Πτήσεις με ανταπόκριση

xaris_di

Member
Μηνύματα
19
Likes
44
Υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής του ποσού? Διαβάζω το mail της κράτησης και το mail της αλλαγής να δω αν αναφέρει κάτι

Το ότι κάνω κράτηση για πτήση στην Αμερική, με Αμερικανική εταιρεία και μου στέλνει mail στα Γαλλικά , είναι κάτι που με ξεπερνάει πάντως !!!!
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής του ποσού? Διαβάζω το mail της κράτησης και το mail της αλλαγής να δω αν αναφέρει κάτι
Πιστεύω πως έχετε δικαίωμα να ζητήσετε τα χρήματα σας πίσω. Είναι μεγάλη η αλλαγή. Εμεις π.χ. που ταξιδεύουμε με μικρό παιδί έχουμε σαν βασική προτεραιότητα την απευθείας πτήση. Αν μας έκαναν τέτοια αλλαγή σίγουρα θα ζητούσαμε ακύρωση της κράτησης. Και εσείς προφανώς δε θα τα κλεινατε αν σε αυτή τη τιμή γνωρίζατε πως θα είχατε στάσεις. Σε παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν πάντα μας ρωτούσαν αν αποδεχόμαστε τις αλλαγες.. Σίγουρα έχετε δικαιώματα, να επικοινωνήσεις άμεσα..
 

xaris_di

Member
Μηνύματα
19
Likes
44
There has been a change or cancellation affecting your trip. If you are not satisfied with this updated itinerary, you may be eligible to change your flight(s) at no extra cost.
Conditions Apply:
If a Delta schedule or routing change has delayed your departure or arrival by more than one hour, you may be eligible to select an alternate flight at no additional charge. Note that the below conditions may apply:
  • •Your origin, destination and travel date must remain the same
  • •Alternate flights must be available, and you can only modify once as subsequent changes may result in additional fees
  • •Voluntary changes to other flights not impacted by a Delta schedule change may result in additional fees
Όταν λέει alternate flights εννοεί της ίδιας εταιρείας και των συνεργατών της, ή όλες τις πτήσεις προς τον ίδιο προορισμό (και της Emirates) ?
Και η πλάκα εδώ είναι πως η πτήση αναχώρησης (με τον ενδιάμεσο σταθμό) φεύγει πολύ νωρίτερα και φτάνει και λίγο νωρίτερα από την αρχική πτήση , ενώ της επιστροφής φτάνει 3 ώρες αργότερα .
Θα μιλήσω αύριο μαζί τους. Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής του ποσού? Διαβάζω το mail της κράτησης και το mail της αλλαγής να δω αν αναφέρει κάτι
Από τη στιγμή που κάνουν αλλαγή που αλλάζει ουσιοδώς τις συνθήκες της πτήσης σου, έχουν υποχρέωση από τον Ευρωπαϊκό κανονισμό 261 να σου παρέχουν πλήρη αποζημίωση στο ακέραιο αν τη ζητήσεις. ΕΑΝ όμως επικοινώνησαν μαζί σου για την αλλαγή ΚΑΙ εσύ δήλωσες ότι την αποδέχεσαι, δε δικαιούσαι πια τίποτα.
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
Μην αγχονεσε. Θα σου τις αλλαξουν απο το αεροδρόμιο. Εσυ μονο να αλλαξεις πύλη πρέπει.
Καλή χρονιάααα!! Αυτό ισχύει για όλες τις αεροπορικές και ανταποκρίσεις τους;;

Δηλαδή χωρίς να κάνω τίποτα η βαλίτσα θα πάει στον τελικό μου προορισμό ακόμα κι αν εγώ φτάσω εκεί ωρες αργότερα;

Που θα πρέπει να απευθυνθώ μετά την προσγείωση για να την παραλάβω;;

Και τέλος κάτι ακόμα :
Αν αγοράσω παραδοτέα χειραποσκευή αντί για μεγάλη βαλίτσα, θα ισχύει το ότι θα την παραλάβω στον τελικό μου προορισμό, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλή χρονιάααα!! Αυτό ισχύει για όλες τις αεροπορικές και ανταποκρίσεις τους;;

Δηλαδή χωρίς να κάνω τίποτα η βαλίτσα θα πάει στον τελικό μου προορισμό ακόμα κι αν εγώ φτάσω εκεί ωρες αργότερα;

Που θα πρέπει να απευθυνθώ μετά την προσγείωση για να την παραλάβω;;

Και τέλος κάτι ακόμα :
Αν αγοράσω παραδοτέα χειραποσκευή αντί για μεγάλη βαλίτσα, θα ισχύει το ότι θα την παραλάβω στον τελικό μου προορισμό, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ!
Ισχύει αν το εισιτήριο είναι ενιαίο.Τότε παραλαμβάνεις στον τελικό προορισμό.Θα πας στον ιμάντα που λέει ότι είναι οι βαλίτσες από το ενδιάμεσο αεροδρόμιο που πέταξες.Με ποια εταιρεία πετάς και που;
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
Με την Spirit Airlines απλή μετάβαση από BUR-LAS & LAS-EWR
 

kostas_pavlou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γνωρίζει κάποιος αν μιάμιση ώρα είναι αρκετός χρόνος για την ανταπόκριση, στο αεροδρόμιο της Ρίγας (RIX), στο ταξίδι Θεσσαλονίκη (SKG) - Αγία Πετρούπολη (LED) μέσω RIX; Και οι δυο πτήσεις, SKG-RIX και RIX-LED, είναι με την air baltic. Αντίστοιχη είναι και η επιστροφή.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Καλησπερα, εχω σκοπο να κανω δικη μου συνδεση με πτησεις που προσγειωνονται 10,20 στο οτοπενι και επομενη πτηση 12,10 .
Τι παιζει με το αεροδρομιο αυτο; εχει καθυστερησεις; περνας ελεγχο εκτος Σεγκεν, εντος 2 ωρων με μια τσαντα προλαβαινουμε την μετεπιβιβαση και τον επανελεγχο;
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
Το εισιτήριο είναι ενιαίο;Δεν ξέρω όμως τι ισχύει για αυτήν την εταιρεία.
\
Ναι ενιαίο. δηλαδή εκανα μια κράτηση και δεν ήταν επιλογή μου να πετάξω μέσω λας βέγκας..
Εντάξει δηλαδή λογικά (εκτός κάποιας περίεργης πολιτικής της συγκεκριμένης εταιρίας) δε θα χω θεμα...

Ευχαριστώ πολύ !
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
\
Ναι ενιαίο. δηλαδή εκανα μια κράτηση και δεν ήταν επιλογή μου να πετάξω μέσω λας βέγκας..
Εντάξει δηλαδή λογικά (εκτός κάποιας περίεργης πολιτικής της συγκεκριμένης εταιρίας) δε θα χω θεμα...

Ευχαριστώ πολύ !
Καλό που είναι ενιαίο.Την εταιρεία δεν την ξέρω καθόλου.Ρίξε μια ματιά στους όρους(αν γράφει κάτι),διαφορετικά ρωτάς όταν παραδώσεις την βαλίτσα στο πρώτο αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom