Πτήσεις με ανταπόκριση

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημέρα!!Βασικά έκανα λάθος.Απο Μπορντώ για Βαρκελώνη easyjet και από Βαρκελώνη για Αθήνα Ryanair με χειραποσκευες.Ειδα ότι οι εταιρείες είναι στο ίδιο terminal.
Αν πάνε όλα καλά και είσαι στην ώρα σου οκ, αλλα και λίγη καθυστέρηση να έχεις, η αν σου πάρουν την χειραποσκευη κάτω, τότε μπορεί να ξεμείνεις Βαρκελώνη και να χρειαστεί να πληρώσεις νέο εισιτήριο.

Γενικά μια ώρα με δύο διαφορετικές εταιρείες χωρίς εννιαίο εισιτήριο είναι αρκετά επίφοβη μετεπιβίβαση.
 
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γιαπωνια
Αν πάνε όλα καλά και είσαι στην ώρα σου οκ, αλλα και λίγη καθυστέρηση να έχεις, η αν σου πάρουν την χειραποσκευη κάτω, τότε μπορεί να ξεμείνεις Βαρκελώνη και να χρειαστεί να πληρώσεις νέο εισιτήριο.

Γενικά μια ώρα με δύο διαφορετικές εταιρείες χωρίς εννιαίο εισιτήριο είναι αρκετά επίφοβη μετεπιβίβαση.



κ με μια ωρα μονο χρονο
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Αν πάνε όλα καλά και είσαι στην ώρα σου οκ, αλλα και λίγη καθυστέρηση να έχεις, η αν σου πάρουν την χειραποσκευη κάτω, τότε μπορεί να ξεμείνεις Βαρκελώνη και να χρειαστεί να πληρώσεις νέο εισιτήριο.

Γενικά μια ώρα με δύο διαφορετικές εταιρείες χωρίς εννιαίο εισιτήριο είναι αρκετά επίφοβη μετεπιβίβαση.
Ναι όντως είναι μικρό το διάστημα, για τις χειραποσκευες γτ να τις πάρουν κάτω αν πληρώσω για extra βαλίτσα πάνω;Απλά σκέφτηκα ότι η πτήση Μπορντώ Βαρκελώνη είναι μια ώρα.Ποση καθυστέρηση να έχει;Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει άλλη πτήση να με βολεύει... Και δε ξέρω τι να κανω
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ναι όντως είναι μικρό το διάστημα, για τις χειραποσκευες γτ να τις πάρουν κάτω αν πληρώσω για extra βαλίτσα πάνω;Απλά σκέφτηκα ότι η πτήση Μπορντώ Βαρκελώνη είναι μια ώρα.Ποση καθυστέρηση να έχει;Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει άλλη πτήση να με βολεύει... Και δε ξέρω τι να κανω
Δεν εχει σχεση η διαρκεια της πτησης με το ποση ωρα καθυστερηση μπορει να εχει
Μπορει μια πτηση μιας ωρας να εχει 3 ωρες καθυστερηση και μια πτηση 10 ωρων μιση ωρα
Επισης μπορει να χρειασθει να ξαναπερασεις ελεγχο ασφαλειας
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Ναι όντως είναι μικρό το διάστημα, για τις χειραποσκευες γτ να τις πάρουν κάτω αν πληρώσω για extra βαλίτσα πάνω;Απλά σκέφτηκα ότι η πτήση Μπορντώ Βαρκελώνη είναι μια ώρα.Ποση καθυστέρηση να έχει;Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει άλλη πτήση να με βολεύει... Και δε ξέρω τι να κανω
Η καθυστέρηση μπορεί να προκύψει και απο καθυστερημένη αναχώρηση,δεν είμαι μόνον η διάρκεια της πτήσης.Να εύχεσαι όλα να πάνε καλά.Τώρα μόνον να περιμένεις μπορείς.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ναι όντως είναι μικρό το διάστημα, για τις χειραποσκευες γτ να τις πάρουν κάτω αν πληρώσω για extra βαλίτσα πάνω;Απλά σκέφτηκα ότι η πτήση Μπορντώ Βαρκελώνη είναι μια ώρα.Ποση καθυστέρηση να έχει;Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει άλλη πτήση να με βολεύει... Και δε ξέρω τι να κανω
Είπες πετάς Μπορντώ-Βαρκελωνη με easyJet. Η πολιτική της για της χειραποσκευες είναι διαφορετική με τη Ryanair (http://www.easyjet.com/en/help/baggage/cabin-bag-and-hold-luggage) αφού δεν πληρώνεις έξτρα γι αυτή, αλλά δεν σου εγγυώνται ότι θα την πάρεις στην καμπίνα, παρά μόνο αν πληρώσεις για speedy boarding.
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Είπες πετάς Μπορντώ-Βαρκελωνη με easyJet. Η πολιτική της για της χειραποσκευες είναι διαφορετική με τη Ryanair (http://www.easyjet.com/en/help/baggage/cabin-bag-and-hold-luggage) αφού δεν πληρώνεις έξτρα γι αυτή, αλλά δεν σου εγγυώνται ότι θα την πάρεις στην καμπίνα, παρά μόνο αν πληρώσεις για speedy boarding.
Άλλαξαν τα πράγματα και για τη Ryanair. Και για τις δύο θα πληρώσω παραπάνω για να μην έχω θέμα.

Έψαχνα να βρω λύση αλλά δε γίνεται..από Μπορντώ για Αθήνα βγαίνει 300€ τα δύο άτομα ενώ με τη λύση που βρήκα βγαίνει περίπου 180€
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Έχω κλείσει για Μεξικό από Παρίσι μέσω Μαδρίτης ενιαίο εισιτήριο από IBERIA,στη επιστροφή από Μεξικό έχω σταση
20200125_124947.jpg
πάλι Μαδρίτη μόνο μια ώρα και πέντε λεπτά,γνωρίζει κάποιος αν δε πάρω τη πτήση για Παρίσι και κλείσω άλλη δίκη μου από Μαδρίτη για Αθήνα αν θα έχω οικονομικές συνέπειες,είναι το τελευταίο σκέλος των πτήσεων.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχω κλείσει για Μεξικό από Παρίσι μέσω Μαδρίτης ενιαίο εισιτήριο από IBERIA,στη επιστροφή από Μεξικό έχω σταση View attachment 294345 πάλι Μαδρίτη μόνο μια ώρα και πέντε λεπτά,γνωρίζει κάποιος αν δε πάρω τη πτήση για Παρίσι και κλείσω άλλη δίκη μου από Μαδρίτη για Αθήνα αν θα έχω οικονομικές συνέπειες,είναι το τελευταίο σκέλος των πτήσεων.
Τυπικά μπορεί να έχεις, αλλά σπανίως εφαρμόζεται εκτός αν γίνεται κατά συρροή. Καλό είναι να μη βάλεις αριθμό τακτικού επιβάτη αν έχεις.

Το μεγάλο πρόβλημα θα είναι με τις αποσκευές, γιατί αν τις δώσετε κάτω τότε θα πάνε Παρίσι αυτόματα. Άλλο θέμα με το μικρό connection, αν σας περιμένουν στη φυσούνα σε περίπτωση καθυστέρησης για να σας πάνε γρήγορα στην πύλη για Παρίσι, αν και δε γνωρίζω αν η Iberia κάνει κάτι τέτοιο στο Barajas.
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Χειραποσκευή μόνο θα έχω και επειδή είναι οριακά λέω να κλείσω από Μαδρίτη για Αθήνα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Χειραποσκευή μόνο θα έχω και επειδή είναι οριακά λέω να κλείσω από Μαδρίτη για Αθήνα.
Εφόσον το εισιτήριο είναι ενιαίο αν δεν προλάβεις την ανταπόκριση θα σε βολεψουν σε επόμενη πτήση, οπότε μη σκέφτεσαι το ότι έχεις μόνο μια ώρα ενδιάμεσα.

Αυτός θα ήταν ο προβληματισμός μου:

Άλλο θέμα με το μικρό connection, αν σας περιμένουν στη φυσούνα σε περίπτωση καθυστέρησης για να σας πάνε γρήγορα στην πύλη για Παρίσι, αν και δε γνωρίζω αν η Iberia κάνει κάτι τέτοιο στο Barajas.
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Εφόσον το εισιτήριο είναι ενιαίο αν δεν προλάβεις την ανταπόκριση θα σε βολεψουν σε επόμενη πτήση, οπότε μη σκέφτεσαι το ότι έχεις μόνο μια ώρα ενδιάμεσα.

Αυτός θα ήταν ο προβληματισμός μου:
το θέμα είναι ότι θα κλείσω άλλη πτήση από Παρίσι για Αθήνα στις δυόμιση το μεσημέρι με TRANSAVIA οπότε χάνω και αυτή γι αυτό λέω να κλείσω απευθείας ΜΑΔΡΙΤΗ-ΑΘΗΝΑ απλά δε ξέρω αν θα έχω κάποιες οικονομικές επιπτώσεις εφόσον δε πάρω το τελευταίο σκέλος των πτήσεων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom