξέρω τι θα είναι σε λειτουργία, πάντως σίγουρα πρέπει να περάσεις έλεγχο διαβατηρίων (μια φορά μόνο) και τελωνείο μόνο για τις χειραποσκευές σου, ενώ πιθανότητα θα χρειαστείς να περάσεις και έλεγχο ασφαλείας (metal detector κλπ). Εδώ ο χρόνος σου είναι πιο οριακός, αλλά προλαβαίνεις. Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο είναι μια καθυστέρηση της πτήσης από Νέα Υόρκη, γιατί το JFK δεν το λες και ακριβώς συνεπές αεροδρόμιο. Ε, στη χειρότερη, θα σας βάλουν στην επόμενη πτήση για Αθήνα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλησπέρα. Η πτήση που έκλεισα για Νέα Υόρκη με €300 με επιστροφή (χωρίς βαλίτσα) για τον Απρίλιο του 2020 με τη Delta Airlines χωρίς ενδιάμεσο σταθμό, αποδείχτηκε τελικά πολύ καλή για να είναι αληθινή καθώς έλαβα σήμερα mail πως αλλάζουν οι πτήσεις και θα γίνουν με ενδιάμεσο σταθμό Schiphol Amsterdam όταν πηγαίνω (1h 30m layover) και CDG στην επιστροφή (1h 10min layover). Επειδή δεν έχω ξαναπετάξει με ενδιάμεσο σταθμό επιβεβαιώστε μου πως είναι αρκετό το χρονικό διάστημα της αναμονής (ειδικά στην επιστροφή η 1 ώρα και 10 λεπτά στο CDG) και αν ξαναπερνάμε ελέγχους διαβατηρίων ή άλλους ελέγχους ή μεταφερόμαστε άμεσα στην άλλη πτήση . Και κάπου εδώ παραδέχομαι πως έπρεπε να ακούσω τη σύζυγο μου που επέμενε να πετάξουμε με Emirates (που δεν έχουμε πετάξει ποτέ) τις ίδιες ημερομηνίες με ίδια σχεδόν τιμή (€400 που περιλάμβαναν βαλίτσα). Πρώτο post εδώ, φανατικός αναγνώστης για χρόνια του forum και ειδικά των ταξιδιωτικών ιστοριών με τις οποίες νοητά ''ταξιδεύουμε'' και εμείς, τώρα που τα μακρινά ταξίδια έχουν περιοριστεί σημαντικά λόγω ύπαρξης οικογένειας και παιδιών .
Πριν μερικά χρόνια είχα πετάξει Απρίλη με delta απευθείας πτήση με τα ίδια χρήματα που κλείσατε και εσείς και περιελάμβανε και βαλίτσα.. Δε μου φαίνεται πολύ καλό για ναναι αληθινό το απευθείας με 300 ευρώ Απρίλη μήνα χωρίς βαλίτσα.. Νορμαλ είναι.. Δε θα γίνουν καθόλου απευθείας πτήσεις από την delta ή τις εταιρείες που συνεργάζεται τις μέρες που ταξιδεύετε; Διεκδικήσατε να σας αλλάξουν τις πτήσεις σας με άλλες απευθείας πτήσεις; Δε καταλαβαίνω, αφού κλείσατε για απευθείας πως σας αλλάζουν σε πτήσεις με στάση.. εγώ στη θέση σας θα επικοινωνούσα τηλεφωνικά και θα ζητούσα απευθείας πτήσεις..
 

xaris_di

Member
Μηνύματα
19
Likes
44
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την άμεση ενημέρωση. Η εμπειρία μου από Schiphol στο παρελθόν, για πτήσεις όμως προς Αθήνα μόνο (απλές περιπτώσεις δηλαδή εντός Σένγκεν) είναι πολύ καλή, δεν είχα ποτέ καθυστέρηση στους ελέγχους ή κάποιο άλλο πρόβλημα στο αεροδρόμιο. Αντιθέτως 1 και μόνο φορά είχα αναχώρηση από CDG και αυτή προς Αθήνα (soft περίπτωση δηλαδή και αυτή ), και έγιναν όλα σαν σε slow motion, και τρέχαμε μετά σαν τρελοί να προλάβουμε την πτήση (αν υπήρχε και έλεγχος διαβατηρίων θα την χάναμε σίγουρα) . 'Όσο για την αλλαγή της πτήσης η αλήθεια είναι πως δεν έχω προλάβει να επικοινωνήσω με την Delta (ενδεχομένως να μπορέσω αύριο), καθώς όμως η αναχώρηση μας είναι για τις 02 Απριλίου (και δεν είναι ευέλικτη καθώς έχουμε κλείσει ξενοδοχείο και μας περιμένει παρέα εκεί συγκεκριμένες ημερομηνίες), με μια σύντομη ματιά που έριξα βλέπω πως έως τις 11 Απριλίου δεν υπάρχει πλέον απ΄ευθείας πτήση της Delta και των συνεργατών της. Αν δε βρω άκρη με τη Delta ή δεν προκύψει κάποια άλλη αλλαγή γιατί έχουμε 4 μήνες ακόμη και πολλά μπορούν να συμβούν έως τότε (γιατί όχι και δεύτερο stopover σε κάθε πτήση έτσι για την εμπειρία !!!), δε το γλυτώνουμε τελικά το τρέξιμο :rolleyes-80: στους ενδιάμεσους σταθμούς , οπότε θα φροντίσουμε να είμαστε καλά διαβασμένοι για τις μεταφορές εντός των αεροδρομίων. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια να φτάσουμε στους σταθμούς αυτούς στην ώρα μας!!! Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την άμεση ενημέρωση. Η εμπειρία μου από Schiphol στο παρελθόν, για πτήσεις όμως προς Αθήνα μόνο (απλές περιπτώσεις δηλαδή εντός Σένγκεν) είναι πολύ καλή, δεν είχα ποτέ καθυστέρηση στους ελέγχους ή κάποιο άλλο πρόβλημα στο αεροδρόμιο. Αντιθέτως 1 και μόνο φορά είχα αναχώρηση από CDG και αυτή προς Αθήνα (soft περίπτωση δηλαδή και αυτή ), και έγιναν όλα σαν σε slow motion, και τρέχαμε μετά σαν τρελοί να προλάβουμε την πτήση (αν υπήρχε και έλεγχος διαβατηρίων θα την χάναμε σίγουρα) . 'Όσο για την αλλαγή της πτήσης η αλήθεια είναι πως δεν έχω προλάβει να επικοινωνήσω με την Delta (ενδεχομένως να μπορέσω αύριο), καθώς όμως η αναχώρηση μας είναι για τις 02 Απριλίου (και δεν είναι ευέλικτη καθώς έχουμε κλείσει ξενοδοχείο και μας περιμένει παρέα εκεί συγκεκριμένες ημερομηνίες), με μια σύντομη ματιά που έριξα βλέπω πως έως τις 11 Απριλίου δεν υπάρχει πλέον απ΄ευθείας πτήση της Delta και των συνεργατών της. Αν δε βρω άκρη με τη Delta ή δεν προκύψει κάποια άλλη αλλαγή γιατί έχουμε 4 μήνες ακόμη και πολλά μπορούν να συμβούν έως τότε (γιατί όχι και δεύτερο stopover σε κάθε πτήση έτσι για την εμπειρία !!!), δε το γλυτώνουμε τελικά το τρέξιμο :rolleyes-80: στους ενδιάμεσους σταθμούς , οπότε θα φροντίσουμε να είμαστε καλά διαβασμένοι για τις μεταφορές εντός των αεροδρομίων. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια να φτάσουμε στους σταθμούς αυτούς στην ώρα μας!!! Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.
Η emirates έχει ακόμα καλές τιμές στις πτήσεις που θέλετε; Αν ναι τότε μπορείτε να αρνηθείτε τις αλλαγές που σας έκαναν και να σας δώσουν τα χρήματα σας πίσω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom